Προς το περιεχόμενο
  • 0

υπογραφη δηλωσεων και ε3 απο λογιστη


dodos

Ερώτηση

οι φορολογικες δηλωσεις και τωρα τα ε3 των αγροτων που μας προεκυψαν ,ισχυει το οριο για την υποχρωτικη υπογραφη απο λογιστη των 100000 για εμπορια και των 50000 για παροχη ?

για πανω απο τα συγκεκριμενα ορια τζιρου ειναι υποχρεωτικη η υπογραφη απο λογιστη των δηλωσεων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

οι φορολογικες δηλωσεις και τωρα τα ε3 των αγροτων που μας προεκυψαν ,ισχυει το οριο για την υποχρωτικη υπογραφη απο λογιστη των 100000 για εμπορια και των 50000 για παροχη ?

για πανω απο τα συγκεκριμενα ορια τζιρου ειναι υποχρεωτικη η υπογραφη απο λογιστη των δηλωσεων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο αγροτης με τις 100,000 δεν ειναι επιχειρηση?

γιατι να μην ειναι ? εγω ρωταω αν ισχυει ακομα αυτα τα ορια απο 01/01/2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως πληροφορήθηκα από μέλος του ΟΕΕ πάρθηκε απόφαση από το 2016 αν θυμάμαι η υπογραφή να είναι απαραίτητη από το πρώτο ευρώ..

 

για το 2015 νομίζω ισχύουν αυτά..

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι να μην ειναι ? εγω ρωταω αν ισχυει ακομα αυτα τα ορια απο 01/01/2015

 

Για το τι ισχύει για τα εισοδήματα του 2015, δες το άρθρο 5 των ΕΛΠ Ν. 4308

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε βλέπεις γιατί δεν υπάρχει, άρα ισχύει αυτό που γράφει παραπάνω ο Jim, αλλά όχι επειδή πάρθηκε κάποια απόφαση , αλλά γιατί έτσι προβλέπει ο νόμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως πληροφορήθηκα από μέλος του ΟΕΕ πάρθηκε απόφαση από το 2016 αν θυμάμαι η υπογραφή να είναι απαραίτητη από το πρώτο ευρώ..

 

για το 2015 νομίζω ισχύουν αυτά..

 

καλημέρα..

Να το πω ανεπάρκεια ή ανυπαρξία ελεγκτικού μηχανισμού??? να το πω συνυπευθυνότητα ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

5 των ΕΛΠ Ν. 4308

 

4. Οι χρηματοοικονομικές καταστάσεις κάθε οντότητας που υπόκεινται στον παρόντα νόμο, προ της έκδοσής τους, εγκρίνονται κατά περίπτωση από το αρμόδιο όργανο διοίκησης της οντότητας και υπογράφονται από το εξουσιοδοτημένο μέλος (μέλη) του και τον κατά το νόμο υπεύθυνο λογιστή για τη σύνταξη αυτών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

5 των ΕΛΠ Ν. 4308

 

4. Οι χρηματοοικονομικές καταστάσεις κάθε οντότητας που υπόκεινται στον παρόντα νόμο, προ της έκδοσής τους, εγκρίνονται κατά περίπτωση από το αρμόδιο όργανο διοίκησης της οντότητας και υπογράφονται από το εξουσιοδοτημένο μέλος (μέλη) του και τον κατά το νόμο υπεύθυνο λογιστή για τη σύνταξη αυτών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.  

h ισχυουσ νομοθεσια αυτα τα ορια βαζει,ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

. Οι χρηματοοικονομικές καταστάσεις κάθε οντότητας που υπόκεινται στον παρόντα νόμο, προ της έκδοσής τους, εγκρίνονται κατά περίπτωση από το αρμόδιο όργανο διοίκησης της οντότητας και υπογράφονται από το εξουσιοδοτημένο μέλος (μέλη) του και τον κατά το νόμο υπεύθυνο λογιστή για τη σύνταξη αυτών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία

 

ΔΗΛΑΔΗ Ισολογισμός Αποτελέσματα Χρήσεως κλπ όμως έντυπα Ν ή Ε3 συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των χρηματοοικονομικών καταστάσεων του παρόντος νόμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα τα ορια που ανεφερα ισχουν?

100000 για εμπορια 

και 50000 για παροχη?

καταληξαμε κάπου τελικά ? νομιζω πως δεν ειναι υποχρεωτική η υπογραφή .Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καταληξαμε κάπου τελικά ? νομιζω πως δεν ειναι υποχρεωτική η υπογραφή .Σωστά?

πανω απο αυτα τα ορια ειναι υποχρεωτικη η υπογραφη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πρέπει να έχουμε υπόψη εδώ και το ότι, από τα ΕΛΠ απαιτείται η έγκριση και υπογραφή των χρηματοοικονομικών καταστάσεων και από τον κατά νόμο υπεύθυνο λογιστή, χωρίς κανένα όριο εισοδήματος.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επαναλαμβάνοντας το ερώτημα που ετέθη πέρσι, περιλαμβάνονται στις χρηματοοικονομικές καταστάσεις τα έντυπα Ν και Ε3, τα οποία χρειάζονται υπογραφή λογιστή;

Δηλ. πρεπει να υπογραφει απο λογιστη το Ε3;

 

Για την καταστασεις αποτελεσματων θεωρειται δεδομενο φανταζομαι, βασει ΕΛΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 22/5/2015 at 0:52 ΜΜ, dodos said:

αρα τα ορια που ανεφερα ισχουν?

100000 για εμπορια 

και 50000 για παροχη?

καταληξαμε κάπου τελικά ? νομιζω πως δεν ειναι υποχρεωτική η υπογραφή .Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:

 

Παρακολουθούσα μια επιχείρηση το 2015. Το 2016 την παρακολουθεί άλλος συνάδελφος.

Για τη δήλωση του 2015 η αμοιβή μου περιλάμβανε και την υποχρέωση σύνταξης της φορ.δήλωσης του έτους.

Άρα την αμοιβή την έχω εισπράξει και τιμολογήσει μέσα στο 2015.

Το ερώτημα τώρα είναι αν υπογράψω τη δήλωση της εταιρίας για το 2015 χωρίς να κόψω τιμολόγιο, αφού δεν θα πληρωθώ,  λέτε να έχω πρόβλημα;

Εννοείται πως ο συνάδελφος που έχει τώρα την επιχείρηση δεν έχει ασχοληθεί με το 2015 και φυσικά δεν έχει κανένα λόγο να υπογράψει τη δήλωση.

Αν τη στείλω χωρίς υπογραφή λογιστή, με δεδομένο ότι η επιχείρηση έχει τζίρο μηδέν υπάρχει πρόβλημα με την επιχείρηση;

ευχαριστώ για τις συμβουλές που θα μου στείλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη σύμβαση με τον πελάτη δεν ανέφερες ότι η σύνταξη και υποβολή της φορολογικής δήλωσης συμπεριλαμβάνεται στο μηνιαίο κόστος?

Πάντως έχεις το δικαίωμα να την υποβάλεις και ανυπόγραφη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 7/12/2016 at 11:23 ΠΜ, noslave said:

Στη σύμβαση με τον πελάτη δεν ανέφερες ότι η σύνταξη και υποβολή της φορολογικής δήλωσης συμπεριλαμβάνεται στο μηνιαίο κόστος?

Πάντως έχεις το δικαίωμα να την υποβάλεις και ανυπόγραφη!

ανέφερα το ύψος της αμοιβής ανά μήνα στο οποίο συμπεριλαμβάνονται  όλες οι φορολογικές δηλώσεις της εταιρίας.
Δεν ανέφερα συγκεκριμένα τη δήλωση εισοδήματος
ο προβληματισμός μου ξεκινά από το γεγονός ότι η σχέση μου με την εταιρία έληξε  31/12/2015.
Έχω κάνει και διακοπή των εξουσιοδοτήσεων σταδιακά μόλις έστειλα δηλώσεις της χρονιάς. (ΦΠΑ, βεβαιώσεις κλπ) κι έχω κρατήσει μόνο εξουσιοδότηση για  εισόδημα.
Και ΚΒΣ διέγραψα εξουσιοδότηση αφού μπορώ να στείλω ΜΥΦ με τους κωδικούς της εταιρίας το Σεπτέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 22/5/2015 at 0:52 ΜΜ, dodos said:

αρα τα ορια που ανεφερα ισχουν?

100000 για εμπορια 

και 50000 για παροχη?

καταληξαμε κάπου τελικά ? νομιζω πως δεν ειναι υποχρεωτική η υπογραφή .Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να θέσω κάπως αλλιώς το ερώτημα 
πέρα από το αν είναι υποχρεωτική η υπογραφή, εμείς τι θέλουμε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμεις θελουμε φυσικα να ειναι υποχρεωτικη ,το θεμα ειναι αν ισχυουν αυτα τα ορια για υπογραφη οπως παλια ,100000 για εμπορια και 50000 για παροχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εφ όσον θέλουμε (αν θέλουμε) να υπογράφουμε ας το κάνουμε 
τα όρια δεν έχουν καμία σημασία 
ας αναλάβει ο καθ ένας τις ευθύνες του υπογράφοντας τις δηλώσεις που συντάσσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσο δεν υπάρχει ψηφιακή υπογραφή, όσοι υπογράφουμε, γινόμαστε πολύ εύκολα θύματα των πονηρών που κάνουν νέο συκώτι από τα γέλια με τη αφέλειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...