Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
DC043518556

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ

Question

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014 ΟΙ ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ Η' ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Η΄ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΑΝΩ ΤΩΝ 3000 ΕΥΡΩ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014 ΟΙ ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ Η' ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Η΄ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΑΝΩ ΤΩΝ 3000 ΕΥΡΩ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

γιατι το λετε αυτο;;;

ακυρο... εχετε δικιο.... αφου 3000 ειναι το τεκμηριο, απο κει κ περα για το παραμικρο εισοδημα θα πρεπει να υποβληθει δηλωση...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ΠΟΛ 1068/2015 ΑΝΑΦΕΡΕΙ

Αρθρο 67

Υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων και καταβολή του φόρου.
 
1. Με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 67 του ν.4172/2013 καθορίζεται ποιοι είναι υπόχρεοι σε δήλωση φορολογίας εισοδήματος, ο τρόπος υποβολής, καθώς και τα εισοδήματα που θα δηλωθούν. Ειδικότερα, ο φορολογούμενος που έχει συμπληρώσει το 18° έτος της ηλικίας του υποχρεούται να δηλώνει όλα τα εισοδήματά του, πραγματικά ή τεκμαρτά, τα φορολογούμενα με οποιονδήποτε τρόπο (π.χ. βάσει κλιμακίων ή αυτοτελώς) ή απαλλασσόμενα. Εξαιρετικά, δεν υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης οι φορολογούμενοι που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους και δεν αποκτούν πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα και οι κεκαρμένοι μοναχοί για το καθαρό ποσό της σύνταξης που καταβάλλεται σε αυτούς κατά το χρονικό διάστημα που διατηρούν την ανωτέρω ιδιότητα, εφόσον αυτό δεν υπερβαίνει το ποσό των εννέα χιλιάδων πεντακοσίων (9.500) ευρώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και??? εστω οτι εχω 10 ευρω τοκους παλι το πραγματικο ή τεκμαρτο εισοδημα μου δεν ειναι πανω απο 3000 ευρω,δλδ η σκεψη σας ειναι 3000 ευρω τεκμηριο + 10 ευρω τοκοι αρα συνολο 3010;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ 3000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΛ. Η΄ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΑΝ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ 3000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΛ. Η΄ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΑΝ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ

δεν διαβασα καθολου το μνμ σου εχεις δικιο ,πλεον το οριο των 3000 φορολογητεου εισοδηματος ισχυει μονο για το αν καποιος μπορει να θεωρηθει εξαρτωμενο μελος.απο 1/1/14 τα εξαρτωμενα μελη ανω των 18 υποχρεουνται σε δηλωση ανεξαρτητα αν ειναι προστατευομενα μελη η οχι αν εχουν πραγματικο ή τεκμαρτο εισοδημα .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

v ο φορολογούμενος που έχει συμπληρώσει το 18ο  έτος της ηλικίας του υποχρεούται να δηλώνει όλα τα εισοδήματά του, πραγματικά ή τεκμαρτά, τα φορολογούμενα με οποιονδήποτε τρόπο (π.χ. βάσει κλιμακίων ή αυτοτελώς) ή απαλλασσόμενα.

v Δεν υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης:

•      α. οι φορολογούμενοι που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους και δεν αποκτούν πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα.

Δεν υπάρχει  εξαίρεση από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης για τα ενήλικα τέκνα εφόσον αποκτούν εισόδημα (π.χ. φοιτητές κ.λπ.), ακόμα και εάν αυτά είναι εξαρτώμενα μέλη του φορολογούμενου

 

Από το σεμινάριο φυσικών προσώπων Ανακεφαλαίωση

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΡΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΗΛΙΚΟ ΦΟΙΤΗΤΗ ΜΕ 1 ΕΥΡΩ ΤΟΚΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΥΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΕΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΛΕΠΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΑΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.ΣΩΣΤΑ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ανήλικο τέκνο που εχει εισόδημα 4.500,00 ευρώ από σύνταξη (λόγω θανάτου του πατέρα του) κάνει μόνο του φορολογική δήλωση. ΟΚ. 

Μπαίνει προστατευόμενο μέλος στη φορολογική δήλωση της μητέρας ?????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ανήλικο τέκνο που εχει εισόδημα 4.500,00 ευρώ από σύνταξη (λόγω θανάτου του πατέρα του) κάνει μόνο του φορολογική δήλωση. ΟΚ. 

Μπαίνει προστατευόμενο μέλος στη φορολογική δήλωση της μητέρας ?????

ΌΧΙ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΡΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΗΛΙΚΟ ΦΟΙΤΗΤΗ ΜΕ 1 ΕΥΡΩ ΤΟΚΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΥΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΕΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΛΕΠΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΑΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.ΣΩΣΤΑ;

πως ειναι δυνατον και να κανει μονος του δηλωση κπς και ταυτοχρονα να ειναι και προστατευομενο μελος στον πατερα του;;;;; εχω χασει κατι;;;;; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΡΘΡΟ 11 Ν. 4172/2013


παρ. 1:


1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:


α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής,


β) άγαμα τέκνα, εφόσον:


- είναι ανήλικα έως 18 ετών ή


- είναι ενήλικα έως 25 ετών και φοιτούν σε σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή


- είναι ενήλικα έως 25 ετών και είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) ή υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους,


γ) τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, εφόσον είναι άγαμα, διαζευγμένα ή σε χηρεία:


- τέκνα του φορολογούμενου,


- αδελφοί και αδελφές των δύο συζύγων.


δ) ανιόντες,


ε) ανήλικα ορφανά από πατέρα και μητέρα που έχουν έως τρίτου βαθμού συγγένεια με το φορολογούμενο ή τον/τη σύζυγο.


 


παρ. 2


2. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β ́, δ ́ και ε ́ της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη,εάν το ετήσιο "φορολογητέο[1]" εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο. Τα φυσικά πρόσωπα της περίπτωσης γ ́ της παραγράφου 1, δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ.


Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πως ειναι δυνατον και να κανει μονος του δηλωση κπς και ταυτοχρονα να ειναι και προστατευομενο μελος στον πατερα του;;;;; εχω χασει κατι;;;;; 

την πολ.1067/20-3-15

 

Διευκρινίζεται ότι, με τις κοινοποιούμενες διατάξεις δεν προβλέπεται, πλέον, εξαίρεση από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης για τα ενήλικα τέκνα (π.χ. φοιτητές κ.λπ.), ακόμα και εάν αυτά αναγνωρίζονται ως εξαρτώμενα μέλη του φορολογούμενου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του παρόντος Κώδικα, εφόσον αποκτούν εισόδημα.

 

καλημέρα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

την πολ.1067/20-3-15

 

Διευκρινίζεται ότι, με τις κοινοποιούμενες διατάξεις δεν προβλέπεται, πλέον, εξαίρεση από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης για τα ενήλικα τέκνα (π.χ. φοιτητές κ.λπ.), ακόμα και εάν αυτά αναγνωρίζονται ως εξαρτώμενα μέλη του φορολογούμενου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του παρόντος Κώδικα, εφόσον αποκτούν εισόδημα.

 

καλημέρα..

Είσαι πολύ γρήγορο πιστόλι ... :)

 

Καλημέρα Jim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

την πολ.1067/20-3-15

 

Διευκρινίζεται ότι, με τις κοινοποιούμενες διατάξεις δεν προβλέπεται, πλέον, εξαίρεση από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης για τα ενήλικα τέκνα (π.χ. φοιτητές κ.λπ.), ακόμα και εάν αυτά αναγνωρίζονται ως εξαρτώμενα μέλη του φορολογούμενου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του παρόντος Κώδικα, εφόσον αποκτούν εισόδημα.

 

καλημέρα..

 

δεν γνωριζα καν την υπαρξη αυτης της ΠΟΛ. ευχαριστω πολυ!! 

 

 

Είσαι πολύ γρήγορο πιστόλι ... :)

 

Καλημέρα Jim.

εξου και η αντιστοιχη φωτογραφια προφιλ αλλωστε....  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είσαι πολύ γρήγορο πιστόλι ... :)

 

Καλημέρα Jim.

καταλαβαίνεις όταν θα είμαι στο +13.. ;)

 

καλημέρα κωστή..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η πλειονότητα των φοιτητών δεν έχουν εισόδημα αλλά μπορεί να έχουν τόκους 0,01 λεπτά από λογαριασμό που τους καταθέτουν οι γονείς χρήματα...

Δηλαδή αυτοί πρέπει να κάνουν δήλωση...? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η πλειονότητα των φοιτητών δεν έχουν εισόδημα αλλά μπορεί να έχουν τόκους 0,01 λεπτά από λογαριασμό που τους καταθέτουν οι γονείς χρήματα...

Δηλαδή αυτοί πρέπει να κάνουν δήλωση...? :)

αμα ειναι το μοναδικο ονομα στο βιβλιαριο δε βλεπω να τη γλιτωνουν τη δηλωση.... αν ειναι με τους γονεις συνδικαιουχος ομως υποθετω μπορουμε να φορτωσουμε το 0,01 στο γονιο.... ε;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αμα ειναι το μοναδικο ονομα στο βιβλιαριο δε βλεπω να τη γλιτωνουν τη δηλωση.... αν ειναι με τους γονεις συνδικαιουχος ομως υποθετω μπορουμε να φορτωσουμε το 0,01 στο γονιο.... ε;;

 

αν ομως κινει τον  λογ. και το τεκνο  ??    εχει κανει  καταθεση  ??         :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...