Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε περίπτωση που έχει και η σύζυγος αγροτικά εισοδήματα πρέπει να βγάλει δικούς της κωδικούς για να κάνει Ε3 δικό της;;;;;;;;;;;;

Δεν πρόκειται να τελειώσουμε...

Ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μίλησα με το taxis για το θέμα των τόκων και μου είπαν ότι υπάρχει ένα θεματάκι (διότι όπως είπαν είμαστε πολλοί που έχουμε το ίδιο πρόβλημα) και με διαβεβαίωσαν ότι θα μας ενημερώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν εννοεις τις βεβαιωσεις μισθων-συνταξεων,απο το site του οαεε με το αφμ και τον αμκα του φορολογουμενου

 

Συγνώμη αλλά δεν το διευκρίνισα.

Εισφορές ΟΑΕΕ εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Αυτό βρέθηκε σε site και ήδη έχω αρχίζει να εκνευρίζομαι!!!

 

Περισσότερες από 17.000 φορολογικές δηλώσεις μέσα σε 3 ημέρες

 

αφού βιάζονται τα γερόντια να πάνε στα εξοχικά τους...εγώ δεν έχω στείλει ούτε μία ούτε πρόκειται για τις επόμενες 10 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι βεβαίωσεις συνταξιούχου ΙΚΑ με επικουρικό ΤΕΑΜ μέχρι πέρσυ δεν ήταν σε μία βεβαίωση και τα 2 ποσά??? τώρα τύπωσα σε έναν την βεβαίωση και είχε μόνο το ΙΚΑ και όχι το ΤΕΑΜ...Τί γίνεται ρε παιδιά???? 

Στην δήλωση είναι περασμένο και το επικουρικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην δήλωση είναι περασμένο και το επικουρικό

 

Τα έχουν σε δύο ξεχωριστές βεβαιώσεις ανά τραπεζικό λογαριασμό.

Αν δεις σε μια τριμηνιαία του ΙΚΑ υπάρχουν δύο αριθμοί ΔΙΑΣ.

Βγάζεις βεβαίωση και για τους δυο αριθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Αυτό βρέθηκε σε site και ήδη έχω αρχίζει να εκνευρίζομαι!!!

 

Περισσότερες από 17.000 φορολογικές δηλώσεις μέσα σε 3 ημέρες

 

αυτό το διάβασα και εγώ και τρελλάθηκα.........μας δουλεύουν????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μίλησα με το taxis για το θέμα των τόκων και μου είπαν ότι υπάρχει ένα θεματάκι (διότι όπως είπαν είμαστε πολλοί που έχουμε το ίδιο πρόβλημα) και με διαβεβαίωσαν ότι θα μας ενημερώσουν.

ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ  ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙ ΜΕ 26%? ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αλλά δεν το διευκρίνισα.

Εισφορές ΟΑΕΕ εννοώ.

για τις εισφορες κ γω δε βρηκα κατι,ελπιζω να μην ειναι αυτο που θελει κλειδαριθμο για οαεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΕ 42ΤΜ ΜΙΣΘΩΜΕΝΗ ΟΙΚΙΑ ΚΑΙ 0,10€ ΤΟΚΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ  1886,04€

ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, έχω την εξής περίπτωση:

 

Άτομο με εισοδήματα από 6μηνη πρακτική το φορολογικό έτος 2014 μπαίνει να στείλει τη δήλωση και στο κωδικό 301 εμφανίζεται αυτόματα από βεβαίωση αποδοχών, το ποσό των 6.067,50 € με αναλογούν φόρο 216,82 € και φόρο που παρακρατήθηκε 213,57 €.

 

Από το ΙΚΑ και τις ΑΠΔ φαίνεται πως ναι μεν το πακέτο κάλυψης είναι 210, όπως και απαιτείται σε περιπτώσεις πρακτικής άσκησης ( με 0,0% ασφαλιστικές εισφορές και 1,0 % εργοδοτικές εισφορές ) αλλά ο κωδικός τύπου των αποδοχών είναι 01 ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι 13.

 

Γνωρίζετε επομένως,  αν υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στο ότι δηλώθηκε στο συγκεκριμένο κωδικό στις ΑΠΔ ( στο 01 δηλαδή αντί του 13 οπού είναι οι τεκμαρτές αποδοχές στο ΙΚΑ) και  τελικά για αυτό το λόγο μεταφέρθηκε και στον αντίστοιχο κωδικό στο Ε1;

 

Αν είχε δηλωθεί εξ’αρχής με τύπο αποδοχών 13 θα το εμφάνιζε πάλι σαν καθαρό ποσό από μισθούς και ημερομίσθια;

Ουσιαστικά τώρα φαίνεται πως θα έχει και επιστροφή και δεν ξέρω κατά  πόσο είναι ορθό.

 

Το βασικό μου ερώτημα επομένως είναι αν ο εσφαλμένος τύπου αποδοχών κωδικός είναι αυτός που μεταβίβασε το ποσό στο Ε1 στο κωδικό 301 ή ούτως η άλλως και με κωδικό 13 τεκμαρτές αποδοχές θα περνούσε στον παραπάνω κωδικό καθαρών ποσών από μισθούς και θα είχε πάλι επιστροφή φόρου.

Επίσης με το ποσό που πήρε από ΕΣΠΑ ( 1980) το δηλώνει σε ξεχωριστό κωδικό ή υποτίθεται με συμπεριλαμβάνεται στα 6.067,50 € ;

 

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων !!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ  ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙ ΜΕ 26%? ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.

όχι αυτό...πέρασα τους τόκους αφού αφαίρεσα τον φόρο (όπως και πέρυσι) και μου ζητάει να στείλω τα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι αυτό...πέρασα τους τόκους αφού αφαίρεσα τον φόρο (όπως και πέρυσι) και μου ζητάει να στείλω τα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ...

 

Αν ανοίξεις το πινακάκι του κωδικού 667-668 γράφει ξεκάθαρα "δηλώνονται οι τόκοι προ φόρων...".. Οπότε το βάζεις "ακαθάριστο όπως είναι" και για τον υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγύης τραβάει αυτόματα το καθαρό ποσό (κωδ 667 μείον κωδ.675) Το έκανα επαλήθευση σε δήλωση που είχα και μου υπολογίζει την εισφορά με βάση το καθαρό ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν έχει καμμία σχέση η απδ. Τα ποσά της δήλωσης (E1) μεταφέρονται απο το αρχειάκι που ανεβάσατε σαν βεβαιώσεις αποδοχών!

 

 

Καλησπέρα, έχω την εξής περίπτωση:

 

Άτομο με εισοδήματα από 6μηνη πρακτική το φορολογικό έτος 2014 μπαίνει να στείλει τη δήλωση και στο κωδικό 301 εμφανίζεται αυτόματα από βεβαίωση αποδοχών, το ποσό των 6.067,50 € με αναλογούν φόρο 216,82 € και φόρο που παρακρατήθηκε 213,57 €.

 

Από το ΙΚΑ και τις ΑΠΔ φαίνεται πως ναι μεν το πακέτο κάλυψης είναι 210, όπως και απαιτείται σε περιπτώσεις πρακτικής άσκησης ( με 0,0% ασφαλιστικές εισφορές και 1,0 % εργοδοτικές εισφορές ) αλλά ο κωδικός τύπου των αποδοχών είναι 01 ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι 13.

 

Γνωρίζετε επομένως,  αν υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στο ότι δηλώθηκε στο συγκεκριμένο κωδικό στις ΑΠΔ ( στο 01 δηλαδή αντί του 13 οπού είναι οι τεκμαρτές αποδοχές στο ΙΚΑ) και  τελικά για αυτό το λόγο μεταφέρθηκε και στον αντίστοιχο κωδικό στο Ε1;

 

Αν είχε δηλωθεί εξ’αρχής με τύπο αποδοχών 13 θα το εμφάνιζε πάλι σαν καθαρό ποσό από μισθούς και ημερομίσθια;

Ουσιαστικά τώρα φαίνεται πως θα έχει και επιστροφή και δεν ξέρω κατά  πόσο είναι ορθό.

 

Το βασικό μου ερώτημα επομένως είναι αν ο εσφαλμένος τύπου αποδοχών κωδικός είναι αυτός που μεταβίβασε το ποσό στο Ε1 στο κωδικό 301 ή ούτως η άλλως και με κωδικό 13 τεκμαρτές αποδοχές θα περνούσε στον παραπάνω κωδικό καθαρών ποσών από μισθούς και θα είχε πάλι επιστροφή φόρου.

Επίσης με το ποσό που πήρε από ΕΣΠΑ ( 1980) το δηλώνει σε ξεχωριστό κωδικό ή υποτίθεται με συμπεριλαμβάνεται στα 6.067,50 € ;

 

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων !!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, καλή δύναμη και σ΄ εσάς. :)

Έχω στείλει 1321 και έχουν εκκαθαριστεί ήδη.

Πλήρωσα εφάπαξ και μου έγινε και η προβλεπόμενη έκπτωση του φόρου... :P:) :) :)

 

Appbychuck.gif

 

 

Καλησπέρα αγαπητέ συνάδελφε,

 

Αυτή την δημοσίευση έπρεπε να την βάλετε στο ''Γελάστε γιατί χανόμαστε'' γιατί πιο πού για ανέκδοτο μοιάζει..! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Είχα την εντύπωση όταν άνοιγε το θέμα ο Μπάμπης ότι θα κάναμε χαβαλέ γιατί μόνο για χαβαλέ είναι η κατάσταση.

 

Αλλά βλέπω και πολλές σοβαρές ερωτήσεις όσον αφορά τις δηλώσεις.

 

Είδα και αυτό το άρθρο για τις 17000 δηλώσεις και απόκαμα.

 

Πως βρε παιδιά θα κάνουμε δηλώσεις χωρίς οδηγίες και χωρίς πλήρη ερμηνεία του 4172?

 

Ανταλλάσοντας απόψεις?

 

Γνωρίζω ότι πολλοί θα έχουν αγχωθεί λόγω του περιορισμένου χρόνου.

 

Αλλά είναι καλύτερα να τα κάνουμε όλα πουτ@ν@ επειδή δεν μας δίνουν τον απαραίτητο χρόνο?

 

Και αν οι οδηγίες και όλες οι ερμηνευτικές βγουν στις 23/6 τι σημαίνει ότι σε μια εβδομάδα θα κάνουμε όλες τις δηλώσεις?

 

Συνάδελφος που πήγε σε σεμινάριο μου είπε ότι αναφέρθηκε ότι θα προστεθούν πεδία στο ε3 και ότι η δήλωση των νομικών προσώπων θα αργήσει αρκετά.

 

Δεν πάνε να γ@μηθούνε λέω εγώ.

 

Χαλαρά και μην χαλιέστε. Άλλοι έπρεπε να καίγονται και όχι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω στον κωδικό 301 το ποσό των 192,80 στον 313 40,61 και στον 315 40,00 απο επιδοτούμενα σεμινάρια με αμοιβές με την παρακάτω ένδειξη

 

"Αμοιβές ασκούμενων δικηγόρων, πρακτική άσκηση φοιτητών, συμμετοχή σε επιδοτούμενα σεμινάρια, περιστασιακά απασχολούμενοι κτλ."

όταν πατάω συνέχεια υποβολής δεν μου επιτρεπει να ολοκληρώσω την υποβολή  ,χωρίς να μου βγάζει μήνυμα λάθους.

Εκτός από ένα ποσό από επίδομα ανεργίας και δήλωση φιλοξενίας δεν υπάρχει άλλος κωδικός συμπληρωμένος.

Που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Είχα την εντύπωση όταν άνοιγε το θέμα ο Μπάμπης ότι θα κάναμε χαβαλέ γιατί μόνο για χαβαλέ είναι η κατάσταση.

 

Αλλά βλέπω και πολλές σοβαρές ερωτήσεις όσον αφορά τις δηλώσεις.

 

Είδα και αυτό το άρθρο για τις 17000 δηλώσεις και απόκαμα.

 

Πως βρε παιδιά θα κάνουμε δηλώσεις χωρίς οδηγίες και χωρίς πλήρη ερμηνεία του 4172?

 

Ανταλλάσοντας απόψεις?

 

Γνωρίζω ότι πολλοί θα έχουν αγχωθεί λόγω του περιορισμένου χρόνου.

 

Αλλά είναι καλύτερα να τα κάνουμε όλα πουτ@ν@ επειδή δεν μας δίνουν τον απαραίτητο χρόνο?

 

Και αν οι οδηγίες και όλες οι ερμηνευτικές βγουν στις 23/6 τι σημαίνει ότι σε μια εβδομάδα θα κάνουμε όλες τις δηλώσεις?

 

Συνάδελφος που πήγε σε σεμινάριο μου είπε ότι αναφέρθηκε ότι θα προστεθούν πεδία στο ε3 και ότι η δήλωση των νομικών προσώπων θα αργήσει αρκετά.

 

Δεν πάνε να γ@μηθούνε λέω εγώ.

 

Χαλαρά και μην χαλιέστε. Άλλοι έπρεπε να καίγονται και όχι εμείς.

μικρέ(όπως θα σ έλεγε και κάποια κοινή μας φίλη) ..σαν να μεγάλωσες.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...