Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα ήθελα τα φώτα σας ... τα ανήλικα τέκνα που λαμβάνουν προνοιακά επιδόματα π.χ. 1930ευρώ πρέπει να υποβάλουν και προσωπικές φορολογικές δηλώσεις;

;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

;;;;

 

Θα ήθελα τα φώτα σας ... τα ανήλικα τέκνα που λαμβάνουν προνοιακά επιδόματα π.χ. 1930ευρώ πρέπει να υποβάλουν και προσωπικές φορολογικές δηλώσεις;

ότι αναφέρεται στο άρθρο 11..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ενοίκιο ατομικής εγκατάστασης στο Ε1 μπαίνει στο κωδικό 419?

 

ευχαριστώ

οχι. φέτος δεν μπαίνει πουθενά στο Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι. φέτος δεν μπαίνει πουθενά στο Ε1

 

στο πουθενά σίγουρα δεν μπαίνει αλλά μπορεί κάλλιστα να μπει στον 419.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Μακροχρόνια μίσθωση (Leasing) ΕΙΧ 1500 κ.εκ. (σύμβαση 2014, χωρίς υποχρέωση αποσβέσεων από τον μισθωτή-ατομική επιχείρηση).

 

Υπάρχει τεκμήριο συντήρησης (πίνακας 5-1-γ), αλλά και ετήσιων δόσεων (πίνακας 5-2-α) για το ΙΧ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

μου συνεβει σε δηλωση το εξης κουφο

 

στα σκαφη περασα 2 βαρκες με τα τεκμηρια τους τα εβγαλε κανονικα

ολη η δηλωση περασε κανονικα

σωστη εκκαθαριση σωστα ολα

 

και στον πινακα 8 στα ανηλικα τεκνα που δεν εχουν υποχρεωση για δηλωση μου πεταξε τον αριθμο της βαρκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

μου συνεβει σε δηλωση το εξης κουφο

 

στα σκαφη περασα 2 βαρκες με τα τεκμηρια τους τα εβγαλε κανονικα

ολη η δηλωση περασε κανονικα

σωστη εκκαθαριση σωστα ολα

 

και στον πινακα 8 στα ανηλικα τεκνα που δεν εχουν υποχρεωση για δηλωση μου πεταξε τον αριθμο της βαρκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλησπερα

 

μου συνεβει σε δηλωση το εξης κουφο

 

στα σκαφη περασα 2 βαρκες με τα τεκμηρια τους τα εβγαλε κανονικα

ολη η δηλωση περασε κανονικα

σωστη εκκαθαριση σωστα ολα

 

και στον πινακα 8 στα ανηλικα τεκνα που δεν εχουν υποχρεωση για δηλωση μου πεταξε τον αριθμο της βαρκας

 

σε κανεναν δεν εχει συμβει τιποτα παρομοιο ,μονο σε μενα συμβαινουν αυτα φετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε κανεναν δεν εχει συμβει τιποτα παρομοιο ,μονο σε μενα συμβαινουν αυτα φετος?

 

και τώρα άμα μπεις αντί για παιδιά βλέπεις βάρκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε κανεναν δεν εχει συμβει τιποτα παρομοιο ,μονο σε μενα συμβαινουν αυτα φετος?

Και μένα μου το έκανε. Το είδα πεταχτά τυχαία την ώρα που πάτησα υποβολή. Αλλά στην εκτύπωση φαίνεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μένα μου το έκανε. Το είδα πεταχτά τυχαία την ώρα που πάτησα υποβολή. Αλλά στην εκτύπωση φαίνεται κανονικά.

 

σε κανεναν δεν εχει συμβει τιποτα παρομοιο ,μονο σε μενα συμβαινουν αυτα φετος?

Το κάνει σε αυτούς που έχουν τις βάρκες σαν τα παιδιά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μένα μου το έκανε. Το είδα πεταχτά τυχαία την ώρα που πάτησα υποβολή. Αλλά στην εκτύπωση φαίνεται κανονικά.

μετα την υποβολη το κανει ,στη δηλωση πριν την υποβολη δεν φαινοταν τιποτα

στην εκτυπωση φαινεται κανονικα στις βαρκες ,αλλα φαινεται ο αριθμος της  στο κουτακι αν υπαρχει υποχρεωση η οχι υποβολης δηλωσης απο ανηλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμβαίνει το εξής κουφό...πριν από λίγο καιρό δοκίμασα στον κωδικό 787 κάποιο ποσό κεφαλαίου και εμφανίστηκε μήνυμα ότι "δεν προκύπτει....."κ.λπ

σήμερα που το ξαναέκανα δεν φαίνεται το μήνυμα αυτό...τί συμβαίνει? ????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμβαίνει το εξής κουφό...πριν από λίγο καιρό δοκίμασα στον κωδικό 787 κάποιο ποσό κεφαλαίου και εμφανίστηκε μήνυμα ότι "δεν προκύπτει....."κ.λπ

σήμερα που το ξαναέκανα δεν φαίνεται το μήνυμα αυτό...τί συμβαίνει? ????????????

ότι και να συμβαίνει το θέμα είναι πώς αν δεν υπάρχει ανάλωση ,απλά δεν υπάρχει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οτι κι αν συμβαίνει το θέμα είναι πως αν δεν υπάρχει ανάλωση και δε σου βγάζει μήνυμα...τη μπουμπουνάς τη δήλωση... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμβαίνει το εξής κουφό...πριν από λίγο καιρό δοκίμασα στον κωδικό 787 κάποιο ποσό κεφαλαίου και εμφανίστηκε μήνυμα ότι "δεν προκύπτει....."κ.λπ

σήμερα που το ξαναέκανα δεν φαίνεται το μήνυμα αυτό...τί συμβαίνει? ????????????

Τη στέλνεις να προλάβεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνταξιούχος (κάτοικος εξωτερικού) παίρνει σύνταξη από Ελλάδα απο ΙΚΑ συγκεκριμένα και γίνεται κατάθεση στο εξωτερικό ( Αυστρία ). Η συμβαση αποφυγής διπλής φορολόγισης αναφέρει :

 

Άρθρο 18 :

''Με την επιφύλαξη των διατάξεων της παραγράφου 2 του Αρθρου 19, συντάξεις και άλλες παρόμοιες αμοιβές που καταβάλλοντα» σε κάτοικο ενός Συμβαλλόμενου Κράτους έναντι προηγούμενης εξαρτημένης απασχόλησης φορολογούνται μόνο σε αυτό το Κράτος.''

 

Σύμφωνα με αυτή θα έπρεπε να φορολογείται στην Αυστρία.. Στο ικα που πήγα ήθελαν κάποια βεβαίωση από το φορολογούμενο ότι φορολογείται από Αυστρια για να το βγάλουν από το taxis...Δεν έβγαλα άκρη..

 

 

Ισχύει ότι δίνει η Δου εξωτερικού βεβαίωση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπλοκακηδες που θελουν να φορολογηθουν σαν μισθωτοι βαζουμε στο Ε1 τις αμοιβες απο 1 2 αναλογα εργοδοτες στο 307,, 4 πινακας αλλα το 20% για παραδειγμα παει στο κωδικο 605 πινακας Γ2 κα ιμε ηλεκτρονικο αρχειο αν σταλει απ οτον εργοδοτη . φευγει κανονικα η δηλωση ή ζητανε να αποστειλουμε τα χυδρομικα αυτο το 20%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...