Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπλοκακι με 75% ΣΕ ΕΝΑΝ  εργοδότη. εισόδημα 12.900 από Ε3 & 683 από μισθωτές....βγάζει φόρο 5.000????? το μπλοκάκι το πάει με επιχειρηματική 26% !!! αυτό δεν θα άλλαζε??

δείτε την παρ.5 της πολ.1047/2015 

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

σε περίπτωση θανάτου φορολογούμενου στις 8/1/15, για το διαχειριστικό έτος 2014 η δήλωση θα γίνει μαζί με τη σύζυγο όπως πρίν σωστά;;έχει αλλάξει κάτι γιατί ένας συνάδελφος μου είπε οτι θα κάνει μόνη της δηλωση η σύζυγος και για το 2014... :blink: τι γίνεται;;; :(

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δείτε την παρ.5 & 7 της πολ.1047/2015 

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

σε περίπτωση θανάτου φορολογούμενου στις 8/1/15, για το διαχειριστικό έτος 2014 η δήλωση θα γίνει μαζί με τη σύζυγο όπως πρίν σωστά;;έχει αλλάξει κάτι γιατί ένας συνάδελφος μου είπε οτι θα κάνει μόνη της δηλωση η σύζυγος και για το 2014... :blink: τι γίνεται;;; :(

Ευχαριστώ

μονη η συζυγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε παιδιά είναι δυνατόν να μου βγάζει επιστροφή φόρου σε δήλωση με μοναδική παρακράτηση τον φόρο των τόκων απο καταθέσεις;

 

Επίσης σε δήλωση συνταξιούχου >65 που πέρισυ δεν πλήρωνρ τίποτα, με τα ίδια δεδομένα ακριβώς φέτος του έβγαλε εισφορά αλληλ. γιατί τα τεκμήρια του ξεπερνούν τα 12000. Πέρισυ του έκανε την έκπτωση 30% και στην προστιθεμενη διαφορά, και στο ύψος τεκμηριων . Φέτος ενώ δεν του υπολογίζει προστιθ. διαφορά τεκμηριων τον βάζει να πληρώσει εισφ.αλληλ.

 

Κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μπορούσες να μου πεις που υπάρχει αυτό για να το διαβάσω;ευχαριστώ!

 

...

Ειδικότερα οι σύζυγοι υποβάλλουν χωριστή φορολογική δήλωση, ο καθένας για τα εισοδήματά του, εφόσον:

α. Έχει διακοπεί η έγγαμη συμβίωση κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης.

...

 

Παρ. 4, άρθρο 67 ΚΦΕ.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε παιδιά είναι δυνατόν να μου βγάζει επιστροφή φόρου σε δήλωση με μοναδική παρακράτηση τον φόρο των τόκων απο καταθέσεις;

 

Επίσης σε δήλωση συνταξιούχου >65 που πέρισυ δεν πλήρωνρ τίποτα, με τα ίδια δεδομένα ακριβώς φέτος του έβγαλε εισφορά αλληλ. γιατί τα τεκμήρια του ξεπερνούν τα 12000. Πέρισυ του έκανε την έκπτωση 30% και στην προστιθεμενη διαφορά, και στο ύψος τεκμηριων . Φέτος ενώ δεν του υπολογίζει προστιθ. διαφορά τεκμηριων τον βάζει να πληρώσει εισφ.αλληλ.

 

Κάνω κάτι λάθος;

 

Ναι μπορεί.

Για την εισφορά αλληλεγγύης, δείτε αν θέλετε εδώ.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερωτηση: ειναι δυνατον συνταξιουχος με μοναδικο εισοδημα τι συνταξη αποτη σουηδια να παιρνει επιστροφη φορου;

κ μετα οταν προσθετω τους τοκους απο τις καταθεσεις η το ποσο της επιστροφης να αυξανει;

εχω κανει κατι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερωτηση: ειναι δυνατον συνταξιουχος με μοναδικο εισοδημα τι συνταξη αποτη σουηδια να παιρνει επιστροφη φορου;

κ μετα οταν προσθετω τους τοκους απο τις καταθεσεις η το ποσο της επιστροφης να αυξανει;

εχω κανει κατι λαθος;

 

Καλημέρα

Από που προκύπτει η αρχική επιστροφή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο τον φορο αλλοδαπης εχω συμπληρωσει τον κωδικο 389, για την κυρια συνταξη, και τον κωδικο 651 για το φορο που παρακρατηθηκε εκει. σωστοι δεν ειναι οι κωδικοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το επίδομα Α 21 που πήρε φορολογούμενος μέσα στο 2015 και αφορά 2013-2014 το γράφουμε?

 

Αν δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, στους 657-658 με επιλογή της αντίστοιχης πηγής εισοδήματος.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το επίδομα Α 21 που πήρε φορολογούμενος μέσα στο 2015 και αφορά 2013-2014 το γράφουμε?

τελικά όχι...μόλις μίλησα με ΔΟΥ και μου είπαν ότι πρέπει να γραφεί στον χρόνο είσπραξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά όχι...

 

Συγγνώμη. Εισπράχθηκαν στο 2015 γράφετε συναφέλφισσα... :(

Τώρα το είδα... :rolleyes:

Καλή συνέχεια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερωτηση

 

Κατοικος εξωτερικου ο οποιος αγορασε ακινητο το 2014 χωρις αλλα εισοδηματα στην Ελλαδα και δεν διαμενει στην Ελλαδα,υποχρεουται σε υποβολη δηλωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το επίδομα ενοικίου φοιτητή τελικά μπαίνει κάπου στη δήλωση των γονιών του?? επίσης το επίδομα προνοίας λογικά θα πρέπει να μπεί τελικά στον 659 διότι στον καταρράκτη γράφει για εξωιδρυματικό επίδομα και λοιπά επιδόματα πρόνοιας εκτός αν έχει τυφλότητα ή κινητική αναπηρία πάνω από 80% οπότε πάμε στον 617

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ,

 

Την πάτησαμε δηλαδή ε? 

Δηλαδή δεν έχουμε να περιμένουμε καμιά αλλαγή στο ζητημα των αμοιβών με μπλοκάκι;

 

Επίσης το ζήτημα με αυτούς που έχουν κάνει έναρξη εντος 2014 και τους φορολογει με 13% και όχι 26% το έλυσαν ; έχει αναφερθεί και απο άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...