Προς το περιεχόμενο

Απαραίτητα Προσοόντα για Καριέρα στο Λογιστικό Επάγγελμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ και θέλω να ξεκινήσω να εργάζομαι ως λογιστής. Από την έρευνα που έκανα στο φόρουμ, είδα ότι (εκτός από στομάχι) απαιτείται πολύ προσωπική μελέτη, γι αυτούς που θέλουν να πετύχουν κάτι καλύτερο. Θα ήθελα συμβουλές/γνώμες για το που ακριβώς θα πρέπει να στρέψω τη μελέτη μου πάνω στη λογιστική. Αρκεί να διαβάσω κάποια βιβλία χρηματοοικονομικής λογιστικής; Διάβασα κάπου ότι θα πρέπει να γνωρίζω ΚΦΕ, Νόμο περί ΑΕ, είναι ακριβές αυτό; Με άλλα λόγια, θα ήθελα να γνωρίζω ποιές γνώσεις μπορούν να εγγυηθούν μελλοντική εξέλιξη στο χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε και καλή δύναμη στο διαρκώς μεταβαλλόμενο επάγγελμα που θα ακολουθήσεις. Αν και είμαι πολύ νέος στον χώρο για να δίνω συμβουλές, η ελάχιστη εμπειρία που έχω μου λέει ότι το νούμερο ένα είναι το διάβασμα. Διάβασμα των απαραίτητων νόμων, διάβασμα των εγκυκλίων, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα...Γνώμη μου, δεν παίρνω έναν νόμο και ξεκινάω να το διαβάζω γιατί δεν έχει νόημα. Ότι μου τυχαίνει όμως το τσιμπάω, ανοίγω τον κατάλληλο νόμο και διαβάζω... Γιατί υποβάλλω ΜΥΦ?Γιατί υποβάλλω δήλωση ΦΠΑ? Γιατί οι Α.Ε. έχουν πρακτικά Γ.Σ.? Γιατί το Δ.Χ. είναι ένας μισθός? Από που προκύπτουν όλα αυτά? Η αγαπημένη ερώτηση των λογιστών είναι "πού το λέει αυτό?" εννοώντας φυσικά ποιά είναι η διάταξη που υποστηρίζει το κάθε τι στο φορολογικό, εργατικό κλπ τοπίο...

Κατά την άποψη μου αν θες να μπαίνεις σιγά σιγά στο κλίμα να ξεκινήσεις να διαβάζεις εισόδημα (Ν. 4172/13) και Ε.Λ.Π. (Ν. 4308/2014).

Καλή τύχη φίλε και να ξέρεις οτι οι λογιστές είμαστε υποτιμημένοι σαν επαγγελματίες από πολλούς (βλ. κράτος, επιχειρηματίες κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε και καλή δύναμη στο διαρκώς μεταβαλλόμενο επάγγελμα που θα ακολουθήσεις. Αν και είμαι πολύ νέος στον χώρο για να δίνω συμβουλές, η ελάχιστη εμπειρία που έχω μου λέει ότι το νούμερο ένα είναι το διάβασμα. Διάβασμα των απαραίτητων νόμων, διάβασμα των εγκυκλίων, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα...Γνώμη μου, δεν παίρνω έναν νόμο και ξεκινάω να το διαβάζω γιατί δεν έχει νόημα. Ότι μου τυχαίνει όμως το τσιμπάω, ανοίγω τον κατάλληλο νόμο και διαβάζω... Γιατί υποβάλλω ΜΥΦ?Γιατί υποβάλλω δήλωση ΦΠΑ? Γιατί οι Α.Ε. έχουν πρακτικά Γ.Σ.? Γιατί το Δ.Χ. είναι ένας μισθός? Από που προκύπτουν όλα αυτά? Η αγαπημένη ερώτηση των λογιστών είναι "πού το λέει αυτό?" εννοώντας φυσικά ποιά είναι η διάταξη που υποστηρίζει το κάθε τι στο φορολογικό, εργατικό κλπ τοπίο...

Κατά την άποψη μου αν θες να μπαίνεις σιγά σιγά στο κλίμα να ξεκινήσεις να διαβάζεις εισόδημα (Ν. 4172/13) και Ε.Λ.Π. (Ν. 4308/2014).

Καλή τύχη φίλε και να ξέρεις οτι οι λογιστές είμαστε υποτιμημένοι σαν επαγγελματίες από πολλούς (βλ. κράτος, επιχειρηματίες κλπ)

Καλησπέρα, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Τώρα μου είναι περισσότερο ξεκάθαρο προς τα πού θα πρέπει να στρέψω τη μελέτη μου. Για το τελευταίο που ανέφερες, αν και είμαι εκτός του χώρου, βγάζω το ίδιο συμπέρασμα διαβάζοντας το τι λένε άλλοι συνάδελφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφε,

 

χρειάζεται πολλή υπομονή και διάβασμα.

 

Συμφωνώ για ΚΦΕ και ΕΛΠ (ειδικά για τα πρώτα 15 άρθρα ΕΛΠ). Στη δυνέχεια θα ανακαλύψεις και τα υπόλοιπα (ΚΦΔ, ΦΠΑ, ΕΝΦΙΑ...).

Στα εργατικά υπάρχουν πολύ νόμοι και κατά τη γνώμη μου είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Άστο για αργότερα.

 

Επίσης κατά τη γνώμη μου πρέπει να διαβάσεις μία φορά τους δύο πρώτους νόμους που αφορούν ΚΦΕ και ΕΛΠ, όπως λέει ο συνάδελφος για να μπορείς να παρακολουθείς τις μεταβολές και να ξέρεις περίπου που θα βρεις τι. Στην πορεία των ετών με την βοήθεια της πρακτικής θα βλέπεις ότι τον ίδιο νόμο που ξαναδιαβάζεις τον καταλαβαίνει πολύ καλύτερα.

 

Θα πρότεινα και ένα σεμινάριο για απλογραφικά βιβλία που θα σε βοηθήσει να μπεις λίγο στο κλίμα χωρίς να χαθείς από την αρχή στους νόμους. Είναι ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του.

Υπάρχουν διάφορα στην αγορά.

 

Σίγουρα σεμινάριο στα εργατικά πριν αρχίσεις να ασχολείσαι!

 

Καλή αρχή! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλεψε σε ένα οποιοδήποτε λογιστικό γραφείο για μερικούς μήνες και παρότι δεν θα μπορείς να θεωρηθείς γνώστης του αντικειμένου αμέσως μετά, πιστεύω θα έχεις άποψη για το τι να διαβάσεις μόνος σου. Δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις δουλειά και εντελώς απίθανο να ασχοληθεί κάποιος από το λογιστικό γραφείο να σου δείξει πράγματα εκτός των καθηκόντων που θα σου ορίσει, αλλά θα αποκτήσεις ιδία άποψη για το τι πρέπει να διαβάσεις για να εξελιχθείς στον κλάδο.

 

Συμφωνώ με το συνάδελφο παραπάνω που λέει να αφήσεις τα εργατικά για αργότερα και αυτό γιατί είναι αυτόνομος τομέας της λογιστικής ενώ οι υπόλοιποι τομείς λίγο έως πολύ συμπλέκονται μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Επίσης σε όλα τα παραπάνω να προσθέσω και την ικανότητα να την πω...τύχη να την πω..να πληρώνεσαι από τους πελάτες σου και στην ώρα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή αρχή εύχομαι !

Να προσθέσω κι εγώ στα παραπάνω την οργάνωση και αρχειοθέτηση.

Είτε πάρεις από την αρχή ένα καλό πρόγραμμα είτε αρχειοθετείς έντυπα τους νόμους και τις εγκυκλίους κλπ

φτιάξε ένα καλό σύστημα έτσι ώστε να μην πελαγώνεις όταν θα ψάχνεις μια διευκρίνιση ή μια απλή ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ  ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΗ Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ και θέλω να ξεκινήσω να εργάζομαι ως λογιστής. Από την έρευνα που έκανα στο φόρουμ, είδα ότι (εκτός από στομάχι) απαιτείται πολύ προσωπική μελέτη, γι αυτούς που θέλουν να πετύχουν κάτι καλύτερο. Θα ήθελα συμβουλές/γνώμες για το που ακριβώς θα πρέπει να στρέψω τη μελέτη μου πάνω στη λογιστική. Αρκεί να διαβάσω κάποια βιβλία χρηματοοικονομικής λογιστικής; Διάβασα κάπου ότι θα πρέπει να γνωρίζω ΚΦΕ, Νόμο περί ΑΕ, είναι ακριβές αυτό; Με άλλα λόγια, θα ήθελα να γνωρίζω ποιές γνώσεις μπορούν να εγγυηθούν μελλοντική εξέλιξη στο χώρο. 

πρεπει οπωσδηποτε με καποιο οποιοδηποτε τροπο  να αποκτησεις εμπειριες πρωτα, διοτι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει περιπτωση κατ ευθειαν στο πελαγος να τα καταφερεις,θα καεις και θα καψεις κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...γιά να μην επαναλαμβανόμαστε.

Πρακτικά καί παράλληλα...."ως εργαλείο" ερμηνεύεις καί ακουλουθείς το Φορολογικό Ημερολόγιο κάθε μήνα που πρέπει να  τηρείς  πιστά (καί μας "τηρανάει") ...όπως αναρτάται καί εδώ από έμπειρη ομάδα του Taxheaven .

 

Καλή τύχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους/ες και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όλες είναι σίγουρα πολύ χρήσιμες για μένα. Δύο επιπλέον σημεία, θα ήθελα να σας ρωτήσω. Πρώτον, μελλοντικά θα ήθελα να ασχοληθώ με τα χρηματοοικονομικά. Έχω διαβάσει ότι θα πρέπει απαραίτητα να γνωρίζω λογιστική και γι αυτό ξεκινάω με το να βρώ μια δουλειά σε λογιστήριο. Θεωρείτε ότι είναι σωστή η λογική αυτή;  Δεύτερον, σχετικά με λογισμικά προγράμματα. Ποίο είναι το πιο διαδεδομένο στον χώρο; Επίσης, μπορώ να βρώ κάποια demo έκδοση του δωρεάν;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΟ FORUM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλεψε σε ένα οποιοδήποτε λογιστικό γραφείο για μερικούς μήνες και παρότι δεν θα μπορείς να θεωρηθείς γνώστης του αντικειμένου αμέσως μετά, πιστεύω θα έχεις άποψη για το τι να διαβάσεις μόνος σου. Δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις δουλειά και εντελώς απίθανο να ασχοληθεί κάποιος από το λογιστικό γραφείο να σου δείξει πράγματα εκτός των καθηκόντων που θα σου ορίσει, αλλά θα αποκτήσεις ιδία άποψη για το τι πρέπει να διαβάσεις για να εξελιχθείς στον κλάδο.

 

Συμφωνώ με το συνάδελφο παραπάνω που λέει να αφήσεις τα εργατικά για αργότερα και αυτό γιατί είναι αυτόνομος τομέας της λογιστικής ενώ οι υπόλοιποι τομείς λίγο έως πολύ συμπλέκονται μεταξύ τους.

Νομίζω συνάδελφοι οτι τα εργατκά ΔΕΝ είναι αυτόνομος κλάδος της λογιστικής ,αλλά κλάδος των νομικών. Το μόνο που συνδέει τον φοροτέχνη με την μισθοδοσία είναι ο υπολογισμός ΦΟΡΟΥ.Μ.Υ. . Όλα τα άλλα είναι θέματα αφορούν Εργατικό Δίκαιο , που το γνωρίζουν πολύ πιο καλά από έναν φοροτέχνη οι νομικοί. Βέβαια ο Έλληνας επιχειρηματίας δεν θα προσλάβει ποτέ κάποιον για την στελέχωση του τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού που κατά την γνώμη μου είναι το πιό σωστό για επιχειρήσεις με 20-25 άτομα προσωπικό και άνω τουλάχιστον, αλλά θα το φορτώσει στον δύσμοιρο λογιστή που έτσι και αλλιώς τα κάνει όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα εργατικά θέλουν συνεργασία λογιστή/νομικού ,απλά ο λογιστής είναι ο εργάτης(εργατοτεχνιτης σύμφωνα με τα εργατικά) κ ο νομικός ο υπάλληλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ και θέλω να ξεκινήσω να εργάζομαι ως λογιστής. Από την έρευνα που έκανα στο φόρουμ, είδα ότι (εκτός από στομάχι) απαιτείται πολύ προσωπική μελέτη, γι αυτούς που θέλουν να πετύχουν κάτι καλύτερο. Θα ήθελα συμβουλές/γνώμες για το που ακριβώς θα πρέπει να στρέψω τη μελέτη μου πάνω στη λογιστική. Αρκεί να διαβάσω κάποια βιβλία χρηματοοικονομικής λογιστικής; Διάβασα κάπου ότι θα πρέπει να γνωρίζω ΚΦΕ, Νόμο περί ΑΕ, είναι ακριβές αυτό; Με άλλα λόγια, θα ήθελα να γνωρίζω ποιές γνώσεις μπορούν να εγγυηθούν μελλοντική εξέλιξη στο χώρο. 

 

Αγαπητέ Αντώνη

 

 

Κατ’ αρχάς σου εύχομαι ολόψυχα καλή σταδιοδρομία.

 

Επειδή η ώρα είναι περασμένη και ξέμεινα από διάθεση για δουλεία - τραβάω και κάτι ζόρια αυτή την βδομάδα - βάζω το πρώτο ουισκάκι, και έρχομαι στο θέμα:

 

Δεν θα σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς. Ούτε φυσικά ξέρω ακριβώς ποιες γνώσεις «μπορούν να εγγυηθούν μελλοντική εξέλιξη στο χώρο».

Θα σου γράψω όμως έχοντας φορέσει τα «γαλόνια» της ηλικίας και όχι της εμπειρίας (τα οποία δεν διαθέτω).

  

Παρακάτω θα διαβάσεις (αν δεν βαριέσαι) μια ιστορία. Δεν θα σε κουράσει, είναι μικρή από μόνη της.

 

Τον Σεπτέμβριο του 1999 είχα στο κομοδίνο μου τρία βιβλία:

Την «Πολιτεία» του Πλάτωνα, τις «Γυναίκες» του Μπουκόφσκι, και το «Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσικλέτας» του Πίρσιγκ. Τα έπιανα πριν κοιμηθώ -αργούσε τότε να με πάρει ο ύπνος - και είχα κατορθώσει να τα φτάσω κάπου στη μέση.

Το μεσημέρι της 7ης Σεπτεμβρίου έγινε εκείνος ο σεισμός. Κατάφερα να γυρίσω αργά το απόγευμα στο σπίτι μου. Είχε αρκετές ζημιές· έμπαινα γρήγορα να πάρω τα απαραίτητα κι έβγαινα. Την πρώτη νύχτα την έβγαλα στο αυτοκίνητο. Τις επόμενες σε φίλους και συγγενείς. Τα βιβλία μου δεν τα πήρα από το κομοδίνο. Τα άφησα εκεί σκονισμένα από τους πεσμένους σοβάδες, με τους σελιδοδείκτες τους κάπου στη μέση.

Ποτέ δεν τα τελείωσα εκείνα τα βιβλία. Για να είμαι ειλικρινής το «Ζεν» το ξανάρχισα αργότερα, γιατί στην πρώτη ανάγνωση δεν «καταλάβαινα Χριστό».

Από το 1999 μέχρι σήμερα, πέρασαν 16 χρόνια.

Ξέρεις τι είναι φίλε μου 16 χρόνια?

Ένα ανοιγοκλείσιμο των ματιών είναι. Πρόλαβα όμως να «χάσω πολλή ζωή».

Μετά διάβασα πολύ και διαβάζω ακόμη, αυτά που «πρέπει». Αυτά που ψάχνεις κι εσύ.

Έμεινα αδιάβαστος όμως σε άλλα…

Δεν γκρινιάζω, δεν έχω απωθημένα, δεν παραπονιέμαι και δεν κάνω "μνημόσυνο" στα νιάτα μου. Καλά είμαι. Και αν θες να ξέρεις είμαι ακόμη στο πρώτο ουισκάκι (και εκεί θα μείνω).

Σε εσένα μιλάω όμως!

Επειδή θα «ξοδευτείς», προσπάθησε να ξοδέψεις ποιοτικά τα επόμενα 16 σου χρόνια.  Τον ορισμό της «ποιότητας» θα τον βρεις (κάποτε) μόνος σου… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Αντώνη

 

 

Κατ’ αρχάς σου εύχομαι ολόψυχα καλή σταδιοδρομία.

 

Επειδή η ώρα είναι περασμένη και ξέμεινα από διάθεση για δουλεία - τραβάω και κάτι ζόρια αυτή την βδομάδα - βάζω το πρώτο ουισκάκι, και έρχομαι στο θέμα:

 

Δεν θα σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς. Ούτε φυσικά ξέρω ακριβώς ποιες γνώσεις «μπορούν να εγγυηθούν μελλοντική εξέλιξη στο χώρο».

Θα σου γράψω όμως έχοντας φορέσει τα «γαλόνια» της ηλικίας και όχι της εμπειρίας (τα οποία δεν διαθέτω).

  

Παρακάτω θα διαβάσεις (αν δεν βαριέσαι) μια ιστορία. Δεν θα σε κουράσει, είναι μικρή από μόνη της.

 

Τον Σεπτέμβριο του 1999 είχα στο κομοδίνο μου τρία βιβλία:

Την «Πολιτεία» του Πλάτωνα, τις «Γυναίκες» του Μπουκόφσκι, και το «Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσικλέτας» του Πίρσιγκ. Τα έπιανα πριν κοιμηθώ -αργούσε τότε να με πάρει ο ύπνος - και είχα κατορθώσει να τα φτάσω κάπου στη μέση.

Το μεσημέρι της 7ης Σεπτεμβρίου έγινε εκείνος ο σεισμός. Κατάφερα να γυρίσω αργά το απόγευμα στο σπίτι μου. Είχε αρκετές ζημιές· έμπαινα γρήγορα να πάρω τα απαραίτητα κι έβγαινα. Την πρώτη νύχτα την έβγαλα στο αυτοκίνητο. Τις επόμενες σε φίλους και συγγενείς. Τα βιβλία μου δεν τα πήρα από το κομοδίνο. Τα άφησα εκεί σκονισμένα από τους πεσμένους σοβάδες, με τους σελιδοδείκτες τους κάπου στη μέση.

Ποτέ δεν τα τελείωσα εκείνα τα βιβλία. Για να είμαι ειλικρινής το «Ζεν» το ξανάρχισα αργότερα, γιατί στην πρώτη ανάγνωση δεν «καταλάβαινα Χριστό».

Από το 1999 μέχρι σήμερα, πέρασαν 16 χρόνια.

Ξέρεις τι είναι φίλε μου 16 χρόνια?

Ένα ανοιγοκλείσιμο των ματιών είναι. Πρόλαβα όμως να «χάσω πολλή ζωή».

Μετά διάβασα πολύ και διαβάζω ακόμη, αυτά που «πρέπει». Αυτά που ψάχνεις κι εσύ.

Έμεινα αδιάβαστος όμως σε άλλα…

Δεν γκρινιάζω, δεν έχω απωθημένα, δεν παραπονιέμαι και δεν «κάνω μνημόσυνο» στα νιάτα μου. Καλά είμαι. Και αν θες να ξέρεις είμαι ακόμη στο πρώτο ουισκάκι (και εκεί θα μείνω).

Σε εσένα μιλάω όμως!

Επειδή θα «ξοδευτείς», προσπάθησε να ξοδέψεις ποιοτικά τα επόμενα 16 σου χρόνια.  Τον ορισμό της «ποιότητας» θα τον βρεις (κάποτε) μόνος σου… 

Καλησπέρα σας,

 

Καταρχήν στην υγεία σας και κατά δεύτερον σας ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σας. Νομίζω ότι είναι πολύ ουσιαστικά όλα αυτά που λέτε αλλά δυστυχώς η ζωή δε βλέπω να μας αφήνει περιθώρια για σκέψεις σαν αυτές. Και το καλύτερο, κατ΄την άποψη μου, είναι ότι θεωρούμε αυτονόητο ότι ο δρόμος αυτός είναι ο σωστός.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Αντώνη

 

 

Κατ’ αρχάς σου εύχομαι ολόψυχα καλή σταδιοδρομία.

 

Επειδή η ώρα είναι περασμένη και ξέμεινα από διάθεση για δουλεία - τραβάω και κάτι ζόρια αυτή την βδομάδα - βάζω το πρώτο ουισκάκι, και έρχομαι στο θέμα:

 

Δεν θα σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς. Ούτε φυσικά ξέρω ακριβώς ποιες γνώσεις «μπορούν να εγγυηθούν μελλοντική εξέλιξη στο χώρο».

Θα σου γράψω όμως έχοντας φορέσει τα «γαλόνια» της ηλικίας και όχι της εμπειρίας (τα οποία δεν διαθέτω).

  

Παρακάτω θα διαβάσεις (αν δεν βαριέσαι) μια ιστορία. Δεν θα σε κουράσει, είναι μικρή από μόνη της.

 

Τον Σεπτέμβριο του 1999 είχα στο κομοδίνο μου τρία βιβλία:

Την «Πολιτεία» του Πλάτωνα, τις «Γυναίκες» του Μπουκόφσκι, και το «Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσικλέτας» του Πίρσιγκ. Τα έπιανα πριν κοιμηθώ -αργούσε τότε να με πάρει ο ύπνος - και είχα κατορθώσει να τα φτάσω κάπου στη μέση.

Το μεσημέρι της 7ης Σεπτεμβρίου έγινε εκείνος ο σεισμός. Κατάφερα να γυρίσω αργά το απόγευμα στο σπίτι μου. Είχε αρκετές ζημιές· έμπαινα γρήγορα να πάρω τα απαραίτητα κι έβγαινα. Την πρώτη νύχτα την έβγαλα στο αυτοκίνητο. Τις επόμενες σε φίλους και συγγενείς. Τα βιβλία μου δεν τα πήρα από το κομοδίνο. Τα άφησα εκεί σκονισμένα από τους πεσμένους σοβάδες, με τους σελιδοδείκτες τους κάπου στη μέση.

Ποτέ δεν τα τελείωσα εκείνα τα βιβλία. Για να είμαι ειλικρινής το «Ζεν» το ξανάρχισα αργότερα, γιατί στην πρώτη ανάγνωση δεν «καταλάβαινα Χριστό».

Από το 1999 μέχρι σήμερα, πέρασαν 16 χρόνια.

Ξέρεις τι είναι φίλε μου 16 χρόνια?

Ένα ανοιγοκλείσιμο των ματιών είναι. Πρόλαβα όμως να «χάσω πολλή ζωή».

Μετά διάβασα πολύ και διαβάζω ακόμη, αυτά που «πρέπει». Αυτά που ψάχνεις κι εσύ.

Έμεινα αδιάβαστος όμως σε άλλα…

Δεν γκρινιάζω, δεν έχω απωθημένα, δεν παραπονιέμαι και δεν κάνω "μνημόσυνο" στα νιάτα μου. Καλά είμαι. Και αν θες να ξέρεις είμαι ακόμη στο πρώτο ουισκάκι (και εκεί θα μείνω).

Σε εσένα μιλάω όμως!

Επειδή θα «ξοδευτείς», προσπάθησε να ξοδέψεις ποιοτικά τα επόμενα 16 σου χρόνια.  Τον ορισμό της «ποιότητας» θα τον βρεις (κάποτε) μόνος σου… 

 

Με συγκίνησες πανάθεμα σε...

 

images-15.jpg

 

 

Καλημέρα Σπύρο.

 

 

Υ.Γ.: Άσε κανά 2 ποτηράκια θα τα χρειαστείς από Δευτέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...