Jump to content
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ


Question

Recommended Posts

  • 0

πως δηλαδή?

Πας στο κουτάκι και το βάζεις . . .  :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

αν ομως κινει τον  λογ. και το τεκνο  ??    εχει κανει  καταθεση  ??         :)

εσεις γενικοτερα πως μοιραζετε τα ποσα των τοκων;; ισοποσα;; αναλογα με τις πραγματικες συνθηκες (τι λεεω θεε μου; ;) )  ;; οπως μας βολευει για καλυψη τεκμηριων;; υπαρχει κπ οδηγια;; εγω νομιζω πως παει βασει εισοδηματος...  

 

αρα... λεω.... αφου ο φοιτητης δεν εχει εισοδημα ας το παρει το ενα λεπτο ο φουκαριαρης ο πατερας.....

Link to post
Share on other sites
  • 0

εσεις γενικοτερα πως μοιραζετε τα ποσα των τοκων;; ισοποσα;; αναλογα με τις πραγματικες συνθηκες (τι λεεω θεε μου; ;) )  ;; οπως μας βολευει για καλυψη τεκμηριων;; υπαρχει κπ οδηγια;; εγω νομιζω πως παει βασει εισοδηματος...  

 

αρα... λεω.... αφου ο φοιτητης δεν εχει εισοδημα ας το παρει το ενα λεπτο ο φουκαριαρης ο πατερας.....

Αν δεν έχει δραστηριοτητα που να του αποφέρει κάποιο εισόδημα το προστατευομενο τέκνο  ώστε να δικαιολογηθουν οι όποιες καταθέσεις τότε μπαίνουν στο όνομα του συνδικαιουχου που προφανώς λόγω της δραστηριοτητας του ¨¨τροφοδοτεί ¨¨ τον λογαριασμό. Έτσι γλιτώνει και τη δήλωση. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ανήλικο τέκνο που εχει εισόδημα 4.500,00 ευρώ από σύνταξη (λόγω θανάτου του πατέρα του) κάνει μόνο του φορολογική δήλωση. ΟΚ. 

Μπαίνει προστατευόμενο μέλος στη φορολογική δήλωση της μητέρας ?????

 

ΌΧΙ

 

ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΌΤΑΤΑ

 

πως δηλαδή?

 

ArticleImage_81246-jpg.xpng.jpg

 

Απ΄ιδώ λέμεεεεε :)

Καλησπέρα σας κύριοι. :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν δεν έχει δραστηριοτητα που να του αποφέρει κάποιο εισόδημα το προστατευομενο τέκνο  ώστε να δικαιολογηθουν οι όποιες καταθέσεις τότε μπαίνουν στο όνομα του συνδικαιουχου που προφανώς λόγω της δραστηριοτητας του ¨¨τροφοδοτεί ¨¨ τον λογαριασμό. Έτσι γλιτώνει και τη δήλωση. 

 

ετσι λεω κ εγω.....   ^_^

Link to post
Share on other sites
  • 0

φοιτητής λόγω κατοχής ιχ (4000τεκμαρτη δαπανη)υποβάλλει δήλωση.Είναι άνεργος αλλά όχι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ και έχει 1€ τοκους .Βάσει του άρθρου 34 Κφε φορολογείται με κλιμακα άρθρου 29 και του υπολογίζει φόρο στα 7000€ και προκαταβολή αντιστοιχα.Εαν παει και εγγραφεί τώρα στον ΟΑΕΔ το σώζει η απλα δεν του βάζουμε τον τόκο και ξεμπερδευουμε?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εύχομαι να βοηθήσει κ να μην σας μπερδέψω περισσότερο.

Δεν είναι οτι πιο τέλειο αλλά ένεκα έλλειψης χρόνου...

 

* μην ξεχνάτε την παράγραφο 3 άρθρο 11 :   

3. Κατά την εφαρμογή της παραγράφου 2, δεν λαμβάνονται υπόψη οι παρακάτω κατηγορίες εισοδήματος:

α) διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο τέκνο με δικαστική απόφαση ή με συμβολαιογραφική πράξη ή με ιδιωτικό έγγραφο,
β) εξωϊδρυματικό επίδομα ή προνοιακά επιδόματα αναπηρίας που χορηγούνται από το κράτος.

ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΡΟΗΣ.pdf

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε περίπτωση που το μισθωτήριο κατοικίας στην επαρχία φοιτητή-προστατευόμενου μέλους που υποβάλλει δική του δήλωση Φ.Ε. λόγω τόκων 3 ευρώ(μοναδικός δικαιούχος λογαριασμού γιατί οι γονείς λόγω χρεών βγήκαν έξω φοβούμενοι τον κουμπαρά του παιδιού τους όπως καταλαβαίνετε...),μπορεί να δηλωθεί στη δήλωση των γονένω ώστε να μή "φάει" το επιπλέον τεκμήριο το παιδί? διότι σε περίπτωση που ας πούμε δεν διορθωνόταν το πρόβλημα της ενεργοποίησης του 3000λιαρου από το τάξις θα έπρεπε το παιδί αυτό που έχει εισόδημα μόνο από τοκους 3 ευρώ να φορολογηθεί για 3+3000+3460(τεκμήριο μισθωμένης κατοικίας επαρχίας)=6463*26%1680,38*55%=924,21..σύνολο 2604,59 ενώ χωρίς την κατοικία στο κεφάλι του θα φορολογείτο αντίστοιχα με 3+3000=3003*26%=780,78*55%=429,43...σύνολο 1210,21

Link to post
Share on other sites
  • 0

2 παιδιά ενήλικα(το δεύτερο ενηλικιώθηκε τον Μάιο του 2015) με εισοδήματα 4500 ευρώ απο ενοίκια το ένα παιδί και 8000 ευρώ αντίστοιχα το άλλο παιδί,η μεγαλύτερη αδερφή 19 ετών είναι φοιτήτρια από τον 9ο 2014 και η πιό μικρή που ενηλικιώθηκε τώρα τον Μάιο του 2015 φοιτούσε στο λύκειο το 2014. Θυμάμαι μέχρι πέρσυ ίσχυε ότι αν είχε το παιδί εισόδημα πάνω από 3000 ή 6000(με αναπηρία) δεν μπορούσε να μπεί προστατευόμενο μέλος στην δήλωση των γονιών του. Αυτό άλλαξε φέτος ? Συγγνώμη είμαι πολύ θολωμένος αυτή την ώρα και έχω μπερδέψει τα πάντα μέσα στο κεφάλι μου!συγχωρέστε με..Τα παιδιά έκαναν πέρσυ κανονικά δήλωση μόνα τους και ήταν και προστατευομενα στους γονείς. Φέτος τί πρέπει να γίνει? σίγουρα θα υποβάλλουν δήλωση μόνα τους, αλλά ρωτώ αν θα μπούν και ώς προστατευόμενα μέλη στη δήλωση των γονιών.

Link to post
Share on other sites
  • 0

με αναπηρια 67% και ανω επιδομαδα 4000 ρωτησαμε και εφορια δεν μπορει να μπει σαν προστατευομενος και να κανει και δηλωση μονος του ή αλλαξε αυτο?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ξέρει κανείς τι γίνεται με τους φοιτητές και το που δηλώνουν κατοικία; 

Κανονικά θα έβαζα στον κωδικό 817 του γονέα το ποσό που πληρώνουν για ενοίκιο αλλά σε αυτήν την περίπτωση πως θα δηλώσω που μένει το παιδί; Να τον βάλω σαν φιλοξενούμενο στους γονείς;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ξέρει κανείς τι γίνεται με τους φοιτητές και το που δηλώνουν κατοικία; 

Κανονικά θα έβαζα στον κωδικό 817 του γονέα το ποσό που πληρώνουν για ενοίκιο αλλά σε αυτήν την περίπτωση πως θα δηλώσω που μένει το παιδί; Να τον βάλω σαν φιλοξενούμενο στους γονείς;

Αυτό που πρέπει να εξετάσεις είναι αν το παιδί υποχρεούται να κάνει δήλωση μόνο του. Αν δεν υποχρεούται και μπαίνει προστατευόμενο στους γονείς ,πολύ απλά θα βάλεις ώς πρώτη ή δεύτερη δευτερέουσα κατοικία(ανάλογα με το πόσες  κατοικίες δηλώνονται στον πίνακα 5) τα στοιχεία της μισθωμένης κατοικίας του φοιτητή , θα βάλεις και το ενοίκιο και τέλος

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αυτό που πρέπει να εξετάσεις είναι αν το παιδί υποχρεούται να κάνει δήλωση μόνο του. Αν δεν υποχρεούται και μπαίνει προστατευόμενο στους γονείς ,πολύ απλά θα βάλεις ώς πρώτη ή δεύτερη δευτερέουσα κατοικία(ανάλογα με το πόσες  κατοικίες δηλώνονται στον πίνακα 5) τα στοιχεία της μισθωμένης κατοικίας του φοιτητή , θα βάλεις και το ενοίκιο και τέλος

 

 

Το ζήτημα είναι τι γίνεται σε περίπτωση που πρέπει και το παιδί να υποβάλλει φορολογική δήλωση αλλά συνεχίζει να είναι προστατευόμενο μέλος. Πως θα δηλώσει που μένει; Το ενοίκιο πρέπει να το δηλώσει ο γονέας.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Το ζήτημα είναι τι γίνεται σε περίπτωση που πρέπει και το παιδί να υποβάλλει φορολογική δήλωση αλλά συνεχίζει να είναι προστατευόμενο μέλος. Πως θα δηλώσει που μένει; Το ενοίκιο πρέπει να το δηλώσει ο γονέας.

 

 

θα κάνει δήλωση βάζοντας φιλοξενία στο γονέα και αν πληρεί τις προυποθέσεις θα είναι και εξαρτώμενο..

 

καλημέρα..

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...