Jump to content
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014

Question

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

Υ.Γ.

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

http://www.freepacman.org/pacman.swf

Pacman

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

• Answers 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών

Μπάμπη ,Δημήτρη και λοιποί συνάδελφοι.   Να και αν άνοιξε να και αν δεν άνοιξε.   Χαλαρά.   https://youtu.be/n1tD0pXAqmw

Posted Images

Recommended Posts

• 0

Φυσικά και δεν μπορούμε να δουλέψουμε...! Το taxis κλασικά έχει πρόβλημα και κάθε μισό λεπτό μας πετάει έξω!! Το οτι θα δωθεί παράταση είναι δεδομένο, το θέμα είναι οτι πρέπει να ανακοινωθεί και άμεσα!!

• 0

Καλησπέρα,

Δικηγόρος που έκανε διακοπή επαγγέλματος και διεγράφη από τον δικηγορικό σύλλογο το 2013 έλαβε το 2014 ένα μικρό ποσό από το μέρισμα. Το πρόβλημα είναι οτί εμφανίζεται η παρακράτηση στον 605 και υποχρεωνεί τον φορολογούμενο να προχωρήσει σε υποβολή ε3. Έχει αντιμετώπισει κανείς παρόμοια περίπτωση; Υ.Γ. Ο δικηγορικός σύλλογος μου απάντησε οτί το αντοίστιχό πρόβλημα το έχουν και άλλοι και οτί δεν έχουν πάρει σαφή απάντηση από Υπουργείο και ΓΓΔΕ.

• 0

Καλησπέρα,

Δικηγόρος που έκανε διακοπή επαγγέλματος και διεγράφη από τον δικηγορικό σύλλογο το 2013 έλαβε το 2014 ένα μικρό ποσό από το μέρισμα. Το πρόβλημα είναι οτί εμφανίζεται η παρακράτηση στον 605 και υποχρεωνεί τον φορολογούμενο να προχωρήσει σε υποβολή ε3. Έχει αντιμετώπισει κανείς παρόμοια περίπτωση; Υ.Γ. Ο δικηγορικός σύλλογος μου απάντησε οτί το αντοίστιχό πρόβλημα το έχουν και άλλοι και οτί δεν έχουν πάρει σαφή απάντηση από Υπουργείο και ΓΓΔΕ.

Αν το βάλεις στον 403 το μέρισμα στο περνάει,για δές? Αφού δεν είναι εν ενεργεία δικηγόρος από το 2013 δεν πρέπει να κάνει Ε3

• 0

τελικά το πρόβλημα με τις εκκαθαρίσεις των ανέργων εισοδηματιών μόνο από τόκους και ενοίκια συνεχίζει να υπάρχει βλέπω....Παιδί φοιτητής με 3 ευρώ τόκους καταθέσεων και μία κύρια μισθωμένη κατοικία στο όνομά του για 3 μήνες(φοιτητική κατοικία)του βγάζει πρόσθετη διαφορά τεκμηρίων 3695 ευρω και του βγάζει φόρο γύρω στα 1500 ευρώ. Αν δώ ότι δεν θα αλλάξει θα τον βάλω προστατευόμενο στη μάνα του και τη μισθωμένη φοιτητική του κατοικία θα την προσθέσω στα τεκμήρια των γονέων. Φαντάζομαι μπορώ να το κάνω αυτό από τη στιγμή που είναι 19 ετών φοιτητής παρόλο που το μισθωτήριο είναι στο όνομά του.Μήπως όμως δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με το επίδομα ενοικίου που θέλει να εισπράξει από το πανεπιστημιο?

• 0

καποιο νεο για παραταση για τις δηλωσεις? δεν προλαβαινουμε ποσες εχουν σταλει μερχι τωρα?

Νομίζω ότι ο προβληματισμός αφορά όλους ....

Υπάρχει κάποια πληροφόρηση ή .... όσο κι αν τρέξουμε δεν θα προλάβουμε?????

• 0
  • 0

τελικά το πρόβλημα με τις εκκαθαρίσεις των ανέργων εισοδηματιών μόνο από τόκους και ενοίκια συνεχίζει να υπάρχει βλέπω....Παιδί φοιτητής με 3 ευρώ τόκους καταθέσεων και μία κύρια μισθωμένη κατοικία στο όνομά του για 3 μήνες(φοιτητική κατοικία)του βγάζει πρόσθετη διαφορά τεκμηρίων 3695 ευρω και του βγάζει φόρο γύρω στα 1500 ευρώ. Αν δώ ότι δεν θα αλλάξει θα τον βάλω προστατευόμενο στη μάνα του και τη μισθωμένη φοιτητική του κατοικία θα την προσθέσω στα τεκμήρια των γονέων. Φαντάζομαι μπορώ να το κάνω αυτό από τη στιγμή που είναι 19 ετών φοιτητής παρόλο που το μισθωτήριο είναι στο όνομά του.Μήπως όμως δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με το επίδομα ενοικίου που θέλει να εισπράξει από το πανεπιστημιο?

ποτε θα το διορθώσουν αυτο  εχει μια βδομάδα που ψηφίστηκε...τόσο άχρηστοι!!!  

• 0

εισφορες ΟΓΑ βεβαιωσεις του 2014 απο που εκτυπωνουμε απο το site toyw 

http://www.oga.gr/#  στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες..

• 0
  • 0

Αν το βάλεις στον 403 το μέρισμα στο περνάει,για δές? Αφού δεν είναι εν ενεργεία δικηγόρος από το 2013 δεν πρέπει να κάνει Ε3Ο

Τον 403 τον έχουμε κλειδωμένο,τον 409-410 δεν τον δέχεται η εφαρμογή και ε3 - που πολύ σωστά μου επισήμανες, δεν πρέπει να γίνει -   δεν μπορούμε να στείλουμε διότι προκύπτει μη υπόχρεος για υποβολή Ε3. Ο δε δικηγορικός σύλλογος συνεχίζει να μου απαντάει πως υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης...Σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου

• 0

Τον 403 τον έχουμε κλειδωμένο,τον 409-410 δεν τον δέχεται η εφαρμογή και ε3 - που πολύ σωστά μου επισήμανες, δεν πρέπει να γίνει -   δεν μπορούμε να στείλουμε διότι προκύπτει μη υπόχρεος για υποβολή Ε3. Ο δε δικηγορικός σύλλογος συνεχίζει να μου απαντάει πως υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης...Σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Ναι έχεις δίκιο το ξέχασα αυτό. Προσπάθησε να μιλήσεις με το 15515 και να τους θέσεις το ζήτημα και ενημέρωσε μας αν μπορείς

• 0

Καλημέρα σας,

Φορολογούμενη επιμένει να βάλω τους τοκους του δανείου στο ονομα της ενώ είναι δια δύο με το πρωην αδρα της σωστα?

Το δάνειο είναι καταναλωτικό. Να το βάλω σε αυτή? Η δια δύο? Εκείνη δεν την επηρεάζει καθόλου.

ευχαριστώ,

Απ τη στιγμή που δεν έχει πρόβλημα με τεκμήρια γιατι δε θέλει να το βάλεις μισό μισό που είναι και το σωστό?