Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

λιγα  ευρω   τ ο κ ο ι    και προβληματα -αδικιες  που   δημιουργουν   - οπως  και για κατ.  εξωτ.-

 

ιδιοχρηση  ,  για  χωραφια 

 

ΔΑΠΑΝΕΣ   εκπιπτ  και  μη  εκπιπτ   αρθρ   22  ,   23  - ειναι ετοιμη η πολ  ,  σε λιγες  ?  ημερες θα την εχουμε  -

 

φορολογια ανηλικων

 

 για  καμμια    10 ρια    λογους  συνολικα   ,   θελουμε,   καμμια    10 ρια   μερες ,  για να ακουμπησουμε το  πληκτρολογιο

 

συναδελφοι  ,  την υγεια  μας πανω απ   ολα    !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορούμε να περάσουμε ιατρικά της γυναίκας στον κωδικό του συζύγου για να μειώσουμε τον φόρο από τον σύζυγο αφού δεν έχει εισοδήματα η σύζυγος? ή επειδή έχει αναγραφεί το αφμ της συζύγου στις ιατρικές αποδείξεις δεν μπορούμε να το κανούμε?

 

 

Άρθρο 11 Εξαρτώμενα μέλη

1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται: α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής

 

 

 

Καλησπέρα συνάδελφε Θανάση. :)

Νομίζω ότι εδώ είναι διαφορετική περίπτωση.

Ο συνάδελφος αναφέρει ότι η σύζυγος δεν έχει φορολογητέο εισόδημα ενώ η περίπτωση που έχω απαντήσει (στο σύνδεσμο που παραθέσατε), αφορά σε περίπτωση που η σύζυγος έχει φορολογητέο εισόδημα (οι τόκοι φορολογούνται με συντελεστή 15% (άρθρο 40), άσχετα αν στα φυσικά πρόσωπα η παρακράτηση του φόρου, εξαντλεί τη φορολογική υποχρέωση (άρθρο 37)).

Έτσι, η άποψή μου είναι, ότι μπορεί η δαπάνη αυτή να καταχωριστεί και να μειώσει το φόρο στον σύζυγο κι ας αφορά στην σύζυγο, με βάση το άρθρο 11...

Τι λέτε ; :)

 

Υ.Γ.

Παρεμπιπτόντως,  ο συνάδελφος εκεί άλλαξε την τελευταία δημοσίευσή του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφε Θανάση. :)

Νομίζω ότι εδώ είναι διαφορετική περίπτωση.

Ο συνάδελφος αναφέρει ότι η σύζυγος δεν έχει φορολογητέο εισόδημα ενώ η περίπτωση που έχω απαντήσει (στο σύνδεσμο που παραθέσατε), αφορά σε περίπτωση που η σύζυγος έχει φορολογητέο εισόδημα (οι τόκοι φορολογούνται με συντελεστή 15% (άρθρο 40), άσχετα αν στα φυσικά πρόσωπα η παρακράτηση του φόρου, εξαντλεί τη φορολογική υποχρέωση (άρθρο 37)).

Έτσι, η άποψή μου είναι, ότι μπορεί η δαπάνη αυτή να καταχωριστεί και να μειώσει το φόρο στον σύζυγο κι ας αφορά στην σύζυγο, με βάση το άρθρο 11...

Τι λέτε ; :)

 

Υ.Γ.

Παρεμπιπτόντως,  ο συνάδελφος εκεί άλλαξε την τελευταία δημοσίευσή του...

πάντως όπως και να έχει οι ιατρικές αποδείξεις που αναγράφουν τον ΑΦΜ της συζύγου δεν μπορούν να περαστούν στον κωδικό του συζύγου. Από εκεί και πέρα αν με βάση το άρθρο 11 μειώνει τον φόρο(αρκούντως να υπάρχουν εισοδήματα από την μεριά της συζύγου) τότε λαμπρά. Αλλά δεν έγκειται στο πώς θα το δηλώσουμε εμείς αφού πρέπει να καταχωρηθούν υποχρεωτικά στον κωδικό της συζύγου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και σ΄ εμένα  το ίδιο

Στην μεταφορά η data μεταφέρει το καθαρό ποσό τόκων.ενω θέλει το μεικτό,επιστροφή θα προκύψει μόνο αν έχει παρακρατήσει παραπάνω η τραπεζα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι συντάξεις του ιδιωτικού φορέα από Γερμανία σε φορολογικό κάτοικο και υπήκοο Ελλάδας φορολογούνται εδώ, έτσι δεν είναι?

Δες άρθρο XII στη ΣΑΔΦ με Γερμανία. Νομίζω θα σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δες άρθρο XII στη ΣΑΔΦ με Γερμανία. Νομίζω θα σε καλύψει.

το διάβασα αν και στην καθαρεύουσα διότι η σύμβαση είναι υπογεγραμμένη από το βασίλειον της Ελλάδος και το Ομόσπονδο κράτος της Γερμανίας και από ότι κατάλαβα οι συντάξεις του ιδιωτικού τομέα φορολογούνται στον τόπο κατοικίας του συνταξιούχου ήτοι του Έλληνα στην Ελλάδα και αντίστοιχα του Γερμανού στην Γερμανία(εννοώ στην περίπτωση που κάποιος Γερμανός πήρε σύνταξη από ελληνικό ταμείο και ζεί στην Γερμανία). Αν κατάλαβα λάθος παρακαλώ πείτε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το διάβασα αν και στην καθαρεύουσα διότι η σύμβαση είναι υπογεγραμμένη από το βασίλειον της Ελλάδος και το Ομόσπονδο κράτος της Γερμανίας και από ότι κατάλαβα οι συντάξεις του ιδιωτικού τομέα φορολογούνται στον τόπο κατοικίας του συνταξιούχου ήτοι του Έλληνα στην Ελλάδα και αντίστοιχα του Γερμανού στην Γερμανία(εννοώ στην περίπτωση που κάποιος Γερμανός πήρε σύνταξη από ελληνικό ταμείο και ζεί στην Γερμανία). Αν κατάλαβα λάθος παρακαλώ πείτε το

Κι εγώ σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει. Βέβαια όπως και να έχει θα χρειαστείς επίσημη βεβαίωση αποδοχων από τη Γερμανία, με τη σφραγίδα της Χάγης, την οποία πρέπει κατόπιν να μεταφράσεις.

Από την άλλη και δημόσια σύνταξη από Γερμανία πάλι εδώ θα σου την φορολογήσει, αφού αφαιρέσει το ποσό που παρακρατήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει. Βέβαια όπως και να έχει θα χρειαστείς επίσημη βεβαίωση αποδοχων από τη Γερμανία, με τη σφραγίδα της Χάγης, την οποία πρέπει κατόπιν να μεταφράσεις.

Από την άλλη και δημόσια σύνταξη από Γερμανία πάλι εδώ θα σου την φορολογήσει, αφού αφαιρέσει το ποσό που παρακρατήθηκε.

όχι δεν νομίζω, διότι η σύνταξη δημοσίου του Γερμανικού κράτους φορολογείται εκεί και εδώ μπαίνει στον 659,οπότε "τρώει" μόνο εισφορά αλληλεγγύης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο γάμος έγινε 30.01.15.

Ο γαμπρός είναι αλλοδαπός, έβγαλε ΑΦΜ στην Ελλάδα κατά τη δήλωση του γάμου στο μητρώο το 2015.

 

Παρ όλα αυτά, η νύφη δεν μπορεί να υποβάλλει δήλωση γιατί στην επιβεβαίωση στοιχείων υπάρχει γάμος και πρέπει να πέσει η δήλωση από τον σύζυγο....

 

:angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως όπως και να έχει οι ιατρικές αποδείξεις που αναγράφουν τον ΑΦΜ της συζύγου δεν μπορούν να περαστούν στον κωδικό του συζύγου. Από εκεί και πέρα αν με βάση το άρθρο 11 μειώνει τον φόρο(αρκούντως να υπάρχουν εισοδήματα από την μεριά της συζύγου) τότε λαμπρά. Αλλά δεν έγκειται στο πώς θα το δηλώσουμε εμείς αφού πρέπει να καταχωρηθούν υποχρεωτικά στον κωδικό της συζύγου

 

Καλημέρα.

Αυτό το "όπως και να έχει" αμφισβητώ με την άποψή μου συνάδελφε. Το αντίθετο ισχυρίζομαι. Ότι στην περίπτωση που σύζυγος δεν έχει φορολογητέο εισόδημα και έχει ιατρικές δαπάνες, μπορούν αυτές να μειώσουν τον φόρο που προκύπτει στον άλλο σύζυγο, αναγράφοντάς τις, στον κωδικό που αφορά στον άλλο. Αν αναγραφούν σ΄αυτόν που δεν έχει φορολογητέο εισόδημα, χάνεται η μείωση...

 

Τώρα όσον αφορά την περίπτωση που σύζυγος έχει φορολογητέα εισοδήματα και ιατρικές δαπάνες με συνολική μείωση μεγαλύτερη του φόρου που προκύπτει, η διαφορά πλέον, δεν μειώνει το φόρο του άλλου συζύγου.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=99024&p=670121

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο γάμος έγινε 30.01.15.

Ο γαμπρός είναι αλλοδαπός, έβγαλε ΑΦΜ στην Ελλάδα κατά τη δήλωση του γάμου στο μητρώο το 2015.

 

Παρ όλα αυτά, η νύφη δεν μπορεί να υποβάλλει δήλωση γιατί στην επιβεβαίωση στοιχείων υπάρχει γάμος και πρέπει να πέσει η δήλωση από τον σύζυγο....

 

:angry: :angry: :angry:

 

...

 Οι σύζυγοι, κατά τη διάρκεια του γάμου, υποχρεούνται να υποβάλουν κοινή δήλωση για τα εισοδήματά τους στα οποία ο φόρος, τα τέλη και οι εισφορές που αναλογούν υπολογίζονται χωριστά στο εισόδημα καθενός συζύγου.

...

 

Άρθρο 67 ΚΦΕ

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι δεν νομίζω, διότι η σύνταξη δημοσίου του Γερμανικού κράτους φορολογείται εκεί και εδώ μπαίνει στον 659,οπότε "τρώει" μόνο εισφορά αλληλεγγύης

Ναι, αλλά τότε ποιος ο λόγος του  κωδ. 389 (...έχει δικαίωμα φορολόγησης...) και του 391 (...έχει αποκλειστικό δικαίωμα φορολόγησης...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φυσικο προσωπο με 13037 μισθωτες , 6252 ζημια επιχειρησης και τεκμηρια 7725 του βγαινει να πληρωσει φορος 66 ευρω!!!πως γινεται αυτο και δεν λαμβανει επιστροφη?περυσι ειχε 5800 τελμηρια καιπηρε ολη την επιστροφη πισω απο μισθωτες και αλληλ....ψαχνω τον 4172 που εχει αλλαξει να το δω,αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φυσικο προσωπο με 13037 μισθωτες , 6252 ζημια επιχειρησης και τεκμηρια 7725 του βγαινει να πληρωσει φορος 66 ευρω!!!πως γινεται αυτο και δεν λαμβανει επιστροφη?περυσι ειχε 5800 τελμηρια καιπηρε ολη την επιστροφη πισω απο μισθωτες και αλληλ....ψαχνω τον 4172 που εχει αλλαξει να το δω,αλλα...

 

Τι φόρο του έχουν παρακρατήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φυσικο προσωπο με 13037 μισθωτες , 6252 ζημια επιχειρησης και τεκμηρια 7725 του βγαινει να πληρωσει φορος 66 ευρω!!!πως γινεται αυτο και δεν λαμβανει επιστροφη?περυσι ειχε 5800 τελμηρια καιπηρε ολη την επιστροφη πισω απο μισθωτες και αλληλ....ψαχνω τον 4172 που εχει αλλαξει να το δω,αλλα...

Πολύ αόριστο....

 

Γίνε πιο συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το διάβασα αν και στην καθαρεύουσα διότι η σύμβαση είναι υπογεγραμμένη από το βασίλειον της Ελλάδος και το Ομόσπονδο κράτος της Γερμανίας και από ότι κατάλαβα οι συντάξεις του ιδιωτικού τομέα φορολογούνται στον τόπο κατοικίας του συνταξιούχου ήτοι του Έλληνα στην Ελλάδα και αντίστοιχα του Γερμανού στην Γερμανία(εννοώ στην περίπτωση που κάποιος Γερμανός πήρε σύνταξη από ελληνικό ταμείο και ζεί στην Γερμανία). Αν κατάλαβα λάθος παρακαλώ πείτε το

Καλημέρα

 

Από ιδιωτικό φορέα φορολογούνται στο κράτος κατοικίας του φορολογούμενου, όπως πολύ σωστά είπατε. Συντάξεις από το δημόσιο, φορολογούνται μόνο στο κράτος που εκδόθηκαν!!!! Ειδικά για του δημοσίου είμαι απόλυτα σίγουρος, καθώς πλην την ΣΑΔΦ μας το παν και σε σεμινάριο στη Θεσσαλονίκη, ως χαρακτηριστικό παράδειγμα που γίνονται λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

Καλημερα και καλη δυναμη σε όλους,

Συνταξιούχος οαεε  με αναπηρια εφορου ζωης 67% 1. Εχει προσυμπληρωθει  ο κωδικος 619 αντιγια τον 303 2. Μου βγαζει μηνυμα όταν παω να κανω υποβολη ότι από τα αρχεια δεν προκυπτει οτ εχει αναπηρία. Και να παει τα δικαιολογητικα. Ενώ όλα τα προηγουμενα χρονια δεν ειχε καποιο προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκκαθαριση ΤΑΧΙΣ

 

049 - 1600

211 - 40 TM = 1600 TEKMHRIO

851 - 1600

διαβίωσης - 3000

 

6200 € τεκμηρια = 0,0 φορος

 

---------

 

ιδια δεδομενα μονο με μια μικρη αλλαγη ΤΟΚΟΙ καταθεσεων

 

εκκαθαριση ΤΑΧΙΣ

 

049 - 1600

211 - 40 TM = 1600 TEKMHRIO

851 - 1600

667 - 0,01

διαβίωσης - 3000

 

6200 € τεκμηρια = 1612,00 + 55%  886,60 = 2498,60 φορος :blink::wacko:

 

---------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι φόρο του έχουν παρακρατήσει?δεν εχει τελος επιτηδευματος και αναλυτικα 13037,58 μισθωτες , 768,27 αναλογουν , 756,75 παρακρατηθεις , 130,37 αλληλεγ 6252,83 ζημια και 7725 τεκμηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

Καλημερα και καλη δυναμη σε όλους,

Συνταξιούχος οαεε  με αναπηρια εφορου ζωης 67% 1. Εχει προσυμπληρωθει  ο κωδικος 619 αντιγια τον 303 2. Μου βγαζει μηνυμα όταν παω να κανω υποβολη ότι από τα αρχεια δεν προκυπτει οτ εχει αναπηρία. Και να παει τα δικαιολογητικα. Ενώ όλα τα προηγουμενα χρονια δεν ειχε καποιο προβλημα!

Να το δεις λιγο μηπως εκαναν λαθος στη υποβολη βεβαιωσης αποδοχων.παντως εχω μια παρομοια περιπτωση σε συνταξιουχο ικα με αναπηρια 67%,βεβαια η συνταξη του ειναι κανονικα περασμενη στο κωδ.303, αλλα μου ζηταει κ μενα δικαιολογητικα για την αναπηρια κατι που δε ζητουσε περυσι.τι δικαιολογητικα να στειλω?τη βεβαιωση αποδοχων οπου αναγραφεται η αναπηρια 67%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ αόριστο....

 

Γίνε πιο συγκεκριμένη.

δεν εχει τελος επιτηδευματος και αναλυτικα 13037,58 μισθωτες , 768,27 αναλογουν , 756,75 παρακρατηθεις , 130,37 αλληλεγ 6252,83 ζημια και 7725 τεκμηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 67 ΚΦΕ

Καλημέρα

 

Καλημέρα Μπάμπη,

όπως τα λες είναι πράγματι... το ότι είναι και νομικά κατοχυρωμένη η πατάτα είναι ακόμα χειρότερο. Αυτό που λέει το Αρ.67 είναι μη εφαρμόσιμο.

Ο σύζυγος το 2014 δεν υπήρχε καν για τις ελληνικές φορολογικές αρχές. Είναι σαν να βάζουμε τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2015 στα προστατευόμενα μέλη.

 

Πώς λοιπόν θα βάλω ένα τέτοιο άτομο στη δήλωση; Και  πως θα τον θεωρήσω φορολογικό κάτοικο Ελλάδας, από τη στιγμή που δεν ήταν;

Γενικά είναι μη συμβατή με τη πραγματικότητα η διάταξη και θα πρέπει να το διευθετήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν εχει τελος επιτηδευματος και αναλυτικα 13037,58 μισθωτες , 768,27 αναλογουν , 756,75 παρακρατηθεις , 130,37 αλληλεγ 6252,83 ζημια και 7725 τεκμηρια

με αυτά τα δεδομένα πάντως η εκκαθάριση πρέπει να είναι μηδέν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...