Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2015


periklis87

Ερώτηση

συναδελφοι καλημέρα και καλή μας αρχή !

 

εκανα την πρωτη μου δηλωση για φετος και μου δημιουργηθηκαν η ακόλουθες  αποριες .

 

1)Σε ποιό σημείο της δηλωσης καταγραφονται τα ενοικια δευτερευουσων κατοικιον στο ε1

 

εγω θα τα έβαζα στον πινακα 6 περιτωση 12 ενοικια που πληρωσατε για κυρια κατοικια της οικογενειας.
 

2)εστω πατερας με ακινητο 50% επικαρπια και τεκνο με 50% επικαρπια το τεκνο κανει δωρεαμ παραχωρηση στον πατερα το 50% του. και το δηλωνει κανονικα στο ε2 στον πινακα 1 και 2

 

ο πατερας το εγγραφει στο ε1 πινακα 5 με 100% κυριοτητα και στον πινακα 6 περιπτωση 12 ως δωρεαν παραχωρηση με το αφμ του γιου. στο ε2 του ο πατερας πωσ θα  δηλωσει στον συνιδιοκτητη  που δεν εχει στον πινακα 1 επιλογη για ιδιοχρηση κατοκιας??????

 

3)αγροτης που κανει πωληση μονο απο το χωραφι (Εχει μονο τα τιμολογια εξοδων- "θα βγαλει το κερδος βαση των εξοδων??")) χωριςπαραστατικα  τι εισοδημα θα δηλωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τίποτα ... Από τη στιγμή που βγήκε η νέα εκκαθάριση.

Στο εκκαθαριστικο της τροποιητικης ομως γραφει οτι θα εμφανιστει το ποσο στην προσω.πληροφορηση αλλα αφαντο ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, έχει κανείς σε εκκρεμότητα φορολογούμενο με αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα? είχα στείλει αρχική στις 11/8 και είχε αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα (συμπληρωμένος σωστά μόνο ο κωδ.605).
Στις 26/08 προέκυψαν ξεχασμένα αγροτικά (επιδότηση και ένα τιμολόγιο παροχής). Κάνω τροποποιητικό Ε3 προσθέτοντας τα αγροτικά (πέραν της επιχειρηματικής δραστηριότητας) και πάω να στείλω το τροποποιητικό Ε1. Το περίεργο είναι ότι μου εμφανίστηκαν οι ακαθάριστες αποδοχές του άρθρου 64 παρ.1περ.δ ν4172/13 στον κωδ.403 (και το έχω και εγώ στον 425 από το Ε3)
Μιλάω με το taxis στις 27/08 και μου λένε θα το προωθήσουν στο αρμόδιο τμήμα. Το αρμόδιο τμήμα ακόμα με παίρνει τηλέφωνο.... 
Σήμερα, μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι νεότερο, είναι προωθημένο το αίτημα στο αρμόδιο τμήμα (ποιο τμήμα δε μου λένε) και δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν παραπάνω...
Σημειωτέον, ότι μίλησα με το φορέα μήπως άλλαξε το αρχείο και η απάντηση ήταν αρνητική, από τον απρίλη δεν έχουν στείλει δεύτερο αρχείο...
Στην εφορία δεν μπορούσα να πάω τη δήλωση σήμερα, γιατί δεν έχω χαρτί ότι υπάρχει αδυναμία ηλεκτρονικής αποστολής.
Σκέφτηκα να στείλω την τροποποιητική με επιφύλαξη, αλλά μου είπαν ότι δεν μπορώ στην τροποποιητική να κλικάρω το ¨με επιφύλαξη"...
Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με τον 403?
καμία ιδέα?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, έχει κανείς σε εκκρεμότητα φορολογούμενο με αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα? είχα στείλει αρχική στις 11/8 και είχε αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα (συμπληρωμένος σωστά μόνο ο κωδ.605).

Στις 26/08 προέκυψαν ξεχασμένα αγροτικά (επιδότηση και ένα τιμολόγιο παροχής). Κάνω τροποποιητικό Ε3 προσθέτοντας τα αγροτικά (πέραν της επιχειρηματικής δραστηριότητας) και πάω να στείλω το τροποποιητικό Ε1. Το περίεργο είναι ότι μου εμφανίστηκαν οι ακαθάριστες αποδοχές του άρθρου 64 παρ.1περ.δ ν4172/13 στον κωδ.403 (και το έχω και εγώ στον 425 από το Ε3)

Μιλάω με το taxis στις 27/08 και μου λένε θα το προωθήσουν στο αρμόδιο τμήμα. Το αρμόδιο τμήμα ακόμα με παίρνει τηλέφωνο.... 

Σήμερα, μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι νεότερο, είναι προωθημένο το αίτημα στο αρμόδιο τμήμα (ποιο τμήμα δε μου λένε) και δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν παραπάνω...

Σημειωτέον, ότι μίλησα με το φορέα μήπως άλλαξε το αρχείο και η απάντηση ήταν αρνητική, από τον απρίλη δεν έχουν στείλει δεύτερο αρχείο...

Στην εφορία δεν μπορούσα να πάω τη δήλωση σήμερα, γιατί δεν έχω χαρτί ότι υπάρχει αδυναμία ηλεκτρονικής αποστολής.

Σκέφτηκα να στείλω την τροποποιητική με επιφύλαξη, αλλά μου είπαν ότι δεν μπορώ στην τροποποιητική να κλικάρω το ¨με επιφύλαξη"...

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με τον 403?

καμία ιδέα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, έχει κανείς σε εκκρεμότητα φορολογούμενο με αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα? είχα στείλει αρχική στις 11/8 και είχε αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα (συμπληρωμένος σωστά μόνο ο κωδ.605).

Στις 26/08 προέκυψαν ξεχασμένα αγροτικά (επιδότηση και ένα τιμολόγιο παροχής). Κάνω τροποποιητικό Ε3 προσθέτοντας τα αγροτικά (πέραν της επιχειρηματικής δραστηριότητας) και πάω να στείλω το τροποποιητικό Ε1. Το περίεργο είναι ότι μου εμφανίστηκαν οι ακαθάριστες αποδοχές του άρθρου 64 παρ.1περ.δ ν4172/13 στον κωδ.403 (και το έχω και εγώ στον 425 από το Ε3)

Μιλάω με το taxis στις 27/08 και μου λένε θα το προωθήσουν στο αρμόδιο τμήμα. Το αρμόδιο τμήμα ακόμα με παίρνει τηλέφωνο.... 

Σήμερα, μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι νεότερο, είναι προωθημένο το αίτημα στο αρμόδιο τμήμα (ποιο τμήμα δε μου λένε) και δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν παραπάνω...

Σημειωτέον, ότι μίλησα με το φορέα μήπως άλλαξε το αρχείο και η απάντηση ήταν αρνητική, από τον απρίλη δεν έχουν στείλει δεύτερο αρχείο...

Στην εφορία δεν μπορούσα να πάω τη δήλωση σήμερα, γιατί δεν έχω χαρτί ότι υπάρχει αδυναμία ηλεκτρονικής αποστολής.

Σκέφτηκα να στείλω την τροποποιητική με επιφύλαξη, αλλά μου είπαν ότι δεν μπορώ στην τροποποιητική να κλικάρω το ¨με επιφύλαξη"...

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με τον 403?

καμία ιδέα?

 

πώς είναι δυνατόν να πήγε στον 403 από μόνο του και να μη στείλανε δεύτερο αρχείο??????? θα μου πείς όλα πιθανά είναι στο τάξιςνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζητούν στην ΔΟΥ δικαιολογητικά για την εκλογική αποζημίωση (γραμματέα εφορευτικής).... Δεν διευκρινίζουν τι δικαιολογητικά - απλά δικαιολογητικά.....

Τι προσκομίζουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έγινε(πώς το παθαν????????) η εκκαθάριση μιάς δήλωσης από την ΔΟΥ στην οποία δήλωση άλλαξαν το ετήσιο ποσό από επίδομα προνοίας των 8364 ευρώ από τον 781 που το ειχα βαλει εγω στον 659,με αποτέλεσμα να του επιβληθεί εισφορά αλληλεγγύης και να πληρώσει συνολικά 165 ευρώ παραπάνω. Σύμφωνα με την διαταγή με αριθ.πρωτοκόλλου Δ12 Α 1117818 ΕΞ 23.7.2013 της Γενικής Δ/νσης φορολογίας εισοδήματος η φορολογική μεταχείριση των προνοιακών επιδομάτων που καταβάλλονται σε άτομα με αναπηρία είναι η κάτωθι : όσα επιδόματα-βοηθήματα δεν φέρουν τα απαραίτητα εννοιολογικά χαρακτηριστικά του εισόδηματος και δίδονται για την κάλυψη συγκεκριμένων ειδικών αναγκών των πασχόντων από κάποια αναπηρία δεν επιδέχονται εισφορά αλληλεγγύης και κατά συνέπεια μπαίνουν στους κωδικούς 781-782. Αυτά που μπαίνουν στον 659-660 όπως γράφει η διαταγή αυτή ενδεικτικά είναι το εξωιδρυματικό επίδομα,το επιδομα πολυτεκνων,το επίδομα επικίνδυνης εργασίας και το ΕΚΑΣ που μπαίνει βέβαια σε άλλο κωδικό. Άρα τί στο διάτανο ισχύει με τα επιδόματα προνοίας και τα βάζουν στον 659-660 και όχι στον 781-782? ότι γουστάρει ο καθένας κάνει? στις φετινές οδηγίες του Υ.Ο. γράφει ότι στον 781-782 αναγράφονται τα χρηματικά ποσά που προέρχονται από εφάπαξ παροχή από ταμεία προνοίας και ασφ.οργανισμών του δημοσίου και αντίστοιχα στον 659-660 γράφει για τα εξωιδρυματικά επιδόματα κλπ...γιατί δεν γράφουν συγκεκριμένα και για αυτά που αποτελούν την πλειοψηφία των επιδομάτων προνοίας για να τελειώνουμε και να μην μπλέκουμε σε διχογνωμίες με τον κάθε εφοριακό της κάθε ΔΟΥ που του δίνει ο νόμος τη δυνατότητα να υποστηριζει το μακρύ του και το κοντό του????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε δηλωση δημοσιου υπαλληλου που εκανε και  εναρξη τον 11/2014 σαν ζωγραφος σε κρατικο θεατρο σαν ελευθ.επαγγελματιας, ολα καλα βγαινει φορος  με παρακρατησεις κλπ , εισφορα αλληλεγγυης κλπ, Το συγκεκριμενο ατομο ειχε ξανακανει εναρξη το διιο σαν ελευθερος επαγγελματιας ως ζωγραφος παλι πριν το 2009 για λιγους μηνες οπου και εκανε διακοπη , και περιμενα να υπολογιστει το τελος επιτηδευματος 650 ευρω ομως στο εκκαθαριστικο τους ταξιςνετ αφου στειλαμε και μια βεβαιωση για ελεγχο πυο δεν ειχε ηλεκτρονικη πληροφορηση, υπολογιστηκε ςτελος εποτηδευματος  54,17 ευρω, Υπαρχει καποια εξηγηση??>δεν ληφθηκε υποψιν η προηγουμενη εναρξη,που σε ολους υπολογιζεται και ληφθηκαν υποχιν 2/12 μηνες του 650 ευρω?και παλι δε βγαινει, καποια εξηγηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

zinon

ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΗΚΕ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ( 650/12  * 1 ΜΗΝΑΣ)  ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΙΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

zinon

ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΗΚΕ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ( 650/12  * 1 ΜΗΝΑΣ)  ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΙΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ......ευχαριστω 

ευχαριστω  αυτο ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση-διευκρίνιση γιατί έχω κολλήσει-θολώσει από την υπερπληροφορήση και όγκο εργασιών,,,,όταν ένας επιτηδευματίας έχει 2 δραστηριότητες μέσα στην ίδια χρονιά πχ παροχή υπηρεσιών με διακοπή 28/2/2015 και λιανικο εμποριο με εναρξη στις 5/11/2015 θα κάνει 2 Ε3 ή ένα και για τις 2 δραστηριότητες οι οποίες είχαν και διαφορετική έδρα? διότι στο λογισμικό στα έσοδα-έξοδα θα πρεπει να ανοίξω αλλο κωδικό για την νεα επιχειρηση του λιανικου εμποριου,σωστά. Άρα? συγγνώμη αν είναι λίγο ηλίθια η ερώτηση αλλά κόλλησα. Κάθε φυσικό πρόσωπο επιτηδευματίας ένα Ε3 κάνει συνολικά για ολες τις τυχόν δραστηριότητές του ,έτσι δεν είναι? Άρα γιατί μου είπε η εταιρεία με τα λογισμικά μου να ανοίξω νέο κωδικό για το νέο επιτήδευμα? πώς θα τα συνδέσω μετά αυτόματα σε ένα Ε3 και τις 2 δραστηριότητες που έχει μέσα στο 2015?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ένα θα κάνεις με εισόδημα από δύο δραστηριότητες...παροχή και εμπορίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα αυτό κρατάει από τον Ιούνιο,

 

Φοιτητής κάνει δήλωση και δηλώνει στον 657 τα 200€ από τις εκλογές του '14 και φιλοξενία στο πατρικό. Επίσης δηλώνει 350€ αποδείξεις και τον κωδ.327 γιατί είναι η πρώτη φορά που κάνει δήλωση.

Του έβγαζε ενδεικτικό αποτέλεσμα εκκαθάρισης 928,2€ (δηλαδή τον φορολογεί για την διαφορά τεκμαρτού-πραγματικού=2800 με 26% + 27,5% προκαταβολή).

 

Καταρχήν, σύμφωνα με το Υποικ τα 200€ αποτελούν εισόδημα και άρα είναι υπόχρεος σε δήλωση (η απάντηση βέβαια ήταν τηλεφωνική και χωρίς λεπτομέρειες -όπως τι είδους εισόδημα είναι σύμφωνα με τον ΚΦΕ).

Η ΔΟΥ παρέπεμψε σε υποβολή της δήλωσης με επιφύλαξη ώστε να εκκαθαριστεί από αυτούς και να βγει μηδενικό αποτέλεσμα λόγω του ν.4330 αρθ.1 παρ.4

Μετά από τόσο καιρό (και αφού αναμενόταν κάποια διευκρινιστική για να προχωρήσει) η ΔΟΥ εκκαθαρίζει την δήλωση και βγάζει χρεωστικό 928,2€ !!!

Εν τω μεταξύ έχει εκδοθεί και σχετική διευκρινιστική http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22187 

 

Πείτε μου ότι δεν στέκει αυτό που κάνουν.......?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα αυτό κρατάει από τον Ιούνιο,

 

Φοιτητής κάνει δήλωση και δηλώνει στον 657 τα 200€ από τις εκλογές του '14 και φιλοξενία στο πατρικό. Επίσης δηλώνει 350€ αποδείξεις και τον κωδ.327 γιατί είναι η πρώτη φορά που κάνει δήλωση.

Του έβγαζε ενδεικτικό αποτέλεσμα εκκαθάρισης 928,2€ (δηλαδή τον φορολογεί για την διαφορά τεκμαρτού-πραγματικού=2800 με 26% + 27,5% προκαταβολή).

 

Καταρχήν, σύμφωνα με το Υποικ τα 200€ αποτελούν εισόδημα και άρα είναι υπόχρεος σε δήλωση (η απάντηση βέβαια ήταν τηλεφωνική και χωρίς λεπτομέρειες -όπως τι είδους εισόδημα είναι σύμφωνα με τον ΚΦΕ).

Η ΔΟΥ παρέπεμψε σε υποβολή της δήλωσης με επιφύλαξη ώστε να εκκαθαριστεί από αυτούς και να βγει μηδενικό αποτέλεσμα λόγω του ν.4330 αρθ.1 παρ.4

Μετά από τόσο καιρό (και αφού αναμενόταν κάποια διευκρινιστική για να προχωρήσει) η ΔΟΥ εκκαθαρίζει την δήλωση και βγάζει χρεωστικό 928,2€ !!!

Εν τω μεταξύ έχει εκδοθεί και σχετική διευκρινιστική http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22187

 

Πείτε μου ότι δεν στέκει αυτό που κάνουν.......?

 

καλημέρα,

δεν γνωρίζει κανείς κάτι? σε τόσο δύσκολη περίπτωση έπεσα.... μόνο εμένα μου φαίνεται γελοία παράλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα αυτό κρατάει από τον Ιούνιο,

 

Φοιτητής κάνει δήλωση και δηλώνει στον 657 τα 200€ από τις εκλογές του '14 και φιλοξενία στο πατρικό. Επίσης δηλώνει 350€ αποδείξεις και τον κωδ.327 γιατί είναι η πρώτη φορά που κάνει δήλωση.

Του έβγαζε ενδεικτικό αποτέλεσμα εκκαθάρισης 928,2€ (δηλαδή τον φορολογεί για την διαφορά τεκμαρτού-πραγματικού=2800 με 26% + 27,5% προκαταβολή).

 

Καταρχήν, σύμφωνα με το Υποικ τα 200€ αποτελούν εισόδημα και άρα είναι υπόχρεος σε δήλωση (η απάντηση βέβαια ήταν τηλεφωνική και χωρίς λεπτομέρειες -όπως τι είδους εισόδημα είναι σύμφωνα με τον ΚΦΕ).

Η ΔΟΥ παρέπεμψε σε υποβολή της δήλωσης με επιφύλαξη ώστε να εκκαθαριστεί από αυτούς και να βγει μηδενικό αποτέλεσμα λόγω του ν.4330 αρθ.1 παρ.4

Μετά από τόσο καιρό (και αφού αναμενόταν κάποια διευκρινιστική για να προχωρήσει) η ΔΟΥ εκκαθαρίζει την δήλωση και βγάζει χρεωστικό 928,2€ !!!

Εν τω μεταξύ έχει εκδοθεί και σχετική διευκρινιστική http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22187

 

Πείτε μου ότι δεν στέκει αυτό που κάνουν.......?

 

έχεις κανείς καμιά ιδέα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα αυτό κρατάει από τον Ιούνιο,

 

Φοιτητής κάνει δήλωση και δηλώνει στον 657 τα 200€ από τις εκλογές του '14 και φιλοξενία στο πατρικό. Επίσης δηλώνει 350€ αποδείξεις και τον κωδ.327 γιατί είναι η πρώτη φορά που κάνει δήλωση.

Του έβγαζε ενδεικτικό αποτέλεσμα εκκαθάρισης 928,2€ (δηλαδή τον φορολογεί για την διαφορά τεκμαρτού-πραγματικού=2800 με 26% + 27,5% προκαταβολή).

 

Καταρχήν, σύμφωνα με το Υποικ τα 200€ αποτελούν εισόδημα και άρα είναι υπόχρεος σε δήλωση (η απάντηση βέβαια ήταν τηλεφωνική και χωρίς λεπτομέρειες -όπως τι είδους εισόδημα είναι σύμφωνα με τον ΚΦΕ).

Η ΔΟΥ παρέπεμψε σε υποβολή της δήλωσης με επιφύλαξη ώστε να εκκαθαριστεί από αυτούς και να βγει μηδενικό αποτέλεσμα λόγω του ν.4330 αρθ.1 παρ.4

Μετά από τόσο καιρό (και αφού αναμενόταν κάποια διευκρινιστική για να προχωρήσει) η ΔΟΥ εκκαθαρίζει την δήλωση και βγάζει χρεωστικό 928,2€ !!!

Εν τω μεταξύ έχει εκδοθεί και σχετική διευκρινιστική http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22187

 

Πείτε μου ότι δεν στέκει αυτό που κάνουν.......?

 

καλημέρα

 

δεν έχει κάποιος καμιά γνώμη για το ορθό της εκκαθάρισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα αυτό κρατάει από τον Ιούνιο,

 

Φοιτητής κάνει δήλωση και δηλώνει στον 657 τα 200€ από τις εκλογές του '14 και φιλοξενία στο πατρικό. Επίσης δηλώνει 350€ αποδείξεις και τον κωδ.327 γιατί είναι η πρώτη φορά που κάνει δήλωση.

Του έβγαζε ενδεικτικό αποτέλεσμα εκκαθάρισης 928,2€ (δηλαδή τον φορολογεί για την διαφορά τεκμαρτού-πραγματικού=2800 με 26% + 27,5% προκαταβολή).

 

Καταρχήν, σύμφωνα με το Υποικ τα 200€ αποτελούν εισόδημα και άρα είναι υπόχρεος σε δήλωση (η απάντηση βέβαια ήταν τηλεφωνική και χωρίς λεπτομέρειες -όπως τι είδους εισόδημα είναι σύμφωνα με τον ΚΦΕ).

Η ΔΟΥ παρέπεμψε σε υποβολή της δήλωσης με επιφύλαξη ώστε να εκκαθαριστεί από αυτούς και να βγει μηδενικό αποτέλεσμα λόγω του ν.4330 αρθ.1 παρ.4

Μετά από τόσο καιρό (και αφού αναμενόταν κάποια διευκρινιστική για να προχωρήσει) η ΔΟΥ εκκαθαρίζει την δήλωση και βγάζει χρεωστικό 928,2€ !!!

Εν τω μεταξύ έχει εκδοθεί και σχετική διευκρινιστική http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22187

 

Πείτε μου ότι δεν στέκει αυτό που κάνουν.......?

 

ρε παιδιά καλησπέρα

 

κανείς δεν γνωρίζει αν η εκκαθάριση πρέπει να βγάζει αυτό το αποτέλεσμα? δεν φαίνεται σαν πρόβλημα του taxis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

• Δωρεάν παραχώρηση κατοικίας. Το τεκμαρτό εισόδημα από δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι 200 τ.μ. προς τα τέκνα ή τους γονείς του φορολογούμενου ή προς άλλους ανιόντες ή κατιόντες εξ αίματος ή εξ αγχιστείας συγγενείς, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία, δεν υπάγεται σε φόρο.


** αυτο ισχυει και σε παραχωρηση κατοικιας απο θείο σε ανίψια;;Ειναι Γ βαθμου αλλα εκ πλαγιου ,δεν ειναι ανιοντες κατιοντες, οποτε ορθα σε μισθωτηριο βαλαμε καποιο μισθωμα ;;


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Φοιτητής ο οποίος διαμένει σε φοιτητική εστία και πληρώνει ένα αντίτιμο στην εταιρεία διαχείρισης περιουσίας του πανεπιστημίου για την διαμονή του, στη φορολογική του θα δηλωθεί ως φιλοξενούμενος των γονέων του ή θα πρέπει να φανεί ότι ιδιοκατοικεί το δωμάτιο; Δεν υπάρχουν ξεχωριστοί αριθμοί παροχής ΔΕΗ κτλ όλα αυτά τα έξοδα περιλαμβάνονται στο αντίτιμο.

Tamak, πως το αντιμετώπισες;

Αν δεν κάνω λάθος, το παιδί δηλώνει φιλοξενία στους γονείς.  Η φοιτητική εστία δεν δηλώνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Tamak, πως το αντιμετώπισες;

Αν δεν κάνω λάθος, το παιδί δηλώνει φιλοξενία στους γονείς.  Η φοιτητική εστία δεν δηλώνετε

Συνάδελφε όπως το περιγράφεις το αντιμετώπισα, φιλοξενούμενο στους γονείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη βεβαίωση αποδοχών που χορηγήθηκε σε συνταξιούχο Δ.Υ περιλαμβάνεται και ένα ποσό που περιγράφεται ως

"Ποσά της παρ.1 του αρ. 14 περ. γ΄ και στ΄ του ν.4172/2013 (επίδομα αλλοδαπής, εφάπαξ)" ..... δεν είναι προσυμπληρωμένο κάπου....σε ποιο κωδικό πρέπει να μπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως θα δηλώσουμε προστατευόμενο τέκνο που θα γεννηθεί το Νοέμβριο του 2016 ώστε όταν θα υποβάλλουμε το Α21 να υπάρχει και στο Ε1 για να μη μας τρέχει ο ΟΓΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...