Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα.

Οι κωδικοί σωστοί μου φαίνονται. Δε γνωρίζω και έχω ενδοιασμούς για το αν το ποσό των 270,00€ είναι φόρος.

Μεγάλο μου φαίνεται το ποσοστό (30%). Αν είναι έτσι, θα πάρει και ρέστα δηλώνοντάς τους... ;):)

 

Καλή συνέχεια.

 

Κι εγώ έχω τους ίδιους ενδοιασμούς κ.Μπάμπη, γι' αυτό και έθεσα πιο πολύ το ερώτημα. Ο πελάτης μου επιμένει πως αυτός είναι ο φόρος της Κύπρου για τις καταθέσεις και ονομάζεται έτσι γιατί πηγαίνει υπέρ της άμυνας της χώρας.

 

Σωστά τα λέτε. Αλλά μήπως έχει γίνει ήδη παρακράτηση και για την Ελλάδα?....οι τόκοι ήρθαν στην Ελλάδα ή παρέμειναν στην Κύπρο...? 

διότι τα 270€ είναι το 30% των τόκων!!...τόσο μεγάλη είναι η φορολογία των τόκων στην Κύπρο..? :unsure:

 

Οι τόκοι δεν έχουν έρθει στην Ελλάδα. Όταν πήγε στη ΔΟΥ τον Ιανουάριο για να δηλώσει τους τόκους αλλοδαπής και να πληρώσει όπως τα προηγούμενα χρόνια τον έδιωξαν λέγοντάς του πως η φορολόγηση θα γίνει στο Ε1.

 

Καλησπέρα  :)

 

Γίνεται να πάρει ρέστα?

 

Η εκκαθάρισή μου δεν μου δίνει ρέστα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπό προϋποθέσεις, νομίζω πως ναι...

Έχετε άλλη άποψη ;

 

Καλησπέρα και σ' εσάς. :)

 

Το λέω γιατί:

 

Άρθρο 9 ΚΦΕ:

2. Η μείωση του φόρου εισοδήματος που προβλέπεται στην προηγούμενη παράγραφο δεν δύναται να υπερβαίνει το ποσό του φόρου που αναλογεί για το εισόδημα αυτό στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω έναν με μερίσματα ΗΠΑ.

 

του κράτησαν αυτοί 25% ,του κρατήσανε και εδώ 10% ,τι γίνεται? στο τέλος θα βγει και χρεωμένος.

 

πως τα δηλώνουμε?

 

Νομίζω θα σας καλύψει η Πολ. 1067/20.03.2015. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ έχω τους ίδιους ενδοιασμούς κ.Μπάμπη, γι' αυτό και έθεσα πιο πολύ το ερώτημα. Ο πελάτης μου επιμένει πως αυτός είναι ο φόρος της Κύπρου για τις καταθέσεις και ονομάζεται έτσι γιατί πηγαίνει υπέρ της άμυνας της χώρας.

 

Οι τόκοι δεν έχουν έρθει στην Ελλάδα. Όταν πήγε στη ΔΟΥ τον Ιανουάριο για να δηλώσει τους τόκους αλλοδαπής και να πληρώσει όπως τα προηγούμενα χρόνια τον έδιωξαν λέγοντάς του πως η φορολόγηση θα γίνει στο Ε1.

 

Η εκκαθάρισή μου δεν μου δίνει ρέστα πάντως.

 

Εφόσον οι τόκοι παρέμειναν στην αλλοδαπή -και επομένως δεν παρακρατήθηκε φόρος για την Ελλάδα- τότε το 15% του Ελληνικού φόρου θα πρέπει να επιβληθεί στα 900-270=630€ (630*15%=94,5€ φόρος). Αν αυτό γίνεται με τον συνδυασμό των κωδ. 669 και 683 τότε είστε εντάξει..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον οι τόκοι παρέμειναν στην αλλοδαπή -και επομένως δεν παρακρατήθηκε φόρος για την Ελλάδα- τότε το 15% του Ελληνικού φόρου θα πρέπει να επιβληθεί στα 900-270=630€ (630*15%=94,5€ φόρος). Αν αυτό γίνεται με τον συνδυασμό των κωδ. 669 και 683 τότε είστε εντάξει..!

 

Δεν νομίζω ότι είναι σωστός αυτός ο χειρισμός.

Μηπως το μπερδεύετε με τον παλιό ΚΦΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον οι τόκοι παρέμειναν στην αλλοδαπή -και επομένως δεν παρακρατήθηκε φόρος για την Ελλάδα- τότε το 15% του Ελληνικού φόρου θα πρέπει να επιβληθεί στα 900-270=630€ (630*15%=94,5€ φόρος). Αν αυτό γίνεται με τον συνδυασμό των κωδ. 669 και 683 τότε είστε εντάξει..!

 

Τί φωτιές με ανάβεις εσύ τώρα!!!

Ο 669 λέει "τόκοι (προ φόρου) αλλοδαπής προέλευσης".... Τον φόρο της αλλοδαπής δεν εννοεί? Γιατί να βάλω 630€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω ότι είναι σωστός αυτός ο χειρισμός.

Μηπως το μπερδεύετε με τον παλιό ΚΦΕ?

Τί φωτιές με ανάβεις εσύ τώρα!!!

Ο 669 λέει "τόκοι (προ φόρου) αλλοδαπής προέλευσης".... Τον φόρο της αλλοδαπής δεν εννοεί? Γιατί να βάλω 630€?

Συμφώνησα με τον χειρισμό που προτάθηκε εξαρχής (κωδ.669=900€ και κωδ.683=270€). Δεν είπα ότι πρέπει να βάλετε 630€...

Ωστόσο ανέφερα ότι, σύμφωνα με τα δεδομένα της Πολ.1052/15.3.2007 αρ.6 παρ.2, για να υπολογιστεί ο Ελληνικός φόρος θα πρέπει να αφαιρεθεί ο φόρος που επιβλήθηκε στην Κύπρο (για να αποφευχθεί η διπλή φορολογία - δηλαδή η φορολόγηση και των 270€ που δεν μπήκαν ποτέ στην τσέπη του φορολογουμένου!).

Αν το παραπάνω όντως συμβαίνει με την συμπλήρωση των κωδ. 669 και 683 έχει καλώς.

Αν πάλι δεν γίνεται έτσι, σημαίνει ότι ο παραπάνω υπολογισμός ίσχυε μόνο με τον παλιό ΚΦΕ και πλέον φορολογείται και ο φόρος που πληρώθηκε στην αλλοδαπή!!

Υ.Γ.: Όχι ότι πρέπει να σας ενδιαφέρει αλλά νομίζω ότι το 30% που παρακράτησαν στην Κύπρο είναι λάθος. Πρέπει να έχει γίνει μπέρδεμα λόγω της συγχώνευσης των καταστημάτων κλπ. Έχει συμβεί και σε άλλους το λάθος, ακριβώς με το ίδιο ποσοστό και τελικά λύθηκε μέσω της τράπεζας. Βέβαια αυτό αφορά τον πελάτη σας και την τράπεζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  καταργήθηκαν   φέτος   στο   Ε1     οι  κωδικοί   που      συμπληρώναμε    από  υπερτίμηση πώληση   αυτοκινήτου   επιχείρησης   και  ο  φόρος   που  καταλογίστηκε   από  ωφέλεια   του  φιχ       ;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το λέω γιατί:

 

Άρθρο 9 ΚΦΕ:

2. Η μείωση του φόρου εισοδήματος που προβλέπεται στην προηγούμενη παράγραφο δεν δύναται να υπερβαίνει το ποσό του φόρου που αναλογεί για το εισόδημα αυτό στην Ελλάδα.

 

Έτσι είναι φυσικά.

Δεν μπορεί να υπάρξει επιστροφή φόρου όταν αυτός που παρακρατήθηκε στην αλλοδαπή είναι μεγαλύτερος από αυτόν που αντιστοιχεί στο φόρο που προκύπτει στην Ελλάδα.

Μόνο αν είχε ήδη γίνει και παρακράτηση ή αυτοαπόδοση του φόρου στην χώρα μας, θα έπαιρνε "ρέστα".

Αυτό είχα στο μυαλό μου, πράγμα, που δεν συμβαίνει στην περίπτωση της συναδέλφισσας.

Καλημέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανήλικη μητέρα  ανύπαντρη πως θα υποβάλλει δήλωση; 

Ως προστατευόμενη στους γονείς της  και το νεογέννητο θα το δηλώσει ο πατέρας;

Κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

καταλάθος σήμερα εισήγαγα στην δήλωση Ε1 ενος πελάτη την εικόνα απ τις περσινές κατοικίες που είχε και τώρα το σύστημα δεν με αφήνει να τα σβήσω.

για το 2014 αυτός φιλοξενούνταν απ την μητέρα του. τι κάνουμε? προσπάθησα να σβήσω όλα τα στοιχεία αλλα δεν μου το δέχτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι είναι φυσικά.

Δεν μπορεί να υπάρξει επιστροφή φόρου όταν αυτός που παρακρατήθηκε στην αλλοδαπή είναι μεγαλύτερος από αυτόν που αντιστοιχεί στο φόρο που προκύπτει στην Ελλάδα.

Μόνο αν είχε ήδη γίνει και παρακράτηση ή αυτοαπόδοση του φόρου στην χώρα μας, θα έπαιρνε "ρέστα".

Αυτό είχα στο μυαλό μου, πράγμα, που δεν συμβαίνει στην περίπτωση της συναδέλφισσας.

Καλημέρα :)

Καλημέρα,

 

Να επαναφέρω λοιπόν μια σχετική μου ερώτηση από 18/05/2015:

 

"Προκειμένου να πιστωθεί για το φορολογούμενο, ο τυχόν καταβληθείς φόρος στην αλλαδαπή, όπως σε περίπτωση σύνταξης που χορηγείται από την αλλαδαπή, μεταξύ των προϋποθέσεων, αναφέρεται ότι το αφαιρούμενο ποσό φόρου δε μπορεί να είναι μεγαλύτερο από το φόρο που θα προέκυπτε για το ίδιο εισόδημα στην Ελλάδα. Προκειμένου λοιπόν για σύνταξη, άρα μισθωτές υπηρεσίες, ο φόρος στην Ελλάδα θεωρείται ότι θα ήταν μηδενικός, έστω π.χ. για τα 5000 € (λαμβανομένης υπόψη της μείωσης των 2100 €) ή θα ήταν 5000 x 22% = 1.100 €; Η σχετική διάταξη προϋπήρχε και ήδη πέρισι και πρόπερσι, η πίστωση του φόρου έγινε κανονικά στην εκκαθάριση σε περίπτωση που είχα, και για ποσό σύνταξης 4.800 € από τη Σουηδία (υπήρχαν στη δήλωση και άλλα εισοδήματα ημεδαπής).  Εκτός αν το κριτήριο αυτό δεν ελέγχεται αυτόματα και θα προκύψει σε ένα έλεγχο οπότε και θα εξεταστούν και οι άλλες προϋποθέσεις."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα!! καμια ιδεα για το ΕΠΙΔΟΜΑ ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ (ΕΣΠΑ) σε ποιο κωδικο πηγαινει;; 

 

η βεβαιωση ειναι του ΟΑΕΔ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Να επαναφέρω λοιπόν μια σχετική μου ερώτηση από 18/05/2015:

 

"Προκειμένου να πιστωθεί για το φορολογούμενο, ο τυχόν καταβληθείς φόρος στην αλλαδαπή, όπως σε περίπτωση σύνταξης που χορηγείται από την αλλαδαπή, μεταξύ των προϋποθέσεων, αναφέρεται ότι το αφαιρούμενο ποσό φόρου δε μπορεί να είναι μεγαλύτερο από το φόρο που θα προέκυπτε για το ίδιο εισόδημα στην Ελλάδα. Προκειμένου λοιπόν για σύνταξη, άρα μισθωτές υπηρεσίες, ο φόρος στην Ελλάδα θεωρείται ότι θα ήταν μηδενικός, έστω π.χ. για τα 5000 € (λαμβανομένης υπόψη της μείωσης των 2100 €) ή θα ήταν 5000 x 22% = 1.100 €; Η σχετική διάταξη προϋπήρχε και ήδη πέρισι και πρόπερσι, η πίστωση του φόρου έγινε κανονικά στην εκκαθάριση σε περίπτωση που είχα, και για ποσό σύνταξης 4.800 € από τη Σουηδία (υπήρχαν στη δήλωση και άλλα εισοδήματα ημεδαπής).  Εκτός αν το κριτήριο αυτό δεν ελέγχεται αυτόματα και θα προκύψει σε ένα έλεγχο οπότε και θα εξεταστούν και οι άλλες προϋποθέσεις."

 

Καλημέρα

Αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σας, η άποψή μου είναι, ότι η σύγκριση θα γίνει με το φόρο που προκύπτει στην Ελλάδα μετά την μείωση του ποσού των 2100,00€ και αν αυτός δεν καλύπτεται με τον καταβληθέντα στην αλλοδαπή, η διαφορά θα αποδοθεί ενώ, σε αντίθετη περίπτωση η διαφορά θα είναι μηδέν (δεν μπορεί να προκύψει επιστροφή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι είναι φυσικά.

Δεν μπορεί να υπάρξει επιστροφή φόρου όταν αυτός που παρακρατήθηκε στην αλλοδαπή είναι μεγαλύτερος από αυτόν που αντιστοιχεί στο φόρο που προκύπτει στην Ελλάδα.

Μόνο αν είχε ήδη γίνει και παρακράτηση ή αυτοαπόδοση του φόρου στην χώρα μας, θα έπαιρνε "ρέστα".

Αυτό είχα στο μυαλό μου, πράγμα, που δεν συμβαίνει στην περίπτωση της συναδέλφισσας.

Καλημέρα :)

 

δεν πρέπει να ελεχθεί και η Σ.Α.Δ.Φ.

 

εάν φορολογείται στην (ή και ) Ελλάδα?

 

πχ. στα μερίσματα που ανέφερα παραπάνω λογικά το 10% που παρακρατήθηκε κατά την εισαγωγή στην Ελλάδα ,δεν είναι βέβαιο ότι θα συμψηφιστεί με το 25% φόρο ΗΠΑ.

 

και ανάλογα να ζητήσει πίσω τον φόρο ΗΠΑ δηλ. καληνύχτα και έφεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

καταλάθος σήμερα εισήγαγα στην δήλωση Ε1 ενος πελάτη την εικόνα απ τις περσινές κατοικίες που είχε και τώρα το σύστημα δεν με αφήνει να τα σβήσω.

για το 2014 αυτός φιλοξενούνταν απ την μητέρα του. τι κάνουμε? προσπάθησα να σβήσω όλα τα στοιχεία αλλα δεν μου το δέχτηκε.

πειτε μας οτι απλα ειναι κολλημενο το συστημα και δεν δεχεται την αναιρεση της παραπανω ενεργειας γιατι εχω ακριβως την ιδια περιπτωση και αυτη τη στιγμη δε μπορω να ελεγξω αν μ αφηνει να το αλλαξω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογικα δεν ειναι πρωτη εναρξη κι αφου εκανε 1/7/2014 πάλι έναρξη -  τοτε καλα υπολογισε

 

μπες προσω/ πληροφόρηση και κοίτα τα στοιχεια επιχείρισης

Eχω περίπτωση 

Πρώτη Εναρξη Εργασιών 05.11.2009

Παύση Εργασιών              30.09.2015

 

Συνεπώς δεν έχουν παρέλθει 5 ετη απο την πρώτη έναρξη.

 

Και Ομως υπολογίζει Τελος 9 μηνών (01.01.2015-30.09.2015) 

650 / 12 Χ 9 = 487,50

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι ?

 

Υπέβαλα Ερώτημα στο ΤΑΧΙS , και περιμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σας, η άποψή μου είναι, ότι η σύγκριση θα γίνει με το φόρο που προκύπτει στην Ελλάδα μετά την μείωση του ποσού των 2100,00€ και αν αυτός δεν καλύπτεται με τον καταβληθέντα στην αλλοδαπή θα αποδοθεί ενώ, σε αντίθετη περίπτωση η διαφορά θα είναι μηδέν (δεν μπορεί να προκύψει επιστροφή).

Νομίζω, αν κατάλαβα και γω καλά τη θέση σας, ότι επιβεβαιώνεστε μέσα από τα στρογγυλοποιημένα ποσά που παραθέτω από την περισινή εκκαθάριση:

Σύνταξη ημεδαπής 7000 €, αναλογούν/παρακρατηθείς φόρος 0.

Σύνταξη αλλοδαπής  4000 €, καταβληθείς φόρος 200 €

Σύνολο συντάξεων = 11000 €. Φόρος που προκύπτει 320 - καταβληθείς στην αλλοδαπή 200  = προς καταβολή 120.

 

Ετσι λειτούργησε το σύστημα. Επομένως να υποθέσω ότι αν είχαμε τελικό αρνητικό υπόλοιπο, δεν θα προβλέπονταν επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eχω περίπτωση 

Πρώτη Εναρξη Εργασιών 05.11.2009

Παύση Εργασιών              30.09.2015

 

Συνεπώς δεν έχουν παρέλθει 5 ετη απο την πρώτη έναρξη.

 

Και Ομως υπολογίζει Τελος 9 μηνών (01.01.2015-30.09.2015) 

650 / 12 Χ 9 = 487,50

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι ?

 

Υπέβαλα Ερώτημα στο ΤΑΧΙS , και περιμένω απάντηση.

 

Καλημέρα συνάδελφε.

Το 2014 στην περίπτωσή σας, θεωρείται το 6ο έτος καθώς λαμβάνεται υπόψη σαν πρώτο έτος, το έτος έναρξης 2009.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφε.

Το 2014 στην περίπτωσή σας, θεωρείται το 6ο έτος καθώς λαμβάνεται υπόψη σαν πρώτο έτος, το έτος έναρξης 2009.

Καλημέρα και σε σένα συνάδελφε

 

 

3.Εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους, εκτός εάν πρόκειται για τουριστικούς τόπους, οι εμπορικές επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν τη δραστηριότητά τους σε χωριά με πληθυσμό έως πεντακόσιους (500) κατοίκους και σε νησιά κάτω από τρεις χιλιάδες εκατό (3.100) κατοίκους. Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

 

Αυτό υπέθεσα και εγώ αλλά .........

απο 05.11.2009 - 30.09.2014 έχουν παρέλθει 5 έτη ?

 

Τί σκ...ά   ερμηνεία είναι αυτή ? (Οχι απο σας) 

 

Δηλαδή αν είχε γίνει έναρξη την 31.12.2009 και παύση την 01.01.2014 θα είχαν παρέλθει 5 Ετη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα, τελικά για να καταλάβω, αν δε παιρνω επιδότηση για 20 ελιες και δεν εχω έξοδα και δε πουλάω λάδι αλλα το τρώω

θα κάνω Ε3?  ελεος.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα υπάρχει κανένα νέο για τις τροποποιητικές? έχω περίπτωση που από την μία έβγαλε το μήνημα για την υποβολή του Α21 στο Ε1 δεν "υπάρχουν" τα παιδιά και δεν μπορεί να πάρει το φοιτιτικό επίδομα....και φυσικά αυτό που φταιει είναι ο λογιστής :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και σε σένα συνάδελφε

 

 

3.Εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους, εκτός εάν πρόκειται για τουριστικούς τόπους, οι εμπορικές επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν τη δραστηριότητά τους σε χωριά με πληθυσμό έως πεντακόσιους (500) κατοίκους και σε νησιά κάτω από τρεις χιλιάδες εκατό (3.100) κατοίκους. Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

 

Αυτό υπέθεσα και εγώ αλλά .........

απο 05.11.2009 - 30.09.2014 έχουν παρέλθει 5 έτη ?

 

Τί σκ...ά   ερμηνεία είναι αυτή ? (Οχι απο σας) 

 

Δηλαδή αν είχε γίνει έναρξη την 31.12.2009 και παύση την 01.01.2014 θα είχαν παρέλθει 5 Ετη ?

λαμβάνεται υπόψιν το έτος και όχι ο χρόνος έναρξης μέσα στο έτος..

 

1ος χρόνος...2009

2ος               2010

3ος               2011

4ος               2012

5ος               2013

 

και στο 2014 ως 6ο έτος θα υπολογίσει το τέλος..

 

καλημέρα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και σε σένα συνάδελφε

 

 

3.Εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους, εκτός εάν πρόκειται για τουριστικούς τόπους, οι εμπορικές επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν τη δραστηριότητά τους σε χωριά με πληθυσμό έως πεντακόσιους (500) κατοίκους και σε νησιά κάτω από τρεις χιλιάδες εκατό (3.100) κατοίκους. Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

 

Αυτό υπέθεσα και εγώ αλλά .........

απο 05.11.2009 - 30.09.2014 έχουν παρέλθει 5 έτη ?

 

Τί σκ...ά   ερμηνεία είναι αυτή ? (Οχι απο σας) 

 

Δηλαδή αν είχε γίνει έναρξη την 31.12.2009 και παύση την 01.01.2014 θα είχαν παρέλθει 5 Ετη ?

 

 

λαμβάνεται υπόψιν το έτος και όχι ο χρόνος έναρξης μέσα στο έτος..

 

1ος χρόνος...2009

2ος               2010

3ος               2011

4ος               2012

5ος               2013

 

και στο 2014 ως 5ο έτος θα υπολογίσει το τέλος..

 

καλημέρα σας..

 

6ο προφανώς ήθελες να γράψεις φίλε. Καλημέρα.

Δυστυχώς και την 31/12/2009 να είχε κάνει έναρξη, το 5ο έτος πάλι θα ήταν το 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...