Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μα κανονικά δεν χρειάζεται το μινι φορολογικό. Έπρεπε το ενοίκιο x11% και τα υπόλοιπα ως μισθωτός δηλαδή αφορολόγητο.

Κάτι ακόμη (από άλλη περίπτωση). Στις προσωπικές δηλώσεις μελών ΟΕ δεν αναγράφουμε τον φόρο που παρακρατήθηκε από τα κέρδη??

υπάρχει διαφορά τεκμηρίου!!!!!!! για αυτό περιμένεις το μίνι..ο φόρος που παρακρατήθηκε στα μερίσματα των ΟΕ με διπλογραφικά στον 293,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπάρχει διαφορά τεκμηρίου!!!!!!! για αυτό περιμένεις το μίνι..ο φόρος που παρακρατήθηκε στα μερίσματα των ΟΕ με διπλογραφικά στον 293,

 

Η διαφορά τεκμηρίου δεν πάει με την κλίμακα του μισθωτού ( αφού έχει εισόδημα από μισθους)????

Φόρος ΟΕ με απλογραφικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαφορά τεκμηρίου δεν πάει με την κλίμακα του μισθωτού ( αφού έχει εισόδημα από μισθους)????

Φόρος ΟΕ με απλογραφικά???

το μεγαλύτερο μέρος των εισοδημάτων όμως δεν προέρχεται από μισθωτή εργασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί προηγουμένως κάπου στο θέμα ή στο forum αλλά δεν το βρίσκω. Ατομική αγόρασε κάποια μηχανήματα από μη υπόχρεο με τίτλο κτήσης το 2014. Ο μη υπόχρεος υποχρεούται να το δηλώσει στο Ε1 το ποσό που πήρε (9κααθαρο,χωρίς το χαρτόσημο 3,6%)  στον 781? Αν δεν το δήλωσε, υπάρχει  πρόβλημα? Σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το εργόσημο των απασχολούμενων κατ οικον είναι προσυμπληρωμένι στι ε1 ( οχι )

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση , πως προκύπτει το καθαρό ποσό ; (1/3 ισχύει;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω ότι στο μίνι-φορολογικό θα αναφέρει και για την εν λόγω περίπτωση(ότι δηλ.δεν θα χρειάζεται να τα γράψουμε στο ε2). Ας περιμένουμε λίγο

στις οδηγιες του εντυπου αναφερει πως τα μη οικοδομημενα ακινητα αναγραφονται μονο στην περιπτωση που αποφερουν εισοδημα πραγματικο ή τεκμαρτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτι ακόμη (από άλλη περίπτωση). Στις προσωπικές δηλώσεις μελών ΟΕ δεν αναγράφουμε τον φόρο που παρακρατήθηκε από τα κέρδη??

φέτος όχι (μόνο το 10% σε διπλογραφικά)

για καλό είναι (έκτακτη εισφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παραπάνω, αλλά μπορεί κάποιος να μου πει το εισόδημα από ασκούμενο δικηγόρο ( με τύπο αποδοχών 4) σε ποιο κωδικό του Ε1 μπαίνει??

Να σημειώσω ότι μέσα στη καρτέλα που εμφανίζει το taxisnet με περιγραφή αμοιβής  "Άρθρο 64§2 υποπερίπτωση ββ΄ του ν.4172/2013" υπάρχει το ποσό αλλά δεν είναι προσυμπληρωμένο σε κανένα κωδικό του Ε1 παρά μόνο η παρακράτηση του φόρου στον 605!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το μεγαλύτερο μέρος των εισοδημάτων όμως δεν προέρχεται από μισθωτή εργασία..

 

Το άλλο εισόδημα είναι από ενοίκια. 11% και τέλος. Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανω τη δηλωση ενος που δουλευει εποχιακα, δλδ το καλοκαιρι σε ξενοδοχεια, στα ξενοδοχεια που δουλευε εμενε. αλλα δεν πληρωνε τπτ. που να το δηλωσω οτι εμενε  εκεινη την περιοδο; αστεγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λίγο καθυστερημένα βέβαια , αλλά............μου έχει κάτσει

31.12.2014 - 01.01.2015 = 2 έτη δεν το χωράει το μυαλό μου με κανένα ημερολόγιο

Και πως συνάδει οι 2 μήνες του 2009 να υπολογίζονται σαν 1 ετος στον υπολογισμό της 5ετίας και οι 9 μήνες του 2014 να υπολογίζονται σαν 9 μήνες (για τόσους χρεώνεται τέλος επιτηδεύματος) και όχι σαν 1 έτος ?

 

Οσον αφορά τον 4320 , θα τολμούσα να πώ ότι δεν έχεις δίκιο 

Οι διατάξεις των άρθρων 1-4 δεν ρυθμίζονται με ΠΟΛ , αλλά το άρθρο 5 προβλέπει ρητά κοινές Υπουργικές αποφάσεις οι οποίες ρυθμίζουν-καθορίζουν τά κριτήρια και κάθε άλλη λεπτομέρεια για την εφαρμογή των ρυθμίσεων των άρθρων 1 έως 4.

 

Η διαφορά έγκειται στο γεγονός οτι οι υπουργικές αποφάσεις , και δή οι προβλεπόμενες απο τον νόμο , συμπληρώουν και εξειδικεύουν τον νόμο και έχουν ισχύ νόμου , ενώ οι ΠΟΛ ερμηνεύουν-διευκρινίζουν ασάφειες του νόμου.

 

Και είναι γνωστό οτι σε περίπτωση δικαστικών επιλύσεων διαφορών τα δικαστήρια δικάζουν με βάση τον νόμο ,  και πολλές φορές τον ερμηνεύουν διαφορετικά απο τις ΠΟΛ.

Για μενα και οι αποφασεις του Υπουργου, ειναι του ιδιου τυπου με τις ΠΟΛ φιλε μου.

Ενας ανθρωπος που συντασει ενα χαρτι ( με την δυνατοτητα βεβαιως που του δινει ο νομος, σωστα) αλλα δεν παυει να ειναι 1 ανθρωπος

Ενω ο νομος περναει ( υποτιθεται) απο 300

Γι αυτο , αστα να πανε.Εχω κουραστει απο αυτα......

7 γραμμες ο νομος, 7 σελιδες η αποφαση , ποιος λες οτι νομοθετει , οι 300 ή ο ενας ?

Αστα να πανε...

Για τα δικαστηρια εχεις δικιο 98% . διαφωνω στο πολλες. Λιγες φορες   ερμηνευουν διαφορετικα, ωστοσο η περιπτωση αυτη ΝΑΙ υπαρχει. Αντεχεις  να την κυνηγησεις ?

Αλλιως θα μεινουμε ...στη θεωρια ..

Την ευχαριστηθηκα παντως την συζητηση μας. Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί ρε συνάφελφοι βγάζει στο εκκαθαριστικό τέλος επιτηδεύματος σε αγρότη που έκανε την κλασική μετάταξη τν 1-1-14 από ειδικό στο κανονικό? Δεν υποτείθεται ότι έχουν πενταετία απαλλαγής από τη χρηση 2014? Το είδα και την σταμάτησα! δεν την έστειλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια βεβαίωση του Δημοσίου παρακράτησης φόρου από "καταβολή αναδρομικών οικογενειακής παροχής από 1/1/99-28/02/2001 " με απόφαση δικαστηρίου.

Σε τι κωδικό πηγαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί ρε συνάφελφοι βγάζει στο εκκαθαριστικό τέλος επιτηδεύματος σε αγρότη που έκανε την κλασική μετάταξη τν 1-1-14 από ειδικό στο κανονικό? Δεν υποτείθεται ότι έχουν πενταετία απαλλαγής από τη χρηση 2014? Το είδα και την σταμάτησα! δεν την έστειλα.

Γιατι το taxis ''διαβάζει'' ως ημερομηνία έναρξης, την εγγραφή στο ειδικό καθεστώς ΦΠΑ. 

 

Αλλά βάσει ΠΟΛ. 1053/2014 ορίζεται οτι οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος δεν θεωρούνται επιτηδευματίες όσο αφορά το τέλος επιτηδεύματος.

 

Σε περσινή περίπτωση, δεν αναγνώριζε την έκπτωση στο φορολογικό συντελεστή (αγρότης με εμπορική δραστηριότητα και καθαρά μέχρι 10.000) απο το 26% στο 13% γιατι  θεωρούσε ως ημερομηνία έναρξης αυτή του ειδικού καθεστώτος.

 

Τηλέφωνο στο taxis, και ξανά τηλέφωνο στο taxis. Τους πήρε βέβαια αρκετό χρόνο να το διορθώσουν γιατί δεν το κάνουν ατομικά για τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παραπάνω, αλλά μπορεί κάποιος να μου πει το εισόδημα από ασκούμενο δικηγόρο ( με τύπο αποδοχών 4) σε ποιο κωδικό του Ε1 μπαίνει??

Να σημειώσω ότι μέσα στη καρτέλα που εμφανίζει το taxisnet με περιγραφή αμοιβής  "Άρθρο 64§2 υποπερίπτωση ββ΄ του ν.4172/2013" υπάρχει το ποσό αλλά δεν είναι προσυμπληρωμένο σε κανένα κωδικό του Ε1 παρά μόνο η παρακράτηση του φόρου στον 605!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παραπάνω, αλλά μπορεί κάποιος να μου πει το εισόδημα από ασκούμενο δικηγόρο ( με τύπο αποδοχών 4) σε ποιο κωδικό του Ε1 μπαίνει??

Να σημειώσω ότι μέσα στη καρτέλα που εμφανίζει το taxisnet με περιγραφή αμοιβής  "Άρθρο 64§2 υποπερίπτωση ββ΄ του ν.4172/2013" υπάρχει το ποσό αλλά δεν είναι προσυμπληρωμένο σε κανένα κωδικό του Ε1 παρά μόνο η παρακράτηση του φόρου στον 605!!!

 

πολ.1047/2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι δοσεις που πληρωνονται (στην αυτοκινητοβιομηχανια) καθε μηνα για αγορα αυτοκινητου το 2012 πχ μπαινουν σε κπ κωδικο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

727-728

ωραια.... το οτι αυτοι οι κωδικοι ενημερωνονται απ τις τραπεζες για τα δανεια, δε σημαινει πως το ιδιο θα πρεπε να συμβει και στην περιπτωση που ανεφερα, ετσι;; 

 

αν το συμπληρωσω εγω δλδ δεν παει για ελεγχο ...(αυτο με ενδιαφερει).... 

 

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραια.... το οτι αυτοι οι κωδικοι ενημερωνονται απ τις τραπεζες για τα δανεια, δε σημαινει πως το ιδιο θα πρεπε να συμβει και στην περιπτωση που ανεφερα, ετσι;; 

 

αν το συμπληρωσω εγω δλδ δεν παει για ελεγχο ...(αυτο με ενδιαφερει).... κατά τη γνώμη μουδεν υπάρχει τέτοια περίπτωση..

 

ευχαριστω!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομικό Πρόσωπο μη Κερδοσκοπικού χαρακτήρα αποκτά εισόδημα από ενοίκια.Πρέπει να καταθέσω Ε3.Σε ποιόν κωδικό του Ε3 πρέπει να βάλω αυτό το έσοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...