Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Trip_Accountant, on 18 Jun 2015 - 10:35 PM, said:snapback.png

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε,

Και πότε σκοπεύουν να το περάσουν στην εκκαθάριση του taxis;

Εστειλα χθες το βράδυ 2 δηλώσεις τέτοιες και αναγκάστηκα να κάνω ανάλωση για να μην πληρώσουν.

Επίσης έχω στείλει αλλη μία σε φτωχή γυναίκα που βρίσκεται σε διάσταση με 2 παιδιά με ενοικιο 2000 μόνο πολύ πριν την τροπολογία , δεν είχε ανάλωση και προέκυχε 680+ χρεωστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλησα με ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι τις βεβαιωσεις δεν θα τις στειλουν ηλεκτρονικα  ( δεν προλαβαν λενε  <_<

ξερει κανεις σε ποιο κωδικο βαζουμε το επιδομα ανεργων εσπα και προγραμμα κοινωφελους χαρακτηρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

?

Καλημέρα,

χωριστές δηλώσεις ακόμα και αν ο θάνατος είναι στο 2015 με μεταβολή στο μητρώο για διακοπή του ΑΦΜ του θανόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

χωριστές δηλώσεις ακόμα και αν ο θάνατος είναι στο 2015 με μεταβολή στο μητρώο για διακοπή του ΑΦΜ του θανόντος.

Εγω παντως, με βαση την ΠΟΛ και τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γεγονοτα ( οτι δλδ στο προηγουμενο ετος καλυπταν μαζι τα οικογενειακα τεκμηρια) αν δεν ειχε ηδη δηλωθει ο θανατος , θα εκανα κοινη δηλωση ( το εχω κανει κι αλλες φορες- οχι φετος) .

Αν εχει δηλωθει ο θανατος στο μητρωο, (τεχνικα -ΤAXIS) νομιζω δεν εχεις επιλογη. Μονο χωριστες δηλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Βεβαίωση ζημίας από τράπεζα  για αμοιβαία κεφάλαια πού μπαίνει στο Ε1?

ευχαριστώ

Καλημέρα

Να επαναλάβω το παραπάνω ερώτημα αν γνωρίζει κανείς απάντηση και  ρωτήσω επιπλέον και το εξής:

 

Φοιτητής ο οποίος δηλώνεται στο Ε1 σαν προστατευόμενο μέλος πρέπει να κάνει φέτος και προσωπική του δήλωση .Για δέκα μήνες οι γονείς δηλώνουν και δαπάνες για το ενοίκιο του σπιτιού που έμενε καθότι σπούδαζε σε άλλη πόλη από τον τόπο κατοικίας των γονέων.Για τους υπόλοιπους δύο μήνες  συγκατοικεί με τους γονείς.Πώς δηλώνεται η κατοικία του ? Μπαίνει  φιλοξενούμενος μόνο στο πατρικό ή και στο μισθωμένο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Να επαναλάβω το παραπάνω ερώτημα αν γνωρίζει κανείς απάντηση και  ρωτήσω επιπλέον και το εξής:

 

Φοιτητής ο οποίος δηλώνεται στο Ε1 σαν προστατευόμενο μέλος πρέπει να κάνει φέτος και προσωπική του δήλωση .Για δέκα μήνες οι γονείς δηλώνουν και δαπάνες για το ενοίκιο του σπιτιού που έμενε καθότι σπούδαζε σε άλλη πόλη από τον τόπο κατοικίας των γονέων.Για τους υπόλοιπους δύο μήνες  συγκατοικεί με τους γονείς.Πώς δηλώνεται η κατοικία του ? Μπαίνει  φιλοξενούμενος μόνο στο πατρικό ή και στο μισθωμένο?

Ευχαριστώ

Και στα 2 θα μπεί. Αλλά πρέπει σίγουρα να κάνει δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)κάτοικος Ελλάδας παίρνει σύνταξη από τις ΗΠΑ. Στον κωδικό 389 γράφει για καθαρό ποσό σύνταξης και από κάτω ακριβώς(κωδ.651) για φόρο που παρακρατήθηκε στην αλλοδαπή.Στην περσινή δήλωση είχε βάλει στον 389 το μικτό ποσό και στον 651 τον φόρο. Λάθος δεν είναι αυτό?

 

2)Υπεραξία από κέρδη αμοιβαίων κεφαλαίων-μετοχών στην αλλοδαπή(Γερμανία)φορολ.κάτοικου Ελλάδας. Μπαίνει στον 659(εισοδήματα αλλοδαπής που φορολογούνται μόνο στην αλλοδαπή βάσει ΣΑΔΦ) και ο φόρος που προκυπτει στον 433? στο χαρτί που έχω μπροστά μου από την Γερμανική Επενδυτική Τράπεζα γράφει "υπεραξία" 182 ευρώ "τόκοι" 45 ευρώ και "φόρος τόκων" 15 ευρώ. Στον 659 θα προσθέσω υπεραξία+τόκο μαζί?

κάποια γνώμη επ'αυτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και καλή δύναμη,μια βοήθεια όποιος το γνωρίζει, για αποθήκη κενή, μη ηλεκτροδοτούμενη στο Ε2 στο είδος χρήσης να βάλω  κωδικό 33 (ιδιοχρησιμοποίηση αποθηκών) ή κωδικό 39 (κενό);;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και καλή δύναμη,μια βοήθεια όποιος το γνωρίζει, για αποθήκη κενή, μη ηλεκτροδοτούμενη στο Ε2 στο είδος χρήσης να βάλω  κωδικό 33 (ιδιοχρησιμοποίηση αποθηκών) ή κωδικό 39 (κενό);;

κενό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλησα με ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι τις βεβαιωσεις δεν θα τις στειλουν ηλεκτρονικα  ( δεν προλαβαν λενε  <_<

ξερει κανεις σε ποιο κωδικο βαζουμε το επιδομα ανεργων εσπα και προγραμμα κοινωφελους χαρακτηρα ?

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21076

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάτι άλλο που διαπίστωσα είναι ότι κακώς δεν "διαβάζει" το σύστημα τις ηλικίες βάσει του ΑΜΚΑ ή των στοιχείων του μητρώου(ημ.γέννησης) και κάποιος που δεν το έχει πάρει χαμπάρι μπορεί να στείλει δήλωση ανηλίκου χωρίς να βάλει ΑΦΜ κηδεμόνα κάτι που είναι λανθασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στα 2 θα μπεί. Αλλά πρέπει σίγουρα να κάνει δήλωση?

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Κρίνω οτι πρέπει να κάνει δήλωση γιατί είναι για τελευταία φορά προστατευόμενο μέλος ως φοιτητής (ετος γεν.1989) και προκειμένου να γραφτεί στον ΟΑΕΔ έμαθα (δεν ξέρω αν αληθεύει) οτι ζητούν να προσκομισθει ατομική δήλωση φορολογίας,ενώ δεν τους κάνει ούτε δήλωση γονέων ούτε σχετική υπευθ.δήλωση.Σε περίπτωση που βάλω και τα δύο σπίτια ,το μισθωμένο με ποιο ΑΦΜ θα το δηλώσω εφ'όσον το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη  μπαίνει στο Ε1 των γονέων στον ΚΑ 804 ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά γνωρίζει κάποιος αν ο ΕΟΠΠΥ θα φορτώσει τις παρακρατήσεις που έχει κάνει (20%) σε τιμολόγια ΙΑΤΡΩΝ για το 2014?

 

Είναι πολλά τα λεφτά!!!

 

Μήπως έχει ειπωθεί κάτι άλλο και δεν το πήρα μυρωδιά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

χωριστές δηλώσεις ακόμα και αν ο θάνατος είναι στο 2015 με μεταβολή στο μητρώο για διακοπή του ΑΦΜ του θανόντος.

ναι τουλαχιστον σε μια δυο εφοριες στο σαλονικα ετσι ειναι

 

***για παραταση εχετε καμια φωνη στην Αθηνα εκει?τουλαχιστον τον ιουλιο πρεπει να δωσουν γιατι δεν ανακοινωνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίδομα ενοικίου φοιτητή μπαίνει στη δήλωση των γονέων  κάπου(659,781)?

καπου ειδα και σημειωσα σε ενα απ τα περιπου 1700 post it που κρεμονται πανω απ το κεφαλι μου πως παει 781....... αλλα δεν εγραψα την πηγη.......  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα!μηπως γνωριζει καποιος να μου πει αν τις εισφορες οαεε για το εκτο διμηνο 2014 ατομικης επιχειρησης,οι οποιες πληρωθηκαν το γεναρη του 2015,εχουμε το δικαιωμα να τις καταχωρησουμε στο ετος της επιλογης μας?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καπου ειδα και σημειωσα σε ενα απ τα περιπου 1700 post it που κρεμονται πανω απ το κεφαλι μου πως παει 781....... αλλα δεν εγραψα την πηγη.......  <_<

δεν πειραζει Μαρία αρκεί που το θυμάσαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα!μηπως γνωριζει καποιος να μου πει αν τις εισφορες οαεε για το εκτο διμηνο 2014 ατομικης επιχειρησης,οι οποιες πληρωθηκαν το γεναρη του 2015,εχουμε το δικαιωμα να τις καταχωρησουμε στο ετος της επιλογης μας?ευχαριστω

 

ναι   ,    σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε,

Και πότε σκοπεύουν να το περάσουν στην εκκαθάριση του taxis;

Εστειλα χθες το βράδυ 2 δηλώσεις τέτοιες και αναγκάστηκα να κάνω ανάλωση για να μην πληρώσουν.

Επίσης έχω στείλει αλλη μία σε φτωχή γυναίκα που βρίσκεται σε διάσταση με 2 παιδιά με ενοικιο 2000 μόνο πολύ πριν την τροπολογία , δεν είχε ανάλωση και προέκυχε 680+ χρεωστικό.

Με συγχωρείτε που το επαναφέρω αλλά περάσανε τις αλλαγες του μινι φορολογικού στην εκκαθάριση;

Εγω δεν βλέπω αλλαγή

Κάνω κάτι λάθος;

( αναφέρομαι σε τεκμήρια <9500 και εισόδημα μόνο απο ακίνητα ή τόκους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα!μηπως γνωριζει καποιος να μου πει αν τις εισφορες οαεε για το εκτο διμηνο 2014 ατομικης επιχειρησης,οι οποιες πληρωθηκαν το γεναρη του 2015,εχουμε το δικαιωμα να τις καταχωρησουμε στο ετος της επιλογης μας?ευχαριστω

 

μπες στον ΟΑΕΕ κατεβασε την βεβαιωση , κανε την αφαίρεση κι βαλε την διαφορα 31/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμμετοχή σε σεμινάριο 750 και παρακράτηση φόρου 20% στο Ε1 γιατί στους κωδικούς 403 Εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα;

Βγάζει φόρο. Είναι σωστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...