Jump to content
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014

Question

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

Υ.Γ.

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

http://www.freepacman.org/pacman.swf

Pacman

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

• Answers 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών

Μπάμπη ,Δημήτρη και λοιποί συνάδελφοι.   Να και αν άνοιξε να και αν δεν άνοιξε.   Χαλαρά.   https://youtu.be/n1tD0pXAqmw

Posted Images

1,411 answers to this question

Recommended Posts

• 0

καλημερα, γιατι οταν τσεκαρουμε το κουτακι οτι ο φορολογουμενος υποβαλει για πρωτη φορα δηλωση δεν προχωραει στην υποβολη? θελει κατι αλλο λετε?

• 0

Για βεβαιώσεις συντάξεων μιλάμε, όχι εισφορών. Ηδη για τη χρήση 2014 έχω εκτυπώσει βεβαιώσεις.

για εισφορων μιλαμε.... αυτη ηταν η αρχικη ερωτηση....

για συνταξεων γνωριζουμε πως ειναι ανοιχτο ηδη το συστημα και πως δεν χρειαζεται κλειδαριθμος....

• 0

Σε αυτούς που θα φορολογηθούν σα μισθωτοί(μπλοκάκηδες)  θα αφαιρούμε φέτος ΟΛΕΣ τις δαπάνες?

Γιατί μου χτυπάει και δεχεται μόνο τις δαπάνες από εισφορές όπως πέρυσι..??

• 0

για εισφορων μιλαμε.... αυτη ηταν η αρχικη ερωτηση....

για συνταξεων γνωριζουμε πως ειναι ανοιχτο ηδη το συστημα και πως δεν χρειαζεται κλειδαριθμος....

Εντάξει maria00, δεν υποπτεύθηκα ότι η ερώτηση εννούσε για τις εισφορές (..."στον ΟΑΕΕ χωρίς κλειδάριθμο βγαίνουν οι βεβαιώσεις?").

• 0

επισης ενα αλλο θεμα ειναι τα τοκοχεωλυσια απο τραπεζες , πρεπει ν περιμενουμε ν ανεβασουν τ στοιχεια οι τραπεζεσ? σε καποιον που τα εβαλε  μονος του δεν προχωραγε η δηλωση

• 0

Σε αυτούς που θα φορολογηθούν σα μισθωτοί(μπλοκάκηδες)  θα αφαιρούμε φέτος ΟΛΕΣ τις δαπάνες?

Γιατί μου χτυπάει και δεχεται μόνο τις δαπάνες από εισφορές όπως πέρυσι..??

απ όσα έχω καταλάβει..

αφαιρείς όλες τις δαπάνες όταν έχει και εισοδήματα από μισθωτή και συνεπώς φορολογείται ξεχωριστά για κάθε πηγή εισοδήματος..

αφαιρείς μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές όταν φορολογείται ως μισθωτός σύμφωνα με τις διατάξεις του αρθ.12..

• 0

ερώτηση..

αναδρομικά σύνταξης του φορολογικού έτους 2014 εισπράττονται το φορολογικό 2015 με ξεχωριστή αναφορά στη βεβαίωση αποδοχών..

πως θα τα αντιμετωπίσεις?

δήλωση στο οικονομικό έτος 2016 (φορολογικό έτος 2015)....."χρόνος απόκτησης του εν λόγω εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που εισπράττονται"......λάθος?

• 0

Καλημέρα,

Προκειμένου να πιστωθεί για το φορολογούμενο, ο τυχόν καταβληθείς φόρος στην αλλαδαπή, όπως σε περίπτωση σύνταξης που χορηγείται από την αλλαδαπή, μεταξύ των προϋποθέσεων, αναφέρεται ότι το αφαιρούμενο ποσό φόρου δε μπορεί να είναι μεγαλύτερο από το φόρο που θα προέκυπτε για το ίδιο εισόδημα στην Ελλάδα. Προκειμένου λοιπόν για σύνταξη, άρα μισθωτές υπηρεσίες, ο φόρος στην Ελλάδα θεωρείται ότι θα ήταν μηδενικός, έστω π.χ. για τα 5000 € (λαμβανομένης υπόψη της μείωσης των 2100 €) ή θα ήταν 5000 x 22% = 1.100 €; Η σχετική διάταξη προϋπήρχε και ήδη πέρισι και πρόπερσι, η πίστωση του φόρου έγινε κανονικά στην εκκαθάριση σε περίπτωση που είχα, και για ποσό σύνταξης 4.800 € από τη Σουηδία (υπήρχαν στη δήλωση και άλλα εισοδήματα ημεδαπής).  Εκτός αν το κριτήριο αυτό δεν ελέγχεται αυτόματα και θα προκύψει σε ένα έλεγχο οπότε και θα εξεταστούν και οι άλλες προϋποθέσεις.

• 0

ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ,ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΟΛΛΑΝΕ,ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ 67 % ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΜΕ ΜΗΔΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΚΟΥΣ 0,22 ΛΕΠΤΑ 135 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΠΙΤΙ 25% ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝ/ΣΙΑΣ ΦΟΡΟΣ 1774 ΕΥΡΩ.ΝΤΡΟΠΗ.

• 0

Στις βεβαίωσεις που στέλνονται από δικηγορικό σύλλογο και αφορά "Ελάχιστες αμοιβές από συμβόλαια που αναγράφονται στα γραμ προείσπραξης ..." και οι οποίες βεβαιώσεις φαίνονται στην εικόνα αποδοχών 2014 ο φόρος είναι στον αέρα , δεν εμφανίζεται σε κάποιο κουτάκι της δήλωσης. Θα τον βάλουμε εμείς στο 611 - 612 ή περιμένουμε διευκρινήσεις ;

• 0

Οι βεβαίωσεις συνταξιούχου ΙΚΑ με επικουρικό ΤΕΑΜ μέχρι πέρσυ δεν ήταν σε μία βεβαίωση και τα 2 ποσά??? τώρα τύπωσα σε έναν την βεβαίωση και είχε μόνο το ΙΚΑ και όχι το ΤΕΑΜ...Τί γίνεται ρε παιδιά???? 

• 0

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/perissoteres-apo-17-000-forologikes-dhlwseis-mesa-se-3-hmeres.3476067.html

πραγματικά αγωνιώ για τους φορολογούμενους αυτούς, για το τί δηλώσεις είναι αυτές και τί φόροι είναι αν πληρώσουν. Κάποιοι έχουν πάρει φωτιά να στέλνουν κι ας είναι ότι να ναι!

• 0

Στο Ε3 για μισθωτό με αγροτικά εισοδήματα που είναι αγρότης στο ειδικό καθεστώς τι ΚΑΔ βάζουμε; 

Το 1000000 δεν το δέχεται , το 99999998 δεν το βλέπω σωστό .

• 0

θα εχουμε θεμα με τους κωδικούς 675-667 για τοκους ημεδαπης!!!σε τοκους 135 και φορο 20 το συστημα δεχεται μονο να περαστουν κατ αυτόν τον τροπο και όχι αν παω να τους περασω 115 και 20 στους αντιστοιχους κωδικούς και μου εμφανιζει το μηνυμα ότι μπορω να συνεχισω αλλα πρεπει να προσκομισω τα διακιολογητικα για εκκαθαριση...

ακομα αν τους περασω κανονικα σε έναν δικαιουχο και μπω στη δηλωση αλλου δικαιουχου και δεν συμπληρωσω τιποτα απο τους τοκους αφου θα τους εχει παρει ο άλλος μου βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα ότι υπαρχει διαφορα...είναι σαν να επιθυμουν δηλ την διπλοχρεωση,αυτό πρεπει να το φτιαξουν

• 0

Βεβαιώσεις ΟΑΕΕ 2014 που βρίσκουμε?

αν εννοεις τις βεβαιωσεις μισθων-συνταξεων,απο το site του οαεε με το αφμ και τον αμκα του φορολογουμενου

• 0

θα εχουμε θεμα με τους κωδικούς 675-667 για τοκους ημεδαπης!!!σε τοκους 135 και φορο 20 το συστημα δεχεται μονο να περαστουν κατ αυτόν τον τροπο και όχι αν παω να τους περασω 115 και 20 στους αντιστοιχους κωδικούς και μου εμφανιζει το μηνυμα ότι μπορω να συνεχισω αλλα πρεπει να προσκομισω τα διακιολογητικα για εκκαθαριση...

ακομα αν τους περασω κανονικα σε έναν δικαιουχο και μπω στη δηλωση αλλου δικαιουχου και δεν συμπληρωσω τιποτα απο τους τοκους αφου θα τους εχει παρει ο άλλος μου βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα ότι υπαρχει διαφορα...είναι σαν να επιθυμουν δηλ την διπλοχρεωση,αυτό πρεπει να το φτιαξουν

καλά πάνε καλά????????

• 0

Σε περίπτωση που έχει και η σύζυγος αγροτικά εισοδήματα πρέπει να βγάλει δικούς της κωδικούς για να κάνει Ε3 δικό της;;;;;;;;;;;;

Δεν πρόκειται να τελειώσουμε...