Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κοινή φορολογικη δήλωση εφόσον έχουμε έγγαμη σχέση από 1/1/2015


nansi

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπέρα..... και γω έχω ίδια περίπτωση..... παντρεύτηκαν τον Μάιο, κατέθεσαν ξεχωριστές δηλώσεις και σήμερα με πήραν να ρωτήσουν τί χαρτιά χρειάζονται για να δηλώσουν τον γάμο στην εφορία......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα..... και γω έχω ίδια περίπτωση..... παντρεύτηκαν τον Μάιο, κατέθεσαν ξεχωριστές δηλώσεις και σήμερα με πήραν να ρωτήσουν τί χαρτιά χρειάζονται για να δηλώσουν τον γάμο στην εφορία......

άν βγάλεις άκρη πες μου.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άν βγάλεις άκρη πες μου.. :)

Μόλις μίλησα με το taxis και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατί απο την στιγμή που δεν εχει δηλωθεί ο γάμος στην εφορία έπρεπε να κάνουν δήλωση χωριστά...βέβαια το ότι δεν δηλώθηκε ο γάμος είναι άλλο θέμα...

τώρα... το τί λεει ο εφοριακός μάλλον θα με αφήσει παντελώς αδιάφορη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα…

Γαμος τον Απρίλιο του 2016 και περιμένουν παιδάκι τον Ιούλιο του 2016 επίσης…

Είναι καλυτέρα να δηλωθεί ο γάμος να γινει κοινή δήλωση φορολογικού 2015 και να φύγει και το Α21….ή να κανουν χωριστά και τους «παντρεύω» μετα…?/

Αλλα θα μου δεχθεί το Α21?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως σε τηλεφωνική μου ερώτηση στο τμήμα Μητρώου..

Η απάντηση ήταν…

-ότι πει ο λογιστής σας.. θέλει να δηλώσει το γάμο ας δηλώσει. Θέλει να σας κάνει ξεχωριστά ας κάνει.. ότι πει ο λογιστής σας… 3 φορές μου είπε την φράση αυτή….

:D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Πάντως σε τηλεφωνική μου ερώτηση στο τμήμα Μητρώου..

Η απάντηση ήταν…

-ότι πει ο λογιστής σας.. θέλει να δηλώσει το γάμο ας δηλώσει. Θέλει να σας κάνει ξεχωριστά ας κάνει.. ότι πει ο λογιστής σας… 3 φορές μου είπε την φράση αυτή….

:D:D:D

ο λογιστής τους να τους πει μαζί Ε1 και Α21...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε γάμο 2 Ιανουαρίου 2016. Συνεπώς υποχρέωση για ξεχωριστές δηλώσεις για το έτος 2015. Κάποιος όμως στο καφενείο είπε σε έναν από τούς δύο συμπεθέρους (της νύφης τον πατέρα) ότι πρέπει να δηλωθεί ο γάμος στην εφορία. Και πήγαν και τον δήλωσαν. Μόνοι τους. Έτσι, αεροπορία. Και εννοείται ότι δεν αφήνει το σύστημα να φύγει ξεχωριστά η δήλωση της κοπέλας (διότι έχει άλλο λογιστή η νύφη, εμένα, και άλλο λογιστή ο γαμπρός). Επειδή υπομονή δεν υπάρχει για να παίρνω τηλέφωνο το Τάξις με τις ώρες για να μου πεί τι να κάνω (με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα), υπάρχουν δύο λύσεις. Ή κάποιος από εσάς ξέρει και μου λέει τι πρέπει να κάνω, ή τούς λέω να πάνε να βρούνε ένα λογιστή για να τούς κάνει τις δηλώσεις. (Στον άλλο λογιστή δεν πάνε, δεν τον χωνεύει η νύφη :lol:. Ρε τι άλλο θα ακούσουμε!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εσύ γιατί έχεις πρόβλημα να τους κάνεις κοινή δήλωση?

βρε μπας και γουστάρεις τη νύφη? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χαχαχαχαχα Σωστός jim. όχι ρε φίλε, ούτε που την έχω δεί τη νύφη. Ούτε και το γαμπρό. Με είχαν καλέσει στο γάμο τους βέβαια, αλλά εγώ ήμουνα ακόμα μεθυσμένος, που να ταξιδεύω..... γεράσαμε. Και ο γαμπρός όπως καταλαβαίνεις θέλει να κάνει τη δήλωση στον δικό του λογιστή, αλλά που να ήξερε ο καψερός ότι μετά το γάμο περνάει μόνο ότι λέει η γυναίκα? Σου κόβει και το κρεβάτι για κανένα δεκαήμερο (ανάλογα με το παράπτωμα) και σου λέω εγώ μετά πως ψηφίζεις τα μνημόνια!!!! Δε ρώταγε? 

 

Μίλησα πάντως με συνάδελφο που του έτυχε το ίδιο. Πήρε αυτός το τάξις και μας γλύτωσε. Η δήλωση υποχρεωτικά κοινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα. Και κάτι ακόμη σχετικά με αυτό. Η δήλωση εγγάμων είναι υποχρεωτική όταν δεν υπάρχει πραγματικό εισόδημα ή τεκμαρτό πάνω από 9500??? δηλαδή αν δεν έχουν πραγματικό εισόδημα ούτε ένα λεπτό και έχουν ένα αυτοκίνητο και μια δωρεάν παραχώρηση κατοικίας και φτάνουν πχ στα 9000 ευρώ τεκμαρτό εισόδημα, είναι υποχρεώμενοι να κάνουν δήλωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Έχουμε γάμο 2 Ιανουαρίου 2016. Συνεπώς υποχρέωση για ξεχωριστές δηλώσεις για το έτος 2015.

 

Γιατι υποχρεωτικά ξεχωριστά?

Με μπερδεύετε τωρα.

Αφού στις οδηγίες από τι είδα λεει.. «Οι σύζυγοι, υποχρεούνται να υποβάλουν κοινή δήλωση για τα εισοδήματά τους εφόσον υφίσταται έγγαμη σχέση κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης.”

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Γιατι υποχρεωτικά ξεχωριστά?

Με μπερδεύετε τωρα.

Αφού στις οδηγίες από τι είδα λεει.. «Οι σύζυγοι, υποχρεούνται να υποβάλουν κοινή δήλωση για τα εισοδήματά τους εφόσον υφίσταται έγγαμη σχέση κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης.”

 

 

 

 

 

υποχρεωτικά θα κάνουν κοινή λέμε.......πάμε στα ενδότερα θέματα.....και μου λέτε αν είστε βέβαιος για αυτό....οι έγγαμοι που δεν έχουν πραγματικό εισόδημα και έχουν τεκμήρια ύψους κάτω των 9500 ευρώ υποχρεούνται να κάνουν δήλωση??? ή υποχρεούνται έτσι και αλλιώς επειδή είναι απλά έγγαμοι ακόμη και στην περίπτωση που δηλώνουν απλά μια φιλοξενία και έχουν μηδενικά τεκμήρια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

υποχρεωτικά θα κάνουν κοινή λέμε.......πάμε στα ενδότερα θέματα.....και μου λέτε αν είστε βέβαιος για αυτό....οι έγγαμοι που δεν έχουν πραγματικό εισόδημα και έχουν τεκμήρια ύψους κάτω των 9500 ευρώ υποχρεούνται να κάνουν δήλωση??? ή υποχρεούνται έτσι και αλλιώς επειδή είναι απλά έγγαμοι ακόμη και στην περίπτωση που δηλώνουν απλά μια φιλοξενία και έχουν μηδενικά τεκμήρια??

Μπιλ με μπερδεύεις. Λοιπόν, γράφει το βιβλιαράκι των οδηγιών του Υπουργείου ότι "Υποχρέωση να υποβάλλει φορολογική δήλωση (έντυπο Ε1), έχει κάθε φυσικό πρόσωπο, εφόσον έχει την κατοικία του στην Ελλάδα, έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του, ανεξάρτητα από το αν είναι εξαρτώμενο μέλος ή όχι και  αποκτά πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα." Οπότε είτε το 9.500 είναι κοινό τεκμαρτό εισόδημα (συνολικό) ή ανήκει σε έναν από τούς δύο, νομίζω πως πρέπει να υποβληθεί δήλωση.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Μπιλ με μπερδεύεις. Λοιπόν, γράφει το βιβλιαράκι των οδηγιών του Υπουργείου ότι "Υποχρέωση να υποβάλλει φορολογική δήλωση (έντυπο Ε1), έχει κάθε φυσικό πρόσωπο, εφόσον έχει την κατοικία του στην Ελλάδα, έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του, ανεξάρτητα από το αν είναι εξαρτώμενο μέλος ή όχι και  αποκτά πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα." Οπότε είτε το 9.500 είναι κοινό τεκμαρτό εισόδημα (συνολικό) ή ανήκει σε έναν από τούς δύο, νομίζω πως πρέπει να υποβληθεί δήλωση.   

ναί και εγώ εκεί καταλήγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 13/6/2015 at 10:47 ΜΜ, giapou said:

Πως θα δηλώσουμε στην κοινή δήλωση την διαφορετική κατοικία των δύο συζύγων εφόσον το 2014 που δεν ήταν παντρεμένοι δεν έμεναν μαζί?

καλησπερα οταν ηταν και οι δυο φιλοξενουμενοι στους γονεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Πελάτης μου έχει παντρευτεί εδώ και 3 χρόνια. Τον πρώτο χρόνο δεν το ήξερα, την έστειλα μόνο του. Του ετοιμάζω το Μ1 να πάει να δηλώσει το γάμο, δεν πάει, έρχεται η ώρα για τη δεύτερη δήλωση, πάλι μου λέει μόνος του θα δηλώσει. Φέτος πάλι τα ίδια. Αν αποφασίσει ποτέ να δηλώσει το γάμο στο μητρώο θα έχει συνέπειες για τις παλιές δηλώσεις? Μπορεί να του ζητήσουν δηλαδή να υποβάλλει ξανά τις δηλώσεις ως ζευγάρι ή δεν ασχολούνται? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν , HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Πελάτης μου έχει παντρευτεί εδώ και 3 χρόνια. Τον πρώτο χρόνο δεν το ήξερα, την έστειλα μόνο του. Του ετοιμάζω το Μ1 να πάει να δηλώσει το γάμο, δεν πάει, έρχεται η ώρα για τη δεύτερη δήλωση, πάλι μου λέει μόνος του θα δηλώσει. Φέτος πάλι τα ίδια. Αν αποφασίσει ποτέ να δηλώσει το γάμο στο μητρώο θα έχει συνέπειες για τις παλιές δηλώσεις? Μπορεί να του ζητήσουν δηλαδή να υποβάλλει ξανά τις δηλώσεις ως ζευγάρι ή δεν ασχολούνται? Ευχαριστώ πολύ.

τι παει να πει δεν παει να το δηλωσει? εσυ κανεις ο,τι σου λενε? πες του ή το δηλώνεις ή αντε γεια...

2 ώρες πριν, Olivi said:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Πελάτης μου έχει παντρευτεί εδώ και 3 χρόνια. Τον πρώτο χρόνο δεν το ήξερα, την έστειλα μόνο του. Του ετοιμάζω το Μ1 να πάει να δηλώσει το γάμο, δεν πάει, έρχεται η ώρα για τη δεύτερη δήλωση, πάλι μου λέει μόνος του θα δηλώσει. Φέτος πάλι τα ίδια. Αν αποφασίσει ποτέ να δηλώσει το γάμο στο μητρώο θα έχει συνέπειες για τις παλιές δηλώσεις? Μπορεί να του ζητήσουν δηλαδή να υποβάλλει ξανά τις δηλώσεις ως ζευγάρι ή δεν ασχολούνται? Ευχαριστώ πολύ.

Εάν προκύψει οτιδήποτε, θα πρέπει να κάνει τροποποιητικές ως έγγαμος. Κι η γυναίκα ή το μέρος του συμφώνου συμβίωσης μόνη/ος κάνει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
50 λεπτά πριν , LAMMERGEIER said:

Εάν προκύψει οτιδήποτε, θα πρέπει να κάνει τροποποιητικές ως έγγαμος. Κι η γυναίκα ή το μέρος του συμφώνου συμβίωσης μόνη/ος κάνει??

Ναι, μόνη της κάνει. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...