Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση τόκων τραπεζικών καταθέσεων 2015


itsakalis

Ερώτηση

Στο φετεινό Ε1, πως δηλώνουμε φέτος τους τόκους καταθέσεων?

Πέρισυ βάζαμε στον κωδ.667 το καθαρό ποσό τόκων και στον κωδ.433 το φόρο που παρακρατήθηκε.

π.χ. σε μικτούς τόκους 100 ευρώ και φόρο επί αυτών 15 ευρώ, συμπληρώναμε στον 667 το ποσό 85 ευρώ και στον 433 το ποσό των 15 ευρώ.
 

Φέτος με τις αλλαγές στο έντυπο Ε1 στον 667 λέει τόκοι προ φόρων.

Δηλαδή φέτος στο παραπάνω παράδειγμα θα δηλώσουμε στον 667 100 ευρώ και στον 675 ευρώ 15? 
Έχω μπερδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στο φετεινό Ε1, πως δηλώνουμε φέτος τους τόκους καταθέσεων?

Πέρισυ βάζαμε στον κωδ.667 το καθαρό ποσό τόκων και στον κωδ.433 το φόρο που παρακρατήθηκε.

π.χ. σε μικτούς τόκους 100 ευρώ και φόρο επί αυτών 15 ευρώ, συμπληρώναμε στον 667 το ποσό 85 ευρώ και στον 433 το ποσό των 15 ευρώ.

 

Φέτος με τις αλλαγές στο έντυπο Ε1 στον 667 λέει τόκοι προ φόρων.

Δηλαδή φέτος στο παραπάνω παράδειγμα θα δηλώσουμε στον 667 100 ευρώ και στον 675 ευρώ 15? 

Έχω μπερδευτεί.

 

Ακριβώς έτσι.

Υπάρχουν αναφορές (προσωπικά δεν το έχω επαληθεύσει), ότι γίνεται έλεγχος για το αν συμφωνεί η πράξη τόκοι (667-668) Χ 15% = κωδικός 675-676 κατά περίπτωση και αν όχι, εμφανίζεται μήνυμα λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς έτσι.

Υπάρχουν αναφορές (προσωπικά δεν το έχω επαληθεύσει), ότι γίνεται έλεγχος για το αν συμφωνεί η πράξη τόκοι (667-668) Χ 15% = κωδικός 675-676 κατά περίπτωση και αν όχι, εμφανίζεται μήνυμα λάθους.

 

H επαλήθευση έγινε ως προς το πιο ποσό λαμβάνει υπόψιν το σύστημα για τον υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγγύης ( ακαθάριστο του κωδ 667-668 ή την διαφορά των κωδικών 667-675) και σε δικές μου περιπτώσεις είναι σωστό (λαμβάνει το καθαρό). Κατά τα άλλα η πράξη 667 χ 15% = το ποσό του 675 θα πρέπει να ελέγχεται απο την τράπεζα και όχι απο εμάς  γιατί αυτοί υποχρεούνται να το παρακρατούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H επαλήθευση έγινε ως προς το πιο ποσό λαμβάνει υπόψιν το σύστημα για τον υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγγύης ( ακαθάριστο του κωδ 667-668 ή την διαφορά των κωδικών 667-675) και σε δικές μου περιπτώσεις είναι σωστό (λαμβάνει το καθαρό). Κατά τα άλλα η πράξη 667 χ 15% = το ποσό του 675 θα πρέπει να ελέγχεται απο την τράπεζα και όχι απο εμάς  γιατί αυτοί υποχρεούνται να το παρακρατούν

 

Συγγνώμη αλλά δεν σας κατάλαβα. Δεν ανέφερα ότι θα πρέπει εμείς να κάνουμε τον έλεγχο της ορθής παρακράτησης φόρου πουθενά. Τον έλεγχο που γίνεται από την εφαρμογή της ΓΓΠΣ ανέφερα και μάλιστα, από μαρτυρίες τρίτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως πέρισυ για τον υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγγύης το σύστημα λάμβανε υπόψη το άθροισμα του καθαρού ποσού τόκων συν το φόρο που παρακρατήθηκε δηλ. το άθροισμα των κωδικών 667 και 433.

Φέτος όπως τα λέτε πρέπει να λάβει υπόψη το προ φόρων ποσό, αυτό δηλαδή που έχει δηλωθεί στον κωδικό 667.

Συμφωνούμε συνάδελφοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει βρει κάποιος τόκους στη σύζυγο μέσα στο τάξις?

Εγώ μόνο στον σύζυγο βρίσκω παρόλο που ξέρω περιπτώσεις που έχουν ξεχωριστές καταθέσεις και δεν βρίσκω τους τόκους της...

Αναρρωτιέμαι μήπως φαίνεται κάπου στην τράπεζα και ο ΑΦΜ της συζύγου (σαν κοινός λογαριασμός) και γίνεται αυτό αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αλλά δεν σας κατάλαβα. Δεν ανέφερα ότι θα πρέπει εμείς να κάνουμε τον έλεγχο της ορθής παρακράτησης φόρου πουθενά. Τον έλεγχο που γίνεται από την εφαρμογή της ΓΓΠΣ ανέφερα και μάλιστα, από μαρτυρίες τρίτων...

έτσι είναι...το σύστημα κάνει την επαλήθευση και αν δεν συμφωνεί σε αφήνει να προχωρήσεις λέγοντας ότι πρέπει να πάς μια βόλτα από την ΔΟΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει βρει κάποιος τόκους στη σύζυγο μέσα στο τάξις?

Εγώ μόνο στον σύζυγο βρίσκω παρόλο που ξέρω περιπτώσεις που έχουν ξεχωριστές καταθέσεις και δεν βρίσκω τους τόκους της...

Αναρρωτιέμαι μήπως φαίνεται κάπου στην τράπεζα και ο ΑΦΜ της συζύγου (σαν κοινός λογαριασμός) και γίνεται αυτό αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

 

Θα περάσετε πρώτα τους τόκους του συζύγου, θα κάνετε προσωρινή αποθήκευση, θα ξαναμπείτε και πατώντας ξανά το "ΕΔΩ", θα εμφανιστούν και οι τόκοι της συζύγου. Προσοχή με τους κοινούς λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει βρει κάποιος τόκους στη σύζυγο μέσα στο τάξις?

Εγώ μόνο στον σύζυγο βρίσκω παρόλο που ξέρω περιπτώσεις που έχουν ξεχωριστές καταθέσεις και δεν βρίσκω τους τόκους της...

Αναρρωτιέμαι μήπως φαίνεται κάπου στην τράπεζα και ο ΑΦΜ της συζύγου (σαν κοινός λογαριασμός) και γίνεται αυτό αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

αποθηκεύεις και ξαναπατάς και τους βγάζει , αυτό έχω διαπιστώσει σε ορισμένες περιπτώσεις.

 

edit: Συγνώμη δεν είδα την παραπάνω απάντηση, ο ponzi έχει απόλυτο δίκιο , πρέπει να καταχωρήσεις του συζύγου και να ξαναδοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποθηκεύεις και ξαναπατάς και τους βγάζει , αυτό έχω διαπιστώσει σε ορισμένες περιπτώσεις.

 

 

Αυτό ακριβώς, πρέπει να γίνει μια προσωρινή αποθήκευση για να βγάλει τους τόκους συζύγου. 

Πάρτε όσοι μπορείτε από ένα τηλέφωνο στο 15515 να τους το αναφέρετε, από πέρυσι προσπαθώ να τους πείσω ότι είναι πρόβλημα και πρέπει να διορθωθεί και δεν σκαμπάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποσό φόρου που παρακρατήθηκε από τόκους τραπεζικών καταθέσεων, μας το δίνουν πίσω ως επιστροφή!!! Είναι σωστό αυτό;

εντελώς λάθος , είναι αυτοτελή φορολόγηση δεν επιστρέφεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα περάσετε πρώτα τους τόκους του συζύγου, θα κάνετε προσωρινή αποθήκευση, θα ξαναμπείτε και πατώντας ξανά το "ΕΔΩ", θα εμφανιστούν και οι τόκοι της συζύγου. Προσοχή με τους κοινούς λογαριασμούς.

Τι κανουμε σε περιπτωση κοινων λογαριασμων;

 

δηλωνουμε και στους δυο το ιδιο ποσο, στον πρωτο δικαιουχο μονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι κανουμε σε περιπτωση κοινων λογαριασμων;

 

δηλωνουμε και στους δυο το ιδιο ποσο, στον πρωτο δικαιουχο μονο;

 

Δεν υπάρχει κανόνας. Επιλέγουμε τί ποσό θα δηλώσουμε σε κάθε δικαιούχο βάσει πραγματικών γεγονότων. Το ότι εμφανίζει το ποσό σε 3 πχ συνδικαιούχους δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα χρήματα ανήκουν και στους τρείς.

 

Καλησπέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφ οσον υπάχουν συδικαιούχοι ,καλο ειναι να πειραματίζεστε στο σπάσιμο των καταθέσεων ... Ευεργετεί το εκκαθαριστικό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπάρχει κανόνας. Επιλέγουμε τί ποσό θα δηλώσουμε σε κάθε δικαιούχο βάσει πραγματικών γεγονότων. Το ότι εμφανίζει το ποσό σε 3 πχ συνδικαιούχους δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα χρήματα ανήκουν και στους τρείς.

 

Καλησπέρα!

Συγγνώμη, δεν παίζει ρόλο ότι ο πίνακας μας δείχνει τον "πραγματικό" δικαιούχο, τικαρισμένο?? Έχω καταλάβει ότι μόνο σε αυτόν, τον εμφανιζόμενο δικαιούχο του πίνακα δηλαδή, θα αναγράψουμε τα ποσά.

Λάθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη, δεν παίζει ρόλο ότι ο πίνακας μας δείχνει τον "πραγματικό" δικαιούχο, τικαρισμένο?? Έχω καταλάβει ότι μόνο σε αυτόν, τον εμφανιζόμενο δικαιούχο του πίνακα δηλαδή, θα αναγράψουμε τα ποσά.

Λάθος??

 

Τικαρισμένος δεν είναι ο πραγματικός δικαιούχος, αλλά το πρώτο όνομα του λογαριασμού. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι καταθέσεις είναι απαραιτήτως και δικές του. Άλλωστε, πώς μπορεί το σύστημα να ξέρει τίνος είναι πραγματικά τα χρήματα για να σου το τσεκάρει? Οπότε πάμε σε πραγματικό (ή συμφέρον) γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι  στην εισφορα αλληλεγγυης φορολούνται οι τόκοι  προ φόρων κι όχι οι πραγματικοί τόκοι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, olgakosmi said:

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι  στην εισφορα αλληλεγγυης φορολούνται οι τόκοι  προ φόρων κι όχι οι πραγματικοί τόκοι ; 

για να είναι μεγαλύτερη και έτσι νιώθεις πιο αλληλέγγυη. κάτι σαν ΜΚΟ.

σε όλα τα εισοδήματα αυτό συμβαίνει, τα προ φόρων παίρνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα καλά αν εγώ έχω εισόδημα 11000€ και τόκους προ φόρων 1000€  θα αναγκαστω  έτσι  να πληρωσω εισφορά αλληλεγγύης χωρίς να εχω στην κατοχη μου αυτά τα χρήματα. Ο φορος που μου αναλογει για τους τοκους ειναι 15% * 1000= 150€ και άρα οι πραγματικοι μου τοκοι ειναι τα 1000-150=850€ και ετσι το πραγματικο μου εισοδημα θα ειναι 11850€ χωρις να με πιασει η εισφορά αλληλεγγύης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν , olgakosmi said:

Μα καλά αν εγώ έχω εισόδημα 11000€ και τόκους προ φόρων 1000€  θα αναγκαστω  έτσι  να πληρωσω εισφορά αλληλεγγύης χωρίς να εχω στην κατοχη μου αυτά τα χρήματα. Ο φορος που μου αναλογει για τους τοκους ειναι 15% * 1000= 150€ και άρα οι πραγματικοι μου τοκοι ειναι τα 1000-150=850€ και ετσι το πραγματικο μου εισοδημα θα ειναι 11850€ χωρις να με πιασει η εισφορά αλληλεγγύης.

άμα έχεις κέρδη  13 χιλ. από το λογιστικό γραφείο και φόρο 3.380 που θα πληρώσεις?

και για φέτος αυτό . 

σου λέει το 15% είναι παρακράτηση ,έναντι φόρου που αναλογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, olgakosmi said:

Μα καλά αν εγώ έχω εισόδημα 11000€ και τόκους προ φόρων 1000€  θα αναγκαστω  έτσι  να πληρωσω εισφορά αλληλεγγύης χωρίς να εχω στην κατοχη μου αυτά τα χρήματα. Ο φορος που μου αναλογει για τους τοκους ειναι 15% * 1000= 150€ και άρα οι πραγματικοι μου τοκοι ειναι τα 1000-150=850€ και ετσι το πραγματικο μου εισοδημα θα ειναι 11850€ χωρις να με πιασει η εισφορά αλληλεγγύης.

Στούς μισθωτούς αφαιρείς και τον φόρο και μετά υπολογίζεις την εεα?αρα..........χάσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί στην εισφορά αλληλεγγύης ο συντελεστής υπολογίζεται στο  μεικτό ποσό κι όχι στο πραγματικό ; Δηλαδή φορολογούμαι σε πλασματικό ποσό χωρίς να το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

ξέχασα να τα βάλω αυτά σε κάποιες δηλώσεις. Να κάνω τροποποποιητικές;

Κανονικά πρέπει γιατί μπορεί να θεωρηθεί ως απόκρυψη εισοδήματος. Τώρα, αν είναι πολλοί οι δικαιούχοι μπορεί όντως σε αυτόν που ξέχασες να μην χρησιμοπιεί τους τόκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχετε δίκιο. Θα κάνω 3-4 τροποποιητικές να εχω το κεφάλι μου ήσυχο! Καλά εγώ μιλάω για τόκους μικρότερους από 1€! Αλλά και πάλι δίκιο έχετε! Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...