Προς το περιεχόμενο
  • 0

ιδιοχρηση και τεκμαρτο μισθωμα ,στο ε2 και ε3


dodos

Ερώτηση

1. σε περιπτωση ιδιοχρησης και σε νομικα προσωπα και σε ατομικες επιχειρησεις και σε αγροτες  πρεπει να βαλουμε τεκμαρτο μισθωμα μεχρι το 3 % της αντικειμενικης αξιας ? και το ποσο αυτο θα μπει σαν εσοδο στο ε2 και θα αφαιρεθει απο τα εσοδα στο ε3?

 

2.σε περιπτωση δωρεαν παραχωρησεις χωρου για επαγγελματικες αναγκες ,θα μπει και εκει ενα τεκμαρτο μισθωμα σε αυτον που το παραχωρει , και το ποσο αυτο μπορει να το αφαιρεσει και ο επιτηδευματιας στο ε3 του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1. σε περιπτωση ιδιοχρησης και σε νομικα προσωπα και σε ατομικες επιχειρησεις και σε αγροτες  πρεπει να βαλουμε τεκμαρτο μισθωμα μεχρι το 3 % της αντικειμενικης αξιας ? και το ποσο αυτο θα μπει σαν εσοδο στο ε2 και θα αφαιρεθει απο τα εσοδα στο ε3? ΚΑΤΑ ΚΕΙ ΠΑΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ... ΕΛΠΙΖΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΣΕΙ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΚΡΗ...

 

2.σε περιπτωση δωρεαν παραχωρησεις χωρου για επαγγελματικες αναγκες ,θα μπει και εκει ενα τεκμαρτο μισθωμα σε αυτον που το παραχωρει , και το ποσο αυτο μπορει να το αφαιρεσει και ο επιτηδευματιας στο ε3 του ? ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΩΣ ΕΣΟΔΟ ΔΛΔ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ, Η ΕΠΙΧ/ΣΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΠΕΣΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρθρο 23 μη εκπιπτομενες δαπανες:

...... το τεκμαρτό μίσθωμα της παραγράφου 2 του άρθρου 39 σε περίπτωση ιδιόχρησης κατά
το μέτρο που υπερβαίνει το τρία τοις εκατό (3%) επί της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρθρο 23 μη εκπιπτομενες δαπανες:

...... το τεκμαρτό μίσθωμα της παραγράφου 2 του άρθρου 39 σε περίπτωση ιδιόχρησης κατά

το μέτρο που υπερβαίνει το τρία τοις εκατό (3%) επί της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου.

 

Σωστά πλέον είναι 3%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ? ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ? ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ?

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ? ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ?

Είναι σαν να ρωτάς πότε μπαίνει το προφυλακτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν επιτηδευματίας έχει ώς έδρα ένα διαμέρισμα κατά 50% πλήρη κυριότητα και 50% ψιλή κυριότητα , το 3% που θα υπολογιστεί? στο 50% της πλήρους κυριότητας μόνο ή θα υπολογιστεί και η αντικειμενική αξία του 50% της ψιλής? διότι άλλο το γινόμενο στο πρώτο σενάριο και  άλλο στο δεύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για  το 50% που μου έχω πληρη  : το 3%  απο το 50% της αντικειμενικης

για το άλλο 50& που δεν μου ανήκει αν είναι δωρεαν παραχωρηση απο επικαρπωτη δεν υπολογίζουμε τίποτα αν είναι με ποσο αυτό το ποσο 

αυτο θα έκανα... ας πει και άλλος συνάδελφος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για  το 50% που μου έχω πληρη  : το 3%  απο το 50% της αντικειμενικης

για το άλλο 50& που δεν μου ανήκει αν είναι δωρεαν παραχωρηση απο επικαρπωτη δεν υπολογίζουμε τίποτα αν είναι με ποσο αυτό το ποσο 

αυτο θα έκανα... ας πει και άλλος συνάδελφος 

Και γώ αυτό πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΚ, συμφονούμε όλοι ότι θα γίνεται με 3% της αντικειμενικής. Την ρημάδα την αντικειμενική αξία πως θα την βρίσκουμε όμως ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΚ, συμφονούμε όλοι ότι θα γίνεται με 3% της αντικειμενικής. Την ρημάδα την αντικειμενική αξία πως θα την βρίσκουμε όμως ρε παιδιά;

Από την εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν επιτηδευματίας έχει ώς έδρα ένα διαμέρισμα κατά 50% πλήρη κυριότητα και 50% ψιλή κυριότητα , το 3% που θα υπολογιστεί? στο 50% της πλήρους κυριότητας μόνο ή θα υπολογιστεί και η αντικειμενική αξία του 50% της ψιλής? διότι άλλο το γινόμενο στο πρώτο σενάριο και  άλλο στο δεύτερο..

 

για  το 50% που μου έχω πληρη  : το 3%  απο το 50% της αντικειμενικης

για το άλλο 50& που δεν μου ανήκει αν είναι δωρεαν παραχωρηση απο επικαρπωτη δεν υπολογίζουμε τίποτα αν είναι με ποσο αυτό το ποσο 

αυτο θα έκανα... ας πει και άλλος συνάδελφος 

 

Και γώ αυτό πιστεύω

 

Συγγνώμη αλλά έχω αντίθετη άποψη.

Δεν γίνεται αναφορά στο άρθρο 39, για το 3% της αξίας των δικαιωμάτων επί του ακινήτου που κατέχεται αλλά, στην αντικειμενική αξία του...

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις, που δεν μπορώ να απαντήσω για τον τρόπο αντιμετώπισής τους...

 

Υ.Γ.

Μπορεί βέβαια και να λανθάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αλλά έχω αντίθετη άποψη.

Δεν γίνεται αναφορά στο άρθρο 39, για το 3% της αξίας των δικαιωμάτων επί του ακινήτου που κατέχεται αλλά, στην αντικειμενική αξία του...

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις, που δεν μπορώ να απαντήσω για τον τρόπο αντιμετώπισής τους...

 

Υ.Γ.

Μπορεί βέβαια και να λανθάνω...

τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν πρέπει να έχεις και άδικο.Αλλά στις εν λόγω περιπτώσεις η αντικειμενική αξία του ακινήτου με πλήρη κυριότητα 100% είναι διαφορετική από το συγκεκριμένο παράδειγμά μου, οπότε λογικά η ιδιόχρηση θα πρέπει να υπολογίζεται στην αντικειμενική αξία που γράφει το συμβόλαιο αν αυτό είναι μετά το 2007 ή αν είναι παλαιότερο να το βρούμε μέσω ενός συμβ/φου ή από το κεφάλαιο της ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

2.σε περιπτωση δωρεαν παραχωρησεις χωρου για επαγγελματικες αναγκες ,θα μπει και εκει ενα τεκμαρτο μισθωμα σε αυτον που το παραχωρει , και το ποσο αυτο μπορει να το αφαιρεσει και ο επιτηδευματιας στο ε3 του ? ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΩΣ ΕΣΟΔΟ ΔΛΔ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ, Η ΕΠΙΧ/ΣΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΠΕΣΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ.

 

δωρεαν παραχωρησει για χωραφια απο πατερα στον γιο 3% της αντικειμενικης? αν η επιχ/ση δεν μπορει να εκπεσει μπορουμε να μην βαλουμε δωρεαν παραχωρησει και να βαλουμε 3% σαν ενοικιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα με την ιδιοχρηση των χωραφιων που θα βρουμε τις αντικειμενικεσ αξιες?

Καλημέρα

Μέχρι νεοτέρας ο τρόπος είναι με ΑΑΓΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν ενα ακινητο ανηκει κατα 50% πληρη κυριοτητα σε 2 αδελφια κι ο ενας με υδ σε εφορια παραχωρει δωρεαν στην γυναικα του μερος για επαγγελματικη στεγη....αυτο πως μπορει να αντιμπετωπισθει.

1) περιπτωση δωρεαν παραχωρηση κι απο τα 2 αδελφια κι ε2 με 1/2 του 3% της αντικειμενικης αξιας

2) περιπτωση κανει μονο ο συζυγος δηλωνοντας  το συνολο του 3% ......γιατι η παραχωρηση εχει γινει μονον απο αυτον...αρα τεκμαρτο εισοδημα προκυπτει μονο για αυτον..εξαλλου στο ε3 εχει μια σειρα για δωρεαν παραχωρηση...

καμια αλλη αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν ενα ακινητο ανηκει κατα 50% πληρη κυριοτητα σε 2 αδελφια κι ο ενας με υδ σε εφορια παραχωρει δωρεαν στην γυναικα του μερος για επαγγελματικη στεγη....αυτο πως μπορει να αντιμπετωπισθει.

1) περιπτωση δωρεαν παραχωρηση κι απο τα 2 αδελφια κι ε2 με 1/2 του 3% της αντικειμενικης αξιας

2) περιπτωση κανει μονο ο συζυγος δηλωνοντας  το συνολο του 3% ......γιατι η παραχωρηση εχει γινει μονον απο αυτον...αρα τεκμαρτο εισοδημα προκυπτει μονο για αυτον..εξαλλου στο ε3 εχει μια σειρα για δωρεαν παραχωρηση...

καμια αλλη αποψη

Η 1η περίπτωση δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί αφού ο ένας αδερφός θα το δηλώνει ώς δευτερευουσα κατοικία ενδεχομένως(μάλλον για κατοικία μιλάτε από οτι καταλαβαίνω) με 50% πλήρη κυριότητα. Η 2η περίπτωση είναι η δική σας αλλά το 3%/2 καί όχι ολόκληρο.Στο Ε2 του ο αδερφός-σύζυγος θα δηλώσει δωρεάν παραχώρηση το 3% στο 50% της αντικ./αξίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραια συμφωνω απόλυτα...αλλα οσον αφορα τα τμ που θα δηλωθουν στο ε2  ποια θα ειναι γιατι η υδ γραφει μονο οτι επιτρεπει να την χρησιμοποιησει ως εδρα....Αν η κατοικια ειναι 100τμ μπορω εγω να δηλωσω  πχ 5τμ...ή υπαρχει καποιο οριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμενα παντως μου ετυχε το εξης περιστατικο προσφατα και μου εχει κανει εντυπωση.

 

Πελατης κανει αλλαγη εδρας στο διαμερισμα που μενει μαζι με την αδερφη του. 50-50 ψιλη κυριοτητα και οι δυο. Οταν εκανε την αλλαγη εδρας πηγε με το Ε9 και ολα ΟΚ.

 

Προσφατα πηγε στην νεα του ΔΟΥ για μια αλλαγη στο μητρωο, και του ειπαν οτι πρεπει να του κανει παραχωρηση η αδερφη του για να εχει την εδρα του στο διαμερισμα. Και φυσικα τεκμαρτο ενοικιο και ολα. Και του μπλοκαρουν και την αλλαγη που θελει να κανει αν δεν προχωρησει με αυτο.

 

 

Σας φαινεται λογικο να μην μπορει να χρησιμοποιησει ο πελατης μου για εδρα του ενα μερος του 50% του σπιτιου που μενει και του ανηκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραια συμφωνω απόλυτα...αλλα οσον αφορα τα τμ που θα δηλωθουν στο ε2  ποια θα ειναι γιατι η υδ γραφει μονο οτι επιτρεπει να την χρησιμοποιησει ως εδρα....Αν η κατοικια ειναι 100τμ μπορω εγω να δηλωσω  πχ 5τμ...ή υπαρχει καποιο οριο...

Δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο. Μπορείς να βάλεις ένα λογικό νούμερο όχι πάντως 5μ2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμενα παντως μου ετυχε το εξης περιστατικο προσφατα και μου εχει κανει εντυπωση.

 

Πελατης κανει αλλαγη εδρας στο διαμερισμα που μενει μαζι με την αδερφη του. 50-50 ψιλη κυριοτητα και οι δυο. Οταν εκανε την αλλαγη εδρας πηγε με το Ε9 και ολα ΟΚ.

 

Προσφατα πηγε στην νεα του ΔΟΥ για μια αλλαγη στο μητρωο, και του ειπαν οτι πρεπει να του κανει παραχωρηση η αδερφη του για να εχει την εδρα του στο διαμερισμα. Και φυσικα τεκμαρτο ενοικιο και ολα. Και του μπλοκαρουν και την αλλαγη που θελει να κανει αν δεν προχωρησει με αυτο.

 

 

Σας φαινεται λογικο να μην μπορει να χρησιμοποιησει ο πελατης μου για εδρα του ενα μερος του 50% του σπιτιου που μενει και του ανηκει?

κατ' αρχήν αφού έχουν και οι 2 ψιλή κυριότητα δεν μπορεί να παραχωρήσει ο ένας στον άλλον.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...