Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το επίδομα ενοικίου που έλαβαν οι γονείς των φοιτητών που σπουδάζουν στην επαρχία που μπαίνει? 781-782?

α πα πα πα..... δεν υπηρχε καν στη φαντασια μου αυτο το επιδομα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α πα πα πα..... δεν υπηρχε καν στη φαντασια μου αυτο το επιδομα..... 

χαχαχαχα! να που υπάρχει. Στην περσινή δήλωση που του έκανε ένας συνάδελφος του το είχε βάλει στον 657,αλλά λογικά αν μπαίνει κάπου θα πρέπει να μπεί στον 781.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά οι φόροι που έχουν κρατήσει φορείς του δημοσίου(πχ εοππυ) με συντελεστές 4,8,20% που διάολο φαίνονται?δεν θα έπρεπε να τους στείλουν????????

???????ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ??????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το επίδομα ενοικίου που έλαβαν οι γονείς των φοιτητών που σπουδάζουν στην επαρχία που μπαίνει? 781-782?

781 τελικά? τί λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά αυτό το τσέκ μποξ (κωδ.29 1η σελιδα Ε1)για τις καταθέσεις-ακίνητα ΚΛΠ στο εξωτερικό θα πρέπει να το τικάρουν ακόμη και όσοι έχουν έναν έναν ανοιγμένο στην χώρα εργασίας τους μισθοδοτικό λογαριασμό ταμειυτήριου που τους μπαίνει ο μισθός? διότι γράφει στις οδηγίες την λέξη "περιουσία" ήτοι μήπως θέλει να μας πεί ο ποιητής(διότι περί ποιητή πρόκειται που θέλει να μας βάζεις γρίφους ειδικά φέτος το έχει παρακάνει) για καταθέσεις πάνω από ένα εύλογο ποσό και εξαιρεί τις περιπτώσεις που αναφέρω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

MALLIAS81, on 05 Jun 2015 - 09:57 AM, said:snapback.png

Ρε παιδιά οι φόροι που έχουν κρατήσει φορείς του δημοσίου(πχ εοππυ) με συντελεστές 4,8,20% που διάολο φαίνονται?δεν θα έπρεπε να τους στείλουν????????

???????ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ??????????????

Πληρωθηκε εντος 2014 ? Διοτι εχω την εντυπωση οτι οι κρατησεις ΦΟΡΟΥ απο δημοσιο ανεβαινουν στο ετος πληρωμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το εισόδημα από σεμινάρια ΚΕΚ σε μισθωτούς (προγραμμα ΛΑΕΚ) σε ποιον κωδικό του Ε1 πρέπει να δηλωθεί και που δηλώνεται ο φόρος 20%?

Βοηθεια κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

MALLIAS81, on 05 Jun 2015 - 09:57 AM, said:snapback.png

Πληρωθηκε εντος 2014 ? Διοτι εχω την εντυπωση οτι οι κρατησεις ΦΟΡΟΥ απο δημοσιο ανεβαινουν στο ετος πληρωμης

 

Ναι αφορούν περίοδο του 2014 που πληρώθηκαν στο 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βοηθεια κανεις?

εχω την εντυπωση οτι υποβαλλουμε Ε3 βαζουμε το κουτακι εισοδ παρ 2 περναμε το ακαθαριστο εισοδ παροχη υπηρεσιων και μπαινει στο Ε1 307  παντα με επιφυλαξη αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

MALLIAS81, on 05 Jun 2015 - 09:57 AM, said:snapback.png

Πληρωθηκε εντος 2014 ? Διοτι εχω την εντυπωση οτι οι κρατησεις ΦΟΡΟΥ απο δημοσιο ανεβαινουν στο ετος πληρωμης

 

Καλησπέρα,

 

Όντως στο έτος πληρωμής ανεβαίνουν.

 

Σε δηλώσεις που υπήρχε παρακράτηση 4% εμφανίστηκε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ιδιωτης εδωσε σε εταιρια ανακυκλωσης  με τιμ αγορας σκραπ .

φορολογειται αυτο και σε ποιο κωδικο της δηλωσης παει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε μπορώ να βρω σε κάποια διάταξη που θα καταχωρηθούν:

 

  • Ειδικό βοήθημα λήξης επιδότησης ανεργίας ΟΑΕΔ
  • Οικογενειακό επίδομα ΟΑΕΔ

Το οικογενειακό επίδομα εξαιρείται της εισφοράς αν πάρουμε σαν γνώμονα τη λογική της ΠΟΛ.1149/20-6-2013, η οποία το ξέρω ότι δεν ισχύει πλέον, αλλά η λογική του νομοθέτη δε νομίζω να άλλαξε σε αυτό το θέμα.

 

Το θέμα είναι ότι στον κωδικό 657 δε μου δίνει την επιλογή οικογενειακού επιδόματος, οπότε σκέφτομαι να το ρίξω στον 781 (bump!)

Για το ειδικό βοήθημα λήξης επιδότησης ανεργίας, δε νομίζω να μπει στον 661. Πιο πολύ για 659 που κάνει.

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ      ΣΤΟ  ΘΕΜΑ,,

 

ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ   ΚΟΙΝΩΦΕΛΟΥΣ    ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ   ΣΕ  ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΕΣ ΦΟΡΕΙΣ      (ΑΠΟ  ΒΕΒΑΙΩΣΗ  ΟΑΕΔ)    2.450,00  ΕΥΡΩ,,       ΠΟΥ   ΤΟ   ΒΑΖΟΥΜΕ  ??    659 ??

 

ΚΑΙ

 

ΜΗ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ -  ΤΡΙΜΗΝΗ   ΑΝΑΜΟΝΗ     216,00 ΕΥΡΩ  (ΕΠΙΣΗΣ   ΣΤΗΝ   ΙΔΙΑ   ΒΕΒΑΙΩΣΗ )    ........... :wacko: :wacko: :wacko:  ΚΑΜΜΙΑ    ΑΠΟΨΗ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι δυνατόν να βγαίνει αυτή η εκκαθάριση????? σε κάτοικο εξωτερικού

attachicon.gifΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΑΧΙΣ.pdf

 

Έχει φορολογήσει τη διαφορά από το 3χίλιαρο με 26% + προκαταβολές + φόρο ενοικίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Πήγα να στείλω χθες μια δήλωση που έχει εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσές 3500ευρώ και καθαρό κέρδος από ελ΄επάγγελμα 1000ευρώ.Έκανε έναρξη επαγγέλματοος 01/07/2014. Και μου βγάζει τέλος επιτηδεύματος 325 ευρώ. Γνωρίζεται για ποιο λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό? Πότε βγάζει μισό τέλος επιτηδεύματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Πήγα να στείλω χθες μια δήλωση που έχει εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσές 3500ευρώ και καθαρό κέρδος από ελ΄επάγγελμα 1000ευρώ.Έκανε έναρξη επαγγέλματοος 01/07/2014. Και μου βγάζει τέλος επιτηδεύματος 325 ευρώ. Γνωρίζεται για ποιο λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό? Πότε βγάζει μισό τέλος επιτηδεύματος?

 

λογικα δεν ειναι πρωτη εναρξη κι αφου εκανε 1/7/2014 πάλι έναρξη -  τοτε καλα υπολογισε

 

μπες προσω/ πληροφόρηση και κοίτα τα στοιχεια επιχείρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει κάνει στο παρελθόν πάλι έναρξη το γνωρίζω

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να μπω στο ΤΑΧΙΣ να δώ  μου βγάζει

Error 500--Internal Server Error.

Το μισό το υπολογίζει λόγω 01/07 έναρξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει κάνει στο παρελθόν πάλι έναρξη το γνωρίζω

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να μπω στο ΤΑΧΙΣ να δώ  μου βγάζει

Error 500--Internal Server Error.

Το μισό το υπολογίζει λόγω 01/07 έναρξης?

650 * 6/12=325

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ενημερώσω τους συναδέλφους ότι σύμφωνα με απάντηση του Υπουργείου Οικονομικών (Δ12/1042441 ΕΞ 2015)

 

το ποσό του ειδικού λογαριασμού πρόσθετων παρακρατηθέντων ποσών ΤΕΑΔΥ θα εμφανιστεί στους κωδικούς 781-782 του Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμα δεν αρχίσαμε και να 'σου οι τροποποιητικές!Ενα ένα τα θυμούνται...Μήπως ξέρει κάποιος πότε θα ανοίξει για τις τροποποιητικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...