Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Οσο αφορά το επίδομα μακροχρόνια ανέργων θα συμφωνήσω οτι λογικά πάει στον 661. Για το οικογενειακό επίδομα του οαεδ όμως δεν υπάρχει επιλογή στον πίνακα που ανοίγει στον κωδικό 657... Οπότε υποθέτω πως πάμε αναγκαστικά στις λοιπές περιπτώσεις του 659...

στο φετινο Ε1 υπαρχει κωδικος που να υποδηλωνςι οτι καποιος ειναι γραμμενος στα μητρωα του ΟΑΕΔ?σορρυ για την ερωτηση αλλα ουτε να τα δουμε ολα δεν προλαβαινουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη βρε παιδιά είμαι ο μόνος που δεν έχει ξεκινήσει την υποβολή δηλώσεων ή είμαστε πολλοί?!

 

Αν σε πω ότι δεν έχω δει ούτε τι χρώμα έχει το έντυπο φέτος θα με πιστέψεις???  :D  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι τοκοι καταθεσεων και ο φορος τους υπολογιζετε μονο για την ειδικη εισφορα

αλληλεγγύης ή αθροίζεται με τα υπολοιπα εισοδηματα  και συνυπολογίζετε στην

εκκαθάριση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα για να τα έχουμε μαζεμένα 

 

επίδομα πετρελαίου       : 781

κοινωνικό μέρισμα         :  659

επίδομα μακρ. ανέργων : 661

οικ. επίδομα οαεδ          : 657

Α21                                : 617 H 657

επιδόματα πρόνοιας       : 781

φοιτητικό επίδομα              : 781

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μην βιαζόμαστε παιδιά....δεν μπορούμε να εργαστούμε...

από την Περιφέρεια με ενημέρωσαν ότι όλες οι βεβαιώσεις που έχουν στείλει στο taxis δεν έχουν αναρτηθεί και από ότι τους έχουν πει μάλλον από την άλλη εβδομάδα θα φαίνονται...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2016!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το πετρελαιο μπορεις να μην το βαλεις πουθενα!!!το α21 στο 657,ετσι και αλλιως αν κλικαρεις αυτους τους κωδικους σου βγαζει τι παει που!!!και να ξεχασεις κατι δεν τρεχει τιποτα στις πιο πολλες περιπτωσεις,πχ να βαλεις το α21!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα με ψαρώνεις!?με το άγχος που έχω τα πίστευώ όλα!αφού σε όσους δοκίμασα να στείλω δφε μου έβγαλε επιστροφή του φόρου απο τόκους καταθέσεων!

Και σ΄ εμένα  το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορούμε να περάσουμε ιατρικά της γυναίκας στον κωδικό του συζύγου για να μειώσουμε τον φόρο από τον σύζυγο αφού δεν έχει εισοδήματα η σύζυγος? ή επειδή έχει αναγραφεί το αφμ της συζύγου στις ιατρικές αποδείξεις δεν μπορούμε να το κανούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορούμε να περάσουμε ιατρικά της γυναίκας στον κωδικό του συζύγου για να μειώσουμε τον φόρο από τον σύζυγο αφού δεν έχει εισοδήματα η σύζυγος? ή επειδή έχει αναγραφεί το αφμ της συζύγου στις ιατρικές αποδείξεις δεν μπορούμε να το κανούμε?

 

Θεωρητικά όχι, δεν υπάρχει σχετική διάταξη που να μεταφέρει την έκπτωση του φόρου από τον ένα σύζυγο στον άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με εισόδημα μόνο από τόκους 0,05 και 0,06 για τον σύζυγο και την σύζυγο αντίστοιχα  προκύπτει φόρος λόγω των τεκμηρίων 3800.Δεν υπάρχει εισόδημα για ανάλωση.Το 2014 ήταν και οι δύο άνεργοι αλλά χωρίς ενημερωμένη κάρτα ανεργίας.Τώρα πλέον εργάζονται στο 2015 οπότε δεν μπορούν έστω και τώρα να πάνε να εκδώσουν κάρτα ανεργίας για να φορολογηθουν με την κλίμακα των μισθωτών(μια υπόθεση κάνω μπας και το έσωζαν).Εαν βγάλω τους τόκους τότε μπορεί να θεωρηθεί ανακριβής δήλωση και να έχει ο φορολογούμενος τα παρακάτω:1. Αν το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση φορολογική δήλωση υπολείπεται του ποσού του φόρου που
 προκύπτει με βάση το διορθωτικό προσδιορισμό φόρου που πραγματοποιήθηκε από τη Φορολογική Διοίκηση, ο φορολογούμενος υπόκειται σε πρόστιμο επί της διαφοράς ως εξής:
α) δέκα τοις εκατό (10%) του ποσού της διαφοράς, εάν το εν λόγω ποσό ανέρχεται σε ποσοστό από πέντε (5%) έως είκοσι (20%) τοις εκατό του φόρου που προκύπτει με βάση τη φορολογική δήλωση,
β) τριάντα τοις εκατό (30%) του ποσού της διαφοράς, αν το εν λόγω ποσό υπερβαίνει σε ποσοστό το είκοσι τοις εκατό (20%) του φόρου που προκύπτει βάσει της φορολογικής δήλωσης,
γ) εκατό τοις εκατό (100%) του ποσού της διαφοράς, αν το εν λόγω ποσό υπερβαίνει σε ποσοστό το πενήντα τοις εκατό (50%) του φόρου που προκύπτει με βάση τη φορολογική δήλωση και αποδεικνύεται ότι η ανακρίβεια οφείλεται σε πρόθεση του φορολογουμένου.

Τι θα κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

το ενοικιο ατομικης επιχειρησης το βαζουμε στον 419 η δεν το βαζουμε καθολου φετος ?

 

 

 

 

γράφει πουθενά ενοίκιο επαγγελματικής εγκατάστασης?

 

αν το βάλεις εκεί ,σε τυχόν εμμέσους ελέγχους θα το λάβουν και αυτό ,ενώ έχει υπολογιστεί στο αποτέλεσμα της ατομικής.

 

λέω εγώ τώρα,όχι ότι το ξέρω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γράφει πουθενά ενοίκιο επαγγελματικής εγκατάστασης?

 

αν το βάλεις εκεί ,σε τυχόν εμμέσους ελέγχους θα το λάβουν και αυτό ,ενώ έχει υπολογιστεί στο αποτέλεσμα της ατομικής.

 

λέω εγώ τώρα,όχι ότι το ξέρω σίγουρα.

ευχαριστω αρα δεν το βαζουμε πια στοι ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με εισόδημα μόνο από τόκους 0,05 και 0,06 για τον σύζυγο και την σύζυγο αντίστοιχα  προκύπτει φόρος λόγω των τεκμηρίων 3800.Δεν υπάρχει εισόδημα για ανάλωση.Το 2014 ήταν και οι δύο άνεργοι αλλά χωρίς ενημερωμένη κάρτα ανεργίας.Τώρα πλέον εργάζονται στο 2015 οπότε δεν μπορούν έστω και τώρα να πάνε να εκδώσουν κάρτα ανεργίας για να φορολογηθουν με την κλίμακα των μισθωτών(μια υπόθεση κάνω μπας και το έσωζαν).Εαν βγάλω τους τόκους τότε μπορεί να θεωρηθεί ανακριβής δήλωση και να έχει ο φορολογούμενος τα παρακάτω:1. Αν το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση φορολογική δήλωση υπολείπεται του ποσού του φόρου που

 προκύπτει με βάση το διορθωτικό προσδιορισμό φόρου που πραγματοποιήθηκε από τη Φορολογική Διοίκηση, ο φορολογούμενος υπόκειται σε πρόστιμο επί της διαφοράς ως εξής:

α) δέκα τοις εκατό (10%) του ποσού της διαφοράς, εάν το εν λόγω ποσό ανέρχεται σε ποσοστό από πέντε (5%) έως είκοσι (20%) τοις εκατό του φόρου που προκύπτει με βάση τη φορολογική δήλωση,

β) τριάντα τοις εκατό (30%) του ποσού της διαφοράς, αν το εν λόγω ποσό υπερβαίνει σε ποσοστό το είκοσι τοις εκατό (20%) του φόρου που προκύπτει βάσει της φορολογικής δήλωσης,

γ) εκατό τοις εκατό (100%) του ποσού της διαφοράς, αν το εν λόγω ποσό υπερβαίνει σε ποσοστό το πενήντα τοις εκατό (50%) του φόρου που προκύπτει με βάση τη φορολογική δήλωση και αποδεικνύεται ότι η ανακρίβεια οφείλεται σε πρόθεση του φορολογουμένου.

Τι θα κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση?

 

σε πρώτη φάση περίμενε ,γιατί θα σκάσουν πολλά τέτοια οπότε θα βάλουν ένα όριο έστω και 10 ευρώ.

 

εάν δεν κάνουν κάτι ,γιατί θέλουν και οι τράπεζες να παρακαλάς να μην χρεώνουν τόκους ,δείξτους πως να το βγάλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε πρώτη φάση περίμενε ,γιατί θα σκάσουν πολλά τέτοια οπότε θα βάλουν ένα όριο έστω και 10 ευρώ.

 

εάν δεν κάνουν κάτι ,γιατί θέλουν και οι τράπεζες να παρακαλάς να μην χρεώνουν τόκους ,δείξτους πως να το βγάλουν.

Όντως το πιο πιθανό  είναι να βάλουν κάποιο όριο  στους τόκους διαφορετικά θα πέσει πολυ κλάμα.Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω αρα δεν το βαζουμε πια στοι ε1

ότι καταλαβαίνεις εσύ θόδωρε καταλαβαίνουμε και μεις..

83451_thumb1.jpg

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα με ψαρώνεις!?με το άγχος που έχω τα πίστευώ όλα!αφού σε όσους δοκίμασα να στείλω δφε μου έβγαλε επιστροφή του φόρου απο τόκους καταθέσεων!

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΕΓΩ ΕΣΤΕΙΛΑ 15 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΛΕΣ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΙΟΥΝΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι συντάξεις του ιδιωτικού φορέα από Γερμανία σε φορολογικό κάτοικο και υπήκοο Ελλάδας φορολογούνται εδώ, έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορούμε να περάσουμε ιατρικά της γυναίκας στον κωδικό του συζύγου για να μειώσουμε τον φόρο από τον σύζυγο αφού δεν έχει εισοδήματα η σύζυγος? ή επειδή έχει αναγραφεί το αφμ της συζύγου στις ιατρικές αποδείξεις δεν μπορούμε να το κανούμε?

 

Άρθρο 11 Εξαρτώμενα μέλη

1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται: α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με εισόδημα μόνο από τόκους 0,05 και 0,06 για τον σύζυγο και την σύζυγο αντίστοιχα  προκύπτει φόρος λόγω των τεκμηρίων 3800.Δεν υπάρχει εισόδημα για ανάλωση.Το 2014 ήταν και οι δύο άνεργοι αλλά χωρίς ενημερωμένη κάρτα ανεργίας.Τώρα πλέον εργάζονται στο 2015 οπότε δεν μπορούν έστω και τώρα να πάνε να εκδώσουν κάρτα ανεργίας για να φορολογηθουν με την κλίμακα των μισθωτών(μια υπόθεση κάνω μπας και το έσωζαν).Εαν βγάλω τους τόκους τότε μπορεί να θεωρηθεί ανακριβής δήλωση και να έχει ο φορολογούμενος τα παρακάτω:1. Αν το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση φορολογική δήλωση υπολείπεται του ποσού του φόρου που

 προκύπτει με βάση το διορθωτικό προσδιορισμό φόρου που πραγματοποιήθηκε από τη Φορολογική Διοίκηση, ο φορολογούμενος υπόκειται σε πρόστιμο επί της διαφοράς ως εξής:

α) δέκα τοις εκατό (10%) του ποσού της διαφοράς, εάν το εν λόγω ποσό ανέρχεται σε ποσοστό από πέντε (5%) έως είκοσι (20%) τοις εκατό του φόρου που προκύπτει με βάση τη φορολογική δήλωση,

β) τριάντα τοις εκατό (30%) του ποσού της διαφοράς, αν το εν λόγω ποσό υπερβαίνει σε ποσοστό το είκοσι τοις εκατό (20%) του φόρου που προκύπτει βάσει της φορολογικής δήλωσης,

γ) εκατό τοις εκατό (100%) του ποσού της διαφοράς, αν το εν λόγω ποσό υπερβαίνει σε ποσοστό το πενήντα τοις εκατό (50%) του φόρου που προκύπτει με βάση τη φορολογική δήλωση και αποδεικνύεται ότι η ανακρίβεια οφείλεται σε πρόθεση του φορολογουμένου.

Τι θα κάνατε σε αντίστοιχη περίπτω

αυτο φετος θα ειναι μεγαλο προβλημα.περυσι οι αντιστοιχες περιπτωσεις φορολογουνταν με τη κλιμακα των μισθωτων.δε ξερω αν κφετος τελευται στιγμη μπορουν να αλαξουν κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν σε πω ότι δεν έχω δει ούτε τι χρώμα έχει το έντυπο φέτος θα με πιστέψεις???  :D  B)

Θα σε πιστέψω μια χαρά!Κι εγώ τα ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...