Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

το εντυπο Ν νομιων προσωπων ανοιξε;;

 

Δεν "άνοιξε" συνάδελφε.

Μόλις "ανοίξει", θα ενημερωθούμε άμεσα όλοι από την αρχική σελίδα του κόμβου.

Να είστε σίγουρος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Τζιμάκο

Γιατί θα σκεφτόσουν το ΤΑΥΤΕΚΩ και όχι το ΤΕΑΠ ΟΤΕ που αποτελεί κλάδο του πρώτου ;

Επειδή αναφέρονται σαν προαιρετική συνέχιση ασφάλισης ;

Άποψή μου είναι ότι αποτελούν στην ουσία εξαγορά χρόνου ασφάλισης και εκπίπτουν από τον υπολογισμό του εισοδήματος από μισθωτές εργασίες ή συντάξεις, αναγράφοντάς τις στους αντίστοιχους κωδικούς.

δε ξέρω φίλε, δεν μου έτυχε ακόμα..

 

αυτό κατάλαβα από τις οδηγίες(να τις κάνει ο θεός)..

 

τι να σου πω..ίσως έχεις και δίκιο.. :)

 

καλησπέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως οι επόμενοι γάμοι πρέπει να γίνουν μετα τις 30/6/15 ή καλύτερα τον Αύγουστο??????

αλλο ποτε θα γινει ο γαμος και αλλο ποτε θα ενημερωθει το μητρωο για το γαμο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Τζιμάκο

Γιατί θα σκεφτόσουν το ΤΑΥΤΕΚΩ και όχι το ΤΕΑΠ ΟΤΕ που αποτελεί κλάδο του πρώτου ;

Επειδή αναφέρονται σαν προαιρετική συνέχιση ασφάλισης ;

Άποψή μου είναι ότι αποτελούν στην ουσία εξαγορά χρόνου ασφάλισης και εκπίπτουν από τον υπολογισμό του εισοδήματος από μισθωτές εργασίες ή συντάξεις, αναγράφοντάς τις στους αντίστοιχους κωδικούς.

Σε επικοινωνία που είχα τελικα το μεσημέρι με προιστάμενο εισοδήματος μου πρότεινε να βάλω και τις δύο βεβαιώσεις, για αυτό τον λόγο ακριβώς και οτι από τι στιγμή που τα έχει πληρώσει ο άνθρωπος εκπίπτουν από το υπολογισμό του εισοδήματος και μάλλον έτσι θα το χειριστώ το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για αγορά εταιρικών μεριδίων  ( 300 ευρω ) ικε απο τέκνο 24 ετών που σπουδάζει πρέπει να κάνει μονο του φορολογική δήλωση και ταυτόχρονα να είναι και προστατευομενο μέλος λόγω μη ύπαρξης  εισοδήματος ακόμα ? ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ισχυει το ιδιο και σε δηλωση θανατου;;

 

δεν μου έχει τύχει.... δεν ξέρω εδώ αν παίζει ρόλο η προθεσμία για υποβολή δήλωσης κληρονομιάς αποδοχή ή μη και δεν παίζει το 10 ήμερο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μου έχει τύχει.... δεν ξέρω εδώ αν παίζει ρόλο η προθεσμία για υποβολή δήλωσης κληρονομιάς αποδοχή ή μη και δεν παίζει το 10 ήμερο.....

εχω παρει απαντηση στο παρελθον για την παραπανω ερωτηση πως δεν επιβάλλεται προστιμο οποτε κ αν δηλωθει αρκει να γινει πριν την υποβολη της φορολογικης δηλωσης.... οπως επισης και σε αλλαγη ταυτοτητας δεν τηρουν το 10ημερο..... δε ξερω βρε παιδια .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για δήλωση θανάτου, γάμου, αλλαγή ταυτότητας τουλάχιστον μέχρι τώρα δε βάζουν πρόστιμο...

ωραια ας μη το πολυσυζηταμε λοιπον και παιρνουν ιδεες.......... η συζητηση ελαβε τελος!  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπηρχε ενας κωδικος(νομιζω κ περυσι)οπου εμπαινε η διατροφη που καταβληθηκε απο τον ενα συζυγο στον αλλο κ ειχε 10% εκπτωση φορου.δε τον βρισκω φετος.εχει απαλειφθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπηρχε ενας κωδικος(νομιζω κ περυσι)οπου εμπαινε η διατροφη που καταβληθηκε απο τον ενα συζυγο στον αλλο κ ειχε 10% εκπτωση φορου.δε τον βρισκω φετος.εχει απαλειφθει?

ΣΕΛ 152,   ΔΗΛΩΣΤΕ  ΕΞΥΠΝΑ

 

ΔΙΑΓΡΑΦΗ  ΚΩΔΙΚΩΝ   089-090 - ΠΙΝΑΚΑΣ  7  ΔΑΠΑΝΕΣ   - ΔΙΑΤΡΟΦΗ  ΣΥΖΥΓΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Για αγορά εταιρικών μεριδίων  ( 300 ευρω ) ικε απο τέκνο 24 ετών που σπουδάζει πρέπει να κάνει μονο του φορολογική δήλωση και ταυτόχρονα να είναι και προστατευομενο μέλος λόγω μη ύπαρξης  εισοδήματος ακόμα ? ευχαριστώ 

 

καλημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσής σας που υποβάλατε
ηλεκτρονικά πρέπει να αποστείλετε εντός δεκαπέντε (15) ημερών στη
Δ.ΗΛΕ.Δ. Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1 ΤΚ 183 10 ΜΟΣΧΑΤΟ συστημένη
επιστολή στην οποία θα αναγράψετε το ονοματεπώνυμο, τον ΑΦΜ σας
και τη φράση Έλεγχος Δικαιολογητικών Ε1 εσωκλείοντας τα παρακάτω
δικαιολογητικά            πρωτότυπη βεβαίωση αποδοχών ή φωτοαντίγραφό της σύμφωνα με
αρθ.1 ν.4250/2014 του υπόχρεου

ειναι απο προωρη συνταξιοδοτηση που περνουν απο την αγροτικη σας εχει τυχει?το εβαλα στον 343 αφου δεν τα στελνουν, αφου σταλθηκε μετα μου βγαλε το μνμ κ τωρα ο ανθρωπος πρεπει να το στλ........................

 

Τελικά θα τιε υποβάλουμε η θ περιμένουμε ακόμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα 

Ναι γιατί ενεργοποιεί τα τεκμήρια τα οποία είναι 3.000 € + 300€ άρα χάνει και την ιδιότητα του προστατευόμενου μέλους. Πάντως και να έβγαινε το εισόδημα ή το τεκμήριο κάτω απο 3.000 θα έπρεπε να κάνει και αυτός δήλωση και ας έμπαινε και ως προστατευόμενο μέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα 


 


Αγρότης ειδικού καθεστώς  έως 31/12/2013  και από 1/1/2014 σε μετάταξη στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ , στον υποβολή της δήλωσης προκύπτει τέλος επιτηδεύματος 650€Καλημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι γιατί ενεργοποιεί τα τεκμήρια τα οποία είναι 3.000 € + 300€ άρα χάνει και την ιδιότητα του προστατευόμενου μέλους. Πάντως και να έβγαινε το εισόδημα ή το τεκμήριο κάτω απο 3.000 θα έπρεπε να κάνει και αυτός δήλωση και ας έμπαινε και ως προστατευόμενο μέλος.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.18χρονος ΑΜΕΑ δηλώνεται ως προστατευόμενο μέλος ή κάνει μόνος του δήλωση επειδή παίρνει επίδομα λόγω αναπηρίας?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.18χρονος ΑΜΕΑ δηλώνεται ως προστατευόμενο μέλος ή κάνει μόνος του δήλωση επειδή παίρνει επίδομα λόγω αναπηρίας?Ευχαριστώ πολύ.

αρθ.11 του 4172..

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.18χρονος ΑΜΕΑ δηλώνεται ως προστατευόμενο μέλος ή κάνει μόνος του δήλωση επειδή παίρνει επίδομα λόγω αναπηρίας?Ευχαριστώ πολύ.

αν εχει τουλαχιστον  67% αναπηρια κ εχει ετησιο εισοδημα ως 6000 ευρω ειναι προστατευομενο. τα επιδοματα αναπηριας που χορηγουνται απ το κρατος δεν λαμβανονται υποψη στον υπολογισμο των 6000 ευρω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι σε περιπτωση φορολόγησης με τεκμήρια επιτηδευματια και συγκεκριμενα δεν εχει κανενα περιουσιακο στοιχειο στο ονομα του αλλα μου ενεργοποιεί το 3000. Εναρξη εγινε 9/2014 και τα κερδη είναι 450ε στην προεκκαθαριση του ταξις μου υπολογιζει φορο με 26%  στο 3000 και αντιστοιχη προκαταβολή. Δεν δικαιούται την μειωση του 50% αρθρο 29 παραγραφος 2 αφου δεν ξεπερναει τα 10000 τζιρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,  ΠΙΝΑΚΑΣ 4 κωδ. 351.

Εχω δυο βεβαιώσεις από συνταξιουχο ΟΤΕ.

Η μια  αναφέρει τις ασφαλιστικές εισφορες Κλάδου ασθενείας και η άλλη προαιρετική Επικουρική ασφάλιση.

Θα περάσω μόνο την πρώτη στον κωδ. 351?

 

Ναι ο ίδιος τις πλήρωσε.

Απλά η μια αναφέρει για συνέχιση Προαιρετικά της Επικουρικής  ασφάλισης του ΤΕΑΠ ΟΤΕ, ενώ η άλλη για ασφαλιστικές εισφορές του κλάδου ασθενείας του ΤΕΑΥΤΕΚΩ.

 

οι οδηγίες της πολ.1088..

 

Οι κωδικοί 351-352 συμπληρώνονται από το φορολογούμενο και αφορούν ασφαλιστικές εισφορές που καταβάλλονται από μισθωτούς ή συνταξιούχους σε ασφαλιστικούς οργανισμούς υποχρεωτικής ασφάλισης εξαιτίας εξαγοράς χρόνου ασφάλισης όπως χρόνου στρατιωτικής θητείας, και οι οποίες μειώνουν το εισόδημα από μισθωτή εργασία ή συντάξεις. Στους ίδιους κωδικούς συμπληρώνονται και οι εισφορές που αποδίδουν τα ίδια τα μέλη Δ.Σ. εξαιτίας υποχρεωτικής ασφάλισης και οι οποίες μειώνουν το εισόδημα από μισθωτή εργασία που αυτοί αποκτούν (περ. δ' παρ. 2 άρθ. 12 του Ν.4172/2013). Οι εισφορές αυτές αποδεικνύονται βάσει αποδεικτικών εγγράφων ή σχετικών δικαιολογητικών που οι φορολογούμενοι προσκομίζουν στη Φορολογική Διοίκηση. Δηλώνεται υποχρεωτικά ο ΑΦΜ του φορέα στον οποίο καταβλήθηκαν.

 

Μια διευκρίνηση: Αν οι εισφορές, πχ για εξαγορά στρατιωτικής θητείας, παρακρατούνται από την σύνταξη, θεωρείται ότι δεν καταβάλλονται από τον ίδιο τον ασφαλισμένο/συνταξιούχο και άρα δεν πρέπει να δηλωθούν στους 351-352?

Είναι πληροφοριακοί αυτοί οι κωδικοί ή δίνουν κάποια επιστροφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...