Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπέρα φέτος η διατροφή που δίνεται για τα παιδιά δηλώνεται?

κωδ 659 επιλογή διατροφή συζύγου και τέκνων.

κάποια απάντηση???? χρειάζομαι το ποσό για κάλυψη τεκμηρίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και βεβαια   και  ειναι  υποχρεωτικο   να δηλωθει     -   διοτι  πρεπει να υπολ/στει  εισφορα  αλλ.

 

_σε καθε  ειδους εισοδ.  _

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2103202422   & 2103202375

λοιπόν πήρα τηλέφωνο και μου είπε ο ευγενικότατος κύριος ότι λόγω σπανιότητας του νομίσματος που ψάχνω την ισοτιμία, θα πρέπει να τον πάρω αύριο. Ανατρέχουν στις πηγές-αρχεία του ΔΝΤ για να βρούν,αλλά δεν είναι σίγουρος αν θα βρεί τη μέση ισοτιμία του 2014. Και λέω γώ τώρα....στο Υ.Ο. είστε παντελώς ανίκανοι και άχρηστοι που νομοθετείτε-νομολογείτε και Εγκυκλιοποιείτε-ΠΟΛείτε χωρίς να ξέρετε τί σας γίνετε!!!!!!!!! αμα δεν μπορείτε μέ ένα δελτίο τύπου να βγάλετε όλες τις μέσες ισοτιμίες όλων των νομισμάτων του πλανητη μή ζητάτε να ψάχνουμε εμείς στα αρχεία του ΔΝΤ μέσω υπαλλήλων της ΤΤΕ για να το βρούμε!!!!!!!!!!!άει σιχτήρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι δαπάνες περίθαλψης ηλικιωμένων σε οίκους ευγηρίας ή κλινικές διαφόρων τύπων από ότι κατάλαβα περνάνε φέτος κανονικά(στο 50% της δαπάνης βέβαια) ακόμη και σε όσους δεν έχουν εισόδημα από μισθούς-συντάξεις,ενώ πέρσυ όχι. σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι δαπάνες περίθαλψης ηλικιωμένων σε οίκους ευγηρίας ή κλινικές διαφόρων τύπων από ότι κατάλαβα περνάνε φέτος κανονικά(στο 50% της δαπάνης βέβαια) ακόμη και σε όσους δεν έχουν εισόδημα από μισθούς-συντάξεις,ενώ πέρσυ όχι. σωστά?

 

Εφόσον υπάρχει ΑΠΥ και βεβαίωση με τα προβλεπόμενα, διευθυντή ή νομίμου εκπροσώπου της επιχείρησης περίθαλψης, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ.

ΕΙΣΟΔΗΜΑ Φ.Π ΑΠΟ  ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΡΧΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΕΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΣΤΕΡΗΣΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΠΩΣ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ?  ΚΑΙ ΠΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ ΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ?

 

Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΟΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΚΔΟΣΗ ΜΙΑΣ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.

 

Ο ΚΩΔΙΚΟΣ  659 ιη) ΛΕΕΙ ‘οι λοιπές περιπτώσεις εισοδημάτων για τις οποίες ο φορολογούμενος συμπληρώνει την προέλευση του ποσού.’ TI ENNOHTAI

Ο ΚΩΔΙΚΟΣ  619 ΛΕΕΙ ‘Αναγράφονται εισοδήματα που αποκτήθηκαν το 2014, απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο όπως αναφέρονται στην προηγούμενη παράγραφο (thn 659) και για τα οποία έχει σταλεί η ηλεκτρονική πληροφορία από τον καταβάλλοντα’ ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ.

 

Όταν διάβασα τη δημοσίευσή σας, προσπάθησα να θυμηθώ τι μου θυμίζει... :)

Δείτε αν θέλετε εδώ και ας πει και άλλος συνάδελφος την άποψή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στις πιστωτικες δηλωσεις τι σας βγαζει? 

 

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ
ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ.

 

τι σημαινει αυτο?? μηπως δεν εχουν λεφτα να πληρωσουν και πανε ολοι γαι ελεγχο?

 

 

 

 

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραί-
τητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές
σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λο-
γαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στις πιστωτικες δηλωσεις τι σας βγαζει? 

 

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ

ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ.

 

τι σημαινει αυτο?? μηπως δεν εχουν λεφτα να πληρωσουν και πανε ολοι γαι ελεγχο?

 

 

 

 

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ

Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραί-

τητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές

σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λο-

γαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας.

 

το ίδιο έβγαζε και πέρσι

 

αν υπάρχουν οφειλές θα συμψηφίσουν την επιστροφή, αλλιώς θα  μπει στον λογαριασμό που δηλώσατε, κάποια στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά οι παρακρατούμενοι φόροι που παρακράτησε δημόσιο, εοππυ κλπ με ποσοστά 4,8,20% και μέχρι πέρσι έμπαιναν στην τελευταία σελίδα του Ε1 και μείωναν τον φόρο για φέτος τι γίνεται? έχω χασει την μπάλα μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν διάβασα τη δημοσίευσή σας, προσπάθησα να θυμηθώ τι μου θυμίζει... :)

Δείτε αν θέλετε εδώ και ας πει και άλλος συνάδελφος την άποψή του.

Ναι πραγματι εκανα και περσι την ερωτηση για βοηθεια και σε ευχαριστω που μου απαντησες. Αλλα .... να που δεν πιστηκα εντελως διοτι με τα νομικα δεν τα παω και πολυ.

Ισως αν ειχαμε και την αποψη καποιου νομικου?

Η καθαυτω βεβαιωση γραφει οτι η υπηρεσια εξεδωσε χρηματικο ενταλμα ''λογω στερησης χρησης ακινητου'' για αρχαιολογικους σκοπους.

Δεν αναφερει ουτε 'αποζημιωση', ουτε 'επιταξη', ουτε 'μισθωση' 

 

Εσυ κατω απο ποιο κωδικο θα το εβαζες μιας και δεν θα δηλωθει στο Ε2? Παντως εγω δεν βρισκω κατι που να ταιριαζει. Το μονο που συμφωνω ειναι οτι ειναι εισοδημα απο ακινητα, Παρακατω τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι πραγματι εκανα και περσι την ερωτηση για βοηθεια και σε ευχαριστω που μου απαντησες. Αλλα .... να που δεν πιστηκα εντελως διοτι με τα νομικα δεν τα παω και πολυ.

Ισως αν ειχαμε και την αποψη καποιου νομικου?

Η καθαυτω βεβαιωση γραφει οτι η υπηρεσια εξεδωσε χρηματικο ενταλμα ''λογω στερησης χρησης ακινητου'' για αρχαιολογικους σκοπους.

Δεν αναφερει ουτε 'αποζημιωση', ουτε 'επιταξη', ουτε 'μισθωση' 

 

Εσυ κατω απο ποιο κωδικο θα το εβαζες μιας και δεν θα δηλωθει στο Ε2? Παντως εγω δεν βρισκω κατι που να ταιριαζει. Το μονο που συμφωνω ειναι οτι ειναι εισοδημα απο ακινητα, Παρακατω τι?

 

Καλημέρα

Αν καταλήγαμε ότι αφορά εισόδημα από ακίνητα, θα δήλωνα κανονικά το μίσθωμα με ετήσια αναφορά, ως μίσθωση ανάλογη της χρήσης του ακινήτου, με τον ΑΦΜ του φορέα που πλήρωσε και στην ονομασία του θα προσπαθούσα να συμπληρώσω τη φράση "στέρηση χρήσης ακινήτου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ  ΜΑΣ,,,ΚΑΛΑ  ΚΟΥΡΑΓΙΑ  !!!

 

Ο  ΚΩΔ  617  (ΠΡΟ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ   ΠΟΣΟ  Α21)  ΜΑΣ  ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΕΙ  ΤΟ 3.000,00 ΤΟΥ  ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ  Ή  ΒΓΑΙΝΕΙ 

 

ΟΠΩΣ  ΚΑΙ  ΟΛΑ  ΤΑ  ΑΛΛΑ   ΛΑΘΟΣ  ΚΑΙ  ΑΥΤΗ  Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ??

 

ΔΕΝ  ΕΧΕΙ  ΤΠΤ,    ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ,   1  ΠΑΙΔΙ.......      ΘΑ  ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ   ΑΔΕΛΦΙΑ  !!! :o  :o 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα τοκους 2 ευρω και ενα σπιτι ιδιοκατοικηση 2200 φορος με προκαταβολη μεσα, δεν ειπανε οτι θα βγαλουνε ΠΟΛ που θα το απαλλασσει τους τοκους κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ  ΜΑΣ,,,ΚΑΛΑ  ΚΟΥΡΑΓΙΑ  !!!

 

Ο  ΚΩΔ  617  (ΠΡΟ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ   ΠΟΣΟ  Α21)  ΜΑΣ  ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΕΙ  ΤΟ 3.000,00 ΤΟΥ  ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ  Ή  ΒΓΑΙΝΕΙ 

 

ΟΠΩΣ  ΚΑΙ  ΟΛΑ  ΤΑ  ΑΛΛΑ   ΛΑΘΟΣ  ΚΑΙ  ΑΥΤΗ  Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ??

 

ΔΕΝ  ΕΧΕΙ  ΤΠΤ,    ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ,   1  ΠΑΙΔΙ.......      ΘΑ  ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ   ΑΔΕΛΦΙΑ  !!! :o  :o

 

 

  

αποψη μου ,      πρεπει να ενεργ/θει το   3ρο   διοτι  δηλωνει   ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ εισοδημα  !!!!

 

ΑΡΘΡO     31   1     Θ

 

ομως ουτε η DATA    το ενεργοποιει   !!

 

κ.  ΜΠΑΜΠΗ   ,   κ.  jim    ,    μας ακουτε   ,      sos      mayday- mayday          :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα . το γεγονός ότι τους τόκους καταθέσεων σε κοινό λογαριασμό τους  περνάνε  σε όλους τους δικαιούχους το είδατε?

και δεν τους διαιρούν φυσικά με ποσοστό στον καθένα π.χ ειναι συνολο 800 ευρώ από 400 ο καθένας βάζουν και στους δυο απο 800

δηλ αν πατησεις μεταφορα στη δηλωση θα επιβαρυνθούν και οι δυο αν ειναι συζηγοι. 

οπότε τους πληκτρολογούμε με το χέρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποψη μου ,      πρεπει να ενεργ/θει το   3ρο   διοτι  δηλωνει   ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ εισοδημα  !!!!

 

ΑΡΘΡO     31   1     Θ

 

ομως ουτε η DATA    το ενεργοποιει   !!

 

κ.  ΜΠΑΜΠΗ   ,   κ.  jim    ,    μας ακουτε   ,      sos      mayday- mayday          :(

Η EPSILLONET  ΤΟ  ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ  ,  ΤΟ  ΙΔΙΟ  ΚΑΙ  Η ΓΓΠΣ,

 

DATA  ΔΕΝ  ΔΟΚΙΜΑΣΑ   ΘΑ  ΤΟ  ΔΩ  ΤΩΡΑ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα τοκους 2 ευρω και ενα σπιτι ιδιοκατοικηση 2200 φορος με προκαταβολη μεσα, δεν ειπανε οτι θα βγαλουνε ΠΟΛ που θα το απαλλασσει τους τοκους κλπ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,,,,  ΝΑΙ   ΕΙΠΑΝ    ΑΛΛΑ.........  ΑΚΟΜΗ  ΔΕΝ  ΕΧΕΙ  ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ,,

 

ΜΙΑ  ΛΥΣΗ  ΕΙΝΑΙ  ΓΙΑ  ΤΟΣΟ  ΜΙΚΡΑ  ΠΟΣΑ,    ΝΑ  ΜΗΝ  ΒΑΛΟΥΜΕ  ΚΑΘΟΛΟΥ  ΤΟΥΣ  ΤΟΚΟΥΣ (ΤΟ  ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ  ΜΕΡΙΚΟΙ

 

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ)   (ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ  ΜΗΝΥΜΑ  ΓΙΑ  ΕΛΕΓΧΟ  ΚΑΙ  ΠΕΡΝΑΕΙ)  ΚΑΙ  ΦΥΣΙΚΑ   ΘΑ   ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ   ΝΑ  ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η EPSILLONET  ΤΟ  ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ  ,  ΤΟ  ΙΔΙΟ  ΚΑΙ  Η ΓΓΠΣ,

 

DATA  ΔΕΝ  ΔΟΚΙΜΑΣΑ   ΘΑ  ΤΟ  ΔΩ  ΤΩΡΑ ....

Ο  ΓΙΕΣ,,,,,,,  Η  DATA     ΔΕΝ  ΤΟ  ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ  !!!!!! :wacko: :wacko: :wacko:    ΤΙ  ΩΡΑΙ ...ΓΙΑ   ΠΡΑΓΜΑΤΑ  ΕΙΝΑΙ  ΙΦΤΟΥΝΑ  ΦΕΤΟΣ  !!!! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα . το γεγονός ότι τους τόκους καταθέσεων σε κοινό λογαριασμό τους  περνάνε  σε όλους τους δικαιούχους το είδατε?

και δεν τους διαιρούν φυσικά με ποσοστό στον καθένα π.χ ειναι συνολο 800 ευρώ από 400 ο καθένας βάζουν και στους δυο απο 800

δηλ αν πατησεις μεταφορα στη δηλωση θα επιβαρυνθούν και οι δυο αν ειναι συζηγοι. 

οπότε τους πληκτρολογούμε με το χέρι ?

στους τοκους αντιθετα με τα σπιτια-αυτοκινητα δεν υπαρχρι επιλογη μεταφορα στη δηλωση αλλα μονο επιστροφη, οποτε τα περναμε με το χερι ετσι κ αλλιως. οποτε φροντιζουμε να το δηλωσουμε 400-400..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στους τοκους ομως εχει τικαρισμενο αν εισαι ο κυριος δικαιουχος ή οχι...συνεπως κρινεις κατα το δοκουν!!!

σχετικα με προηγουμενες παρατηρησεις καλο ειναι να περιμενουμε και να μη βιαζομαστε να στειλουμε δηλωσεις εκτος αν ειναι πολυ απλες!!!

θελω να ρωτησω κατι που ειχα αναφερει σε προηγουμενα ποστ!!!ψαχνω τον 4172/13 να δω που ακριβως το γραφει , αλλα δεν το βρισκω και θελω μια βοηθεια!!!μισθωτες υπηρεσιες 13000 με ολα τα ποσα σωστα παρακρατημενα και ζημια 6000 ενω περυσι εβγαζε καθαρο φορ εισοδημα 7000 και λαμβανε επιστροφη ολο το ποσο των παρακρ φορων και της εισφορας αλληλεγγυης , φετος βγαινει μηδενικο εκκαθαριστικο!!ενω εχω διαβασει στον νομο πως φορολογειται το εισοδημα απο καθε κατηγορια αν εχει περαιτερω του ενος που ακριβως γραφει οτι σε περιπτωση εισοδηματος απο μισθωτες και ζημιας απο επιχειρησεις δεν υπαρχει συμψηφισμος απο φετος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στους τοκους ομως εχει τικαρισμενο αν εισαι ο κυριος δικαιουχος ή οχι...συνεπως κρινεις κατα το δοκουν!!!

σχετικα με προηγουμενες παρατηρησεις καλο ειναι να περιμενουμε και να μη βιαζομαστε να στειλουμε δηλωσεις εκτος αν ειναι πολυ απλες!!!

θελω να ρωτησω κατι που ειχα αναφερει σε προηγουμενα ποστ!!!ψαχνω τον 4172/13 να δω που ακριβως το γραφει , αλλα δεν το βρισκω και θελω μια βοηθεια!!!μισθωτες υπηρεσιες 13000 με ολα τα ποσα σωστα παρακρατημενα και ζημια 6000 ενω περυσι εβγαζε καθαρο φορ εισοδημα 7000 και λαμβανε επιστροφη ολο το ποσο των παρακρ φορων και της εισφορας αλληλεγγυης , φετος βγαινει μηδενικο εκκαθαριστικο!!ενω εχω διαβασει στον νομο πως φορολογειται το εισοδημα απο καθε κατηγορια αν εχει περαιτερω του ενος που ακριβως γραφει οτι σε περιπτωση εισοδηματος απο μισθωτες και ζημιας απο επιχειρησεις δεν υπαρχει συμψηφισμος απο φετος???

Καλημέρα,

 

Αρθρο 27 παρ.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάτοικο εξωτερικού....ο υπόχρεος έχει ΑΜΚΑ και το καταχωρίζω.....η σύζυγος δεν έχει και βάζω μη υπόχρεη.....αλλά δεν μου περνάει την επιβεβαίωση....τι να κάνω?....(εκτός από το να τη φέρω από την Αμερική να βγάλει ΑμΚΑ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάτοικο εξωτερικού....ο υπόχρεος έχει ΑΜΚΑ και το καταχωρίζω.....η σύζυγος δεν έχει και βάζω μη υπόχρεη.....αλλά δεν μου περνάει την επιβεβαίωση....τι να κάνω?....(εκτός από το να τη φέρω από την Αμερική να βγάλει ΑμΚΑ)?

Καλημέρα,

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά ένας συνάδελφος που πήγε σε σεμινάριο του είπαν για μη υπόχρεους να βάζουμε 01010100004.

 

Αν θέλετε δοκιμάστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάτοικο εξωτερικού....ο υπόχρεος έχει ΑΜΚΑ και το καταχωρίζω.....η σύζυγος δεν έχει και βάζω μη υπόχρεη.....αλλά δεν μου περνάει την επιβεβαίωση....τι να κάνω?....(εκτός από το να τη φέρω από την Αμερική να βγάλει ΑμΚΑ)?

ξαναπάτησες επιβεβαίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...