Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε αγρότη ειδικού καθεστώτος με ζημιά και τεκμήρια 3500 ευρώ μου ζητάει αποδείξεις 10% στο taxsystem της espilonet χάνω κάτι? οι αποδείξεις δεν είναι μόνο για μισθωτούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eπειδή όλοι είμαστε ζαλισμένοι , ο 781 χρησιμοποιείται για να μπαίνουν ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα για το φορολογούμενο και επί των οποίων δεν επιβάλλεται εισφορά αλληλεγγύης και συνήθως χρησιμοποιούνται για κάλυψη τεκμηρίων. Τη γονική παροχή ακινήτου στη δήλωση του γονέα ως τι θα τη δηλώσετε?  Έσοδο του γονέα?

Έλα ντε! Μπερδεύτηκα τώρα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Στο πίνακα 5 έβαλα κατοικία την οποία θέλω να διαγραψω.Ο πίνακας αυτός δεν πρέπει να έχει κανένα ακίνητο καθώς τελικά ο φορολογούμενος είναι φιλοξενούμενος στο πατρικό του.Δεν μπορώ ομως να διαγράψω τα πεδία της κατοικιας από το πινακάκι εισαγωγής.Γνωρίζει κανείς συνάδελφος τι μπορώ να κάνω?

νομιζω ξετικαρεις το κυρια κατοικια και μετα διαγραφεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Τελικά στους κωδικούς 735-736 στον πίνακα των τεκμηρίων αναγράφεται το ποσό  της δαπάνης ανέγερσης οικοδομής,ατομικής επιχείρησης. Συγκεκριμένα τουριστικό κατάλυμα με απλογραφικά βιβλία.

Ή αφορά μόνο φυσικά πρόσωπα ιδιώτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι οδηγίες κάνουν αναφορά μόνο για ιδιώτες..

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα!! ειμαι σιγουρη οτι εχει ηδη απαντηθει αλλα εχουμε φτασει στις 66 σελιδες.....

 

ανοιγω το αρχειο και βλεπω ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΚΥΡΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΟΓΑ με ετη αναφορας 2012 και 2013....

 

μονο το ποσο της κυριας συνταξης που αφορα το 2014 εχει μεταφερθει στον 303.... τα υπολοιπα απλα στο αρχειο φαινονται....

 

τι οφειλω να κανω;;;

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα!! ειμαι σιγουρη οτι εχει ηδη απαντηθει αλλα εχουμε φτασει στις 66 σελιδες.....

 

ανοιγω το αρχειο και βλεπω ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΚΥΡΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΟΓΑ με ετη αναφορας 2012 και 2013....

 

μονο το ποσο της κυριας συνταξης που αφορα το 2014 εχει μεταφερθει στον 303.... τα υπολοιπα απλα στο αρχειο φαινονται....

 

τι οφειλω να κανω;;;

 

ευχαριστω!

συμπληρωματικη στα προηγουμενα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

σε δημοσιο υπαλληλο εχει συμπληρωθει ο κωδικος 605 απο φορο σε σεμιναρια, ποιον κωδικο συμπληρωνουμε για το καθαρο ποσο? οποιον κ αν δοκιμασα μου ζηταει ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:) αλλα παει μεχρι τελος χρονου η συμληρωματικη αν δεν κανω λαθος

 

Δεν κάνετε λάθος.

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=99079&p=672767

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

σε δημοσιο υπαλληλο εχει συμπληρωθει ο κωδικος 605 απο φορο σε σεμιναρια, ποιον κωδικο συμπληρωνουμε για το καθαρο ποσο? οποιον κ αν δοκιμασα μου ζηταει ε3.

 

Καλημέρα

Εάν δεν ασκείται παράλληλα επιχειρηματική δραστηριότητα, θα πρέπει να ζητήσετε την υποβολή εκ νέου της βεβαίωσης αμοιβών με κωδικό εισοδήματος 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομιζω ξετικαρεις το κυρια κατοικια και μετα διαγραφεται....

Ευχαριστώ πολύ .Μάλλον είχε μπλοκάρει χθες βράδυ γιατί αυτό έκανα αλλά δεν το έπαιρνε.Σήμερα όμως ως εκ θαύματος δεν έχει στοιχεία στο πίνακα των κατοικιών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Εάν δεν ασκείται παράλληλα επιχειρηματική δραστηριότητα, θα πρέπει να ζητήσετε την υποβολή εκ νέου της βεβαίωσης αποδοχών με κωδικό εισοδήματος 4.

κ εγω αυτο σκεφτηκα ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

σε δημοσιο υπαλληλο εχει συμπληρωθει ο κωδικος 605 απο φορο σε σεμιναρια, ποιον κωδικο συμπληρωνουμε για το καθαρο ποσο? οποιον κ αν δοκιμασα μου ζηταει ε3.

Καλησπέρα, ρίξε μια ματιά μήπως το ποσό των σεμιναρίων έχει προστεθεί αυτόματα στα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, ρίξε μια ματιά μήπως το ποσό των σεμιναρίων έχει προστεθεί αυτόματα στα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες.

 

Αν ήταν έτσι συνάδελφε, ο φόρος δεν θα βρισκόταν στον κωδικό 605...

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Ατομική επιχείρηση εμπορίας υποδημάτων με ζημία 5900,00 και τεκμήρια 5700,00.Η σύζυγος 1520,00 εισόδημα και τεκμήρια 4500,00. Και η εκκαθάριση είναι τέλος επιτηδεύματος 650,00 μείον παρακρ. φόρος της συζύγου 119,00 σύνολο 531,00 για πληρωμή. Αν του βάλω ανάλωση δεν αλλάζει κάτι, οπότε να μη τη βάλω ή θα χρειαστεί του χρόνου αν έχει κέρδος, ώστε να αφαιρέσει τη φετινή ζημία?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα νομικά πρόσωπα σας εμφανίζει τις παρακρατήσεις 3%?

 

Όχι συνάδελφε. Ούτε 3%, ούτε 8% ούτε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ανεργος , αγαμος και φιλοξενούμενος

με μοναδικό έσοδο 41,50 κωδ.403 απο συμμετοχή σε κάποια απογραφή...

του βγάζει να πληρώσει 62,66 ευρώ.

μήπως ξέρει κάποιος πως το υπολογίζει??? έχω σπάσει το κεφάλι μου..

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

σε δημοσιο υπαλληλο εχει συμπληρωθει ο κωδικος 605 απο φορο σε σεμιναρια, ποιον κωδικο συμπληρωνουμε για το καθαρο ποσο? οποιον κ αν δοκιμασα μου ζηταει ε3.

Με την γενική γραμματεία που μίλησα για αντίστοιχη περίπτωση προχθές μου απάντησαν οτί θα διορθωθεί και θα ανέβει;;; στον 403, να κάνουμε υπομονή κάποιες μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ανεργος , αγαμος και φιλοξενούμενος

με μοναδικό έσοδο 41,50 κωδ.403 απο συμμετοχή σε κάποια απογραφή...

του βγάζει να πληρώσει 62,66 ευρώ.

μήπως ξέρει κάποιος πως το υπολογίζει??? έχω σπάσει το κεφάλι μου..

 

ευχαριστώ

βάλτε αποδείξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...