Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2015


periklis87

Ερώτηση

συναδελφοι καλημέρα και καλή μας αρχή !

 

εκανα την πρωτη μου δηλωση για φετος και μου δημιουργηθηκαν η ακόλουθες  αποριες .

 

1)Σε ποιό σημείο της δηλωσης καταγραφονται τα ενοικια δευτερευουσων κατοικιον στο ε1

 

εγω θα τα έβαζα στον πινακα 6 περιτωση 12 ενοικια που πληρωσατε για κυρια κατοικια της οικογενειας.
 

2)εστω πατερας με ακινητο 50% επικαρπια και τεκνο με 50% επικαρπια το τεκνο κανει δωρεαμ παραχωρηση στον πατερα το 50% του. και το δηλωνει κανονικα στο ε2 στον πινακα 1 και 2

 

ο πατερας το εγγραφει στο ε1 πινακα 5 με 100% κυριοτητα και στον πινακα 6 περιπτωση 12 ως δωρεαν παραχωρηση με το αφμ του γιου. στο ε2 του ο πατερας πωσ θα  δηλωσει στον συνιδιοκτητη  που δεν εχει στον πινακα 1 επιλογη για ιδιοχρηση κατοκιας??????

 

3)αγροτης που κανει πωληση μονο απο το χωραφι (Εχει μονο τα τιμολογια εξοδων- "θα βγαλει το κερδος βαση των εξοδων??")) χωριςπαραστατικα  τι εισοδημα θα δηλωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

η εκπτωση των δαπανων επισκευης και συντηρησης ακινητου 5% μπαινει εφόσον έχουν γίνει αυτές οι δαπάνες ή έτσι κι αλλιώς ? Και πως κάνει την έκπτωση υπάρχει κωδικός στο Ε1? μιλάω για εισόδημα από ακίνητη περιουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την  πρόωρη   σύνταξη   την  έβαλα    στο   343   αλλά    με  ζητεί   να  στείλω   τα  δικαιολογητικά   στο  ΔΗΛΕΔ  αν  και  έπρεπε  την  βεβαίωση      να  την    στείλει  ο  φορέας  που   καταβάλει  τη   σύνταξη ,  άλλο  φόρτο   στους  λογιστές   εγώ  σκέπτομαι   να  μη  την  βάζω   από  εδώ   και  πέρα   και  ας  κάνει  καλά  με  τον  φορέα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την  πρόωρη   σύνταξη   την  έβαλα    στο   343   αλλά    με  ζητεί   να  στείλω   τα  δικαιολογητικά   στο  ΔΗΛΕΔ  αν  και  έπρεπε  την  βεβαίωση      να  την    στείλει  ο  φορέας  που   καταβάλει  τη   σύνταξη ,  άλλο  φόρτο   στους  λογιστές   εγώ  σκέπτομαι   να  μη  την  βάζω   από  εδώ   και  πέρα   και  ας  κάνει  καλά  με  τον  φορέα  

δηλ. την έβαλες χωρίς βεβαίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατ'αρχήν ευχαριστώ. Βρέ το ξέρω ότι φεύγει η δήλωση όποιον iban και να βάλεις,αλλά τα λεφτά θα τους τα βάλουν όταν έρθει η ώρα και δούν ότι είναι πρώτο όνομα πχ ο πατέρας τους???? 41 ευρώ στην καθεμία είναι,δεν είναι πολλά, αλλά γιατί να δημιουργηθεί πρόβλημα?

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το Ε3

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως τον εξηγει αυτον τον Κωδικο?

 

α) κωδ. 597, για τους ασκούντες επιχειρηματική δραστηριότητα που έχουν την εμπορική ιδιότητα, προκειμένου να μην εφαρμοστεί η διάταξη της περ. στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013. Ο κωδικός αυτός αφορά φυσικά πρόσωπα για τα οποία, δεν προέχει το στοιχείο της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, δηλαδή δεν εντάσσονταν στα επαγγέλματα που με τις διατάξεις του άρθρου 48 του ν.2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως ελευθέρια επαγγέλματα (σχετ. ΠΟΛ.1120/25.4.2014). 

 

Συμπληρωνουμε δηλ με ΝΑΙ  για τα προσωπα εκεινα που ασκουν επιχ.δραστηριοτητα ως εμποροι κ οχι ως ελευθ.επαγγ?

Για επιχειρηση ενοικ.δωματιων (παροχης) τι συμπληρωνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το Ε3

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως τον εξηγει αυτον τον Κωδικο?

 

α) κωδ. 597, για τους ασκούντες επιχειρηματική δραστηριότητα που έχουν την εμπορική ιδιότητα, προκειμένου να μην εφαρμοστεί η διάταξη της περ. στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013. Ο κωδικός αυτός αφορά φυσικά πρόσωπα για τα οποία, δεν προέχει το στοιχείο της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, δηλαδή δεν εντάσσονταν στα επαγγέλματα που με τις διατάξεις του άρθρου 48 του ν.2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως ελευθέρια επαγγέλματα (σχετ. ΠΟΛ.1120/25.4.2014). 

 

Συμπληρωνουμε δηλ με ΝΑΙ  για τα προσωπα εκεινα που ασκουν επιχ.δραστηριοτητα ως εμποροι κ οχι ως ελευθ.επαγγ?

Για επιχειρηση ενοικ.δωματιων (παροχης) τι συμπληρωνουμε?

ναί Ελένη συμπληρώνεις ναί όταν το επάγγελμα του φορολογουμένου δεν ανήκει στα πρώην ελευθέρια. Στα ενοικιάζομενα θα βάλεις ΝΑΙ γιατί απλά δεν σε προχωράει στην υποβολή,αλλά μόνο για αυτό τον λόγο. Ο κωδικός 597αφορά μόνο φυσικά πρόσωπα-επιτηδευματίες και όχι ΝΠ. Είναι παράλειψη του συστήματος στο εν λόγω έντυπο το οποίο όμως δεν δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι αγρότες κανονικού καθεστώτος στο Ε3 :

1) θα συμπληρωσουν και τον πινακα Ε για τα ενοικια των χωραφιων που εχουν;;;;

2) θα τσεκαρουν το ναι στον κωδικο 597;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον κωδικο 597, εχω και εγω την ιδια απορια για τους αγροτες του ειδικου και για αυτους που απλα εχουν καποια επιδοτηση και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναί Ελένη συμπληρώνεις ναί όταν το επάγγελμα του φορολογουμένου δεν ανήκει στα πρώην ελευθέρια. Στα ενοικιάζομενα θα βάλεις ΝΑΙ γιατί απλά δεν σε προχωράει στην υποβολή,αλλά μόνο για αυτό τον λόγο. Ο κωδικός 597αφορά μόνο φυσικά πρόσωπα-επιτηδευματίες και όχι ΝΠ. Είναι παράλειψη του συστήματος στο εν λόγω έντυπο το οποίο όμως δεν δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα

Ωραια ,μου προχωρησε τωρα,Ευχαριστω!!!!!!!!!

Αρα ,μονο στους ελευθ.επιχειρητιες συμπληρωνουμε ΟΧΙ

Σε ολα τις υπολοιπες ατομικες ΝΑΙ

 

Κ ποιος ο λογος για αυτο το κουτακι τωρα?

 

Κ ενω εχω την εναρξη εργασιων 15/1/2014 και ενω κ μεσα στο συστημα στην προσωπ.πληροφορσηση εμφανιοζεται κανονικα

οταν στυμπληρωνω 017 στην δηλωση μου λεει οτι δεν υπαρχουν στοιχεια στο μητρωο για εναρξη αυτη την ημερομηνια...Τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια ,τα χαρισματα απο γαμο τα αναφερουμε καπου στο Ε1?

Μπορουμε εαν θελουμε?

ελενη μου  :wub:

πες οτι αστειευεσαι......... plz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ελενη μου  :wub:

πες οτι αστειευεσαι......... plz :P :P :P  απο μενα μπορεις να τα περιμενεις ολα ,σου επιτρεπω

Οχι βρε :rolleyes: :rolleyes:

Με ρωτησε φιλος μου πριν κ του απαντησα με μεγαλη σιγουρα το οχι...αλλα μετα λεω μηπως?

Παιδια λοιπον,εγινε γαμος μες τον Ιουνιο ...Οκ αν δεν δηλωθει ο γαμος στο Μητρωο κανουν ξεχωριστα..

Ομως προκειται για αστυνομικο που θα κανει σε λιγο τη δηλωση γαι το ποθεν κ εκει πρπει να δηλωσει τρεχων καταθεσεις κ συγγενικα προσωπα κατα την ημερομηνια υποβολης...Τι κανουμε?

Μηπως επειδη θα δηλωθουν στον ποθεν να υποβαλλουν κ κοινη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι βρε :rolleyes: :rolleyes:

Με ρωτησε φιλος μου πριν κ του απαντησα με μεγαλη σιγουρα το οχι...αλλα μετα λεω μηπως?

Παιδια λοιπον,εγινε γαμος μες τον Ιουνιο ...Οκ αν δεν δηλωθει ο γαμος στο Μητρωο κανουν ξεχωριστα..

Ομως προκειται για αστυνομικο που θα κανει σε λιγο τη δηλωση γαι το ποθεν κ εκει πρπει να δηλωσει τρεχων καταθεσεις κ συγγενικα προσωπα κατα την ημερομηνια υποβολης...Τι κανουμε?

Μηπως επειδη θα δηλωθουν στον ποθεν να υποβαλλουν κ κοινη?

 

 

καλα δεν εχεις κ αδικο! περιμενε το περιουσιολογιο εκει στανταρ θα τα δηλωσει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλα δεν εχεις κ αδικο! περιμενε το περιουσιολογιο εκει στανταρ θα τα δηλωσει! 

Για το τωρα ειμαι σε διλημμα....μεχρι το περιουσιολογιο...πως θα εχει ακομα αντοχες για να ειναι λογιστης :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τις τελευταίες αλλαγές στο "μινι φορολογικό" άλλαξε και ο τρόπος που θα φορολογούνται οι άνεργοι (μισθωτοι πλέον και όχι ως επιτηδευματίες για τα τεκμήρια αυτοκινήτων κατοικιών κ.α.)?

 

Ή το κατάλαβα λάθος?

 

Άν όντως ισχύει η παραπάνω αλλαγή έχει κανένας πληροφόρηση πότε θα ενημερωθεί το σύστημα της ΓΓΠΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τις τελευταίες αλλαγές στο "μινι φορολογικό" άλλαξε και ο τρόπος που θα φορολογούνται οι άνεργοι (μισθωτοι πλέον και όχι ως επιτηδευματίες για τα τεκμήρια αυτοκινήτων κατοικιών κ.α.)?

 

Ή το κατάλαβα λάθος?

 

Άν όντως ισχύει η παραπάνω αλλαγή έχει κανένας πληροφόρηση πότε θα ενημερωθεί το σύστημα της ΓΓΠΣ?

Θα το καταλάβουμε μόλις υποβάλλουμε την πρώτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάω να στείλω μία δήλωση συνταξιούχου ΙΚΑ με αναπηρία 80%(όχι τυφλότητα ούτε βαριά κινητική αναπηρία για να πάει στον 617 ή 657) ακριβώς από ΚΕΠΑ με ημερομηνία έναρξης 1/10/2013 και λήξης 31/05/2015(ίσως παίζει ρόλο δεν ξέρω). Στο σύστημα η σύνταξη του ΙΚΑ είναι στον 303 στην 1η σελίδα ενώ έχω τσεκάρει τον 913 και τον 001. Πάω να στείλω τη δήλωση και μου βγάζει ότι βάσει των στοιχείων της ΓΠΣΣ θα πρέπει για να σταλεί η δήλωση να μεταφέρω το ποσό της συνταξης από τον 303 στον 619 ή αν δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση στον 659. Σωστό οκ, αλλά στην εν λόγω περίπτωση τί ισχύει? έχω ή δεν έχω ηλεκτρονική πληροφόρηση? δηλ.ηλεκτρονική πληροφόρηση τί είναι? να μην έχει μπεί καθόλου πουθενά σε κανέναν κωδικό το ποσό της σύνταξης ή να έχει μπεί κάπου λάθος? έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ νομίζω ότι ορθότερο είναι να μπεί εκεί στον 619 . Τα λέω καλά?

 

 

Εν συνεχεία πάω να στείλω άλλη μία δήλωση αναπήρου με 80%(ακριβώς η ίδια ως άνω περίπτωση με την διαφορά ότι είχε μία μικρη παρακράτηση φόρου στη σύνταξη του). Στο σύστημα την έχει την σύνταξη πάλι στον 303 και 313-315 ο αναλογούν-παρακρατηθείς φόρος. Πάω να την σβήσω να την περάσω στον 619 και μου βγάζει το σύστημα μύνημα ότι αν τη σβήσεις θα σβηστεί η σύνταξη από το ενιαίο σύστημα μπλα μπλά...και πατάω "όχι διαγραφή" και αποθηκεύω απλά την δήλωση αφου έβαλα πρώτα όμως το ποσό της σύνταξης(χωρίς τον αναλογούντα-παρακρατηθέντα φόρο) στον 619. Ξαναμπαίνω μέσα μετά και βλέπω ότι έχει φύγει το ποσό από τον 303 και έχει πάει στον 619, αλλά οι φόροι παρέμειναν στον 313-315 και δεν σβήνονται με τίποτα(ούτε μεταφέρονται στον 613). Τί κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις??? Πρέπει να αποτανθούμε στο ΙΚΑ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά όταν έχει κάποιος επιστροφή και δεν είναι πρώτο όνομα σε κανέναν λογαριασμό γιατί πχ είναι φοιτητής 19 ετών , εάν βάλουμε τον λογαριασμό του γονέα του στον οποίο είναι και ο ίδιος εννοείται συνδικαιούχος , θα του τα βάλουν τα χρήματα όταν και εφόσον του τα βάλουν ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά όταν έχει κάποιος επιστροφή και δεν είναι πρώτο όνομα σε κανέναν λογαριασμό γιατί πχ είναι φοιτητής 19 ετών , εάν βάλουμε τον λογαριασμό του γονέα του στον οποίο είναι και ο ίδιος εννοείται συνδικαιούχος , θα του τα βάλουν τα χρήματα όταν και εφόσον του τα βάλουν ή οχι?

κ το δικο μου ιβαν να βαλεις δεν υπαρχει προβλημα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

 

1)ΞΑΝΑΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ Α21 ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΩΝ Η΄ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ;

 

2)ΓΕΝΝΗΣΗ ΜΩΡΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΝΤΟΣ 10 ΗΜΕΡΩΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΗΤΡΩΟΥ Η΄ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ;

 

3)ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΙΚΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...