Προς το περιεχόμενο

Νέα περιοδική ΦΠΑ και ΠΟΛ.1082/06.04.2015 άκρως κατατοπιστική!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Στον κωδικό 362 πάνε και πάγια που αγοράστηκαν εντός ελλάδος?πχ ένας υπολογιστής?

 

Και για τον κωδικο 312 "κυκλος εργασιών φπα" αν έχω ενδοκοινοτικές εντός του μήνα πρέπει να αφαιρεθεί ή όχι? γιατί λέει απο κωδικό 301-310

Ναι όλα τα πάγια εκτός από ενδοκοινοτικές αγορές παγιών που πάνε στον 364.

 

Όταν λέει από κωδ.301 έως 310 δεν περιλαμβάνεις και τις ενδοκοινοτικές?Ενδοκοινοτικές,πράξεις λήπτη,πωλ.παγίων κτλ κτλ.Εγώ το έχω στο μυαλό μου σαν το κωδ.613 της εκκαθαριστικής φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όλα τα πάγια εκτός από ενδοκοινοτικές αγορές παγιών που πάνε στον 364.

 

Όταν λέει από κωδ.301 έως 310 δεν περιλαμβάνεις και τις ενδοκοινοτικές?Ενδοκοινοτικές,πράξεις λήπτη,πωλ.παγίων κτλ κτλ.Εγώ το έχω στο μυαλό μου σαν το κωδ.613 της εκκαθαριστικής φπα.

αρα τις αφαιρούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα τις αφαιρούμε?

Ναι όπως κάναμε και στην εκκαθαριστική.

 

Όλα τα παραπάνω που σου έγραψα.

 

Επειδή έγραψες σκέτο ενδοκοινοτικές δεν νομίζω να εννοείς τον κωδ.342.Μην μπερδευτούμε στην μετάφραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όπως κάναμε και στην εκκαθαριστική.

 

Όλα τα παραπάνω που σου έγραψα.

 

Επειδή έγραψες σκέτο ενδοκοινοτικές δεν νομίζω να εννοείς τον κωδ.342.Μην μπερδευτούμε στην μετάφραση.

τον 342 εννοώ συνάδελφε.. αφορά πωλήσεις που κάναμε στην κύπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 342 εννοώ συνάδελφε.. αφορά πωλήσεις που κάναμε στην κύπρο

Όχι συνάδελφε αυτές γιατί να τις αφαιρέσεις?

 

Δες λίγο τον 613 από μία εκκαθαριστικής.

 

Αφαιρείς ενδοκοινοτικές αποκτήσεις,ενδ.λήψεις υπηρ.,πράξεις λήπτη ότι δηλαδή χρεωπιστώνεις.Πωλήσεις παγίων,αυτοπαραδόσεις κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι συνάδελφε αυτές γιατί να τις αφαιρέσεις?

 

Δες λίγο τον 613 από μία εκκαθαριστικής.

 

Αφαιρείς ενδοκοινοτικές αποκτήσεις,ενδ.λήψεις υπηρ.,πράξεις λήπτη ότι δηλαδή χρεωπιστώνεις.Πωλήσεις παγίων,αυτοπαραδόσεις κτλ κτλ.

ok γιατί και εμένα μου φαινόταν κουλό να τις αφαιρέσω..σε ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτε ανάποδα για επαλήθευση.

 

κωδ. 312 ,πρέπει να μας μείνει η ομάδα 7 +81.01 +82.01 ,οπότε θα προκύψει και τι πρέπει να αφαιρεθεί.  μιλώ για την πλειοψηφία των επιχειρήσεων.

 

 

Καλό είναι και αυτό το taxis να φτιάχνει μόνο του την "εκκαθαριστική" στην διάρκεια της χρονιάς σε δυναμικό χρόνο.

 

 

ΕΑΝ κάναμε εκκαθάριση πώλησης παγίου ,διαφορετικά αφαιρούμε και τις πωλήσεις αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τόκοι καταθέσεων αναγράφονται στον κωδικό 310 και εν συνεχεία αφαιρούνται  για να προκύψει "ο κύκλος εργασιών φπα"; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτε ανάποδα για επαλήθευση.

 

κωδ. 312 ,πρέπει να μας μείνει η ομάδα 7 +81.01 +82.01 ,οπότε θα προκύψει και τι πρέπει να αφαιρεθεί.  μιλώ για την πλειοψηφία των επιχειρήσεων.

 

 

Καλό είναι και αυτό το taxis να φτιάχνει μόνο του την "εκκαθαριστική" στην διάρκεια της χρονιάς σε δυναμικό χρόνο.

 

 

ΕΑΝ κάναμε εκκαθάριση πώλησης παγίου ,διαφορετικά αφαιρούμε και τις πωλήσεις αυτές.

Καλησπέρα,ο λογαριασμος 78 δεν είναι εκτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ο λογαριασμος 78 δεν είναι εκτός?

ναι

• Τις εργασίες της παραγρ. 3β' του άρθρου 31 του Κώδικα Φ.Π.Α., εφόσον είναι παρεπόμενες της κύριας δραστηριότητας,

• Τις αυτοπαραδόσεις αγαθών και ιδιοχρησιμοποιήσεις υπηρεσιών,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ εκτός ,για αυτό έγραψα για την πλειοψηφία.     

 

ο κωδ. 312 τα έχει αναλυτικά /πάγια-ενδοκ.αποκτ.-αυτοπαραδ.-παρεπόμενες δραστηριότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

μηχανικός μόνο με ενδοκοινοτικές παροχές 4000 στο 345 . Στο 312 είναι 4000 ή 0 ?

Με συγχωρείτε αλλά έχουμε τρελαθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μηχανικός μόνο με ενδοκοινοτικές παροχές 4000 στο 345 . Στο 312 είναι 4000 ή 0 ?

Με συγχωρείτε αλλά έχουμε τρελαθεί!

 

312 /4.000   γιατί είναι παροχές.  0 εάν ήταν ενδοκοινοτικές λήψεις και θα έπρεπε να κάνεις χρεω-πίστωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ και εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν αλλά την χρειαζόμουν την δεύτερη γνώμη.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπερα ενδοκοινοτικες αποκτησεις χωρις ΦΠΑ δεν πανε καθολου στην περιοδικη στο νεο ΕΝΤΥΠΟ η πανε και στις δυο μεριες? Αν ΝΑΙ σε ποιους κωδικους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ΚΩΔ.349 βάζω τσιγάρα και κάρτες στον ΚΩΔ.312 συμπεριλαμβάνονται;

Οι καρτες αν θυμαμαι καλα εχουν δικαιωμα εκπτωσης και πανε στον 349 αλλα τα τσιγαρα δεν εχουν και πανε στον 310. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ενδοκοινοτικες αποκτησεις χωρις ΦΠΑ δεν πανε καθολου στην περιοδικη στο νεο ΕΝΤΥΠΟ η πανε και στις δυο μεριες? Αν ΝΑΙ σε ποιους κωδικους?

φυσικά και πάνε. κωδικοί 364 και 303

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΛ 1082 ομως λεει 2. Γράψτε κατά συντελεστή Φ.Π.Α. την αξία των εισροών οι οποίες έχουν τόπο φορολογίας το εσωτερικό της χώρας, δεν απαλλάσσονται και υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο λήπτης των αγαθών ή υπηρεσιών. Ενδεικτικά:

• τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών 

εγω ειπα για ενδοκοινοτικη αποκτηση χωρις ΦΠΑ!

Ειστε σιγουρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΛ 1082 ομως λεει 2. Γράψτε κατά συντελεστή Φ.Π.Α. την αξία των εισροών οι οποίες έχουν τόπο φορολογίας το εσωτερικό της χώρας, δεν απαλλάσσονται και υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο λήπτης των αγαθών ή υπηρεσιών. Ενδεικτικά:

• τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών 

εγω ειπα για ενδοκοινοτικη αποκτηση χωρις ΦΠΑ!

Ειστε σιγουρος?

Γιατί υπάρχει και ενδοκοινοτική απόκτηση με ΦΠΑ? διαβάστε λίγο τον 2859/2000(κωδικοποίηση φπα) το αντίστοιχο άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που χρεωνεται ΦΠΑ γι αυτο και το ανεφερα τωρα δε θυμαμαι ακριβως τα παραδειγματα!  Στις περισσοτερες των περιπτωσεων ομως οπως σωστα αναφερετε δεν εχουν! Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το εχουν βαλει στον 303 που ειναι με κατηγορια 23 %! βαζοντας το στο προγραμμα τις Epsilon να ενημερωνει και τον 364 και τον 303 ναι μεν μεταφερεται σωστα ο κυκλος εργασιων για φπα αλλα μου μεταφερει και αναλογουν φπα των ενδοκοινοτικων στον 333!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...
2 hours ago, sakispap said:

Αγορα παγιου απο ελλαδα, ανευ φπα, παει  στον κωδικό 362 ? ή δεν μπαινει καθολου στην περιοδικη? 

Πως αγόρασες άνευ ΦΠΑ από Ελλάδα ? Εκανες χρήση της Π 2862/87 ? Αν ναι τότε είσαι ως αγοραστής θα αποδόσεις τον ΦΠΑ , με χρεωπίστωση  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, SOTHRIS said:

Πως αγόρασες άνευ ΦΠΑ από Ελλάδα ? Εκανες χρήση της Π 2862/87 ? Αν ναι τότε είσαι ως αγοραστής θα αποδόσεις τον ΦΠΑ , με χρεωπίστωση  .

Mε τιμολογιο αγορας και χαρτοσημο δεν εχει φπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...