Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορ. έτους 2014


HARYK

Ερώτηση

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για άλλη μια χρονιά, καλούμαστε να φέρουμε σε πέρας ένα ακόμη δύσκολο έργο. Αυτό της σύνταξης και υποβολής των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων, σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια και εν μέσω πολλών άλλων υποχρεώσεων και προβλημάτων.

 

Και ενώ σχεδόν δύο χρόνια μετά τη ψήφιση του νέου νόμου, ακόμη περιμένουμε διευκρινήσεις και θέσεις για πολλά και σημαντικά θέματα από τη διοίκηση που αφορούν άμεσα σ' αυτές τις (όπως και σε άλλες) δηλώσεις, διαθέσιμες είναι από χτες βράδυ, Πέμπτη 14.5.2015, οι εφαρμογές της Γ.Γ.Δ.Ε., για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014

 

Μόλις 46 ημέρες πριν την εκπνοή της ΠΡΩΤΗΣ καταληκτικής προθεσμίας υποβολής...

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23597

 

Προβλέπω (και δυστυχώς δε χρειάζεται να διαθέτει κάποιος μεγάλη φαντασία), ένα πολύ δύσκολο και "θερμό" καλοκαίρι...

 

Θέλω να σας ευχηθώ καλή αρχή συναδέλφισσες και συνάδελφοι.

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

 

Υ.Γ.

 

rm897d.jpg

 

μην το σκέφτεσαι καθόλου..πήδα.. :P   καλή σου μέρα φίλε και καλή δύναμη σε όλους μας..

 

* Λογιστής-φοροτεχνικός Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος 2015

 

 

Υ.Γ.2

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα ή είμαι ο μοναδικός, αλλά όσο κι αν φανεί περίεργο ή οτιδήποτε άλλο, προσωπικά, ΔΕΝ ήθελα να ανοίξει ακόμη η εφαρμογή...

 

Υ.Γ.3

Επειδή πέρα από εμάς που το θεωρώ δεδομένο, θα δοκιμαστούν ταυτόχρονα και οι αντοχές και τα όρια των υλικών υποδομών της ΓΓΠΣ και για τις δύσκολες ώρες που προβλέπω ότι θα έρθουν (που μακάρι να βγω ψεύτης) και για το αν και όταν βρεθούμε σε κατάσταση αναμονής "απόκρισης"  ή εμφάνισης του γνωστού μας χρόνια τώρα μηνύματος "error 500" των συστημάτων του "θηρίου" που ονομάζεται TAXIS, προτείνω τα παρακάτω παιχνιδάκια, που μπορεί να μας κάνουν, όσο το δυνατό πιο ευχάριστη, την αναμονή... :)

 

http://www.freepacman.org/pacman.swf

 

Pacman

 

http://www.shender4.com/games/frogger.swf

Frogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα ,στον ΟΑΕΕ χωρίς κλειδάριθμο βγαίνουν οι βεβαιώσεις?

απο ενα τηλεφωνημα που εκανα μου ειπαν πως δεν χρειαζεται κλειδαριθμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπηκα να ριξω μια ματια και ειδα πως οι τοκοι εμφανιζονται στον πινακα 4 και οχι στον ΠΙΝ. 6..... νομιζα πως οτι μπει στον ΠΙΝ.4 φορολογειται... ετσι δν ειναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα ,στον ΟΑΕΕ χωρίς κλειδάριθμο βγαίνουν οι βεβαιώσεις?

 

Όχι κι ούτε το βλέπω σύντομα . . . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπάμπη ,Δημήτρη και λοιποί συνάδελφοι.

 

Να και αν άνοιξε να και αν δεν άνοιξε.

 

Χαλαρά.

 

https://youtu.be/n1tD0pXAqmw

σωραίος.. :D

 

καλημέρα παναγιώτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους μας. Μήπως γνωρίζει κάποιος το εφάπαξ επίδομα αλλοδαπής από το Ταμείο Πρόνοιας Δημοσίων Υπαλλήλων σε ποιον κωδικό του Ε1 μπαίνει?Απ'ότι γνωρίζω δε φορολογείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Καλή αρχή σε όλους και σε όλες!

 

Υπομονή, καφεδάκι, σουβλάκια, taxheaven, κανα μπινελίκι, τα γνωστά, ξέρετε...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μη ξεχνάτε αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι:

 

rjgm82.jpg

 

Υ.Γ.

Τζιμάκο μου, δεν θα τους κάνω-κάνουμε τη χάρη... ;):wub:

Παναγιώτη μου, δεν είμαι σίγουρος για το "χαλαρά" αλλά κατά τ' άλλα, θα συμφωνήσω με τον Βασίλη... :):wub:

 

Καλημέραααααααααααααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μη ξεχνάτε αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι:

 

rjgm82.jpg

 

Υ.Γ.

Τζιμάκο μου, δεν θα τους κάνω-κάνουμε τη χάρη... ;):wub:

Παναγιώτη μου, δεν είμαι σίγουρος για το "χαλαρά" αλλά κατά τ' άλλα, θα συμφωνήσω με τον Βασίλη... :):wub:

 

Καλημέραααααααααααααααααααα :)

Χαλλλλλλλαρα σε λέω.

 

https://youtu.be/Ep1zzVwr5rU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παραμβάνω κάτι Ε2 "έτοιμα" και συμπληρωμένα από κάτι παππούδες και μου βάζουν ημερομηνίες εκμίσθωσης 13/5-17/8 και 11/10-28/11 με αποτέλεσμα τα μισθώματα να βγαίνουν 588,32 και 427,31 πχ. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν θυμάμαι από τα προηγ.χρόνια πώς το αντιμετώπιζαμε αυτό το θέμα . Θυμάται κανείς? για να υπάρχει συμφωνία με τους μισθωτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

που ακριβώς χρειάζονται οι βεβαιώσεις εισφορών?

 

 

ρε παιδιά τα έχω χάσει παντελώς.  

 

δεν τις περνάμε στα βιβλία ΟΕ/ΕΕ,ατομικών ,να μην κάνουμε μία επαλήθευση + το α' δίμηνο του 2015?  άλλαξε κάτι?

 

Επίσης ακούσατε σε κάποιο σεμινάριο τι γίνεται με τα κέρδη προσωπικών εταιρειών? ας πούμε για τα απλογραφικά κτήση θεωρείται η 31/12/2014,για τα διπλογραφικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παραμβάνω κάτι Ε2 "έτοιμα" και συμπληρωμένα από κάτι παππούδες και μου βάζουν ημερομηνίες εκμίσθωσης 13/5-17/8 και 11/10-28/11 με αποτέλεσμα τα μισθώματα να βγαίνουν 588,32 και 427,31 πχ. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν θυμάμαι από τα προηγ.χρόνια πώς το αντιμετώπιζαμε αυτό το θέμα . Θυμάται κανείς? για να υπάρχει συμφωνία με τους μισθωτές

 

το σύνολο ανά αφμ κοίταξε. το πως σπάνε οι περίοδοι αδιάφορο ,φυσικό είναι να βγαίνουν κατσαρά τα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το σύνολο ανά αφμ κοίταξε. το πως σπάνε οι περίοδοι αδιάφορο ,φυσικό είναι να βγαίνουν κατσαρά τα νούμερα.

ναί σωστά. Προσθέτω απλά το σύνολο του μισθώματος στο κουτάκι και τέλος ..Ευχαριστώ PROAKIS για την υπενθύμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο Ε3 δεν τις περναμε;;

γιατί δεν μπορείς να περάσεις τα δίμηνα (αμα πληρώθηκαν εννοείται)? εκτός αν έχεις και ρυθμισμένα και ιστορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί δεν μπορείς να περάσεις τα δίμηνα (αμα πληρώθηκαν εννοείται)? εκτός αν έχεις και ρυθμισμένα και ιστορίες

θεωρω πως ειναι πολυ πιο βολικο να εκτυπωσεις τη βεβαιωση απ το να ζητας τα ειδοποιητηρια και τα αποδεικτικα πληρωμης.... 

 

βεβαια ο καθενας μας εχει το δικο του τροπο που δουλευει....  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θεωρω πως ειναι πολυ πιο βολικο να εκτυπωσεις τη βεβαιωση απ το να ζητας τα ειδοποιητηρια και τα αποδεικτικα πληρωμης.... 

 

βεβαια ο καθενας μας εχει το δικο του τροπο που δουλευει....  :rolleyes:

καλά δεν έχεις άδικο σε αυτό. Αλλά κανονικά τα δίμηνα όταν τα πληρώνει ο επιτηδευματίας δεν θα πρέπει να του ζητάς να στα βάζει στα έξοδά του ώστε να τα καταχωρείς εσύ μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα ,στον ΟΑΕΕ χωρίς κλειδάριθμο βγαίνουν οι βεβαιώσεις?

Καλημέρα,

 

Ναι εκτυπώνεις κανονικά, αφού δώσεις ΑΦΜ και ΑΜΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...