Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2015


periklis87

Ερώτηση

συναδελφοι καλημέρα και καλή μας αρχή !

 

εκανα την πρωτη μου δηλωση για φετος και μου δημιουργηθηκαν η ακόλουθες  αποριες .

 

1)Σε ποιό σημείο της δηλωσης καταγραφονται τα ενοικια δευτερευουσων κατοικιον στο ε1

 

εγω θα τα έβαζα στον πινακα 6 περιτωση 12 ενοικια που πληρωσατε για κυρια κατοικια της οικογενειας.
 

2)εστω πατερας με ακινητο 50% επικαρπια και τεκνο με 50% επικαρπια το τεκνο κανει δωρεαμ παραχωρηση στον πατερα το 50% του. και το δηλωνει κανονικα στο ε2 στον πινακα 1 και 2

 

ο πατερας το εγγραφει στο ε1 πινακα 5 με 100% κυριοτητα και στον πινακα 6 περιπτωση 12 ως δωρεαν παραχωρηση με το αφμ του γιου. στο ε2 του ο πατερας πωσ θα  δηλωσει στον συνιδιοκτητη  που δεν εχει στον πινακα 1 επιλογη για ιδιοχρηση κατοκιας??????

 

3)αγροτης που κανει πωληση μονο απο το χωραφι (Εχει μονο τα τιμολογια εξοδων- "θα βγαλει το κερδος βαση των εξοδων??")) χωριςπαραστατικα  τι εισοδημα θα δηλωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
 

Υπάρχει περίπτωση να μπει αμοιβή από εργόσημο χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση? (σε ποιο κωδικό?) ή πρέπει να απογραφεί στον ΟΓΑ και να περαστούν ηλεκτρονικά οι βεβαιώσεις?

Δεν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, PETROS GRIVAS said:

Δεν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?

Καλημέρα, έχεις δηλαδή εργάτη γής που έχει εργόσημα αλλά δεν έχουν φανεί στο σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,έκανε κάποια μεροκάματα σε αγροτικές εργασίες,προφανώς δεν έχει απογραφεί σε κάποιον ανταποκριτή του ογα,μετά  έπιασε δουλειά  με ικα.Το σύστημα δεν εμφανίζει καθόλου αποδοχές απο τις εργασίες αυτές(αγροτικές).Σκέφτομαι να του πω να πάει σε κάποιον ανταποκριτή με τα χαρτιά της τράπεζας που έχει πληρωθεί,αλλιώς πρέπει να βρώ κωδικό χωρίς για αποδοχές με εργόσημο χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση που δεν νομίζω να υπάρχει στο ε1 (το εισόδημα το χρειάζεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να πάει σε εναν ανταποκριτή για απογραφή αλλά θα πρέπει να είναι 150 τα εργόσημα για να τον γράψει στον ΟΓΑ

στο Ε1 ίσως στον 343 να μπορούσες να το βάλεις αν έχεις και τα ΑΦΜ των εργοδοτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στον 657 μπορούμε να βάλουμε σύνταξη αναπηρίας με ποσοστό τουλάχιστον 80% σύμφωνα με το ταμείο αλλά με 67% και άνω σύμφωνα με την βεβαίωση επιτροπής απο το 1990?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν , hapapa said:

Πρέπει να πάει σε εναν ανταποκριτή για απογραφή αλλά θα πρέπει να είναι 150 τα εργόσημα για να τον γράψει στον ΟΓΑ

στο Ε1 ίσως στον 343 να μπορούσες να το βάλεις αν έχεις και τα ΑΦΜ των εργοδοτών

Ο 343 μου κάνει γιατί έχει τα χαρτιά από την τράπεζα (με τα αφμ).Μές στην τρέλα των ημερών μου είχε διαφύγει ότι ο 343 κάνει και για την περίπτωση 6 του πίνακα 4Α.Να είσαι καλά και καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα μήπως ξέρει κάποιος; 

έχω φορολογούμενο που εργάστηκε σε πλοίο κυπριακής εταιρείας 

δεν έχω ηλεκτρονική πληροφόρηση των αποδοχών του και συμπληρώνω τον κωδ 251 και τον 201 δεν μπορώ να την υποβάλω γιατί μου ζητά ΑΦΜ εργοδότη τι κάνω ; τι ΑΦΜ βάζω ;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, PETROS GRIVAS said:

Δεν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?

Πέρσι δεν ήταν σε κανέναν με εργόσημο ενημερωμένες οι αποδοχές , παρόλο που άλλα έλεγαν....

έτσι και εγώ τα έβαλα στον 343 με αναγραφή των ΑΦΜ των εργοδοτών και ενώ περίμενα να τα ζητήσει για έλεγχο , τελικά όλα καλά.  Για το 2015 σε 2-3 δηλώσεις που είδα ήταν ενημερωμένες οι αποδοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

σε Ε3 αγρότη ειδικού καθεστώτος (το επιβεβαίωσα και από το μητρώο στην προσωποποιημένη πληροφόρηση - επίσης είχε σταλεί και πέρυσι Ε3 ως αγρότης) επιχειρώ την υποβολή του εντύπου και μου βγάζει το εξής:

"δεν είστε ενεργός επιτηδευματίας το έτος 2015 και δεν μπορείτε να συμπληρώσετε ΚΑΔ".

Τι στο καλό γίνεται;;; ;;; ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

σε Ε3 αγρότη ειδικού καθεστώτος (το επιβεβαίωσα και από το μητρώο στην προσωποποιημένη πληροφόρηση - επίσης είχε σταλεί και πέρυσι Ε3 ως αγρότης) επιχειρώ την υποβολή του εντύπου και μου βγάζει το εξής:

"δεν είστε ενεργός επιτηδευματίας το έτος 2015 και δεν μπορείτε να συμπληρώσετε ΚΑΔ".

Τι στο καλό γίνεται;;; ;;; ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Ζευγάρι μισθωτών αγόρασε ακίνητο στις 18/9/2014. Η συμφωνία με τον εργολάβο είναι να πληρωθεί με δόσεις, οι οποίες ξεκίνησαν τον Ιανουάριο του 2015. Στο Ε1 του 2014 δεν δήλωσαν την αγορά αφού δεν πλήρωσαν κάτι, παρά μόνο στο Ε2 και έκαναν Ε9. Στο φετινό Ε1 θα πρέπει να μπει η ετήσια δόση στο ποσοστό του καθένα στον κωδικό 735. Παρακαλω μία επιβεβαίωση. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 6/20/2016 at 9:52 ΜΜ, HURRICANE33 said:

Δηλαδή, αν υποβάλλω τις δηλώσεις μέχρι την προθεσμία υποβολής του φετινού Α21 31/12/2016) θα είναι οκ? Αυτό δεν κατάλαβα. Ρωτάω επειδή δεν προκύπτει από αλλού η δεκαετής διαμονή, παρά μόνο αν κάνει Ε1. Ευχαριστώ.

Αν δε μπορεί να καλυφθεί με απολύτως κανένα άλλο δικαιολογητικό η δεκαετής διαμονή, λογικά θα είναι οκ έτσι που λές, γύρευε και στην εφορία όμως πότε θα τις εκκαθαρίσουν. 

Εκτός και το κάνεις τώρα το Α21 βάζοντας στην επιλογή άλλο δικαιολογητικό την περιγραφή, δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος, που δεν έχουν εκκαθαριστεί πχ κι αν βγάλει έλεγχο να τους πάει αντίγραφα από τα υπογεγραμμένα απ' τον εφοριακό χειρόγραφα Ε1. Αλλιώς να περιμένεις πότε θα τις εκκαθαρίσουν για να φανεί στο σύστημα, ότι έχει κάνει 10 ετών δηλώσεις και να γίνει τότε το Α21 και πάντως πρίν τη λήξη της προθεσμίας, που αναφέρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι στο θέμα.

Επιχειρηματική δραστηριότητα με ζημιά και του βγάζει το εκκαθαριστικό μειώσεις του άρθρου 16!!!

άλλαξε κάτι και το έχω χάσει?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, kotsi88 said:

Καλησπέρα,

σε Ε3 αγρότη ειδικού καθεστώτος (το επιβεβαίωσα και από το μητρώο στην προσωποποιημένη πληροφόρηση - επίσης είχε σταλεί και πέρυσι Ε3 ως αγρότης) επιχειρώ την υποβολή του εντύπου και μου βγάζει το εξής:

"δεν είστε ενεργός επιτηδευματίας το έτος 2015 και δεν μπορείτε να συμπληρώσετε ΚΑΔ".

Τι στο καλό γίνεται;;; ;;; ;;;

 

δεν εχεις βαλει καδ sto ε3 761

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Ζευγάρι μισθωτών αγόρασε ακίνητο στις 18/9/2014. Η συμφωνία με τον εργολάβο είναι να πληρωθεί με δόσεις, οι οποίες ξεκίνησαν τον Ιανουάριο του 2015. Στο Ε1 του 2014 δεν δήλωσαν την αγορά αφού δεν πλήρωσαν κάτι, παρά μόνο στο Ε2 και έκαναν Ε9. Στο φετινό Ε1 θα πρέπει να μπει η ετήσια δόση στο ποσοστό του καθένα στον κωδικό 735. Παρακαλω μία επιβεβαίωση. Ευχαριστώ.

ναι 735 οτι έδωσε στο 2015 για το ακινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, lightabsorber said:

Αν δε μπορεί να καλυφθεί με απολύτως κανένα άλλο δικαιολογητικό η δεκαετής διαμονή, λογικά θα είναι οκ έτσι που λές, γύρευε και στην εφορία όμως πότε θα τις εκκαθαρίσουν. 

Εκτός και το κάνεις τώρα το Α21 βάζοντας στην επιλογή άλλο δικαιολογητικό την περιγραφή, δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος, που δεν έχουν εκκαθαριστεί πχ κι αν βγάλει έλεγχο να τους πάει αντίγραφα από τα υπογεγραμμένα απ' τον εφοριακό χειρόγραφα Ε1. Αλλιώς να περιμένεις πότε θα τις εκκαθαρίσουν για να φανεί στο σύστημα, ότι έχει κάνει 10 ετών δηλώσεις και να γίνει τότε το Α21 και πάντως πρίν τη λήξη της προθεσμίας, που αναφέρεις..

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περίπτωση ορισμού δικαστικού συμπαραστάτη(μόνιμου ή προσωρινού) α) υποχρεούται να δηλωθεί στο μητρώο της ΔΟΥ πριν την υποβολή της δήλωσης και β) αποστέλλει μετά τη δήλωση ηλεκτρονικά βάζοντας το ΑΦΜ του-της στα στοιχεία του εκπροσώπου τσεκάροντας και το αντίστοιχο κουτάκι στον πίνακα 2 κωδ.330?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Έχω πελάτη γιατρό, ο οποίος είχε πάει και είχε εργαστεί σε ένα χωριό και πληρώθηκε από την εκκλησία. Η βεβαίωση αποδοχών που έχουν στείλει είναι του κωδικού 1 "Αμοιβές άρθρου 64, παρ.1 περ.δ' εδαφιο 1 του 4172 από επιχειρηματική δραστηριότητα". Ο πελάτης μου δεν έχει κάνει έναρξη. Δεν έπρεπε να σταλεί η βεβαίωση αποδοχών με κωδικό 6 "επιχειρηματική δραστηριότητα απαλλασώμενων σε τήρηση βιβλίων"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενήλικα τέκνα φοιτητές που εισπράτουν την σύνταξη του πατέρα τους και  κάνουν ξεχωριστή δήλωση εισοδήματος μπορεί να τους εμφανίσει και  η μητέρα τους σαν προστατευόμενα μέλη στην δήλωσή της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και επίσης στην ιδιόκτητη κατοικία που μένουν ο καθένας δηλώνει το ποσοστό του στον πίνακα 5 και τα ποσοστά των άλλων στον πίνακα 6 σαν φιλοξενία; και επίσης συμπληρώνουν Ε2 για κάποιο λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dim60 said:

Ενήλικα τέκνα φοιτητές που εισπράτουν την σύνταξη του πατέρα τους και  κάνουν ξεχωριστή δήλωση εισοδήματος μπορεί να τους εμφανίσει και  η μητέρα τους σαν προστατευόμενα μέλη στην δήλωσή της;

αρθ.11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dim60 said:

Και επίσης στην ιδιόκτητη κατοικία που μένουν ο καθένας δηλώνει το ποσοστό του στον πίνακα 5 και τα ποσοστά των άλλων στον πίνακα 6 σαν φιλοξενία; και επίσης συμπληρώνουν Ε2 για κάποιο λόγο;

θέλω να πιστεύω ότι κάνεις πλάκα..

διαφορετικά.. !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...