Jump to content
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014

HARYK
 Share

Question

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

Υ.Γ.

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

http://www.freepacman.org/pacman.swf

Pacman

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Recommended Posts

• 0

Καλησπέρα. Βάζω ποσό στον. κωδ. 660 που αφορά επίδομα τοκετού και επίδομα μητρότητας με τα ΑΦΜ αντίστοιχα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ, και μου βγάζει μηνυμα ¨" υπάρχει πρόβλημα με τους κωδ. 659-660",

Έτυχε σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

• 0

Καλησπέρα σε ιδιώτες με αμοιβές που έχουν παρακράτηση 20% βλέπω στην εκτύπωση που εχει το taxis π.χ αμοιβές 1000 παρακράτηση 200 αλλά μέσα στο ε1 υπάρχει μόνο το 200 , μίλησα με το taxis και μου είπαν οτι τα 1000 πρέπει να τα βάλουμε εμείς όπου νομίζουμε. 

• 0

Καλησπέρα σε ιδιώτες με αμοιβές που έχουν παρακράτηση 20% βλέπω στην εκτύπωση που εχει το taxis π.χ αμοιβές 1000 παρακράτηση 200 αλλά μέσα στο ε1 υπάρχει μόνο το 200 , μίλησα με το taxis και μου είπαν οτι τα 1000 πρέπει να τα βάλουμε εμείς όπου νομίζουμε. 

• 0

πού είχα δει ότι δεν συμπλήρώνουμε ε2???? τί στο καλό άλλο διάβαζα??

Και εάν ηλεκτροδοτείται από την παροχή ρεύματος της οικίας; Τί γράφουμε οτι δεν ηλεκτροδοτείται καλύτερα;

Στην ΔΕΗ δεν αναγράφονται περισσότερα τετραγωνικά δηλ. της αποθήκης.

Πως το αντιμετωπίζουμε;

• 0

Έχει δει κανείς αμοιβές με εργόσημο ενημερωμένες από το ΙΚΑ ?

Δεν θα τις ενημέρωνε το ΙΚΑ αφού ο κωδικός είναι για προσυμπληρωμένα ?

Πως το αντιμετωπίζετε

Ευχαριστώ

• 0

Σε δήλωση θανόντα που καταθέτουμε στην Δ.Ο.Υ.. Που γράφουμε την σύνταξη και το ΕΚΑΣ;

Στους κωδικούς 343 και 305;

• 0

Πως το αντιμετωπίζετε

Ευχαριστώ

Σε μία περίπτωση ήταν ενημερωμένο. Σε άλλους;

• 0

Σε δήλωση θανόντα που καταθέτουμε στην Δ.Ο.Υ.. Που γράφουμε την σύνταξη και το ΕΚΑΣ;

Σήμερα υπέβαλα δήλωση θανόντα με συμπληρωμένους τους 303, 321, 313, 315 και δεν έγινε καμία αναφορά για το αν είναι σωστό ή όχι. Άλλωστε η ηλεκτρονική πληροφόρηση στο σύστημα των δου λογικά υπάρχει.

• 0

Σήμερα υπέβαλα δήλωση θανόντα με συμπληρωμένους τους 303, 321, 313, 315 και δεν έγινε καμία αναφορά για το αν είναι σωστό ή όχι. Άλλωστε η ηλεκτρονική πληροφόρηση στο σύστημα των δου λογικά υπάρχει.

Ακριβώς

• 0

Σε μία περίπτωση ήταν ενημερωμένο. Σε άλλους;

Πως το αντιμετωπίζετε

Ευχαριστώ

Σε εμένα δεν ήταν ενημερωμένο και μου ζήτησε τα χαρτιά για έλεγχο..

• 0

Και στους "κανονικούς" κωδικούς να το βάλεις δε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα...απ τη στιγμή που θα έχειθς εκτυπωμένες τις βεβαιώσεις.

• 0

κανουμε ε3

• 0

Και εάν ηλεκτροδοτείται από την παροχή ρεύματος της οικίας; Τί γράφουμε οτι δεν ηλεκτροδοτείται καλύτερα;

Στην ΔΕΗ δεν αναγράφονται περισσότερα τετραγωνικά δηλ. της αποθήκης.

Πως το αντιμετωπίζουμε;

Μια γνώμη;;;

• 0

Συνταξιουχοι ανω των 65 ετων εξακολουθούν να εχουν μειωση 30% στα τεκμήρια? σε δήλωση συνταξιουχου με τεκμήρια 14200ε περσυ στο εκκαθαριστικο 9940ε (14200-30%) και φέτος μου υπολογίζει 142ε αλληλεγγύη.

Τα εισοδήματα του είναι κάτω των 7000ε.

• 0

Συνταξιουχοι ανω των 65 ετων εξακολουθούν να εχουν μειωση 30% στα τεκμήρια? σε δήλωση συνταξιουχου με τεκμήρια 14200ε περσυ στο εκκαθαριστικο 9940ε (14200-30%) και φέτος μου υπολογίζει 142ε αλληλεγγύη.

Για την εισφορά αλληλεγγύης, δε λαμβάνεται υπόψη η μείωση του 30%.

• 0

Για την εισφορά αλληλεγγύης, δε λαμβάνεται υπόψη η μείωση του 30%.

ΣΤΟ περσινο εκκαθαριστικό μου λέει "εισόδημα επιβολής εισφοράς 9940", δηλαδή το μειωμένο τεκμαρτο!!!! Φέτο το χάσαμε ή πρέπει να μιλήσω κάπου?

• 0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98991&page=38