Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
HARYK

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014

Question

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

Υ.Γ.

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

http://www.freepacman.org/pacman.swf

Pacman

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Recommended Posts

• 0

Ερωτηση

Κατοικος εξωτερικου ο οποιος αγορασε ακινητο το 2014 χωρις αλλα εισοδηματα στην Ελλαδα και δεν διαμενει στην Ελλαδα,υποχρεουται σε υποβολη δηλωσης?

Εφόσον δεν αποκτά εισόδημα, δεν υποχρεούται σε δήλωση εξαιτίας της αγοράς αυτής.

• 0

Καλημέραααααααααα :) :) :)

caption.jpg

δηλαδή θέλεις να πιστέψουμε, ότι είσαι στο μπαλκόνι, πίνοντας φραπεδιά παγωμένη με γυναικεία συντροφιά που προτιμάει τον ελληνικό, αγναντεύοντας το πέλαγος, μετά από μια κολασμένη νύχτα?

σε κανένα υπόγειο θα είσαι και θα στέλνεις το Ν καημένε.. :P

όπως όλοι μας φυσικά.. :angry:

καλημέρα στο φιλαράκι μου.. 

• 0

δηλαδή θέλεις να πιστέψουμε, ότι είσαι στο μπαλκόνι, πίνοντας φραπεδιά παγωμένη με γυναικεία συντροφιά που προτιμάει τον ελληνικό, αγναντεύοντας το πέλαγος, μετά από μια κολασμένη νύχτα?

σε κανένα υπόγειο θα είσαι και θα στέλνεις το Ν καημένε.. :P

όπως όλοι μας φυσικά.. :angry:

καλημέρα στο φιλαράκι μου.. 

Όχι φίλε. Έφυγα από το μπαλκόνι.

Για την ακρίβεια είμαι στην παραλία τώρα.

paralia-kandia-ii.jpg

Και δεν είμαι και μόνος... ;)

Αν θέλεις, κερνάω  frappe.jpg:)

Καλημέρα Τζιμάκοοοοοοοοοο :)

Υ.Γ.

Αυτό για το "Ν" δεν το κατάλαβα. Τι είναι αυτό το "Ν" ; Βρισιά είναι ρε φίλε ; :angry:

Υ.Γ.2

Και που 'σαι φίλε...

1360222132_522_381551398587551_124451499

• 0

απο τον φορο αλλοδαπης εχω συμπληρωσει τον κωδικο 389, για την κυρια συνταξη, και τον κωδικο 651 για το φορο που παρακρατηθηκε εκει. σωστοι δεν ειναι οι κωδικοι;

Δεν ξέρω συνάδελφε αν είναι σωστοί. Θα πρέπει εσείς να το δείτε αυτό αλλά αν είναι, δεν μπορεί από εδώ να προκύψει επιστροφή φόρου. :)

• 0

Όχι φίλε. Έφυγα από το μπαλκόνι.

Για την ακρίβεια είμαι στην παραλία τώρα.

paralia-kandia-ii.jpg

Και δεν είμαι και μόνος... ;)

Αν θέλεις, κερνάω  frappe.jpg:)

Καλημέρα Τζιμάκοοοοοοοοοο :)

Υ.Γ.

Αυτό για το "Ν" δεν το κατάλαβα. Τι είναι αυτό το "Ν" ; Βρισιά είναι ρε φίλε ; :angry:

Υ.Γ.2

Και που 'σαι φίλε...

1360222132_522_381551398587551_124451499

την έχεις ακόμα αυτή τη φωτό ρε θηρίο?

να..έχω και μια λίγο πιο παλιά..

sperm1_200_150.JPG

• 0

Καλησπέρα.Το θέμα αποκλίσεις ΜΥΦ και δηλώσεις εισοδήματος πώς το αντιμετωπίζετε?Εννοώ, αν στείλουμε Ε3 και Ε1 και μετά εμφανιστούν αποκλίσεις στα έξοδα για παράδειγμα τι κάνουμε?Τρποποποιητικές ΦΠΑ, τροποποιητικά Ε3 και Ε1 το Νοέμβριο?

• 0

την έχεις ακόμα αυτή τη φωτό ρε θηρίο?

να..έχω και μια λίγο πιο παλιά..

sperm1_200_150.JPG

Τι μου θύμησες τώρα... :rolleyes:

Θυμήθηκα εκείνη τη στιγμή που ρωτούσες...

%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%B5%CF%81%CE

:):rolleyes::):rolleyes:

• 0

χαχα...αμυγδαλές..

καλή συνέχεια να χεις φίλε.. :)

• 0

το επίδομα ενοικίου φοιτητή τελικά μπαίνει κάπου στη δήλωση των γονιών του?? επίσης το επίδομα προνοίας λογικά θα πρέπει να μπεί τελικά στον 659 διότι στον καταρράκτη γράφει για εξωιδρυματικό επίδομα και λοιπά επιδόματα πρόνοιας εκτός αν έχει τυφλότητα ή κινητική αναπηρία πάνω από 80% οπότε πάμε στον 617

?

• 0

1)κάτοικος Ελλάδας παίρνει σύνταξη από τις ΗΠΑ. Στον κωδικό 389 γράφει για καθαρό ποσό σύνταξης και από κάτω ακριβώς(κωδ.651) για φόρο που παρακρατήθηκε στην αλλοδαπή.Στην περσινή δήλωση είχε βάλει στον 389 το μικτό ποσό και στον 651 τον φόρο. Λάθος δεν είναι αυτό?

2)Υπεραξία από κέρδη αμοιβαίων κεφαλαίων-μετοχών στην αλλοδαπή(Γερμανία)φορολ.κάτοικου Ελλάδας. Μπαίνει στον 659(εισοδήματα αλλοδαπής που φορολογούνται μόνο στην αλλοδαπή βάσει ΣΑΔΦ) και ο φόρος που προκυπτει στον 433? στο χαρτί που έχω μπροστά μου από την Γερμανική Επενδυτική Τράπεζα γράφει "υπεραξία" 182 ευρώ "τόκοι" 45 ευρώ και "φόρος τόκων" 15 ευρώ. Στον 659 θα προσθέσω υπεραξία+τόκο μαζί?

• 0

η αποδειξη παροχης υπηρεσιων που λαμβανει φορολογουμενος για την συμμετοχη του σε προγραμμα vougher ,

μπαινει καπου στην φορολογικη δηλωση?

• 0

Με τους πλανόδιους πωλητές λαχείων τι κάνουμε?   Πάνε σαν επαγγελματίες? 

• 0

Με τους πλανόδιους πωλητές λαχείων τι κάνουμε?   Πάνε σαν επαγγελματίες? 

δείτε αυτό..http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19751

καλησπέρα..

• 0

Μια ερωτηση παρακαλω και απο 'μενα:

Συζυγος που δεν εχει πραγματικο εισοδημα, παρα μονο τεκμαρτο εχει δανειο στο ονομα της, οποτε η βεβαιωση για τοκοχρεωλυτικη αποσβεση βγαινει στο δικο της ονομα.

Συμφωνα με την ΠΟΛ.1076/2015, «Η απόσβεση δανείων και πιστώσεων οποιασδήποτε μορφής θεωρείται δαπάνη απόκτησης που βαρύνει τον λήπτη του δανείου. Σε κάθε περίπτωση εξετάζεται το γεγονός του ποιος πραγματικά καταβάλλει τα σχετικά ποσά.»

Δεν ειμαι σιγουρος το τι ακριβως θελει να πει η ΠΟΛ. Δηλ. το ποσο το καταχωρω στο συζυγο, που, οντως, αποπληρωνει το δανειο ή αυτο το "εξεταζεται" αφορα τη φορολογικη αρχη; Ο Μελας φαινεται πιο κατηγορηματικος. Λεει στην αντιστοιχη παραγραφο πως «Αυτος που τα πληρωνει πραγματικα αυτον επιβαρυνει το τεκμηριο (ΠΟΛ. 1076/2015).»

Δηλ. το δηλωνω στον κωδ. 727;

Θα μπορουσα να εχω μια γνωμη;

ευχαριστω

• 0

καλημερα

τελικα στο ε3 στην πρωτη σελιδα ,δεν ξερω αν εχει απαντηθει,στις στηλες των ενοικιων ,καταχωρουμε και την ιδιοχρηση σαν να ηταν ενοικιο ,χωρις καποιο χαρακτηριστικο?δηλαδη αφμ ονομα λοιπα στοιχεια του ιδιου και ποσο?

• 0

Τις περάσανε τις αλλαγες του μινι φορολογικου στο σύστημα της εκκαθαρισης του taxisnet;

Δεν είχανε πει πως όσοι έχουν εισόδημα απο ακίνητα ή τόκους μόνο και δεν ξεπερνούν τα 9500 τεκμηρια θα φορολογηθούν με την κλιμακα των μισθωτών για τη διαφορά;

Το ίδιο και οι κάτοικοι εξωτερικού;

Η κάνω λάθος;

(τώρα ξαναδιαβάζω τις διατάξεις και αναφέρεται σε εισόδημα απο κεφάλαιο - δεν περιλαμβάνει δηλαδή το εισόδημα απο ακίνητα;  )

Δηλαδή κάποιος που έχει εισόδημα απο ακίνητα 1000€ και τεκμήρια 3960 πληρώνει 1353,53€

Λογικό μου ακούγεται!

• 0

ειναι δυνατον καποιος να μου απαντησει?

Κανονικά γράφεις τα στοιχεία της έδρας και το ΑΦΜ του υπόχρεου και ποσό ιδιοχρησης, αντίστοιχα χρεώνεις ιδιόχρηση και στο Ε2.

• 0

καλησπερα

θεωρουσα μεχρι τωρα οτι για τον θανοντα  υποβαλλουν δηλωση οι κληρονομοι χειρογραφη στη δου

ειδα ομως αυτο και μπερδευτηκα

Επίσης, χωριστή φορολογική δήλωση υποβάλλεται και σε περίπτωση θανάτου του ενός συζύγου για το φορολογικό έτος μέσα στο οποίο επήλθε ο θάνατος.

αν λοιπον ο θανατος επηλθε το 2015 οι συζυγοι θα υποβαλλουν κοινη για το φορολογικο 2014?

• 0

Κανονικά γράφεις τα στοιχεία της έδρας και το ΑΦΜ του υπόχρεου και ποσό ιδιοχρησης, αντίστοιχα χρεώνεις ιδιόχρηση και στο Ε2.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση

• 0

Τις περάσανε τις αλλαγες του μινι φορολογικου στο σύστημα της εκκαθαρισης του taxisnet;

Δεν είχανε πει πως όσοι έχουν εισόδημα απο ακίνητα ή τόκους μόνο και δεν ξεπερνούν τα 9500 τεκμηρια θα φορολογηθούν με την κλιμακα των μισθωτών για τη διαφορά;

Η κάνω λάθος;

(τώρα ξαναδιαβάζω τις διατάξεις και αναφέρεται σε εισόδημα απο κεφάλαιο - δεν περιλαμβάνει δηλαδή το εισόδημα απο ακίνητα;  )

Δηλαδή κάποιος που έχει εισόδημα απο ακίνητα 1000€ και τεκμήρια 3960 πληρώνει 1353,53€

Λογικό μου ακούγεται!

Γνωρίζει κάποιος;

• 0

Trip_Accountant, on 18 Jun 2015 - 10:35 PM, said:snapback.png

Η κάνω λάθος;

(τώρα ξαναδιαβάζω τις διατάξεις και αναφέρεται σε εισόδημα απο κεφάλαιο - δεν περιλαμβάνει δηλαδή το εισόδημα απο ακίνητα;  ):Ν. 4172/2013, Άρθρο 35 (μετά και το Ν. 4223/2013 -άρ. 22, παρ. 16-): Εισόδημα από κεφάλαιο: "Το εισόδημα από κεφάλαιο περιλαμβάνει το εισόδημα που αποκτά ένα φυσικό πρόσωπο και προκύπτει στο φορολογικό έτος σε μετρητά ή σε είδος με τη μορφή μερισμάτων, τόκων, δικαιωμάτων, καθώς και το εισόδημα από ακίνητη περιουσία."

Λογικό μου ακούγεται!

Γνωρίζει κάποιος;

• 0

καλησπερα

θεωρουσα μεχρι τωρα οτι για τον θανοντα  υποβαλλουν δηλωση οι κληρονομοι χειρογραφη στη δου

ειδα ομως αυτο και μπερδευτηκα

Επίσης, χωριστή φορολογική δήλωση υποβάλλεται και σε περίπτωση θανάτου του ενός συζύγου για το φορολογικό έτος μέσα στο οποίο επήλθε ο θάνατος.

αν λοιπον ο θανατος επηλθε το 2015 οι συζυγοι θα υποβαλλουν κοινη για το φορολογικο 2014?

?

• 0

Μια ερωτηση παρακαλω και απο 'μενα:

Συζυγος που δεν εχει πραγματικο εισοδημα, παρα μονο τεκμαρτο εχει δανειο στο ονομα της, οποτε η βεβαιωση για τοκοχρεωλυτικη αποσβεση βγαινει στο δικο της ονομα.

Συμφωνα με την ΠΟΛ.1076/2015, «Η απόσβεση δανείων και πιστώσεων οποιασδήποτε μορφής θεωρείται δαπάνη απόκτησης που βαρύνει τον λήπτη του δανείου. Σε κάθε περίπτωση εξετάζεται το γεγονός του ποιος πραγματικά καταβάλλει τα σχετικά ποσά.»

Δεν ειμαι σιγουρος το τι ακριβως θελει να πει η ΠΟΛ. Δηλ. το ποσο το καταχωρω στο συζυγο, που, οντως, αποπληρωνει το δανειο ή αυτο το "εξεταζεται" αφορα τη φορολογικη αρχη; Ο Μελας φαινεται πιο κατηγορηματικος. Λεει στην αντιστοιχη παραγραφο πως «Αυτος που τα πληρωνει πραγματικα αυτον επιβαρυνει το τεκμηριο (ΠΟΛ. 1076/2015).»

Δηλ. το δηλωνω στον κωδ. 727;

Θα μπορουσα να εχω μια γνωμη;

ευχαριστω

υπαρχει καποιος/-α που να ηθελε να απαντησει στο παραπανω ερωτημα;