Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εχω στον κωδικό 301 το ποσό των 192,80 στον 313 40,61 και στον 315 40,00 απο επιδοτούμενα σεμινάρια με αμοιβές με την παρακάτω ένδειξη

 

"Αμοιβές ασκούμενων δικηγόρων, πρακτική άσκηση φοιτητών, συμμετοχή σε επιδοτούμενα σεμινάρια, περιστασιακά απασχολούμενοι κτλ."

όταν πατάω συνέχεια υποβολής δεν μου επιτρεπει να ολοκληρώσω την υποβολή  ,χωρίς να μου βγάζει μήνυμα λάθους.

Εκτός από ένα ποσό από επίδομα ανεργίας και δήλωση φιλοξενίας δεν υπάρχει άλλος κωδικός συμπληρωμένος.

Που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα?

αν η δηλωση εχει πιστωτικο υπολοιπο τοτε θα πρεπει να συμπληρωσεις αριθμο iban για να συνεχισει η εκκαθαριση φορου.ειδες μηπως ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν η δηλωση εχει πιστωτικο υπολοιπο τοτε θα πρεπει να συμπληρωσεις αριθμο iban για να συνεχισει η εκκαθαριση φορου.ειδες μηπως ειναι αυτο?

το έκανα και αυτό....αλλά τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

είναι προσυμπληρωμένο ....αλλά δεν βάζει μήνυμα λάθους

Και γω το ίδιο πρόβλημα σήμερα , μόνο επιστροφή στο μενού με άφηνε να πατήσω !

Σίγουρα υπάρχει θέμα γιατί, μια απλή δήλωση μισθωτού την πείρε κανονικά μετά νομίζοντας πως το σύστημα έχει θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΩΤΗΣΗ ,

1.ΣΤΟ ΦΕΤΙΝΟ Ε1 ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΟΠΩΣ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ?

2.ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 667 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΦΙΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΣΟ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 667 Η ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΩΤΗΣΗ ,

1.ΣΤΟ ΦΕΤΙΝΟ Ε1 ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΟΠΩΣ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ?

2.ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 667 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΦΙΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΣΟ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 667 Η ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ?

 

Aυτό είπαμε και πιο πάνω.. Συνάδελφος ο οποίος έκανε την αφαίρεση του φόρου απο το ποσό που έβγαζε στο πινακάκι στην ολοκλήρωση της δήλωσης του ζητούσε τα δικαιολογητικά η ΔΗΛΕΔ στο τέλος.. Αν "χτυπήσεις" και τον κωδικό 667 σου ανοίγει ένα πινακάκι που γράφει ξεκάθαρα "ποσό (προ φόρων).... Για τον υπολογισμό της εισφοράς αλληλ. λαμβάνει κατα την εκκαθάριση το ποσό το καθαρό.. Το τσέκαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aυτό είπαμε και πιο πάνω.. Συνάδελφος ο οποίος έκανε την αφαίρεση του φόρου απο το ποσό που έβγαζε στο πινακάκι στην ολοκλήρωση της δήλωσης του ζητούσε τα δικαιολογητικά η ΔΗΛΕΔ στο τέλος.. Αν "χτυπήσεις" και τον κωδικό 667 σου ανοίγει ένα πινακάκι που γράφει ξεκάθαρα "ποσό (προ φόρων).... Για τον υπολογισμό της εισφοράς αλληλ. λαμβάνει κατα την εκκαθάριση το ποσό το καθαρό.. Το τσέκαρα

ΑΡΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Για όσους βιάζονται μου ήρθε σήμερα  μην.με οδηγίες από της astbooks.

 

Για να μην κράζετε δεν το έχω δει και ούτε ξέρω αν έχει ή όχι κάποια λάθη.

 

Το παραθέτω αν θέλει κάποιος να του ρίξει μία ματιά.

 

http://taxpress.gr/archives/27479

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και γω το ίδιο πρόβλημα σήμερα , μόνο επιστροφή στο μενού με άφηνε να πατήσω !

Σίγουρα υπάρχει θέμα γιατί, μια απλή δήλωση μισθωτού την πείρε κανονικά μετά νομίζοντας πως το σύστημα έχει θέμα!

ακριβος το ίδιο πρόβλημα και σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακριβος το ίδιο πρόβλημα και σε μένα.

Καλημέρα, και εγω το ίδιο πρόβλημα απο το Σάββατο.

Μίλησα με το TAXIS εχθές και με ρώτησαν απο ποιόν browser μπαίνω,τους λέω απο το MOZILLA και

μου λέει να μπω απο τον EXPLORER !!!!!

Μπαίνω απο τον EXPLORER τίποτα!!!!

Τους ξαναπαίρνω και μου λένε εεεεεε   ναι για προσπαθήστε αύριο γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα..

Εγώ πιστεύω ότι το κάνει στις ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ εκκαθαρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, σε βεβαιωσεις αποδοχων που στελνουν τα ασφαλιστικα ταμεια (πχ ΙΚΑ) που στελνουν ΄΄αναδρομικα κυριας συνταξης που φορολογουνται στο ετος που αναγονται΄΄ χωρις να περνανε στην φετινη δηλωση εννοειται τι κανουμε??βρισκουμε ποιο ετος αφορα που βγαινει απο την βεβαιωση αποδοχων των ταμειων και υποβαλλουμε συμπληρωματικες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, σε βεβαιωσεις αποδοχων που στελνουν τα ασφαλιστικα ταμεια (πχ ΙΚΑ) που στελνουν ΄΄αναδρομικα κυριας συνταξης που φορολογουνται στο ετος που αναγονται΄΄ χωρις να περνανε στην φετινη δηλωση εννοειται τι κανουμε??βρισκουμε ποιο ετος αφορα που βγαινει απο την βεβαιωση αποδοχων των ταμειων και υποβαλλουμε συμπληρωματικες ??

ναί όπως και τα προηγούμενα χρόνια δηλ.από το φορολογικό έτος 2015 αλλάζει αυτό το σκηνικό και θα μπαίνουν στο έτος που εισπράττονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναί όπως και τα προηγούμενα χρόνια δηλ.από το φορολογικό έτος 2015 αλλάζει αυτό το σκηνικό και θα μπαίνουν στο έτος που εισπράττονται

Εγώ θα επιμείνω και θα ξαναρωτήσω πως συμπεραίνετε ότι το σκηνικό αλλάζει από το 2015 και μετά?

Αφού ο 4172 ισχύει για εισοδήματα που αποκτώνται από το φορολογικό έτος 2014 και μετά και ο ίδιος ορίζει ότι το "αποκτώνται" για τα αναδρομικά σημαίνει τότε που εισπράχθηκαν (δλδ στην περίπτωση μας το 2014)

Άρα εισπράχθηκαν το 2014 - ο 4172 ισχύει για εισοδήματα που αποκτώνται το 2014 (αναδρομικά = εισπράττονται).....ε πως καταλήγουμε σε τροποποιητική??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα επιμείνω και θα ξαναρωτήσω πως συμπεραίνετε ότι το σκηνικό αλλάζει από το 2015 και μετά?

Αφού ο 4172 ισχύει για εισοδήματα που αποκτώνται από το φορολογικό έτος 2014 και μετά και ο ίδιος ορίζει ότι το "αποκτώνται" για τα αναδρομικά σημαίνει τότε που εισπράχθηκαν (δλδ στην περίπτωση μας το 2014)

Άρα εισπράχθηκαν το 2014 - ο 4172 ισχύει για εισοδήματα που αποκτώνται το 2014 (αναδρομικά = εισπράττονται).....ε πως καταλήγουμε σε τροποποιητική??

Δεν το έχω μελετήσει προσωπικά το θέμα, αλλά σε σεμινάριο που παρακολούθησα με το Κ.Χριστοπουλο είπε αυτό το πράγμα ότι για τα προηγούμενα χρόνια κάνουμε τροποποιητικές και απο το 2015 θα μπουν στο έτος που εισπράττονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα επιμείνω και θα ξαναρωτήσω πως συμπεραίνετε ότι το σκηνικό αλλάζει από το 2015 και μετά?

Αφού ο 4172 ισχύει για εισοδήματα που αποκτώνται από το φορολογικό έτος 2014 και μετά και ο ίδιος ορίζει ότι το "αποκτώνται" για τα αναδρομικά σημαίνει τότε που εισπράχθηκαν (δλδ στην περίπτωση μας το 2014)

Άρα εισπράχθηκαν το 2014 - ο 4172 ισχύει για εισοδήματα που αποκτώνται το 2014 (αναδρομικά = εισπράττονται).....ε πως καταλήγουμε σε τροποποιητική??

καταλήγουμε σε τροποποιητική διότι η αναδρομική σύνταξη της χρήσης 2012 ή του 2013(έστω κι αν εισπράττεται στο 2014)  δεν εμπίπτει στις διατάξεις του 4172 αλλά του προηγούμενου ΚΦΕ..

 

στις διατάξεις του 4172 θα εμπίπτει η αναδρομική σύνταξη του φορολογικού 2014 που θα εισπραχθεί στο φορολογικό 2015 και θα δηλωθεί στο φορολογικό 2015 και όχι στο φορολογικό 2014 με τροποποιητική.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην λίστα των βεβαιώσεων υπάρχει βεβαίωση απο το ικα με αιτιολογία αμοιβές απο επιχειρηματική δραστηριότητα ενώ ουδέποτε είχα συναλλάγες με το ικα. Γνωρίζει κάποιος που πρέπει να απευθυνθώ για να το διορθώσουν??? μήπως στο ικα της περιοχής μου??? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καταλήγουμε σε τροποποιητική διότι η αναδρομική σύνταξη της χρήσης 2012 ή του 2013(έστω κι αν εισπράττεται στο 2014???)  δεν εμπίπτει στις διατάξεις του 4172 αλλά του προηγούμενου ΚΦΕ..

 

στις διατάξεις του 4172 θα εμπίπτει η αναδρομική σύνταξη του φορολογικού 2014 που θα εισπραχθεί στο φορολογικό 2015 και θα δηλωθεί στο φορολογικό 2015 και όχι στο φορολογικό 2014 με τροποποιητική.. 

 

η είσπραξη που γίνεται το 2014 είναι το γεγονός που εμπίπτει στις διατάξεις του 4172.

 

δηλαδή το αρ.8 παρ.4 του ν.4172 ισχύει για αναδρομικά που εισπράττονται από το φορολογικό 2015 και μετά?? (σε αντίθεση με τον υπόλοιπο ν.4172 που ισχύει για εισοδήματα που αποκτώνται από το φορολογικό 2014 και μετά)..... 

από που προκύπτει, πως, γιατί, διατυπώνεται πουθενά αυτό το "έστω.."??

 

Να το θέσω και αλλιώς: η φράση "φορολογικό έτος" (αρ.8 παρ.1) ισχύει για την χρήση 2014 και μετά (1/1/2014 και μετά)......ενώ η παρ.4 του ίδιου άρθρου ισχύει για το φορολογικό 2015 και μετά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...