Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλημερα

τελικα στο ε3 στην πρωτη σελιδα ,δεν ξερω αν εχει απαντηθει,στις στηλες των ενοικιων ,καταχωρουμε και την ιδιοχρηση σαν να ηταν ενοικιο ,χωρις καποιο χαρακτηριστικο?δηλαδη αφμ ονομα λοιπα στοιχεια του ιδιου και ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ και ώρα προσπαθώ να περάσω τα ενοίκια στο Ε3 στον πίνακα Ε και όπως λένε οι οδηγίες πατάω εισαγωγή ενοικίων και με πετάει στην εισαγωγή κωδικών για να κάνω login στον λογαριασμό του φορολογούμενου. Τώρα βέβαια βγάζει προσωρινή απώλεια σύνδεσης. Συμβαίνει και σε άλλους ή κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Επίσης, χωριστή φορολογική δήλωση υποβάλλεται και σε περίπτωση θανάτου του ενός συζύγου για το φορολογικό έτος μέσα στο οποίο επήλθε ο θάνατος"

 

κοινή για το 2014, χωριστές για το 2015

Αυτό συμβαίνει ακόμα και αν έχει δηλωθεί ο θάνατος και η αλλαγή σχέσης στο Μητρώο? Δηλαδή κατά την υποβολή της κοινής δήλωσης το μητρώο έχει ήδη ειδοποιηθεί για τον θάνατο, πως θα υποβληθεί κοινή δήλωση και μάλιστα από τον υπόχρεο που είναι και ο εκλιπών? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

τελικα στο ε3 στην πρωτη σελιδα ,δεν ξερω αν εχει απαντηθει,στις στηλες των ενοικιων ,καταχωρουμε και την ιδιοχρηση σαν να ηταν ενοικιο ,χωρις καποιο χαρακτηριστικο?δηλαδη αφμ ονομα λοιπα στοιχεια του ιδιου και ποσο?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις εκκαθαρίσεις... Σε ποιές περιπτώσεις δεν υπολογίζεται προκαταβολή φόρου 55% σε επαγγελματία?

Έχω περίπτωση επαγγελματία με κέρδη 40000,00 και με ένα εισόδημα 3000,00 απο ενοίκια και δεν μου υπολογίζει το taxis καθόλου προκαταβολή φόρου...Ξέρει κάποιος γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις εκκαθαρίσεις... Σε ποιές περιπτώσεις δεν υπολογίζεται προκαταβολή φόρου 55% σε επαγγελματία?

Έχω περίπτωση επαγγελματία με κέρδη 40000,00 και με ένα εισόδημα 3000,00 απο ενοίκια και δεν μου υπολογίζει το taxis καθόλου προκαταβολή φόρου...Ξέρει κάποιος γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

 

Καλησπέρα

Στην περίπτωσή σας υπάρχουν παρακρατηθέντες ή προκαταβληθέντες φόροι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με 13% θα τον πάνε.

Εγώ που έκανα έναρξη μέσα στο 2013 και είχα ζημιά, με πήγε με 13%.

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 017, ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 2 ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ: "ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ.....ΚΑΙ ΜΕΤΑ"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Στην περίπτωσή σας υπάρχουν παρακρατηθέντες ή προκαταβληθέντες φόροι ;

Ναι, υπάρχει παρακράτηση φόρου 20% στα εισοδήματα απο επιχ.δραστηριότητα (κωδ.605)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με 13% θα τον πάνε.

Εγώ που έκανα έναρξη μέσα στο 2013 και είχα ζημιά, με πήγε με 13%.

 

Επιτηδευματίας με έναρξη μέσα στο 2014, ακαθάριστα έσοδα κάτω των 10000 ευρώ και ζημία για την χρήση του 2014 και με μόνο τεκμήριο το διαβίωσης 3000 ευρώ. Τον πάνε στην κλίμακα του 26% και όχι στο 13%?

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 017, ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 2 ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ: "ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ.....ΚΑΙ ΜΕΤΑ"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, υπάρχει παρακράτηση φόρου 20% στα εισοδήματα απο επιχ.δραστηριότητα (κωδ.605)

 

Η παρακράτηση αυτή εκπίπτει από τον φόρο που βεβαιώνεται σαν προκαταβολή και αν είναι μεγαλύτερη απ' αυτόν, δεν βεβαιώνεται τέτοια (προκαταβολή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παρακράτηση αυτή εκπίπτει από τον φόρο που βεβαιώνεται σαν προκαταβολή και αν είναι μεγαλύτερη απ' αυτόν, δεν βεβαιώνεται τέτοια (προκαταβολή).

Α, όμορφα! Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, 

 

Μπλοκακι με 75% σε περισσοτερους απο έναν εργοδότη. εισόδημα 12.900 από Ε3 & 683 από μισθωτές....βγάζει φόρο 5.000????? το μπλοκάκι το πάει με επιχειρηματική 26% !!! αυτό δεν θα άλλαζε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη , τωρα είναι σωστο.


 


Καλησπέρα, 


 


Μπλοκακι με 75% ΣΕ ΕΝΑΝ  εργοδότη. εισόδημα 12.900 από Ε3 & 683 από μισθωτές....βγάζει φόρο 5.000????? το μπλοκάκι το πάει με επιχειρηματική 26% !!! αυτό δεν θα άλλαζε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

στις περιπτώσεις όπου ο μισθωτος ή ο συνταξιουχος έχει 5 ριζες ελιες για δικη του χρηση χωρις επιδοτηση

αλλα δεν εβγαλε λαδι περσυ και εχει αγροτικο αυτοκινητο συμφωνα με τα προηγουμενα

ετη οπου ειχε το τεκμαρτο εισοδημα.

Φετος τι κανουμε? Φτιαχνουμε Ε3?

 

Επισης συνταξιουχος αγροτης ειδικου καθεστοτως με επιδοτηση,

οπου δεν εχει τα τιμολογια οπου ο γαλατας πηρε το γαλα ή του κρεοπωλη για τα αρνια

διοτι τα καταθετουν στην εφορια για το φπα.

τι κανουμε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μικτοι τοκοι :1.736,59  Ε1 ΚΩΔ 667

Καθαροι :     1476,10  Ε1 ΚΩΔ 293

 

Οταν κανω οριστικη υποβολή, μου βγαζει μνμ οτι δεν εχει συμπληρωθει ο ΚΩΔ 291 που αφορα τα μερίσματα :blink:

 

Γιατί ?

ο φόρος των τόκων του 667 πάει στον 675

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ασε jim1970, ακομα παλευω, με το αμκα, μιλησα με μια κοπελα απο το ταξις, μου λεει οτι μια χαρα μπαινει! κ μου το κλεισε, δοκιμα με ιντερνετ εξπλορερ, μοτζιλα γκουγκλ, ποιος τον ακουει τον παπου παλι αυριο.

 

τωρα σε ενα αλλον μου βγηκαν οι συνταξεις της γυναικασ στον υποχρεο, πρεπει να μιλησω με τα ταμεια; θα σηκωσουν κανενα τηλ;

δοκίμασε και με e-mail 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανάπηρος με νοητική αναπηρία άνω των 67% και εισόδημα κάτω από 6.000 ευρώ θα κάνει μόνος του φορολογική δήλωση και ταυτόχρονα θα μπεί και προστατευόμενο μέλος στον αδερφό του???
Και θα έχουν και οι δύο έκπτωση 200 ευρω από τον φόρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η αποδειξη παροχης υπηρεσιων που λαμβανει φορολογουμενος για την συμμετοχη του σε προγραμμα vougher ,

μπαινει καπου στην φορολογικη δηλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

sofoula    πάρε   ένα  μπλόκ   είσπραξης    και  κόψε  μερικά  ευρώ   σε  πελάτες  λιανικής  δεν  υπάρχει  άλλη   λύση   δεν  μπορώ  να  καταλάβω  γιατί   αυτούς  τους  μικρούς   γεωργούς   που  δηλώνουν   λίγο  γεωργικό   εισόδημα   και  για  να  μη  γελιόμαστε  το  δηλώνουν  για  την  σύνταξη    αυτοί  οι  μικροί   γεωργοί  αν  φορολογούνταν  τεκμαρτά  από  το  1   ευρώ  θα  πλήρωναν  παραπάνω  φόρο     κα  ΣΑΒΒΑΙΔΟΥ   μπορείς  να  αλλάξεις  και  αυτό  που  κληρονόμησες   από τους  προηγούμενους

sofoyla  αν  διαβάζεις  την  απάντησή  μου   εγώ  για  φέτος  δεν  μπορώ   να  βρώ    τους  κωδικούς    να     βάλω  την  υπεραξία   και  τον  φόρο  ενός  φιχ εκτός   αν   καταργήθηκαν  και δεν  την  βάζουμε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τη ΔΟΥ, που είχα τροποποιητική μου είπαν ότι κακώς πήγε χειρόγραφα, καθότι από εχθές (17/6) το βράδυ άνοιξε κι η ηλεκτρονική υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η αποδειξη παροχης υπηρεσιων που λαμβανει φορολογουμενος για την συμμετοχη του σε προγραμμα vougher ,

μπαινει καπου στην φορολογικη δηλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπλοκακι με 75% ΣΕ ΕΝΑΝ  εργοδότη. εισόδημα 12.900 από Ε3 & 683 από μισθωτές....βγάζει φόρο 5.000????? το μπλοκάκι το πάει με επιχειρηματική 26% !!! αυτό δεν θα άλλαζε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

τελικα στο ε3 στην πρωτη σελιδα ,δεν ξερω αν εχει απαντηθει,στις στηλες των ενοικιων ,καταχωρουμε και την ιδιοχρηση σαν να ηταν ενοικιο ,χωρις καποιο χαρακτηριστικο?δηλαδη αφμ ονομα λοιπα στοιχεια του ιδιου και ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...