Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2015


periklis87

Ερώτηση

συναδελφοι καλημέρα και καλή μας αρχή !

 

εκανα την πρωτη μου δηλωση για φετος και μου δημιουργηθηκαν η ακόλουθες  αποριες .

 

1)Σε ποιό σημείο της δηλωσης καταγραφονται τα ενοικια δευτερευουσων κατοικιον στο ε1

 

εγω θα τα έβαζα στον πινακα 6 περιτωση 12 ενοικια που πληρωσατε για κυρια κατοικια της οικογενειας.
 

2)εστω πατερας με ακινητο 50% επικαρπια και τεκνο με 50% επικαρπια το τεκνο κανει δωρεαμ παραχωρηση στον πατερα το 50% του. και το δηλωνει κανονικα στο ε2 στον πινακα 1 και 2

 

ο πατερας το εγγραφει στο ε1 πινακα 5 με 100% κυριοτητα και στον πινακα 6 περιπτωση 12 ως δωρεαν παραχωρηση με το αφμ του γιου. στο ε2 του ο πατερας πωσ θα  δηλωσει στον συνιδιοκτητη  που δεν εχει στον πινακα 1 επιλογη για ιδιοχρηση κατοκιας??????

 

3)αγροτης που κανει πωληση μονο απο το χωραφι (Εχει μονο τα τιμολογια εξοδων- "θα βγαλει το κερδος βαση των εξοδων??")) χωριςπαραστατικα  τι εισοδημα θα δηλωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

Παράδειγμα (1)

Ακίνητο αγοράστηκε το 2003 με τιμή συμβολαίου 150.000€. Το 2014 πωλείται με τιμή συμβολαίου 250.000€. Ο φόρος υπεραξίας που προκύπτει, υπολογίζεται:

Υπεραξία ακινήτου = 250.000€-150.000€ = 100.000€

Ποσοστό Απομείωσης = 21% (11 χρόνια διακράτησης ακινήτου από τον πωλητή)

Ποσό Απομείωσης Υπεραξίας = 100.000€ Χ (-21%) = -21.000€

Υπεραξία ακινήτου για τον υπολογισμό του φόρου = 100.000€ -21.000€ =79.000€

Απαλλαγή φόρου υπεραξίας (εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις Α και Β) = 25.000€

 

12(3).JPG

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό σημαίνει ότι όσοι έχουν αγοράσει και πουλήσει ακίνητο με έτος κατασκευής μετά το 1995 πρέπει να το ελέγχουμε. Αν και τώρα νομίζω ότι η υπεραξία σε αυτές τις περιπτώσεις κατά 99,99% είναι αρνητική,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνοντας άντληση στοιχείων σε μία φορολογούμενη με επιδότηση από ΟΠΕΚΕΠΕ , μου βγάζει ποσό στον 995(πίνακας 9) . Τί μπορεί να είναι αυτό? πάντως προκαταβολή φόρου δεν είναι αφού πέρσυ ήταν μηδενική!

 

Επίσης πληρώνει υποχρεωτική εισφορά στον ΟΓΑ κάθε χρόνο για να πάρει κάποια στιγμή σύνταξη υπερήλικα. Αυτό το ποσό μπαίνει στον 351 στην 1η σελίδα?

 

Η βεβαίωση καταβολής εισφορών ΕΛΓΑ μπαίνει κάπου στη δήλωση των "αγροτών" που δεν είναι σε κανένα καθεστώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ψυχιατρικό κατάστημα και οίκος ευγηρίας θα μπορούσαν να θεωρηθούν το ίδιο και το αυτό? δηλαδή κάποιος ηλικιωμένος που διαμένει σε ψυχιατρικό κατάστημα θα βάλουμε ώς τοπος κατοικίας το ΑΦΜ του καταστήματος αυτού ή αυτό συμβαίνει μόνο με τους οίκους ευγηρίας? και από την δαπάνη που καταβάλλεται στα ψυχιατρικά καταστήματα υπάρχει η έκπτωση του 50% όπως στην αντίστοιχη των οίκων ευγηρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνοντας άντληση στοιχείων σε μία φορολογούμενη με επιδότηση από ΟΠΕΚΕΠΕ , μου βγάζει ποσό στον 995(πίνακας 9) . Τί μπορεί να είναι αυτό? πάντως προκαταβολή φόρου δεν είναι αφού πέρσυ ήταν μηδενική!  ελα ντε!! της δημιουργει κπ επιβαρυνση στη δηλωση;;;; 

 

Επίσης πληρώνει υποχρεωτική εισφορά στον ΟΓΑ κάθε χρόνο για να πάρει κάποια στιγμή σύνταξη υπερήλικα. Αυτό το ποσό μπαίνει στον 351 στην 1η σελίδα?

 

Η βεβαίωση καταβολής εισφορών ΕΛΓΑ μπαίνει κάπου στη δήλωση των "αγροτών" που δεν είναι σε κανένα καθεστώς? στο Ε3 530 ή 527

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ποιασουμε παλι το θεμα των αγροτων...

καποιος που δεν ανηκει σε κανενα καθεστως ,ειναι μισθωτος  κ παρολαυτα ειχε καποια συμφωνητικα μισθωσης στο ονομα του Ι(απ την πλευρα του ενοικιαστη το βλεπω) ειναι υποχρεωτικο σε υποβολη Ε3 για αυτο το λογο κ μονο?Τα προηγουμενα χρονια δεν τα δηλωνε ,ομως σημερα μαθαμε οτι ο ιδιοκτητης δηλωνε κανονικα το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Κάνοντας άντληση στοιχείων σε μία φορολογούμενη με επιδότηση από ΟΠΕΚΕΠΕ , μου βγάζει ποσό στον 995(πίνακας 9) . Τί μπορεί να είναι αυτό? πάντως προκαταβολή φόρου δεν είναι αφού πέρσυ ήταν μηδενική!  ελα ντε!! της δημιουργει κπ επιβαρυνση στη δηλωση;;;; 

 

Επίσης πληρώνει υποχρεωτική εισφορά στον ΟΓΑ κάθε χρόνο για να πάρει κάποια στιγμή σύνταξη υπερήλικα. Αυτό το ποσό μπαίνει στον 351 στην 1η σελίδα?

 

Η βεβαίωση καταβολής εισφορών ΕΛΓΑ μπαίνει κάπου στη δήλωση των "αγροτών" που δεν είναι σε κανένα καθεστώς? στο Ε3 530 ή 527

 

α) οχι δεν της δημιουργεί καμμία επιβάρυνση β) και αν δεν το βάλει τί διαφορά έχει να κάνει? αφού στο Ε1 θα μπεί στον 659 αυτούσιο το ποσό της επιδότησης του ΟΠΕΚΕΠΕ και μόνο αυτό. δηλ. δεν θα εξαχθεί λογιστικό αποτέλεσμα από το Ε3 για να περαστεί στην δεύτερη σελίδα του Ε1(καθαρό εισόδημα από αγροτική δραστηριότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α) οχι δεν της δημιουργεί καμμία επιβάρυνση β) και αν δεν το βάλει τί διαφορά έχει να κάνει? αφού στο Ε1 θα μπεί στον 659 αυτούσιο το ποσό της επιδότησης του ΟΠΕΚΕΠΕ και μόνο αυτό. δηλ. δεν θα εξαχθεί λογιστικό αποτέλεσμα από το Ε3 για να περαστεί στην δεύτερη σελίδα του Ε1(καθαρό εισόδημα από αγροτική δραστηριότητα)

η διαφορα ειναι στο οτι αν ο ΕΛΓΑ ειναι το μοναδικο της εξοδο τοτε παρουσιαζει ζημια.... και θα φορολογηθει με 13% επι των τεκμηριων... και θα πρεπει να καλυψετε ....

αν δε βαλετε τον ΕΛΓΑ τοτε στο Ε1 δε θα φανει τπτ στον πινακα 4- Γ1... και θα παει ως μισθωτη (??) υποθετω....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η διαφορα ειναι στο οτι αν ο ΕΛΓΑ ειναι το μοναδικο της εξοδο τοτε παρουσιαζει ζημια.... και θα φορολογηθει με 13% επι των τεκμηριων... και θα πρεπει να καλυψετε ....

αν δε βαλετε τον ΕΛΓΑ τοτε στο Ε1 δε θα φανει τπτ στον πινακα 4- Γ1... και θα παει ως μισθωτη (??) υποθετω....... 

οχι δεν παρουσιάζει ζημία γιατί το ποσό του ΕΛΓΑ είναι 70 ευρώ και η επιδότηση 770

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνοντας άντληση στοιχείων σε μία φορολογούμενη με επιδότηση από ΟΠΕΚΕΠΕ , μου βγάζει ποσό στον 995(πίνακας 9) . Τί μπορεί να είναι αυτό? πάντως προκαταβολή φόρου δεν είναι αφού πέρσυ ήταν μηδενική!

 

Επίσης πληρώνει υποχρεωτική εισφορά στον ΟΓΑ κάθε χρόνο για να πάρει κάποια στιγμή σύνταξη υπερήλικα. Αυτό το ποσό μπαίνει στον 351 στην 1η σελίδα?

 

Η βεβαίωση καταβολής εισφορών ΕΛΓΑ μπαίνει κάπου στη δήλωση των "αγροτών" που δεν είναι σε κανένα καθεστώς?

 

995 για την ιστορία , επιδοτήσεις συνδεμένες με την παραγωγη

 

477 εκτος της παραγωγης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Αλλοδαπός, μόνιμος κάτοικος Ελλάδος χρειάζεται εισόδημα 10.000,00€ περίπου προκειμένου να "καλέσει" τη σύζυγό του στη χώρα μας. Είναι Ιδιωτικός Υπάλληλος και δηλώνει περίπου 5.000,00€. Η χρήση του κωδικού 389 είναι ενδεδειγμένη? (Δηλαδή το Taxis θα εκκαθαρίσει τη δήλωση χωρίς να μου ζητήσει να προσκομίσω ανύπαρκτα δικαιολογητικά?

Σας Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι δεν παρουσιάζει ζημία γιατί το ποσό του ΕΛΓΑ είναι 70 ευρώ και η επιδότηση 770

μα η επιδοτηση δεν υπολογιζεται στα εσοδα.... αφου ειναι < 12.000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΩΤΗΣΗ....ΜΠΟΡΩ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ 1300 ΕΥΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ 659 ΤΟΥ Ε1?ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ Ε3 ΣΤΟΝ 908

βεβαια μπορειτε! ασε που νομιζω πως ειναι και ψιλο-υποχρεωτικο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έλαβα μία βεβαίωση μιας ασφαλιστικής εταιρείας όπου υπάρχει καταβολή ποσού από ομαδικό συνταξιοδοτικό συμβόλαιο(659-660) και ποσό υπεραπόδοσης επενδύσεων και αποτυπώνονται ώς εξής :

 

a) μικτό ποσό 8000 ευρώ

β) φορολογητέα παροχή (άρθρο 7 παρ.3 ν4110/13) 7662 ευρώ

γ) φόρος ασφαλίσματος 1150 ευρώ

δ) ποσό υπεραπόδοσης επενδύσεων 408 ευρώ

ε) φόρος υπεραπόδοσης 62 ευρώ

στ) εισφορά αλληλεγγύης 0

ζ) ποσό προς καταβολή 6850

 

εγώ από όλα αυτά θα βάλω στον 659 το β) και το δ)? και στον κωδ.433 τα γ) και ε) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

είχα κατεβάσει ένα πολύ ωραίο πινακάκι για την φορολογηση των συντάξεων αλλοδαπής για τους φορολογικούς κατοίκους Ελλάδας, αλλά κάπου το έχασα. Δε θυμάμαι από πού το είχα κατεβάσει. Μήπως το έχει καποιος συνάδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα!

Εχω πελάτη που έχει ένα παιδί,το οποίο ξεκίνησε τον Σεπτέμβρη του 2014 το σχολείο(Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ,οχι νηπιαγωγείο ή παιδικο σταθμος).

Ο πελάτης το έγραψε σε ιδιωτικό σχολείο ΜΕ.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

1.Τα δίδακτρα που έδωσε θα τα συμπληρώσω μόνο στον Πίνακα 5 στον κωδ. 769 ή και στον 049;(απο τον αναλυτικό οδηγό του ΤΑΧHEAVEN προκύπτει οτι δεν ανήκουν τα δίδακτρα ΙΕ στην ομάδα 10 ωστε να συμπεριληφθουν στον κωδ. 049).

 

2. Εφόσον λοιπόν συμπληρώνονται στον 769,εγω θα βάλω μόνο αυτα που έδωσε απο τον Σεπτ του 14 έως τον Δεκ του 14 ή όλου του Ακαδημαϊκού έτους ήτοι ΣΕΠ14-ΙΟΥΝ15.

 

Ευχαριστώ Συνάδελφοι!!!

Καλή δύναμη σε όλους με τους παλαβούς που έχουμε μπλεξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγορά α' κατοικιας 29/10/2014 αξίας 10,000ε και αντικειμενικής 98,000ε, δηλώνεται ή όχι στον κωδ.735 του ε1? και αν ναι ποιο ποσό? έχω μπερδευτεί. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πως θα δηλωσω στον πινακα 6 το σπιτι που νοικιαζει καποιος αλλα εχει 2 ιδιοκτητες????

 

Πήγα να σας αποπάρω αλλά μετά είδα ότι είστε πολύ νέα. :)

 

Μία γραμμή για τον έναν ιδιοκτήτη και μια γραμμή για τον άλλο, το ενοίκιο σύμφωνα με το ποσοστό του κάθε ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγα να σας αποπάρω αλλά μετά είδα ότι είστε πολύ νέα. :)

 

Μία γραμμή για τον έναν ιδιοκτήτη και μια γραμμή για τον άλλο, το ενοίκιο σύμφωνα με το ποσοστό του κάθε ιδιοκτήτη.

ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύνταξη 2014 

αναδρομικά 2013        ... 

αναδρομικά 2012   .....

εάν δηλώσουμε τα αναδρομικά του 2012 και 2013 στην φορολογική  2014  μπορούμε να μειώσουμε τα ποσά και αν ναι το ίδιο και για τον φόρο που  παρακρατήθηκε

και αναλογούν;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

AGORA XΩΡΑΦΙΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΑΛΩ?ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ?

 

ναι απο τον πωλητη , θα βαλει το ΑΦΜ σου οτι σου πουλησε το χωραφι 100,000 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...