Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2015


periklis87

Ερώτηση

συναδελφοι καλημέρα και καλή μας αρχή !

 

εκανα την πρωτη μου δηλωση για φετος και μου δημιουργηθηκαν η ακόλουθες  αποριες .

 

1)Σε ποιό σημείο της δηλωσης καταγραφονται τα ενοικια δευτερευουσων κατοικιον στο ε1

 

εγω θα τα έβαζα στον πινακα 6 περιτωση 12 ενοικια που πληρωσατε για κυρια κατοικια της οικογενειας.
 

2)εστω πατερας με ακινητο 50% επικαρπια και τεκνο με 50% επικαρπια το τεκνο κανει δωρεαμ παραχωρηση στον πατερα το 50% του. και το δηλωνει κανονικα στο ε2 στον πινακα 1 και 2

 

ο πατερας το εγγραφει στο ε1 πινακα 5 με 100% κυριοτητα και στον πινακα 6 περιπτωση 12 ως δωρεαν παραχωρηση με το αφμ του γιου. στο ε2 του ο πατερας πωσ θα  δηλωσει στον συνιδιοκτητη  που δεν εχει στον πινακα 1 επιλογη για ιδιοχρηση κατοκιας??????

 

3)αγροτης που κανει πωληση μονο απο το χωραφι (Εχει μονο τα τιμολογια εξοδων- "θα βγαλει το κερδος βαση των εξοδων??")) χωριςπαραστατικα  τι εισοδημα θα δηλωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

καλημερα ελενη μου! :)

 

το θεμα ειναι πως στην επιβεβαιωση στοιχειων δεν ειναι τσεκαρισμενο το εγγαμος ουτε υπαρχει κατι στα στοιχεια συζυγου......Αν το τσεκαρεις εσυ ,δεν φευγει η δηλωση?

 

τι να κανω; 

 

να παρω ταξις;; αλλα κ τι να τους πω; αφου δεν ειναι σε διασταση με ποια δικαιολογια να κανει μονος...Αν θελει να κανει μονος να σου προσκομισει κ διαζυγιο...πες του αλλαξε το συστημα φετος..και γω θελω 5.000.000,00 αλλα δεν τα χω...

 

ειναι εκτος χωρας ο κυριος επισης δεν υπαρχει διαζυγιο ή κτ σχετικο.... οποτε δε στελνω τπτ..... 

 

 και να τσεκαρω το εγγαμος δεν εχω στοιχεια συζυγου... αφου ο,τι βλεπω ηλεκτρονικα ειναι μονος του.....

 

 

αστο σου λεω, αστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα μου λείπει το αφμ του αγοραστή σε πώληση αυτοκινήτου, υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί?

νομιζω υπαρχει κατι σε εννιαρια ή μηδενικα αλλα δε θυμαμαι.... ας μας πει καποιος που το εκανε..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα μου λείπει το αφμ του αγοραστή σε πώληση αυτοκινήτου, υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί?

Στη πωληση λοιπων περιουσιακων στοιχειων δεν ζηταει Αφμ αν θυμαμαι σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

SOS... αν η φορολογικη δηλωση υποβληθει αυριο 01/09/2015 (ΕΚΡΠΟΘΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ) θα εχουμε απωλεια της ρυθμισης των 100 δοσεων ? Σας παρακαλω... ξερει καποιος γιατι αγχωθηκα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

SOS... αν η φορολογικη δηλωση υποβληθει αυριο 01/09/2015 (ΕΚΡΠΟΘΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ) θα εχουμε απωλεια της ρυθμισης των 100 δοσεων ? Σας παρακαλω... ξερει καποιος γιατι αγχωθηκα ?

σορρυ που επιμενω αλλα με καιει λιγο... εως ΠΟΛΥ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ρύθμιση απόλλυται, με συνέπεια την υποχρεωτική άμεση καταβολή του υπολοίπου της οφειλής, σύμφωνα με τα στοιχεία της αρχικής βεβαίωσης και την άμεση επιδίωξη της είσπραξής της με όλα τα προβλεπόμενα από την ισχύουσα νομοθεσία μέτρα, εάν ο οφειλέτης:
α) δεν καταβάλλει δύο (2) συνεχόμενες μηνιαίες δόσεις κατά τη διάρκεια του πρώτου οκταμήνου της ρύθμισης ή μετά την πάροδο του οκταμήνου δεν καταβάλλει τρεις (3) συνεχόμενες μηνιαίες δόσεις ή καθυστερήσει την καταβολή των τριών (3) τελευταίων δόσεων της ρύθμισης για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα,
β) δεν υποβάλλει τις προβλεπόμενες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος και του φόρου προστιθέμενης αξίας, καθ’ όλο το διάστημα της ρύθμισης των οφειλών του και μέχρι την εξόφλησή της, εντός τριών (3) μηνών το αργότερο από την παρέλευση της προθεσμίας υποβολής τους.
γ) Έχει ενταχθεί στη ρύθμιση με εσφαλμένες βεβαιώσεις.
δ) δεν έχει τακτοποιήσει κατά νόμιμο τρόπο τις ληξιπρόθεσμες οφειλές του, ατομικές καθώς και αυτές για τις οποίες έχει ευθύνη καταβολής, από την ημερομηνία υπαγωγής στη ρύθμιση και μετά και το αργότερο εντός τριών (3) μηνών από την παρέλευση της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ρύθμιση απόλλυται, με συνέπεια την υποχρεωτική άμεση καταβολή του υπολοίπου της οφειλής, σύμφωνα με τα στοιχεία της αρχικής βεβαίωσης και την άμεση επιδίωξη της είσπραξής της με όλα τα προβλεπόμενα από την ισχύουσα νομοθεσία μέτρα, εάν ο οφειλέτης:

α) δεν καταβάλλει δύο (2) συνεχόμενες μηνιαίες δόσεις κατά τη διάρκεια του πρώτου οκταμήνου της ρύθμισης ή μετά την πάροδο του οκταμήνου δεν καταβάλλει τρεις (3) συνεχόμενες μηνιαίες δόσεις ή καθυστερήσει την καταβολή των τριών (3) τελευταίων δόσεων της ρύθμισης για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα,

β) δεν υποβάλλει τις προβλεπόμενες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος και του φόρου προστιθέμενης αξίας, καθ’ όλο το διάστημα της ρύθμισης των οφειλών του και μέχρι την εξόφλησή της, εντός τριών (3) μηνών το αργότερο από την παρέλευση της προθεσμίας υποβολής τους.

γ) Έχει ενταχθεί στη ρύθμιση με εσφαλμένες βεβαιώσεις.

δ) δεν έχει τακτοποιήσει κατά νόμιμο τρόπο τις ληξιπρόθεσμες οφειλές του, ατομικές καθώς και αυτές για τις οποίες έχει ευθύνη καταβολής, από την ημερομηνία υπαγωγής στη ρύθμιση και μετά και το αργότερο εντός τριών (3) μηνών από την παρέλευση της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους.

ευχαριστω πολυ ! μεσα στον πανικο μου δεν το προσεξα... ουφ... ολα καλα... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που θελήσω να δηλώσω κέρδη απο ΟΠΑΠ με εκπρόθεσμη συμπληρωματική δήλωση καθώς η βεβαίωση δεν έχει ακόμη φτάσει στα χέρια μου γνωρίζει κανείς αν έχει πρόστιμο (100άρικο) ή ισχύει η διάταξη του 2238 που για τέτοιες περιπτώσεις δεν επιβαλλόταν πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που θελήσω να δηλώσω κέρδη απο ΟΠΑΠ με εκπρόθεσμη συμπληρωματική δήλωση καθώς η βεβαίωση δεν έχει ακόμη φτάσει στα χέρια μου γνωρίζει κανείς αν έχει πρόστιμο (100άρικο) ή ισχύει η διάταξη του 2238 που για τέτοιες περιπτώσεις δεν επιβαλλόταν πρόστιμο?

να στείλεις τις δηλώσεις με βάση το έγγραφο που σου έφεραν και δηλώνει τα κέρδη για τα οποία θα σταλεί η επίσημη βεβαίωση αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να στείλεις τις δηλώσεις με βάση το έγγραφο που σου έφεραν και δηλώνει τα κέρδη για τα οποία θα σταλεί η επίσημη βεβαίωση αργότερα

Δεν έχω ακριβές ποσό. Το αιτούμενο μπορεί να είναι διαφορετικό από το ποσό της βεβαίωσης οπότε τι θα γίνει μετά σε περιπτωση ελέγχου αν το ποσό που θα δηλώσω δεν συμφωνεί? Μήπως φάει κανένα π΄ροστιμο για ανκρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω ακριβές ποσό. Το αιτούμενο μπορεί να είναι διαφορετικό από το ποσό της βεβαίωσης οπότε τι θα γίνει μετά σε περιπτωση ελέγχου αν το ποσό που θα δηλώσω δεν συμφωνεί? Μήπως φάει κανένα π΄ροστιμο για ανκρίβεια.

αν δεν έχεις ακριβές ποσό δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά μόνο τροποποιητική όταν λάβεις τη βεβαίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

 

απο σημερα δεν βγαινει αμεσα ταυτοτητα οφειλης?

μονο σε μενα συμβαινει?

η μονη μου εμεινα με δηλωσεις ακομη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηξης: μας ζητάνε τα δικαιολογητικα΄για έλεγχο σε 15 μέρες. Αν για τον χ,ψ, λόγο τα προσκομίσουμε αργότερα τί γίνεται? δεν βλέπω να προβλέπεται κάτι πέρα από το οτι η δήλωση είναι σε εκκρεμότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μονο σε μενα συμβαινει?

η μονη μου εμεινα με δηλωσεις ακομη?

οχι... το ειδα κι εγω... αλλα ειναι το τελευταιο που με απασχολει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηξης: μας ζητάνε τα δικαιολογητικα΄για έλεγχο σε 15 μέρες. Αν για τον χ,ψ, λόγο τα προσκομίσουμε αργότερα τί γίνεται? δεν βλέπω να προβλέπεται κάτι πέρα από το οτι η δήλωση είναι σε εκκρεμότητα. 

πςρυσι παντως που ειχα τετοια περιπτωση δεν εγινε τιποτα... και τα πηγαν ενα μηνα μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηξης: μας ζητάνε τα δικαιολογητικα΄για έλεγχο σε 15 μέρες. Αν για τον χ,ψ, λόγο τα προσκομίσουμε αργότερα τί γίνεται? δεν βλέπω να προβλέπεται κάτι πέρα από το οτι η δήλωση είναι σε εκκρεμότητα. 

πλην της εκκαθάρισης..τίποτα απολύτως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

 

Αυλαία σήμερα. Έχω έναν  ο οποίος λείπει σε Νησί και ψάχνω στο ΑΜΚΑ.gr και δεν βρίσκω στοιχεία. Ο ίδιος λέει δεν γνωρίζει αν έχει ΑΜΚΑ. Εισπράτει μόνο ενοίκια 5- 6χιλ.

 

Καμια ιδέα ? Πως μπορώ να του στείλω δήλωση χωρίς ΑΜΚΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

 

Αυλαία σήμερα. Έχω έναν  ο οποίος λείπει σε Νησί και ψάχνω στο ΑΜΚΑ.gr και δεν βρίσκω στοιχεία. Ο ίδιος λέει δεν γνωρίζει αν έχει ΑΜΚΑ. Εισπράτει μόνο ενοίκια 5- 6χιλ.

 

Καμια ιδέα ? Πως μπορώ να του στείλω δήλωση χωρίς ΑΜΚΑ???

καλημερα... αν την στειλεις σημερα με λαθος αμκα ή χωρις αμκα θα κανεις τροποποιητικη μολις βρεις το σωστο και... προστιμο... αν δεν την στειλεις σημερα και την στειλεις μολις βρεις το σωστο αμκα... προστιμο... οποτε τελικα το προστιμο δεν νομιζω να το γλυτωσει... γνωμη μου. αυτος αποφασιζει. αντε και καλο χειμωνα να εχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν την κλεισεις χωρις αμκα επικαλουμενος προσωπικα δεδομενα απο το κουτακι των αμκα η δηλωση φευγει κανονικα.Φιλε fil αναφερεις οτι θα χρειαστω να κανω τροποοιητικη αν την στειλω χωρις αμκα.Γιατι???Δεν σου ζηταει κατι τετοιο.Η μηπως αργοτερα θα υπαρχει προβλημα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

teohunter το βλέπω αυτό που λες. Μήπως η κίνηση ενέχει κάποιο δόλο για να γλυτώσουμε το 100άρικο και βρούμε κανά πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα!!!

 

Εχω στειλει τροποποιητικη απο 10/8 ..

 

Το  αρχικο εκκαθ.ηταν  2900,00 και της τροποπ. 640 ..

 

Στην προσωποιημενη πληροφορηση ομως συνεχιζει να φαινεται το αρχικο ποσο ...

 

Τι σημαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...