Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ,ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΛΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΛΕΤΗ Η ΦΕΤΙΝΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ.ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας και καλή δύναμη!

 

Μήπως πήρε το μάτι κάποιου τον πίνακα των αγροτικών;;;

 

Ψάχνω σε Ε1 και Ε3 αλλά πουθενά...

 

Που θα μπουν επιδοτήσεις ΟΠΕΚΕΠΕ και εισόδημα αγροτικών με αντικειμενικό προσδιορισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φαντάρος 27 ετών χωρίς εισόδημα πραγματικό ή τεκμαρτό κάνει μόνος του δήλωση αν θέλει ή μπορεί να δηλωθεί και ώς προστατευόμενο μέλος στους γονείς του? γεννηθείς το 1988

4172 αρθ 11

..........

- είναι ενήλικα έως 25 ετών και είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) ή υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας και καλή δύναμη!

 

Μήπως πήρε το μάτι κάποιου τον πίνακα των αγροτικών;;;

 

Ψάχνω σε Ε1 και Ε3 αλλά πουθενά...

 

Που θα μπουν επιδοτήσεις ΟΠΕΚΕΠΕ και εισόδημα αγροτικών με αντικειμενικό προσδιορισμό;

 

ΝΑΙ εγώ τα είδα, αλλά σε περσινό Ε1...

 

Για φετινό, δεν το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Σας χαίρομαι που έχετε τη διάθεση να μπαίνετε από την πρώτη μέρα σε ένα σύστημα που σίγουρα θα κολλάει, σίγουρα θα πάρει παράταση και σίγουρα δυστυχώς θα είναι πιο δύσκολο από πέρυσι. Καλή δύναμη με υγεία σε όλες και όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

9.

Φόρος που παρακρατήθηκε για τόκους ημεδαπής προέλευσης

 

675

 

σ αυτο το κωδικο το εβαλα κ γω κ οταν παω να κανω εκκαθαριση φορου μου το βγαζει λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σ αυτο το κωδικο το εβαλα κ γω κ οταν παω να κανω εκκαθαριση φορου μου το βγαζει λαθος

Καλά εσύ άλλη δουλειά δεν έχεις? Από σήμερα θα στείλεις??? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή δύναμη.

Αρχίσαμε .....

Εδώ και μισή ώρα το TAXIS δεν κάνει εκκαθαρίσεις , λέει κάτι για userror !!!

Μόνο σε εμένα το κάνει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Σας χαίρομαι που έχετε τη διάθεση να μπαίνετε από την πρώτη μέρα σε ένα σύστημα που σίγουρα θα κολλάει, σίγουρα θα πάρει παράταση και σίγουρα δυστυχώς θα είναι πιο δύσκολο από πέρυσι. Καλή δύναμη με υγεία σε όλες και όλους!

 

Εγώ ήμουν πολύ ήρεμος σήμερα κι είπα να μπω να ρίξω κανένα μπινελίκι όταν θα αρχίσει να κολλάει, αλλά ακόμα τίποτα...

 

Καλή δύναμη και σε σας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή δύναμη.

Αρχίσαμε .....

Εδώ και μισή ώρα το TAXIS δεν κάνει εκκαθαρίσεις , λέει κάτι για userror !!!

Μόνο σε εμένα το κάνει ???

OXI ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ενα μηνυμα που βγαζει η δηλωση εχει αποθηκευτει προσωρινα προχωρηστε στη συμπληρωση και παταμε συνεχεια υποβολης και δεν κανει κινηση;; κολλησε το συστημα επειδη ειναι αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή το προϊόν της όποιας  αναμόρφωσης - όλα τα ποσά στην προκειμένη περίπτωση -  συν στα καθαρά κέρδη; Είστε απολύτως βέβαιος;

όχι δεν καταλάβατε θαρρώ. Στους αμειβόμενους με μπλοκάκι οι μόνες εισφορές που εκπίπτουν είναι οι εισφορές του ΟΑΕΕ.Άρα αν κάποιος καταχωρήσει οποιεσδήποτε άλλες δαπάνες πλην ΟΑΕΕ στα βιβλία θα πρέπει να τις αναμορφώσει στο 100% και να τις προσθέσει στο τελικό κέρδος(προφανώς στην περίπτωση των μπλοκάκηδων δεν υπάρχει ζημία). Δεν έχει τη δυνατότητα να αναμορφώσει με διαφορετικό ποσοστό τις όποιες δαπανες πλην ΟΑΕΕ αφού υποχρεωτικά δεν εκπίπτει καμμία άλλη πλην ΟΑΕΕ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι δεν καταλάβατε θαρρώ. Στους αμειβόμενους με μπλοκάκι οι μόνες εισφορές που εκπίπτουν είναι οι εισφορές του ΟΑΕΕ.Άρα αν κάποιος καταχωρήσει οποιεσδήποτε άλλες δαπάνες πλην ΟΑΕΕ στα βιβλία θα πρέπει να τις αναμορφώσει στο 100% και να τις προσθέσει στο τελικό κέρδος(προφανώς στην περίπτωση των μπλοκάκηδων δεν υπάρχει ζημία). Δεν έχει τη δυνατότητα να αναμορφώσει με διαφορετικό ποσοστό τις όποιες δαπανες πλην ΟΑΕΕ αφού υποχρεωτικά δεν εκπίπτει καμμία άλλη πλην ΟΑΕΕ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός

 

 

 

 

Γνώμη μου είναι ότι και τις δαπάνες όλες θα τις περάσετε στα βιβλία σας ( για πολλούς λόγους που αν θέλετε σκεφθείτε τους) και αναμόρφωση ΔΕΝ υπάρχει λόγος να τις κάνετε. Άλλο τι θα κανετε για να προσδιορίσετε φορολογητέα κέρδη κατα τα γνωστά στην περίπτωση αυτή. Προηγουμένως υποδείξατε αναμόρφωση στις λοιπές (ΑΝ ΚΑΙ  καλώς καταχωρημένες στα βιβλία λοιπές πλην ασφαλιστικών εισφορών δαπάνες)

Σαφώς νομίζω ισχυρίζεσθε επίσης ότι λοιπές πλην ασφαλιστικών εισφορών δαπάνες δεν καταχωρούνται.........για να μην θεωρηθούν αναμορφωτέες......πείτε μας  π.χ.  τι κάνετε και με το ΦΠΑ ...., τις ΜΥΦ  κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΕ 42ΤΜ ΜΙΣΘΩΜΕΝΗ ΟΙΚΙΑ ΚΑΙ 0,10€ ΤΟΚΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ  1886,04€

ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ????????????

 

Πάμε παιδία βαράτε όλοι μαζι, εισόδημα από φοιτητή με τίτλο κτήσης 2000 € παρ.φόρου 411 € που κατέχει ένα ΙΧ με ετήσια αντ.δαπάνη διαβ.2000 και τίποτα άλλο,  φόρος 1.200 €. Καλά τότε την πολ.1047/15 γιατί την γράψανε έτσι για να περνάει η ώρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θεωρω πως ειναι πολυ πιο βολικο να εκτυπωσεις τη βεβαιωση απ το να ζητας τα ειδοποιητηρια και τα αποδεικτικα πληρωμης.... 

 

βεβαια ο καθενας μας εχει το δικο του τροπο που δουλευει....  :rolleyes:

Τα ίδια περιμένω κι εγώ για τις δηλώσεις των Ν.Π. 

Αυτοί δεν ξέρουν που έχουν τα τιμολόγια τους, τις αποδείξεις πληρωμής του ΟΑΕΕ θα ξέρουν?

 

Μ' αρέσει που σ'ένα σύστημα γεμάτο προβλήματα και με πολλές ασάφειες, βιάζεστε να κάνετε σήμερα δηλώσεις. 

Κάπου διάβασα ότι ένας παππούς ήθελε σήμερα να κάνει δήλωση και να πάρει το εκκαθαριστικό του στον ΟΓΑ. 

Καλύτερα να ζητούσε μια ζουμερή νοσοκόμα. Πιο εύκολο θα ήταν να του τη δίναμε παρά εκκαθαριστικό εφορίας σήμερα.

 

Πάντως χαλαρούς σας βρίσκω και είναι καλό αυτό. Τα παθήματα μας γίνονται μαθήματα. 

Κι εγώ έχω στείλει κόσμο να ψάχνει σε συρτάρια, βιβλιάρια ασθενείας και ΚΕΠ για τα ΑΜΚΑ του και βλέεεεπουμε για τις δηλώσεις.

 

Μέχρι τότε πάω να ξανακούσω το γιουτουμπάκι του Los (ρεσπέκτ αδερφέ για την επιλογή.Είσαι Θεούλης.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάμε παιδία βαράτε όλοι μαζι, εισόδημα από φοιτητή με τίτλο κτήσης 2000 € παρ.φόρου 411 € που κατέχει ένα ΙΧ με ετήσια αντ.δαπάνη διαβ.2000 και τίποτα άλλο,  φόρος 1.200 €. Καλά τότε την πολ.1047/15 γιατί την γράψανε έτσι για να περνάει η ώρα??

 

Σε ποιους κωδικούς έχει γίνει ενημέρωση ;

Σε εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα ;

Αν ναι, μάλλον θα χρειαστεί υποβολή νέας βεβαίωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανα προχθές εκπρόθεσμη έναρξη με 1/1/15 λόγω 2 υπογεγραμμένων συμβάσεων με υπηρεσίες του δημοσίου(τις οποίες βέβαια τις έδωσαν στον πελάτη μου πρίν από 10-15 μέρες) και σήμερα μου είπε ότι τον φλεβάρη του 2015 της έδωσε ο ένας φορέας με τίτλο κτήσης ποσό 5000 ευρώ που αφορούσε σύμβαση του 2014. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση τώρα? Να ακυρωθεί αυτό το παραστατικό και να κόψει ΤΠΥ είναι εφικτό? Αν δεν γίνει αυτό υπάρχει πρόβλημα από τη στιγμή που από 1/1/15 είναι ενεργή ελεύθερη επαγγελματίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

φιλαράκι..

 

πέρασε ο πούλος και είπε να τον πάρεις.. :D

 

καλά  ήσουνα εκεί.. :P

 

 

2607jpk.jpg

 

 

 

Φιλαράκι, από την τρύπα μου σου γράφω... :)

Πάντως, για να 'ρθει σ' εσένα πρώτα ο πούλος, κάτι θα ήξερε εεεεεεεε ; ;):P:ph34r::lol:

Θα σου έγραφα "σου δονω φιλιά πολλά" στα εγκλέζικα αλλά, δεν ξερω πος γραφετε... :lol::wub:

 

1zdsvgh.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν κάποιος κάνει διακοπή εργασιών μέσα στο 2014 βάζουμε απόθεμα λήξης 10%ή μπορώ και 0??? από ότι διαβάζω μπορώ να βάλω  απόθεμα έναρξης 10 και λήξης 0,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...