Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2015


periklis87

Ερώτηση

συναδελφοι καλημέρα και καλή μας αρχή !

 

εκανα την πρωτη μου δηλωση για φετος και μου δημιουργηθηκαν η ακόλουθες  αποριες .

 

1)Σε ποιό σημείο της δηλωσης καταγραφονται τα ενοικια δευτερευουσων κατοικιον στο ε1

 

εγω θα τα έβαζα στον πινακα 6 περιτωση 12 ενοικια που πληρωσατε για κυρια κατοικια της οικογενειας.
 

2)εστω πατερας με ακινητο 50% επικαρπια και τεκνο με 50% επικαρπια το τεκνο κανει δωρεαμ παραχωρηση στον πατερα το 50% του. και το δηλωνει κανονικα στο ε2 στον πινακα 1 και 2

 

ο πατερας το εγγραφει στο ε1 πινακα 5 με 100% κυριοτητα και στον πινακα 6 περιπτωση 12 ως δωρεαν παραχωρηση με το αφμ του γιου. στο ε2 του ο πατερας πωσ θα  δηλωσει στον συνιδιοκτητη  που δεν εχει στον πινακα 1 επιλογη για ιδιοχρηση κατοκιας??????

 

3)αγροτης που κανει πωληση μονο απο το χωραφι (Εχει μονο τα τιμολογια εξοδων- "θα βγαλει το κερδος βαση των εξοδων??")) χωριςπαραστατικα  τι εισοδημα θα δηλωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σύνταξη 2014 

αναδρομικά 2013        ... 

αναδρομικά 2012   .....

εάν δηλώσουμε τα αναδρομικά του 2012 και 2013 στην φορολογική  2014  μπορούμε να μειώσουμε τα ποσά και αν ναι το ίδιο και για τον φόρο που  παρακρατήθηκε

και αναλογούν;

Ευχαριστώ.

Κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύνταξη 2014 

αναδρομικά 2013        ... 

αναδρομικά 2012   .....

εάν δηλώσουμε τα αναδρομικά του 2012 και 2013 στην φορολογική  2014  μπορούμε να μειώσουμε τα ποσά και αν ναι το ίδιο και για τον φόρο που  παρακρατήθηκε

και αναλογούν;

Ευχαριστώ.

καλημέρα..... θα κάνεις συμπληρωματικές στα προηγούμενα έτη ..... δεν μπορείς να τα περάσεις στο 2014.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραια ρε παιδια εχουμε ξεστραβωθει να υποβαλλουμε δηλωσεις!!!θα ερθει καποιος σημερα ή εως οτου να ξεκαθαρισει το πραγμα να την παρει και να μας πληρωσει???τζαμπα οι απριες και τα σχολια κατ εμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έλαβα μία βεβαίωση μιας ασφαλιστικής εταιρείας όπου υπάρχει καταβολή ποσού από ομαδικό συνταξιοδοτικό συμβόλαιο(659-660) και ποσό υπεραπόδοσης επενδύσεων και αποτυπώνονται ώς εξής :

 

a) μικτό ποσό 8000 ευρώ

β) φορολογητέα παροχή (άρθρο 7 παρ.3 ν4110/13) 7662 ευρώ

γ) φόρος ασφαλίσματος 1150 ευρώ

δ) ποσό υπεραπόδοσης επενδύσεων 408 ευρώ

ε) φόρος υπεραπόδοσης 62 ευρώ

στ) εισφορά αλληλεγγύης 0

ζ) ποσό προς καταβολή 6850

 

εγώ από όλα αυτά θα βάλω στον 659 το β) και το δ)? και στον κωδ.433 τα γ) και ε) ?

κάποια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)κάτοικος Ελλάδας παίρνει σύνταξη από τις ΗΠΑ. Στον κωδικό 389 γράφει για καθαρό ποσό σύνταξης και από κάτω ακριβώς(κωδ.651) για φόρο που παρακρατήθηκε στην αλλοδαπή.Στην περσινή δήλωση είχε βάλει στον 389 το μικτό ποσό και στον 651 τον φόρο. Λάθος δεν είναι αυτό?

 

2)Υπεραξία από κέρδη αμοιβαίων κεφαλαίων-μετοχών στην αλλοδαπή(Γερμανία)φορολ.κάτοικου Ελλάδας. Μπαίνει στον 659(εισοδήματα αλλοδαπής που φορολογούνται μόνο στην αλλοδαπή βάσει ΣΑΔΦ) και ο φόρος που προκυπτει στον 433? στο χαρτί που έχω μπροστά μου από την Γερμανική Επενδυτική Τράπεζα γράφει "υπεραξία" 182 ευρώ "τόκοι" 45 ευρώ και "φόρος τόκων" 15 ευρώ. Στον 659 θα προσθέσω υπεραξία+τόκο μαζί?

κάποια άποψη επί του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δικηγορος που εκανε διακοπη εργασιων ,εξακολουθει και [αιρνει μερισμα απο τον δικηγορικο συλλογο. Στη δηλωση του εχει προσυμπληρωθει ο φορος που του παρακρατηθηκε απο το μερισμα στο κωδικο 605. Που θα βαλω το μερισμα? Εχω προσπαθησει σε πολλους κωδικους(403,409) και το ταξις βγαζει μηνυμα οτι θα πρεπει να συμπληρωθουν οι κωδικοι απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δικηγορος που εκανε διακοπη εργασιων ,εξακολουθει και [αιρνει μερισμα απο τον δικηγορικο συλλογο. Στη δηλωση του εχει προσυμπληρωθει ο φορος που του παρακρατηθηκε απο το μερισμα στο κωδικο 605. Που θα βαλω το μερισμα? Εχω προσπαθησει σε πολλους κωδικους(403,409) και το ταξις βγαζει μηνυμα οτι θα πρεπει να συμπληρωθουν οι κωδικοι απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα.

θα πρέπει να δοθεί μια απάντηση από το υ.ο. και για αυτό το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ έχω μία παρόμοια περίπτωση...αρχιτέκτων μηχανικός πλήρωσε το 10% μιάς μελέτης σε έναν επιτηδευματία και του έχει φορτωθεί στον 605 το ποσό αυτό που απέδωσε ο ίδιος για την μελέτη του. Και δεν με αφήνει όπου και να βάλω το καθαρό ποσό για να στείλω τη δήλωση. Μήπως δεν έχει στείλει το ηλεκτρονικό αρχείο βεβαιώσεων ο πελάτης του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ψυχιατρικό κατάστημα και οίκος ευγηρίας θα μπορούσαν να θεωρηθούν το ίδιο και το αυτό? δηλαδή κάποιος ηλικιωμένος που διαμένει σε ψυχιατρικό κατάστημα θα βάλουμε ώς τοπος κατοικίας το ΑΦΜ του καταστήματος αυτού ή αυτό συμβαίνει μόνο με τους οίκους ευγηρίας? και από την δαπάνη που καταβάλλεται στα ψυχιατρικά καταστήματα υπάρχει η έκπτωση του 50% όπως στην αντίστοιχη των οίκων ευγηρίας?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έλαβα μία βεβαίωση μιας ασφαλιστικής εταιρείας όπου υπάρχει καταβολή ποσού από ομαδικό συνταξιοδοτικό συμβόλαιο(659-660) και ποσό υπεραπόδοσης επενδύσεων και αποτυπώνονται ώς εξής :

 

a) μικτό ποσό 8000 ευρώ

β) φορολογητέα παροχή (άρθρο 7 παρ.3 ν4110/13) 7662 ευρώ

γ) φόρος ασφαλίσματος 1150 ευρώ

δ) ποσό υπεραπόδοσης επενδύσεων 408 ευρώ

ε) φόρος υπεραπόδοσης 62 ευρώ

στ) εισφορά αλληλεγγύης 0

ζ) ποσό προς καταβολή 6850

 

εγώ από όλα αυτά θα βάλω στον 659 το β) και το δ)? και στον κωδ.433 τα γ) και ε) ?

Κάποιος-α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έναρξη δικαστικού επιμελητή γενάρης 2015. Μου στέλνει σήμερα ασφαλιστικές εισφορές που κατέβαλε χθες στον ασφαλιστικό του φορέα και αφορούν τη χρήση του 2014. Προφανώς δεν περνάνε στα βιβλία του αλλά στον κωδ.351 της 1ης σελίδας,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγορά α' κατοικιας 29/10/2014 αξίας 10,000ε και αντικειμενικής 98,000ε, δηλώνεται ή όχι στον κωδ.735 του ε1? και αν ναι ποιο ποσό? έχω μπερδευτεί. ευχαριστω

KANEIS????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανήλικα αποκτούν εισόδημα από ενοίκια, μαζί με τη χήρα μητέρα τους......Κάνουν δήλωση τα ανήλικα ή τα βάζει όλα τα έσοδα η μητέρα με ποσοστό 100%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KANEIS????

αν υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση εισοδήματος θα βάλεις το πραγματικά καταβαλλόμενο τίμημα που κατέβαλε στο έτοσ 2014 συν τα έξοδα (Επίσης λαμβάνονται υπόψη μόνο τα ποσά που πραγματικά καταβάλλονται στο φορολογικό έτος (ποσό δόσης, προκαταβολής κ.τ.λ.) και όχι το συνολικό ποσό της αγοράς που πιθανόν μέρος του να καταβληθεί σε επόμενο φορολογικό έτος. Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να αμφισβητηθεί έπειτα από έλεγχο της ΔΟΥ το συνολικό τίμημα λόγω της μεγάλης διαφοράς που υπάρχει. Αν κάποιος συνάδελφος το έχει αντιμετωπίσει(αν και είναι πολύ νωρίς ακόμη λόγω πρόσφατης νομολογίας) ας πεί τη γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανήλικα αποκτούν εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτων, που περιήλθαν σε αυτά μετά το θάνατο του πατέρα....Υποβάλλουν ξεχωριστή δήλωση ή το εισόδημα δηλώνεται συνολικά μαζί με της μητέρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα πρέπει να δοθεί μια απάντηση από το υ.ο. και για αυτό το θέμα...

εχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση και απο τον δικηγορικό σύλλογο τους είπαν να περιμένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανήλικα αποκτούν εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτων, που περιήλθαν σε αυτά μετά το θάνατο του πατέρα....Υποβάλλουν ξεχωριστή δήλωση ή το εισόδημα δηλώνεται συνολικά μαζί με της μητέρας?

Αν ομως τα ανηλικα λαμβανουν συνταξη για το θανατο του πατερα τους θα πρεπει να κανουν δηλωση ξεχωριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανήλικα αποκτούν εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτων, που περιήλθαν σε αυτά μετά το θάνατο του πατέρα....Υποβάλλουν ξεχωριστή δήλωση ή το εισόδημα δηλώνεται συνολικά μαζί με της μητέρας?

όπως τα είπε η ελένη παραπάνω..

 

απλά να συμπληρώσω πως εάν το ποσό είναι >3000 δεν είναι εξαρτώμενο..

 

δείτε και το αρθ.11

 

καλησπέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραδίνομαι......

Έχω συμπληρώσει τους παρακάτω κωδικούς:

301->65,93

667->0,06

675->0,01

101->324

049->1480

Μου βγάζει φόρο 959€...... Τι στο καλό δεν καταλαβαίνω????

Μια βοήθειαααααα.........

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eleni1981 &  JIm1970 είναι από ακίνητα που κληρονόμησαν με το θάνατο του πατέρα...και το εισόδημα δεν είναι ούτε από σύνταξη ούτε από προσωπική εργασία....είναι 12-13 ετών και τα ενοίκια που τους αναλογούν είναι μεγαλύτερα από 3000,00...άρα η μητέρα με ποσοστό 100% ( 25+37,5+37,5) και δεν τα βάζω καθόλου στα εξαρτώμενα μέλη στον πίνακα 8 ...Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραδίνομαι......

Έχω συμπληρώσει τους παρακάτω κωδικούς:

301->65,93

667->0,06

675->0,01

101->324

049->1480

Μου βγάζει φόρο 959€...... Τι στο καλό δεν καταλαβαίνω????

Μια βοήθειαααααα.........

Ευχαριστώ

η διαφορα τεκμηρίων πάει με 26%+προκαταβολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...