Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1) ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ Δ.Σ. ΑΠΟ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΕΡΔΩΝ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ Ε1 ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ;
2) ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΦΟΡΟ 10% ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ή ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ; (π.χ. ΕΣΤΩ ΑΜΟΙΒΗ 15.000 € ΚΑΙ ΦΟΡΟΣ 10% 1.500 € ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ 15.000 € ή 13.500 (=15.000 - 1.500);

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει φορολογήσει τη διαφορά από το 3χίλιαρο με 26% + προκαταβολές + φόρο ενοικίων.

Υποτίθεται ότι το 3χίλιαρο δεν μπαίνει όταν δηλώνεις εισόδημα μόνο από ακίνητα.Δεν είναι έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποτίθεται ότι το 3χίλιαρο δεν μπαίνει όταν δηλώνεις εισόδημα μόνο από ακίνητα.Δεν είναι έτσι?

όχι απλά υποτίθεται αλλά έχει βγεί και διευκρινιστική εδώ και 1,5 μήνα περίπου,αλλά ακόμη η εκκαθάριση του τάξιςνετ δεν έχει μεταβληθεί βάσει αυτής. Άρα περίμενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποτίθεται ότι το 3χίλιαρο δεν μπαίνει όταν δηλώνεις εισόδημα μόνο από ακίνητα.Δεν είναι έτσι?

 

ε) Δεν εφαρμόζεται η ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη εφόσον ο φορολογούμενος ή τα εξαρτώμενα μέλη αποκτούν εισόδημα μόνο από τόκους και ακίνητα

 

Στην περίπτωσή σας δεν έχετε μόνο εισοδήματα από ακίνητα. Έτσι, ο πελάτης σας, φορολογείται όπως έγραψε και ο συνάδελφος ponzi και στην προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων (εκτός από τα ενοίκια) καθώς και του χρεώνεται και προκαταβολή. Χρειάζονται αν υπάρχουν, ακόμη περίπου 3000,00€ ανάλωσης κεφαλαίων , για να μη φορολογηθεί με την κλίμακα επιχειρηματικής δραστηριότητας αλλά, με την κλίμακα από ακίνητη περιουσία μόνο στα ενοίκια (11% εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα.

Γιατι μου υπολογιζει ποσο εισφορασ 170,00Ε

Τα εισοδηματα ειναι τα εξης:

συνταξη :9986,05

παρ. φορου:95,52.

 

ενοικιο;360,00.

τεκμηριο αυτοκινητου :2000

φοροι :22,86

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως θα δηλώσουμε στο Ε1, αν χρειάζεται, την επιστροφή κρατήσεων στον εργαζόμενο από ασφαλιστικό ταμείο, για την οποία υπάρχει βεβαίωση αλλά όχι ηλεκτρονική πληροφόρηση στο Ε1     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως θα δηλώσουμε στο Ε1, αν χρειάζεται, την επιστροφή κρατήσεων στον εργαζόμενο από ασφαλιστικό ταμείο, για την οποία υπάρχει βεβαίωση αλλά όχι ηλεκτρονική πληροφόρηση στο Ε1     

 

Δείτε και το παρακάτω μήπως σας βοηθήσει.

 

1066243/1322/Α0012/18.7.2007

Φορολογική μεταχείριση επιστρεφόμενων ασφαλιστικών εισφορών.

Κατηγορία: Φορολογία Εισοδήματος

Αθήνα, 18 Ιουλίου 2007

Αριθ. Πρωτ.: 1066243/1322/Α0012

ΘΕΜΑ: Φορολογική μεταχείριση επιστρεφόμενων ασφαλιστικών εισφορών.

Σε απάντηση της από 4.7.2007 αίτησής σας, αναφορικά με το παραπάνω θέμα, σας πληροφορούμε τα εξής:

1. Από τη διοίκηση έχει γίνει δεκτό ότι οι ασφαλιστικές εισφορές που επιστρέφονται από τα ασφαλιστικά ταμεία στους ασφαλισμένους, λόγω διακοπής της ασφάλισής τους, για διάφορους λόγους, δεν αποτελούν εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες και συνεπώς δεν υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου (Σχετ. τα 1087192/1850/Α0012/1.10.2003 και 1092966/2154/Α0012/16.11.2006 έγγραφά μας).

2. Στην αίτησή σας αναφέρετε ότι σας επιστράφηκαν ασφαλιστικές εισφορές από το Ταμείο Αλληλοβοήθειας Προσωπικού «...» Τράπεζας Ελλάδος Α.Ε. και άλλων Τραπεζών, λόγω οικειοθελούς αποχώρησης σας από την Τράπεζα «...».Στις εισφορές αυτές που σας επιστράφηκαν το παραπάνω Ταμείο παρακράτησε φόρο εισοδήματος 20%. Περαιτέρω, με τη βεβαίωση που σας χορήγησε, τα ποσά αυτά δηλώθηκαν από εσάς στη δήλωση φόρου εισοδήματος οικον. έτους 2007 (στον κωδ. 507) ως εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες εισοδήματος Α' έως Ζ' της παρ.2 του άρθρου 4 του ν. 2238/1994.

3. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι δεν έπρεπε να παρακρατηθεί φόρος 20% στις επιστρεφόμενες ασφαλιστικές εισφορές, συνεπώς το Ταμείο θα προβεί σε ανάλογη ανακλητική - τροποποιητική προσωρινή δήλωση και οριστική δήλωση (Ε7), αξιώνοντας την επιστροφή του αντίστοιχου φόρου. Περαιτέρω, θα εκδώσει νέα βεβαίωση στην οποία το ποσό αυτό θα εμφανίζεται ως αφορολόγητο και ο παρακρατηθείς φόρος θα μηδενίζεται, έτσι ώστε να προβείτε σε ανακλητική - τροποποιητική δήλωση φόρου εισοδήματος οικον. έτους 2007 με βάση τα νέα στοιχεία (κωδ. 507=0 και κωδ. 605=0).

Τέλος, το ταμείο καλείται σε ανάλογες περιπτώσεις να μη χορηγεί βεβαίωση για τις εισφορές αυτές που επιστρέφονται για την αιτία αυτή, καθόσον δεν θεωρούνται εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα.

Γιατι μου υπολογιζει ποσο εισφορασ 170,00Ε

Τα εισοδηματα ειναι τα εξης:

συνταξη :9986,05

παρ. φορου:95,52.

 

ενοικιο;360,00.

τεκμηριο αυτοκινητου :2000

φοροι :22,86

ποιος υπολογίζει? 

γίνετε πιο συγκεκριμένη εάν θέλετε..τεκμήρια κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  η   υπεραξία  και  ο  φόρος   του  φιχ   που  πληρώθηκε   για  το  έτος  2014   σε    ποιους  κωδικούς   του  ε1   μπαίνουν  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βάσει το παρακάτω:

Κάθε ποσό που καταβλήθηκε για την απόκτηση των εσόδων των παραπάνω περιπτώσεων τα μειώνει και η διαφορά που προκύπτει λαμβάνεται υπόψη για την κάλυψη ή τον περιορισμό της συνολικής ετήσιας δαπάνης, εκτός αν τα ποσά αυτά έχουν ληφθεί υπόψη κατά τον προσδιορισμό του εισοδήματος του έτους που καταβλήθηκαν και ο φορολογούμενος επικαλείται ανάλωση κεφαλαίου του έτους αυτού.

Φορολογούμενος πούλησε ακίνητο στο 2014 100000ευρω το οποίο είχε αγοράσει το 2004 αντί 175000ευρώ και ξεχρέωσε το δάνειο το στεγαστικό  πάλι μες στο 2014 ύψους 99000ευρώ.Προφανώς η διαφορά είναι αρνητική και δεν μπορώ να βάλω κάτι στον 781-782 από διάθεση περιουσιακών στοιχείων για να καλυφθεί η δαπάνη παρά μόνο να κάνω ανάλωση κεφαλαίου.

Του χρόνου τώρα αν ξανακάνει ανάλωση ο φορολογούμενος και συμπεριλάβει και το έτος 2014,τότε και μόνο τότε θα μπορεί να βάλει τα 100000 της πώλησης του ακινήτου(που έκανε μέσα στο 2014) με την προπόθεση ότι  στην ανάλωση θα φθάνει τουλάχιστον μέχρι και το έτος 2004 και εχεί συμπεριλάβει την αγορά του ακινήτου τα 175000χιλ.Αυτό  εννοεί (εκτός αν τα ποσά αυτά έχουν ληφθεί υπόψη κατά τον προσδιορισμό του εισοδήματος του έτους που καταβλήθηκαν και ο φορολογούμενος επικαλείται ανάλωση κεφαλαίου του έτους αυτού).Μια βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περίπτωσή σας δεν έχετε μόνο εισοδήματα από ακίνητα. Έτσι, ο πελάτης σας, φορολογείται όπως έγραψε και ο συνάδελφος ponzi και στην προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων (εκτός από τα ενοίκια) καθώς και του χρεώνεται και προκαταβολή. Χρειάζονται αν υπάρχουν, ακόμη περίπου 3000,00€ ανάλωσης κεφαλαίων , για να μη φορολογηθεί με την κλίμακα επιχειρηματικής δραστηριότητας αλλά, με την κλίμακα από ακίνητη περιουσία μόνο στα ενοίκια (11% εδώ).

Μα έχει εισόδημα μόνο από ακίνητα.Δεν δηλώνει κάποιο άλλο εισόδημα.Γιατί ανα υπολογισθεί το 3 χίλιαρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανήλικη μητέρα  ανύπαντρη πως θα υποβάλλει δήλωση; 

Ως προστατευόμενη στους γονείς της  και το νεογέννητο θα το δηλώσει ο πατέρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΞΗΣ : ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΕ , ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ  , ΚΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΣΕ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ , ΚΑΤΑΧΩΡΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΟΥ ΩΣ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΕΙΔΟΣ!ΩΣ ΕΔΩ ΚΑΛΑ!ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ?

-ΩΣ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ?

-ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 , ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 6 ΜΕ ΑΦΜ ΣΠΙΤΟΝΟΙΚΟΚΥΡΗ ΚΛΠ ΚΑΙ ΕΝΟΙΚΙΟ?

-ΩΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ?

-Η ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έτσι θα το δήλωνα εγώ.


 


-ΩΣ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ?


-ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 .


 


πίνακας 6 όχι  ,γιατί θα ψάχνουν τον εκμισθωτή για άλλο ένα ενοίκιο.   μισθωτής η ΑΕ είναι.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

έτσι θα το δήλωνα εγώ.

 

-ΩΣ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ?

-ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 .

 

πίνακας 6 όχι  ,γιατί θα ψάχνουν τον εκμισθωτή για άλλο ένα ενοίκιο.   μισθωτής η ΑΕ είναι.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ !!!ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

αναδρομική σύνταξη 150 ευρώ του 2010, πρέπει να κάνουμε συμπληρωματική για το 2010;

Ή υπάρχει η επιλογή να τη βάλουμε στο 2014 στον 343 (χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση) και τους φόρους στους 345 & 347;

Θα ζητήσει το σύστημα επίσκεψη και δικαιολογητικά;

(ρωτώ επειδή είναι μικρό το ποσό και η διαφορά φόρου ελάχιστη, για να γλυτώσουμε την επίσκεψη στη ΔΟΥ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ σχετικά με τόκους καταθέσεων αλλοδαπής.

 

Έχω βεβαίωση από τράπεζα της Κύπρου... με τόκους 900€ και για άμυνα (προφανώς ο φόρος καταθέσεων της Κύπρου?) 270€.

Εγώ τσεκάρω κωδ.029, βάζω τόκους κωδ.669 και φόρο κωδ.683... Σωστά τα λέω???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα έχει εισόδημα μόνο από ακίνητα.Δεν δηλώνει κάποιο άλλο εισόδημα.Γιατί ανα υπολογισθεί το 3 χίλιαρο?

 

Υπάρχουν αντικειμενικές δαπάνες που ενεργοποιούν την "ελάχιστη δαπάνη" των 3000,00€ και εφόσον το σύνολο αυτών, είναι πάνω από τα πραγματικά εισοδήματα, η διαφορά, φορολογείται με την κλίματα φόρου εισοδημάτων από επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Έτσι στην περίπτωσή σας έχουμε :

Εισόδημα από ακίνητα: 180,00 - 5% = 171,00€

Αντικειμενικές δαπάνες: 11743,36€

Προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων: 3000,00 + 11743,36 - 171,00 - 12000,00 (διάθεση) =  2572,36€

 

Φόρος στην προστιθέμενη διαφορά : 2572,36 * 26% = 668,81

Προκαταβολή : 668,81 * 55% = 367,85€

Φόρος εισοδ. από ακίνητα: 171,00 * 11% = 18,81€

Σύνολο : 1055,47€

 

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

αναδρομική σύνταξη 150 ευρώ του 2010, πρέπει να κάνουμε συμπληρωματική για το 2010;

Ή υπάρχει η επιλογή να τη βάλουμε στο 2014 στον 343 (χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση) και τους φόρους στους 345 & 347;

Θα ζητήσει το σύστημα επίσκεψη και δικαιολογητικά;

(ρωτώ επειδή είναι μικρό το ποσό και η διαφορά φόρου ελάχιστη, για να γλυτώσουμε την επίσκεψη στη ΔΟΥ).

 

Καλησπέρα

Πρέπει να κάνετε συμπληρωματική στο έτος που αφορά. Αν αναγράψετε το ποσό στον χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση κωδικό, θα σας ζητηθεί έλεγχος. Τότε, θα αναγκαστείτε να κάνετε ό,τι αναφέρω στο πρώτο εδάφιο. :)

Δεν "παίζει" ρόλο το ύψος του εισοδήματος για την εφαρμογή των διατάξεων.

 

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ σχετικά με τόκους καταθέσεων αλλοδαπής.

 

Έχω βεβαίωση από τράπεζα της Κύπρου... με τόκους 900€ και για άμυνα (προφανώς ο φόρος καταθέσεων της Κύπρου?) 270€.

Εγώ τσεκάρω κωδ.029, βάζω τόκους κωδ.669 και φόρο κωδ.683... Σωστά τα λέω???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)

 

Καλησπέρα.

Οι κωδικοί σωστοί μου φαίνονται. Δε γνωρίζω και έχω ενδοιασμούς για το αν το ποσό των 270,00€ είναι φόρος.

Μεγάλο μου φαίνεται το ποσοστό (30%). Αν είναι έτσι, θα πάρει και ρέστα δηλώνοντάς τους... ;):)

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ σχετικά με τόκους καταθέσεων αλλοδαπής.

 

Έχω βεβαίωση από τράπεζα της Κύπρου... με τόκους 900€ και για άμυνα (προφανώς ο φόρος καταθέσεων της Κύπρου?) 270€.

Εγώ τσεκάρω κωδ.029, βάζω τόκους κωδ.669 και φόρο κωδ.683... Σωστά τα λέω???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)

 

Σωστά τα λέτε. Αλλά μήπως έχει γίνει ήδη παρακράτηση και για την Ελλάδα?....οι τόκοι ήρθαν στην Ελλάδα ή παρέμειναν στην Κύπρο...? 

διότι τα 270€ είναι το 30% των τόκων!!...τόσο μεγάλη είναι η φορολογία των τόκων στην Κύπρο..? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Οι κωδικοί σωστοί μου φαίνονται. Δε γνωρίζω και έχω ενδοιασμούς για το αν το ποσό των 270,00€ είναι φόρος.

Μεγάλο μου φαίνεται το ποσοστό (30%). Αν είναι έτσι, θα πάρει και ρέστα δηλώνοντάς τους... ;):)

 

Καλή συνέχεια.

 

Καλησπέρα  :)

 

Γίνεται να πάρει ρέστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα  :)

 

Γίνεται να πάρει ρέστα?

 

Υπό προϋποθέσεις, νομίζω πως ναι...

Έχετε άλλη άποψη ;

 

Καλησπέρα και σ' εσάς. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω έναν με μερίσματα ΗΠΑ.

 

του κράτησαν αυτοί 25% ,του κρατήσανε και εδώ 10% ,τι γίνεται? στο τέλος θα βγει και χρεωμένος.

 

πως τα δηλώνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...