Jump to content
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014

Question

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

Υ.Γ.

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

http://www.freepacman.org/pacman.swf

Pacman

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

• Answers 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών

Μπάμπη ,Δημήτρη και λοιποί συνάδελφοι.   Να και αν άνοιξε να και αν δεν άνοιξε.   Χαλαρά.   https://youtu.be/n1tD0pXAqmw

Posted Images

Recommended Posts

• 0

Δεν ξέρω αν έχει ξαναερωτηθεί το συγκεκριμένο. Παρατήρησα σε 2 περιπτώσεις ελευθέρων επαγγελματιών με κέρδη στο ποσό του φόρου που προκύπτει  δεν υπολογίζει καθόλου προκαταβολή φόρου. Υπολογίζει εισφορά αλληλεγγύης, τέλος επιτηδεύματος , προκατοβολή όχι. Τα ακαθάριστα έσοδά τους είναι μεγαλύτερα των 10.000 , έχουν έναρξη πριν το 2010 , δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. 

• 0

Δεν ξέρω αν έχει ξαναερωτηθεί το συγκεκριμένο. Παρατήρησα σε 2 περιπτώσεις ελευθέρων επαγγελματιών με κέρδη στο ποσό του φόρου που προκύπτει  δεν υπολογίζει καθόλου προκαταβολή φόρου. Υπολογίζει εισφορά αλληλεγγύης, τέλος επιτηδεύματος , προκατοβολή όχι. Τα ακαθάριστα έσοδά τους είναι μεγαλύτερα των 10.000 , έχουν έναρξη πριν το 2010 , δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. 

Το ποσό του φόρου επί του οποίου υπολογίζεται προκαταβολή εξαρτάται από την  παρακράτηση φόρου που είχε γίνει την προηγούμενη χρονιά. Ψάξε το λίγο.

• 0

Καλησπέρα σε όλους,

Φορολογούμενος εχει λαβει ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ συνταξη από το ΙΚΑ για το 2014. Τα ποσά αυτά ΔΕΝ ειναι προσυμπληρωμένα στους σχετικούς κωδικούς (303-304  κ.λπ). Πως αντιμετωπίζεται η συγκεκριμένη περίπτωση ?

Θα πρεπει να περιμένω την Οριστικη συνταξη απο το ΙΚΑ και μετά να υποβάλλω Συμπληρωματική δήλωση στη ΔΟΥ για τα εισοδήματα του 2014

ή θα πρέπει να δηλώσω τα ποσά αυτά στη φετινή δήλωση (φορολογικό 2014) ? Στη περίπτωση που θα πρέπει να τα δηλωσω φέτος μπαίνουν στον κωδικο 343 "Εισόδημα χωρις ηλεκτρονική πληροφόρηση". 

Ευχαριστώ

• 0

Καλησπέρα σε όλους,

Φορολογούμενος εχει λαβει ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ συνταξη από το ΙΚΑ για το 2014. Τα ποσά αυτά ΔΕΝ ειναι προσυμπληρωμένα στους σχετικούς κωδικούς (303-304  κ.λπ). Πως αντιμετωπίζεται η συγκεκριμένη περίπτωση ?

Θα πρεπει να περιμένω την Οριστικη συνταξη απο το ΙΚΑ και μετά να υποβάλλω Συμπληρωματική δήλωση στη ΔΟΥ για τα εισοδήματα του 2014

ή θα πρέπει να δηλώσω τα ποσά αυτά στη φετινή δήλωση (φορολογικό 2014) ? Στη περίπτωση που θα πρέπει να τα δηλωσω φέτος μπαίνουν στον κωδικο 343 "Εισόδημα χωρις ηλεκτρονική πληροφόρηση". 

Ευχαριστώ

100% εχεις λαθος στοιχεια κι δεν σου βγαζει προσημπληρώμενα

ζητα ενα τριμηνο του ΙΚΑ , και δες στην προσωποποιημένη πληροφορηση να δεις αν ειναι ολα σωστα οτι λεει η Ταυτοτητα

εμενα μου ετυχε ετσι με το ονομα απο Ευμοφια σε Μορφουλα κι δεν εβγαζε τπτ, με την αλλαγη ονοματος στο Μητρωο της δου εμφανιστικαν κανονικα

• 0

100% εχεις λαθος στοιχεια κι δεν σου βγαζει προσημπληρώμενα

ζητα ενα τριμηνο του ΙΚΑ , και δες στην προσωποποιημένη πληροφορηση να δεις αν ειναι ολα σωστα οτι λεει η Ταυτοτητα

εμενα μου ετυχε ετσι με το ονομα απο Ευμοφια σε Μορφουλα κι δεν εβγαζε τπτ, με την αλλαγη ονοματος στο Μητρωο της δου εμφανιστικαν κανονικα

Ευχαριστω πολύ, εχω την εντύπωση όμως ότι όσοι παίρνουν Προσωρινή σύνταξη δεν λαμβάνουν τρίμηνα.  Συναδελφος εμπειρότερος εμού στις δηλώσεις με πληροφόρησε ότι όταν βγει η οριστική θα του δώσουν βεβαίωση και για τα ποσά που έλαβε ως προσωρινή σύνταξη. Τα ποσά αυτά θα πρέπει να δηλωθουν με τροποποιητική / συμπληρωματική δήλωση. Με τον 049 δεν εχω θεμα στις συμπληρωματικές δηλώσεις. Οχι για το φορολογικό 2014 τουλάχιστο. Για τα προηγούμενα έτη  ?

• 0

καλησπερα

κατοικος ελλαδος αποκτα εισοδημα απο ακινητα στην αμερικη

η δηλωση του στην αμερικη αναφερει ακαθαριστο ποσο 15000 δολαρια

και ακαθαριστο προσαρμοσμενο μετα την αφαιρεση των εξοδων π,χ δαπανες συντηρησεις κλπ 10000 δολαρια

στον 171 κωδικο πρεπει να βαλω το 15000 μειωμενο κατα 5% η το 10000 ?

παρακαλω αν μπορει καποιος ας μου απαντησει ευχαριστω πολυ

• 0

καλησπερα

κατοικος ελλαδος αποκτα εισοδημα απο ακινητα στην αμερικη

η δηλωση του στην αμερικη αναφερει ακαθαριστο ποσο 15000 δολαρια

και ακαθαριστο προσαρμοσμενο μετα την αφαιρεση των εξοδων π,χ δαπανες συντηρησεις κλπ 10000 δολαρια

στον 171 κωδικο πρεπει να βαλω το 15000 μειωμενο κατα 5% η το 10000 ?

παρακαλω αν μπορει καποιος ας μου απαντησει ευχαριστω πολυ

?

• 0

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: ΟΕ με διπλογραφικά έχει κέρδη για τη χρήση του 2014 και μερίσματα. O φόρος μερισμάτων θα αποδοθεί μέχρι τον 11/2015 βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας (2 μήνες μετά το χρόνο παρακράτησης) αφού ο χρόνος παρακράτησης είναι ένα μήνα μετά την υποβολή της δήλωσης. Στην προσωπική δήλωση Ε1 των εταίρων θα μπουν αυτά τα μερίσματα στο Φορολογικό Έτος 2014 ή θα πάνε στο επόμενο έτος; Αν δηλωθούν στο Φορολογικό Έτος 2014 τι θα γίνει με τον φόρο μερισμάτων θα δηλωθεί και αυτός στο Ε1 χωρίς να έχει αποδοθεί πρώτα στη Δ.Ο.Υ.;