Jump to content
  • 0

ιδιοχρηση και τεκμαρτο μισθωμα ,στο ε2 και ε3


Question

1. σε περιπτωση ιδιοχρησης και σε νομικα προσωπα και σε ατομικες επιχειρησεις και σε αγροτες  πρεπει να βαλουμε τεκμαρτο μισθωμα μεχρι το 3 % της αντικειμενικης αξιας ? και το ποσο αυτο θα μπει σαν εσοδο στο ε2 και θα αφαιρεθει απο τα εσοδα στο ε3?

 

2.σε περιπτωση δωρεαν παραχωρησεις χωρου για επαγγελματικες αναγκες ,θα μπει και εκει ενα τεκμαρτο μισθωμα σε αυτον που το παραχωρει , και το ποσο αυτο μπορει να το αφαιρεσει και ο επιτηδευματιας στο ε3 του ?

Link to post
Share on other sites
  • Answers 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Είναι σαν να ρωτάς πότε μπαίνει το προφυλακτικό 

1. σε περιπτωση ιδιοχρησης και σε νομικα προσωπα και σε ατομικες επιχειρησεις και σε αγροτες  πρεπει να βαλουμε τεκμαρτο μισθωμα μεχρι το 3 % της αντικειμενικης αξιας ? και το ποσο αυτο θα μπει σαν εσ

Αρθρο 23 μη εκπιπτομενες δαπανες: ...... το τεκμαρτό μίσθωμα της παραγράφου 2 του άρθρου 39 σε περίπτωση ιδιόχρησης κατά το μέτρο που υπερβαίνει το τρία τοις εκατό (3%) επί της αντικειμενικής αξίας τ

Recommended Posts

  • 0

όταν έχουμε δηλωμένο ένα διαμέρισμα στο Ε9 ώς κατοικία,αλλά αυτό είναι έδρα μίας ατομικής επιχείρησης του ιδιοκτήτη , τότε την αντικειμενική αξία του ακινήτου την βρίσκουμε με το Α1(αντικ.προσδ.κατοικιών) ή με το Α2(αντικ.προσδ. επαγγελματικής στέγης) ??

Link to post
Share on other sites
  • 0
 

όταν έχουμε δηλωμένο ένα διαμέρισμα στο Ε9 ώς κατοικία,αλλά αυτό είναι έδρα μίας ατομικής επιχείρησης του ιδιοκτήτη , τότε την αντικειμενική αξία του ακινήτου την βρίσκουμε με το Α1(αντικ.προσδ.κατοικιών) ή με το Α2(αντικ.προσδ. επαγγελματικής στέγης) ??

κάποια άποψη?

Link to post
Share on other sites
  • 0
 

όταν έχουμε δηλωμένο ένα διαμέρισμα στο Ε9 ώς κατοικία,αλλά αυτό είναι έδρα μίας ατομικής επιχείρησης του ιδιοκτήτη , τότε την αντικειμενική αξία του ακινήτου την βρίσκουμε με το Α1(αντικ.προσδ.κατοικιών) ή με το Α2(αντικ.προσδ. επαγγελματικής στέγης) ??

Κάποιος συνάδελφος που να το έχει αντιμετωπίσει??

Link to post
Share on other sites
  • 0
 

όταν έχουμε δηλωμένο ένα διαμέρισμα στο Ε9 ώς κατοικία,αλλά αυτό είναι έδρα μίας ατομικής επιχείρησης του ιδιοκτήτη , τότε την αντικειμενική αξία του ακινήτου την βρίσκουμε με το Α1(αντικ.προσδ.κατοικιών) ή με το Α2(αντικ.προσδ. επαγγελματικής στέγης) ??

τελικά καταλήγω στο Α2..

Link to post
Share on other sites
  • 0

τελικά με τον 4172 βάζουμε έσοδο και έξοδο αντίστοιχα από ιδιόχρηση σε οικία όταν είναι έδρα ελ.επαγγελματία ή ατομικής επιχείρησης?? και αν ναί βάζουμε το 3% στο μέρος της οικίας που αντιστοιχεί στην επαγγελματική έδρα ή στο σύνολο των μ2 της οικίας και μετά θα υπολογίσουμε αναλογικά το ποσό??

Link to post
Share on other sites
  • 0
16 ώρες πριν, v.kourtis said:

τελικά με τον 4172 βάζουμε έσοδο και έξοδο αντίστοιχα από ιδιόχρηση σε οικία όταν είναι έδρα ελ.επαγγελματία ή ατομικής επιχείρησης?? και αν ναί βάζουμε το 3% στο μέρος της οικίας που αντιστοιχεί στην επαγγελματική έδρα ή στο σύνολο των μ2 της οικίας και μετά θα υπολογίσουμε αναλογικά το ποσό??

και γιατί το ρωτώ?? πχ ένας φυσιοθεραπευτής ή ένας ερευνητής σε οικονομικές έρευνες ο οποίος έχει συνάψει σύμβαση με το δημόσιο και η όποια απασχόλησή του λαμβάνει χώρα σε χώρο εκτός της οικίας του(την οποία δηλώνει ώς έδρα) υπό τις οδηγίες "εργοδότη", θα υπολογίσει ιδιόχρηση??? δηλαδή το πραγματικό γεγονός του τόπου απασχόλησης και εργασίας δεν αποτελεί τεκμήριο αποφυγής ιδιόχρησης??

Link to post
Share on other sites
  • 0
19 ώρες πριν, v.kourtis said:

και γιατί το ρωτώ?? πχ ένας φυσιοθεραπευτής ή ένας ερευνητής σε οικονομικές έρευνες ο οποίος έχει συνάψει σύμβαση με το δημόσιο και η όποια απασχόλησή του λαμβάνει χώρα σε χώρο εκτός της οικίας του(την οποία δηλώνει ώς έδρα) υπό τις οδηγίες "εργοδότη", θα υπολογίσει ιδιόχρηση??? δηλαδή το πραγματικό γεγονός του τόπου απασχόλησης και εργασίας δεν αποτελεί τεκμήριο αποφυγής ιδιόχρησης??

Χθεσινή ανάρτιση. Μήπως σε βοηθήσει σε αυτό που ψάχνεις.

http://epixeirisi.gr/ΒΗΜΑ-ΛΟΓΙΣΤΩΝ/21469/Τεκμαρτό-Ενοίκιο-Ιδιόχρησης-Επαγγελματικής-Στέγης

Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπερα σας.

Η χρησιμοποιηση ενος δωματιου 10τ.μ ως ''επαγγελματικη στεγη'' και όχι ως ''επαγγελματικη εδρα'' πως θα δηλωθει ως ιδιοχρηση δεδομενου ότι στο Ε2 δεν υπάρχει σχετικός κωδικός που να αφορά ιδιόχρηση τμηματος της κατοικιας για επαγγελματικη δραστηριοτητα;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ΠΟΛ 1069/23-03-2015 αναφέρει ότι το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ακινήτου αποτελεί ταυτόχρονα εκπιπτόμενη δαπάνη όταν χρησιμοποιείται για την άσκηση της επιχειρηματικής δραστηριότητας.

Η γνωμοδότηση 1239/23-06-2016 του ΣΛΟΤ αναφέρει  ότι τα τεκμαρτά έσοδα / έξοδα από ιδιόχρηση δεν επηρεάζουν τα ποσά των κονδυλίων της κατάστασης αποτελεσμάτων, και αυτό αφορά τόσο τα διπλογραφικά βιβλία όσο και τα απλογραφικά βιβλία (ατομικής επιχείρησης ή εταιρείας). Τα σχετικά ποσά δεν λαμβάνονται υπόψη (συμψηφίζονται μεταξύ τους) και συνεπώς  δεν διογκώνουν ούτε τα έξοδα ούτε τα έσοδα.

Βασιζόμενοι στην ΠΟΛ 1069/2015, στις ατομικές επιχειρήσεις  γινόταν εγγραφή εξόδου στα βιβλία ( διόγκωση εξόδου) και αντίστοιχη εμφάνιση εσόδου στο Ε2-Ε1 οπότε είχαμε συμψηφισμό εσόδου-εξόδου με αποτέλεσμα μηδενικό.

Σύμφωνα με τη γνωμοδότηση 1239/2016 του ΣΛΟΤ, ποιος είναι ο ορθός χειρισμός της ιδιόχρησης σε ατομικές επιχειρήσεις;

Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, d13 said:

Η ΠΟΛ 1069/23-03-2015 αναφέρει ότι το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ακινήτου αποτελεί ταυτόχρονα εκπιπτόμενη δαπάνη όταν χρησιμοποιείται για την άσκηση της επιχειρηματικής δραστηριότητας.

 

 

Η γνωμοδότηση 1239/23-06-2016 του ΣΛΟΤ αναφέρει  ότι τα τεκμαρτά έσοδα / έξοδα από ιδιόχρηση δεν επηρεάζουν τα ποσά των κονδυλίων της κατάστασης αποτελεσμάτων, και αυτό αφορά τόσο τα διπλογραφικά βιβλία όσο και τα απλογραφικά βιβλία (ατομικής επιχείρησης ή εταιρείας). Τα σχετικά ποσά δεν λαμβάνονται υπόψη (συμψηφίζονται μεταξύ τους) και συνεπώς  δεν διογκώνουν ούτε τα έξοδα ούτε τα έσοδα.

 

 

Βασιζόμενοι στην ΠΟΛ 1069/2015, στις ατομικές επιχειρήσεις  γινόταν εγγραφή εξόδου στα βιβλία ( διόγκωση εξόδου) και αντίστοιχη εμφάνιση εσόδου στο Ε2-Ε1 οπότε είχαμε συμψηφισμό εσόδου-εξόδου με αποτέλεσμα μηδενικό.

 

 

Σύμφωνα με τη γνωμοδότηση 1239/2016 του ΣΛΟΤ, ποιος είναι ο ορθός χειρισμός της ιδιόχρησης σε ατομικές επιχειρήσεις;

 

 

Η γνωμοδότηση του ΣΛΟΤ μας λέει να μη συμπεριλαμβάνουμε αυτά τα υπολογιστικά ποσά στις οικονομικές καταστάσεις και αφου το υποδυκνύει το αρμόδιο όργανο , οφείλουμε να το κάνουμε αν θέλουμε να έχουμε οικονομικές καταστάσεις ΄σύμφωνες με το ν 4308/2014.

Η φορολογική νομοθεσία ορίζει τι αναγνωρίζεται ως δαπάνη και τι αποτελεί έσοδο στις περιπτώσεις αυτές και αν θέλουμε να υποβάλλουμε σωστά τις φορολογικές μας δηλώσεις θα πρέπει να ακολουθήσουμε τα προβλεπόμενα

από αυτή.

Μια από τις προυποθέσεις για τη φορολογική αναγνώριση της δαπάνης είναι και η καταχώρηση αυτής στα βιβλία .

Επομένως θα πράξουμε και κατά τη λογιστική οδηγία και κατά τη φορολογική νομοθεσία . Αν δηλαδή επιβάλλεται για φορολογικούς λόγους να καταχωρούμε έσοδα και έξοδα το κάνουμε και τα απαεικονίζουμε και στα φορολογικά έγγραφα (δηλώσεις) , ωστόσο αν κατά τη λογιοστική οδηγία αυτά δε συμμετέχουν στη διαμόρφωση των οικονομικών καταστάσεων δε τα λαμβάνουμε υπόψιν όταν τις συντάσσουμε,

Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμφωνώ. Δεν θα συμπεριλάβω τις εγγραφές στις οικονομικές καταστάσεις. 

Στην ατομική επιχείρηση όμως, η δαπάνη επηρεάζει το αποτέλεσμα. Πως γίνεται λοιπόν να μην τη συμπεριλάβω στη σύνταξη των οικονομικών καταστάσεων;

Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, d13 said:

Συμφωνώ. Δεν θα συμπεριλάβω τις εγγραφές στις οικονομικές καταστάσεις. 

Στην ατομική επιχείρηση όμως, η δαπάνη επηρεάζει το αποτέλεσμα. Πως γίνεται λοιπόν να μην τη συμπεριλάβω στη σύνταξη των οικονομικών καταστάσεων;

Το φορολογικό αποτέλεσμα επηρεάζει και το επηρεάζει επειδή για τις ανάγκες της φορολογικής νομοθεσίας και του σωστού υπολογισμού του φόρου εισοδήματος υπολογίζουμε στις δαπάνες και τέταοιας φύσεως τεκμαρτά έξοδα  , Επίσης  και το ποσό της φορολογικής αναμόρφωσης επηρεάζει το φορολογικό αποτέλεσμα , ωστόσο το λογιστικό αποτέλεσμα και το φορολογικό αποτέλεσμα δε συμπίπτουν πάντα .

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
On 24/6/2016 at 10:22 ΠΜ, Sibyl said:

Χθεσινή ανάρτιση. Μήπως σε βοηθήσει σε αυτό που ψάχνεις.

http://epixeirisi.gr/ΒΗΜΑ-ΛΟΓΙΣΤΩΝ/21469/Τεκμαρτό-Ενοίκιο-Ιδιόχρησης-Επαγγελματικής-Στέγης

 

On 24/6/2016 at 10:22 ΠΜ, Sibyl said:

Χθεσινή ανάρτιση. Μήπως σε βοηθήσει σε αυτό που ψάχνεις.

http://epixeirisi.gr/ΒΗΜΑ-ΛΟΓΙΣΤΩΝ/21469/Τεκμαρτό-Ενοίκιο-Ιδιόχρησης-Επαγγελματικής-Στέγης

εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει την ιδιόχρηση να την καταχωρούμε και ώς έσοδο στα βιβλία στη στήλη " λοιπά έσοδα " από τη στιγμή που το έσοδο αυτό υποχρεωτικά αφού είναι έσοδο από ιδιοχρησιμοποίηση το καταχωρούμε στο Ε2..τόσα χρόνια αυτό κάναμε...ιδιόχρηση-καταχώρηση δαπάνης στα βιβλία και ιδιόχρηση-Ε2 ,μεταφορά στο Ε1 και τέλος...τώρα με τα ΕΛΠ κατανοώ τη διαφορά μεταξύ λογιστικής και φορολογικής βάσης αλλά με αυτόν τον χειρισμό στην ουσία δεν υπάρχει η έκπτωση της δαπάνης καθώς "μηδενίζεται" μετά την αντίστοιχη καταχώρηση του εσόδου της ιδιόχρησης στα βιβλία..εκτός αν δεν πρέπει πιά να το βάζουμε στο Ε2(που δε νομίζω)...διαφορετικά δε καταλαβαίνω....

Link to post
Share on other sites
  • 0
14 ώρες πριν, v.kourtis said:

 

εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει την ιδιόχρηση να την καταχωρούμε και ώς έσοδο στα βιβλία στη στήλη " λοιπά έσοδα " από τη στιγμή που το έσοδο αυτό υποχρεωτικά αφού είναι έσοδο από ιδιοχρησιμοποίηση το καταχωρούμε στο Ε2..τόσα χρόνια αυτό κάναμε...ιδιόχρηση-καταχώρηση δαπάνης στα βιβλία και ιδιόχρηση-Ε2 ,μεταφορά στο Ε1 και τέλος...τώρα με τα ΕΛΠ κατανοώ τη διαφορά μεταξύ λογιστικής και φορολογικής βάσης αλλά με αυτόν τον χειρισμό στην ουσία δεν υπάρχει η έκπτωση της δαπάνης καθώς "μηδενίζεται" μετά την αντίστοιχη καταχώρηση του εσόδου της ιδιόχρησης στα βιβλία..εκτός αν δεν πρέπει πιά να το βάζουμε στο Ε2(που δε νομίζω)...διαφορετικά δε καταλαβαίνω....

μήπως κάνω λάθος κάπου βρε παιδιά ή έχω κάψει εγκέφαλο?

Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, SELECTOR said:

Το ποσό της ιδιόχρησης το καταχωρούμε και στην πρώτη σελίδα του Ε3 (πιν.Ε) ή μόνο στον πίνακα ΣΤ κωδ.531-533 ?

Τι γνώμη έχετε ?

Εγώ το βάζω μόνο στον πίνακα ΣΤ.

Link to post
Share on other sites
  • 0
13 λεπτά πριν , SELECTOR said:

Εγώ βλέπω κάποιους έτσι και κάποιους αλλιώς , δεν βλέπω πάντως να αναφέρεται κάτι σε κάποια εγκύκλιο ή οδηγία σχετικά με το θέμα αυτό.

 

εγώ το βάζω και μπροστά. απλά για να συμφωνούν τα ενοίκια και να φαίνεται ότι η εγκατάσταση έχει ένα  ενοίκιο .  

Link to post
Share on other sites
  • 0
15 λεπτά πριν , SELECTOR said:

Και εγώ το βάζω και μπροστά , αλλά κάπου δεν μου αρέσει , σαν έκφραση, "ενοίκια που καταβλήθηκαν" , αφού είναι τεκμαρτό..

είπαμε το Ε3 παρέμεινε από τις καλές εποχές.

διάβασε την σημείωση 3.  "ενοίκια που βαρύνουν την χρήση".

βρε βάλτο εκεί να ξέρεις τι έκανες.

Link to post
Share on other sites
  • 0
22 λεπτά πριν , d_anastasia said:

εγω μονο στις δαπανες του πινακα στ-ιδιοχρηση-, μετα στο ε2 ως εσοδο και αυτοματα παει στο ε1-πουθενα καταχωρηση στα βιβλια

στα βιβλία να το καταχωρείς ,για να φαίνεται η δαπάνη εγγεγραμμένη. 

Link to post
Share on other sites
  • 0
31 λεπτά πριν , PROAKIS said:

είπαμε το Ε3 παρέμεινε από τις καλές εποχές.

διάβασε την σημείωση 3.  "ενοίκια που βαρύνουν την χρήση".

βρε βάλτο εκεί να ξέρεις τι έκανες.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS said:

στα βιβλία να το καταχωρείς ,για να φαίνεται η δαπάνη εγγεγραμμένη. 

παραθετω απαντηση ΣΛΟΤ 18.11.2016 με αριθμ πρωτκολλου 2544ΕΞ

βασει ΣΛΟΤ 2544/2016 δεν απαιτειται η εγγραφη της παρακολουθησης των τεκμαρτων εσ-εξ της ιδιοχρησης ακινητων

η καταγραφη των σχετικων ποσων στα διαφορα εντυπα ε1-ε2-ε3 τα οποια συνιστουν μερος των λογιστικων αρχειων κατα τον νομο 4308/2014 ειναι ενας καταλληλος τροπος παρακολουθησης δεδομενου οτι διασφαλιζει απολυτως τη διενεργεια ελεγκτικων επαληθευσεων

 

βεβαια μπορει η οντοτητα  να  καταχωρησει και στο βιβλιο με χρεωση υπολογαριασμου τεκμαρτου εξοδου 62.04 και πιστωση τεκμαρτου εσοδου 75, οι σχετικοι ωστοσο λογαριασμοι απαλειφονται αφου δεν προσαυξανουν αντιστοιχα τα σχετικα εσοδα και εξοδα

 

 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...