Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα, καλή αρχή και καλή δύναμη σε όλους.

Νόμιζω οτι άρχισαν τα προβλήματα, μπήκα στο πρώτι Ε1 για να ρίξω μια ματια και να δω κατι παρακρατήσεις και βρήκα ένα ποσό στον κωδ. 255 στα εισοδήματα αξιωματικών και κατ. πλητ. εμπορικού ναυτικού. Βεβαιώση έχει έρθει στα χέρια μου με αυτό το ποσό από εργασία σε κάποιο πανεπιστήμιο, αλλά δεν έχει κάποια σχέση με εμπορικό ναυτικό. Μήπως μπαινει κάτι άλλο σε αυτόν τον κωδικό που δεν γνωρίζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ταμπελίτσα έτοιμη , κι περιμένουμε  :D  :ph34r: 

 

Προθεσμία υποβολής Φορολογικών Δηλώσεων έως 30 Ιουνίου 2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Ναι εκτυπώνεις κανονικά, αφού δώσεις ΑΦΜ και ΑΜΚΑ.

Που είναι ρε συ και δεν το βλέπω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλά δεν έχεις άδικο σε αυτό. Αλλά κανονικά τα δίμηνα όταν τα πληρώνει ο επιτηδευματίας δεν θα πρέπει να του ζητάς να στα βάζει στα έξοδά του ώστε να τα καταχωρείς εσύ μετά?

αν τα καταχωρεις με μια εγγραφη 31/12 ασφαλιστικες εισφορες ετους ειναι λαθος;;;;

παντως λαθος ξε-λαθος ετσι το κανω.....  :blink:  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, καλή αρχή και καλή δύναμη σε όλους.

Νόμιζω οτι άρχισαν τα προβλήματα, μπήκα στο πρώτι Ε1 για να ρίξω μια ματια και να δω κατι παρακρατήσεις και βρήκα ένα ποσό στον κωδ. 255 στα εισοδήματα αξιωματικών και κατ. πλητ. εμπορικού ναυτικού. Βεβαιώση έχει έρθει στα χέρια μου με αυτό το ποσό από εργασία σε κάποιο πανεπιστήμιο, αλλά δεν έχει κάποια σχέση με εμπορικό ναυτικό. Μήπως μπαινει κάτι άλλο σε αυτόν τον κωδικό που δεν γνωρίζω?

Με πήραν και μένα αρκετοί συνάδελφοι πρωί πρωί και μου παν ότι σε μισθωτούς εμφανίζονται αποδοχές από εμπορικό ναυτικό , ο λόγος είναι  ότι όσοι  φέτος έστειλαν νωρίς τις βεβαιώσεις αποδοχών με γνώμονα τα περσινά δεδομένα έβαλαν κωδικό για τις τακτικές αποδοχές τον κωδ. 10 που ήταν και πέρυσι που όμως από φέτος με εγκύκλιο άλλαξε και οι τακτικές αποδοχές πηγαίνουν με κωδικό 1!!! Και τώρα πολλοί συνάδελφοι αναγκάζονται να στείλουν τροποποιητικές βεβαιώσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν παίζει ... θέλει κλειδάριθμο και διαδικασία ... 

 

Ούτε και σε καταχωρημένους χρήστες υπάρχει τέτοια δυνατότητα ακόμη...

 

33wrybk.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Που πήγαν τα αυτοκίνητα καρντιά μου;

Σε δύο πελάτες μου "χάθηκαν" τα ΙΧ από το Ε1 χωρίς φυσικά να τα έχουν πουλήσει/μεταβιβάσει! 

 

...

Προσοχή τα στοιχεία των αυτοκινήτων δεν είναι ακόμα διαθέσιμα σε όλους του φορολογούμενους καθώς η εφαρμογή βρίσκεται στο στάδιο της ενημέρωσης ως προς τα στοιχεία αυτά.

Η ολοκλήρωση της διαδικασίας ενημέρωσης θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι το πρωί της 15ης Μαΐου 2015.

...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Ακόμη "πρωί" θεωρείται συνάδελφε/ισσα κι ας λένε "μέχρι"...

Υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν τα καταχωρεις με μια εγγραφη 31/12 ασφαλιστικες εισφορες ετους ειναι λαθος;;;;

παντως λαθος ξε-λαθος ετσι το κανω.....  :blink:  B)

Και γω ετσι κανω και σιγα τωρα...

 

 

Καλη δυναμη και φιλια σε ολους, μαγκες και μαγκισες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλά δεν έχεις άδικο σε αυτό. Αλλά κανονικά τα δίμηνα όταν τα πληρώνει ο επιτηδευματίας δεν θα πρέπει να του ζητάς να στα βάζει στα έξοδά του ώστε να τα καταχωρείς εσύ μετά?

σωστά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με πήραν και μένα αρκετοί συνάδελφοι πρωί πρωί και μου παν ότι σε μισθωτούς εμφανίζονται αποδοχές από εμπορικό ναυτικό , ο λόγος είναι  ότι όσοι  φέτος έστειλαν νωρίς τις βεβαιώσεις αποδοχών με γνώμονα τα περσινά δεδομένα έβαλαν κωδικό για τις τακτικές αποδοχές τον κωδ. 10 που ήταν και πέρυσι που όμως από φέτος με εγκύκλιο άλλαξε και οι τακτικές αποδοχές πηγαίνουν με κωδικό 1!!! Και τώρα πολλοί συνάδελφοι αναγκάζονται να στείλουν τροποποιητικές βεβαιώσεις....

Να ενημερώσω για τροποποιητική  βεβαιωση λοιπόν. πολύ ωραια ξεκινάμε λοιπόν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ούτε και σε καταχωρημένους χρήστες υπάρχει τέτοια δυνατότητα ακόμη...

 

33wrybk.jpg

 

πάντως είναι ευγενικοί. Ένα καλώς ήρθατε το λένε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως είναι ευγενικοί. Ένα καλώς ήρθατε το λένε..

βασικά "αδίκως ηρθατε" θα πρεπε να λεει....  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα και καλη δυναμη! υπεβαλλε κανεις?> εγω παω για μι αμηδενικη ανεργου κ δεν γινεται τιποτα ουτε καν την αποθηεκευει

 

Καλημέρα, καλή δύναμη και σ΄ εσάς. :)

Έχω στείλει 1321 και έχουν εκκαθαριστεί ήδη.

Πλήρωσα εφάπαξ και μου έγινε και η προβλεπόμενη έκπτωση του φόρου... :P:) :) :)

 

Appbychuck.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα κ καλη δυναμη!μηπως γνωριζει καποιος συναδελφος σε ποιο κωδικο μπαινουν οι φοροι απο τους τοκους καταθεσεων?ο κωδ.433 που εμπαιναν περυσι πηγε σε αλλο πινακα(πινακα 6).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΥΦ.......... Επιτέλους τις τελείωσα.... Κατέθεσα όλες τις δηλώσεις και δεν μου έμεινε καμία. Μπράβο μου τα κατάφερα και όλες σωστές.

 

Του οικονομικού έτους 2014 εννοώ.... :P

 

Του φορολογικού έτους 2014 βλέπουμε...... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, καλή δύναμη. :)

Έχω στείλει 1321 και έχουν εκκαθαριστεί ήδη.

Πλήρωσα εφάπαξ και μου έγινε και η προβλεπόμενη έκπτωση του φόρου... :P:) :) :)

 

Appbychuck.gif

φιλαράκι..

 

πέρασε ο πούλος και είπε να τον πάρεις.. :D

 

καλά  ήσουνα εκεί.. :P

 

 

2607jpk.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με πήραν και μένα αρκετοί συνάδελφοι πρωί πρωί και μου παν ότι σε μισθωτούς εμφανίζονται αποδοχές από εμπορικό ναυτικό , ο λόγος είναι  ότι όσοι  φέτος έστειλαν νωρίς τις βεβαιώσεις αποδοχών με γνώμονα τα περσινά δεδομένα έβαλαν κωδικό για τις τακτικές αποδοχές τον κωδ. 10 που ήταν και πέρυσι που όμως από φέτος με εγκύκλιο άλλαξε και οι τακτικές αποδοχές πηγαίνουν με κωδικό 1!!! Και τώρα πολλοί συνάδελφοι αναγκάζονται να στείλουν τροποποιητικές βεβαιώσεις....

με τισ αποδοχές των ναυτικών που εργάζονται σε κρουαζιερόπλοια ή γενικά σε πλοία με ξένη σημαία τί γίνεται αν δεν μας φέρουν τις βεβαιώσεις αποδοχών τους? Διασταύρωση με ΓΟΥΑΔΕΛΟΥΠΗ, νησιά ΜΠΑΡΜΠΕΙΝΤΟΣ κλπ δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει η Βαλαβάνη...,έτσι δεν είναι παιδιά? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα!!

φορολογούμενος μόνο με τεκμήρια και 0,10€ τόκους φορολογείται ως ελεύθερος επαγγελματίας.

ισχύει ή άλλαξε με τον 4321/2015 παρ ε αρθρο 34?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...