Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

οκ ευχαριστώ, η αλήθεια είναι ότι με βολεύει για κάλυψη τεκμηρίων ελ. επαγγελματια.

ΠΟΛ 1088/2015

4. Οι σύζυγοι, κατά τη διάρκεια του γάμου, υποχρεούνται να υποβάλουν κοινή δήλωση για τα εισοδήματά τους. Υπόχρεος υποβολής δήλωσης είναι ο σύζυγος και για τα εισοδήματα της συζύγου του.

Ειδικότερα οι σύζυγοι υποβάλλουν χωριστή φορολογική δήλωση, ο καθένας για τα εισοδήματά του, εφόσον έχει διακοπεί η έγγαμη συμβίωση κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης ή ο ένας από τους δύο συζύγους είναι σε κατάσταση πτώχευσης ή έχει υποβληθεί σε δικαστική συμπαράσταση. Το βάρος της απόδειξης για τη διακοπή φέρει ο φορολογούμενος.

Απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η ενημέρωση του Τμήματος-Γραφείου Διοικητικής και Μηχανογραφικής Υποστήριξης της αρμόδιας Δ.Ο.Υ με τις παραπάνω μεταβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχειρηση πούλησε επαγγελματικό αυτοκίνητο το 2014 σε ιδιώτη και κατέβαλε υπεραξία.

Στο Ε1 φορολ. 2014 ο φόρος δεν εμφανίζεται.

Γνωρίζει κάποιος σεν ποόν κωδικό θα δηλωθεί και πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε δήλωση  με συνολικά έσοδα από τόκους απο 2 λογαριασμούς 0,07 λεπτά και κρατήσεις 0,2 λεπτά ,κατά την υποβολή έβγαλε μήνυμα μην συμφωνίας τόκων και φόρου απο τόκους έτσι τον έστειλε για έλεγχο στην εφορία, αρε γλέντια για 0,01 λεπτό θα τρέχουν στην εφορία οι άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνταξιούχος χωρίς παρακράτηση φόρου κατά την εκκαθάριση του επιστρέφει το ποσό του παρακρατούμενου φόρου από τόκους το taxis . Είναι δυνατό αυτό ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το σπίτι που κατοικεί ο υποχρεος ανήκει σε αυτόν , την σύζυγο του και στο παιδι του

στο Ε2 στα συμπληρωματικά στοιχεία ακινήτων πρέπει να γραψω την σύζυγο με το ποσοστό της καθώς και το παιδί με το ποσοστό του ?? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το σπίτι που κατοικεί ο υποχρεος ανήκει σε αυτόν , την σύζυγο του και στο παιδι του

στο Ε2 στα συμπληρωματικά στοιχεία ακινήτων πρέπει να γραψω την σύζυγο με το ποσοστό της καθώς και το παιδί με το ποσοστό του ?? ευχαριστώ

Ναι στη δεύτερη σελίδα του Ε2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνταξιούχος χωρίς παρακράτηση φόρου κατά την εκκαθάριση του επιστρέφει το ποσό του παρακρατούμενου φόρου από τόκους το taxis . Είναι δυνατό αυτό ??

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=99124&page=3

 

post   54

 

νομιζω ειναι  ΛΑΘΟΣ  η επιστρ. τοκων διοτι  επερχεται  ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ  της φορολ υποχρ . με το 15   %  

 

ελα ομως που στο σεμιν  εφεεα ο κ ΣΑΦΑΡΗΣ  ειπε  οτι ναι μπορει να γινει  και επιστροφη τοκων  !!  ( π.χ ειπε αν βαλει καποιος ιατρικα )

 

 το εβαλα στη  DATA  αλλα δεν μου δινει  επιστροφη         :) 

 

γι  αυτο θα προτιμησω το taxis      :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι στη δεύτερη σελίδα του Ε2.

για να εμφανίσω όμως το ακίνητο πρέπει να το έχω περάσει και στον α πίνακα, αλλά στον α πίνακα δεν υπάρχει επιλογή ιδιοχρηση κατοικίας. τι πρέπει να κάνω???? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

ειναι υποχρεωτικο να κανουμε τις δηλωσεις των πελατων μας (ε1,ε2,ε3) απο τους δικους μας κωδικους και ετσι θα πρεπει να τους στελνουμε ολους στο κεπ?

η μπορουμε ακομη και ε3 με τους δικους τους αλλα υπογραφη λογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με τις δηλώσεις εργοσήμων που δεν είναι ενημερωμένα και όλα βγαίνουν σε έλεγχο τι κάνετε????????????

δεν στελνουμε δηλωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβάζω στο αρθ.14 παρ.2ε του 4172  τις περιπτώσεις που απαλλάσσονται από το φόρο..

 

ε) Οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία που χορηγούνται σε ανάπηρους με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον ογδόντα τοις εκατό (80%).

 

μου έχουν φέρει " γνωστοποίηση αποτελέσματος πιστοποίησης αναπηρίας" με 85% αλλά η σύνταξη είναι στον κωδ.303 και η επικουρική στον 321..

 

να το ψάξω ή δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβάζω στο αρθ.14 παρ.2ε του 4172  τις περιπτώσεις που απαλλάσσονται από το φόρο..

 

ε) Οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία που χορηγούνται σε ανάπηρους με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον ογδόντα τοις εκατό (80%).

 

μου έχουν φέρει " γνωστοποίηση αποτελέσματος πιστοποίησης αναπηρίας" με 85% αλλά η σύνταξη είναι στον κωδ.303 και η επικουρική στον 321..

 

να το ψάξω ή δεν..

Στείλε mail στο ταμείο για επαναποστολή αρχείου. Εγώ έστειλα στον ΟΑΕΕ ένα μέιλ χθές και με πήραν τηλέφωνο σήμερα ότι μην στείλετε ακόμη τίποτα, αλλά θα σταλούν τροποποιητικά αρχεία από εβδομάδα με τα σωστά στοιχεία.Ανέμενε λοιπόν λίγο και αν δείς ότι δεν....στέλνεις στον φορέα ξανά μέιλ ή επικοινωνείς τηλεφωνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβάζω στο αρθ.14 παρ.2ε του 4172  τις περιπτώσεις που απαλλάσσονται από το φόρο..

 

ε) Οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία που χορηγούνται σε ανάπηρους με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον ογδόντα τοις εκατό (80%).

 

μου έχουν φέρει " γνωστοποίηση αποτελέσματος πιστοποίησης αναπηρίας" με 85% αλλά η σύνταξη είναι στον κωδ.303 και η επικουρική στον 321..

 

να το ψάξω ή δεν..

 

υπάρχει ένα θέμα εδώ..

 

πχ: Υπάρχει περίπτωση φορολογούμενου που παίρνει σύνταξη γήρατος. Παράλληλα κρίθηκε από ΚΕΠΑ με ποσοστό αναπηρίας 100%!!

Όμως ο ΟΓΑ δεν δίνει ούτε το εξωϊδρυματικό, ούτε το επίδομα απόλυτης αναπηρίας και ούτε δέχεται την μετατροπή της σύνταξης από γήρατος σε αναπηρίας (για διάφορους λόγους εσωτερικής νομοθεσίας του ΟΓΑ).

Έτσι αυτός ο φορολογούμενος συνεχίζει να παίρνει την σύνταξη γήρατος και απλά έχει ένα χαρτί από ΚΕΠΑ που λέει ότι είναι ανάπηρος 100%!!

Φυσικά ο ΟΓΑ στέλνει την σύνταξη στον 303.

 

Τώρα εμείς τι κάνουμε??

1) Επιλέγουμε τους κωδικούς 905 και 001 και αφήνουμε όπως είναι τα ποσά των συντάξεων??

2) Επιλέγουμε τους κωδικούς 905 και 001 και ζητάμε από το ταμείο αλλαγή των κωδικών?? (γίνεται αυτό όμως εφόσον η σύνταξη δεν είναι αναπηρίας??)

3) Δεν επιλέγουμε τους κωδικούς αναπηρίας και δεν ζητάμε από το ταμείο αλλαγή των κωδικών?? (αυτό προφανώς μόνο αν ισχύει ότι πρέπει η σύνταξη να είναι αναπηρίας για να επιλεγούν οι σχετικοί κωδικοί) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβάζω στο αρθ.14 παρ.2ε του 4172  τις περιπτώσεις που απαλλάσσονται από το φόρο..

 

ε) Οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία που χορηγούνται σε ανάπηρους με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον ογδόντα τοις εκατό (80%).

 

μου έχουν φέρει " γνωστοποίηση αποτελέσματος πιστοποίησης αναπηρίας" με 85% αλλά η σύνταξη είναι στον κωδ.303 και η επικουρική στον 321..

 

να το ψάξω ή δεν..

Όχι ακριβώς το πρόβλημά σου http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23824 (2η παρ.)

 

αλλά για να βγάλουν Δ.Τ. καταλαβαίνεις τι γίνεται.... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άλλαξε κάτι με το ταμείο ανεργίας ΟΑΕΔ και έχασα επεισόδια? Μου βγάζει φόρο!!!

Μισθωτός με 9000 μισθό (μόνο 3000 τεκμήριο άγαμου) βγαίνει 0 φόρος. Όταν προσθέτω το ταμείο ανεργίας μου βγάζει φόρο....!!!!!
Επίσης τί κάνουμε με τους αγρότες που έχουν μόνο αφορολόγητη επιδότηση (κάτω των 12000€)? Υποβάλω Ε3 βάζοντας μόνο την επιδότηση στην πρώτη σελίδα, κωδικό 908 (δεν πούλησε σοδιά και δεν έχει έξοδα) και δεν μεταφέρω ΤΙΠΟΤΑ στο Ε1???

Καλό κουράγιο (πόσο ακόμα????)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

ειναι υποχρεωτικο να κανουμε τις δηλωσεις των πελατων μας (ε1,ε2,ε3) απο τους δικους μας κωδικους και ετσι θα πρεπει να τους στελνουμε ολους στο κεπ για υπευθυνη δηλωση?

η μπορουμε ακομη και ε3 με τους δικους τους αλλα αφμ λογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, αν γνωρίζει κάποιος, σε αποζημίωση προέδρου τοπικού συμβουλίου εμφανίζεται παρακρατούμενος φόρος 20%. Την αποζημίωση σε τι κωδικό θα την καταχωρήσω?

Αν θεωρείται επιχειρηματική δραστηριότητα μου ζητάει (φυσιολογικά) Ε3. Κι αν είναι έτσι τι ΚΑΔ θα χρησιμοποιήσω? 

εχω και γω ιδια περιπτωση... εμφανιζει το ποσο στον 403 και το φορο στον 605... το θεμα ειναι πως αν ανοιξω το πινανακι με τις βεβαιωσεις αποδοχων το ποσο εκει ειναι μικροτερο αυτου που εμφανιζεται στον 403....

 

ξερει κπς γιατι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άλλαξε κάτι με το ταμείο ανεργίας ΟΑΕΔ και έχασα επεισόδια? Μου βγάζει φόρο!!!

Μισθωτός με 9000 μισθό (μόνο 3000 τεκμήριο άγαμου) βγαίνει 0 φόρος. Όταν προσθέτω το ταμείο ανεργίας μου βγάζει φόρο....!!!!!

Επίσης τί κάνουμε με τους αγρότες που έχουν μόνο αφορολόγητη επιδότηση (κάτω των 12000€)? Υποβάλω Ε3 βάζοντας μόνο την επιδότηση στην πρώτη σελίδα, κωδικό 908 (δεν πούλησε σοδιά και δεν έχει έξοδα) και δεν μεταφέρω ΤΙΠΟΤΑ στο Ε1???

Καλό κουράγιο (πόσο ακόμα????)

καλημερα, το ίδιο συνέβη και σε εμένα. έχουμε καμιά απάντηση ??? τη δήλωση παντως δεν τη στέλνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβάζω στο αρθ.14 παρ.2ε του 4172  τις περιπτώσεις που απαλλάσσονται από το φόρο..

 

ε) Οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία που χορηγούνται σε ανάπηρους με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον ογδόντα τοις εκατό (80%).

 

μου έχουν φέρει " γνωστοποίηση αποτελέσματος πιστοποίησης αναπηρίας" με 85% αλλά η σύνταξη είναι στον κωδ.303 και η επικουρική στον 321..

 

να το ψάξω ή δεν..

Δεν έχει σημασία. Εσείς θα τσεκάρετε τον κωδικό 905 ή 913 ανάλογα δηλαδή αν η αναπηρία είναι κινητική ή όχι και τα ποσά θα μεταφερθούν αυτόματα στους κωδικούς 619 ή 617 κατά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...