Jump to content
  • 0

αγροτες ειδικου καθεστωτος και λοιποι 'αγροτες'


dodos
 Share

Question

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

 

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

 

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

 

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

 

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

 

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

 με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

 

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
2 ώρες πριν, andrewm said:

 

Καλημέρα

Δες την ΠΟΛ 1107/2016

και η ΠΟΛ. αυτη μας παραπεμπει στο αρ.65 του Ν. 4389/2016, που εχει ως εξης: 

1. Η παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 3874/2010 (Α'151), όπως ισχύει, τροποποιείται ως εξής: α) Η περίπτωση α' της παρ. 1 αντικαθίσταται ως εξής: «α) Επαγγελματίας αγρότης είναι το ενήλικο φυσικό πρόσωπο που έχει δικαίωμα εγγραφής στο Μητρώο Αγροτών και Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων, εφόσον πληροί σωρευτικά τις ακόλουθες προϋποθέσεις: 
αα) Είναι κάτοχος αγροτικής εκμετάλλευσης. 
αβ) Ασχολείται επαγγελματικά με αγροτική δραστηριότητα στην εκμετάλλευσή του τουλάχιστον κατά 30% του συνολικού ετήσιου χρόνου εργασίας του.
αγ) Λαμβάνει από την απασχόλησή του σε αγροτική δραστηριότητα το 50% τουλάχιστον του συνολικού ετήσιου εισοδήματός του και
αδ) Είναι ασφαλισμένος ο ίδιος και η αγροτική του εκ-μετάλλευση, όπου απαιτείται, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
αε) Τηρεί λογιστικά βιβλία, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.»  ποιοι ειναι αυτοι δλδ??? μονο το κανονικο καθεστως?
β) Η υποπερίπτωση βα' της περίπτωσης β' της παρ. 1 αντικαθίσταται ως εξής:
«βα) Είναι κάτοχος ατομικής επαγγελματικής άδειας αλιείας και ιδιοκτήτης, συνιδιοκτήτης, μισθωτής ή συμμετέχει, με οποιονδήποτε τρόπο, στην εκμετάλλευση επαγγελματικού αλιευτικού σκάφους εκτός από σκάφη υπερπόντιας αλιείας ή απασχολείται στην υδατοκαλλιέργεια ως κάτοχος ή μισθωτής υδατοκαλλιεργητικής εκμετάλλευσης. Το ως άνω φυσικό πρόσωπο ασχολείται με μία ή περισσότερες εκ των ανωτέρω δραστηριοτήτων τουλάχιστον κατά 30% του συνολικού ετήσιου χρόνου εργασίας του και λαμβάνει από την απασχόλησή του αυτή το 50% τουλάχιστον του συνολικού ετήσιου εισοδήματός του.»
γ) Η υποπερίπτωση βγ' της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 αντικαθίσταται ως εξής:
«βγ) Είναι ασφαλισμένος, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία. Οι προϋποθέσεις της απόληψης του 50% τουλάχιστον του συνολικού ετήσιου εισοδήματος και της προμήθειας καυσίμων θαλάσσης απαιτείται να συντρέχουν για τους ιδιοκτήτες επαγγελματικών αλιευτικών σκαφών ολικού μήκους μέχρι έξι (6) μέτρα.»

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 ώρες πριν, maria00 said:

αε) Τηρεί λογιστικά βιβλία, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.»  ποιοι ειναι αυτοι δλδ??? μονο το κανονικο καθεστως?


Και από αυτούς του κανονικού μια μερίδα μπορει να μην τηρεί καν βιβλία αφού σύμφωνα με το άρθρο 1 της ΠΟΛ 1007/2015:

Άρθρο 1

1. Παρέχεται η δυνατότητα, από το φορολογικό έτος (περίοδο) 2015 και εφεξής, μη ενημέρωσης λογιστικών βιβλίων στους αγρότες φυσικά πρόσωπα οι οποίοι λόγω υπέρβασης των ορίων της παραγράφου 1 του άρθρου 41 του Ν. 2859/2000 εντάσσονται στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α. και υποχρεούνται στην τήρηση λογιστικών αρχείων (βιβλίων και στοιχείων), εφόσον:

α) τα ακαθάριστα έσοδα από την πώληση αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους και την παροχή αγροτικών υπηρεσιών δεν υπερβαίνουν το ενάμιση εκατομμύριο (1.500.000) ευρώ,

β) τα λογιστικά στοιχεία τηρούνται με τάξη και πληρότητα ώστε να εκπληρούνται με ορθότητα οι φορολογικές ή άλλες υποχρεώσεις του υπόχρεου και να διευκολύνεται η διενέργεια οποιουδήποτε ελέγχου, και

γ) δεν ασκείται άλλη δραστηριότητα, για την οποία υπάρχει υποχρέωση τήρησης βιβλίων.

2. Όσοι αγρότες φυσικά πρόσωπα του κανονικού καθεστώτος Φ.Π.Α. δεν ασκήσουν την επόμενη διαχειριστική περίοδο την αγροτική τους εκμετάλλευση ούτε δικαιούνται να λάβουν δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης, δεν υποχρεούνται σε τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων. Στην περίπτωση που μέχρι το τέλος της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου δεν προκύπτει το ύψος των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης, λαμβάνεται υπόψη το ποσό της προ−προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου. Επί μεταβίβασης δε, των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας, η υποχρέωση για τήρηση λογιστικών αρχείων (βιβλίων και στοιχείων) καταλαμβάνει τους αγρότες με εναπομείναντα δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης πάνω από το προβλεπόμενο όριο των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 ώρες πριν, andrewm said:


Και από αυτούς του κανονικού μια μερίδα μπορει να μην τηρεί καν βιβλία αφού σύμφωνα με το άρθρο 1 της ΠΟΛ 1007/2015:

Άρθρο 1

 

 

1. Παρέχεται η δυνατότητα, από το φορολογικό έτος (περίοδο) 2015 και εφεξής, μη ενημέρωσης λογιστικών βιβλίων στους αγρότες φυσικά πρόσωπα οι οποίοι λόγω υπέρβασης των ορίων της παραγράφου 1 του άρθρου 41 του Ν. 2859/2000 εντάσσονται στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α. και υποχρεούνται στην τήρηση λογιστικών αρχείων (βιβλίων και στοιχείων), εφόσον:

 

 

α) τα ακαθάριστα έσοδα από την πώληση αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους και την παροχή αγροτικών υπηρεσιών δεν υπερβαίνουν το ενάμιση εκατομμύριο (1.500.000) ευρώ,

 

 

β) τα λογιστικά στοιχεία τηρούνται με τάξη και πληρότητα ώστε να εκπληρούνται με ορθότητα οι φορολογικές ή άλλες υποχρεώσεις του υπόχρεου και να διευκολύνεται η διενέργεια οποιουδήποτε ελέγχου, και

 

 

γ) δεν ασκείται άλλη δραστηριότητα, για την οποία υπάρχει υποχρέωση τήρησης βιβλίων.

 

 

2. Όσοι αγρότες φυσικά πρόσωπα του κανονικού καθεστώτος Φ.Π.Α. δεν ασκήσουν την επόμενη διαχειριστική περίοδο την αγροτική τους εκμετάλλευση ούτε δικαιούνται να λάβουν δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης, δεν υποχρεούνται σε τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων. Στην περίπτωση που μέχρι το τέλος της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου δεν προκύπτει το ύψος των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης, λαμβάνεται υπόψη το ποσό της προ−προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου. Επί μεταβίβασης δε, των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας, η υποχρέωση για τήρηση λογιστικών αρχείων (βιβλίων και στοιχείων) καταλαμβάνει τους αγρότες με εναπομείναντα δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης πάνω από το προβλεπόμενο όριο των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ.

 

 

 

επομενως ολοι (κανονικου -ειδικου-ανενταχτοι) εφοσον τηρουν τις προυποθεσεις πλην της τηρησης βιβλιων φορολογουνται με τις εκπτωσεις αρθρου 16

συμφωνεις?

εγω κραταω μια επιφυλαξη...και ελπιζω να μην εχουμε δυσαρεστες εκπληξεις με μεταγενεστερη πολ του υπουργειου

τουλαχιστον μηπως ολοι πρεπει να γινουν ειδικου μεχρι τελους του ετους (και βεβαιως αν ειναι ασφαλισμενοι στον ογα)?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ναι ναι ειναι απ αυτα τα ωραια που πετανε κατα καιρους και τα διαβαζεις κ τριβεις τα ματια σου κ λες τωρα αυτο εδω τι μπορει να σημαινει;;; θα μαθουμε τι εννοουν οταν ερθει η ωρα των δηλωσεων....

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 11/11/2016 at 9:36 ΜΜ, klery said:

επομενως ολοι (κανονικου -ειδικου-ανενταχτοι) εφοσον τηρουν τις προυποθεσεις πλην της τηρησης βιβλιων φορολογουνται με τις εκπτωσεις αρθρου 16

συμφωνεις?

εγω κραταω μια επιφυλαξη...και ελπιζω να μην εχουμε δυσαρεστες εκπληξεις με μεταγενεστερη πολ του υπουργειου

τουλαχιστον μηπως ολοι πρεπει να γινουν ειδικου μεχρι τελους του ετους (και βεβαιως αν ειναι ασφαλισμενοι στον ογα)?

Καλημέρα

Διαβάζοντας τις προ'υ'ποθέσεις το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι περιλαμβάνει και κανονικό και ειδικό καθεστώς.Για τους ανένταχτους που δηλώνουν αγροτικά εισοδήματα απ' ότι φαίνεται χάνουν το αφορολόγητο

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nομίζω εδώ παίζει πολύ το ποσοστό του εισοδήματος ως επαγγελματίας αγρότης, γιατί αν είναι του ειδικού δεν σημαίνει ότι δεν είναι επαγγελματίας. Και αν είναι επαγγελματίας θα του αναζητηθούν εισφορές απο τον Ογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

εγω θα ρωτησω παλι αυριο για αγροτη ειδικου καθεστωτος που κανει ενδοκοινοτικη παραδοση εμπορευματων, δεν πρεπει να γρατει στου κανονικου καθεστωτος, ή απλα για την ενδκοινοτικη παραδοση που κανει να στειλει έκτακτη περιοδικη δηλωση;;;?υποθετουμε σαν δεδομενο οτι δεν ξεπερναει τα 15 χιλιαδες την χρονια τζίρο

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 ώρα πριν, zinon said:

εγω θα ρωτησω παλι αυριο για αγροτη ειδικου καθεστωτος που κανει ενδοκοινοτικη παραδοση εμπορευματων, δεν πρεπει να γρατει στου κανονικου καθεστωτος, ή απλα για την ενδκοινοτικη παραδοση που κανει να στειλει έκτακτη περιοδικη δηλωση;;;?υποθετουμε σαν δεδομενο οτι δεν ξεπερναει τα 15 χιλιαδες την χρονια τζίρο

Που θα ρωτήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 10/11/2016 at 0:43 ΜΜ, zinon said:

υπαρχει και μια ΠΟΛ που λεει οταν ειναι μεχρι 10 χιλιαδες ενδοκοινοτικη δε στελνουνε τιποτα?

***απο 01/01/2017 εντασσονται στο κανονικο οποιοι ειναι γραμμενοι στο vies? 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10539

 

αυτή είναι η απόφαση για τις 10.000ευρώ που λέμε αλλά μόνο για ειδικού αυτό οι του κανονικού κανονικά VIES

Link to comment
Share on other sites

  • 0

θα κανουμε ερωτημα στο υπουργειο στο αρμοδιο τμημα,εγω νομιζω πως ανεξαρτητως κατηγοριας (ειδικου ή κανονκού) εφοσον στελνεικαποιος προιοντα στο εξωτερικο πρπει να υποβαλλει ανακεφαλαιωτικο,Απ την άλλη στο ειδικο καθεστως υποννοειται οτι δεν υπαρχει εμπορικος σκοπος κατεξοχην για το κερδος,δεν ξερω αν ετυχε σε καποιον

Link to comment
Share on other sites

  • 0
6 ώρες πριν, hapapa said:

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10539

 

αυτή είναι η απόφαση για τις 10.000ευρώ που λέμε αλλά μόνο για ειδικού αυτό οι του κανονικού κανονικά VIES

Καλησπέρα

Το όριο των 10000 ευρώ αφορά ενδοκοινοτικές απόκτήσεις.Σου παραθέτω το σχετικό απόσπασμα:

Το υποκείμενο στο φόρο πρόσωπο που υπάγεται στο ειδικό καθεστώς των αγροτών (του άρθρου 41 του κώδικα Φ.Π.Α.) ή που πραγματοποιεί μόνο παραδόσεις αγαθών - παροχές υπηρεσιών που δεν του παρέχουν κανένα δικαίωμα έκπτωσης, καθώς και το μη υποκείμενο στο φόρο νομικό πρόσωπο, οφείλουν να αποκτούν ΑΦΜ/ΦΠΑ και να εγγράφονται στο σύστημα VIES για τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις που πραγματοποιούν, εφόσον, το ύψος των συναλλαγών αυτών, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, υπερβαίνει το ποσό των 10.000 ευρώ (λαμβάνονται υπόψη οι αποκτήσεις από όλα τα κράτη μέλη κατά την προηγούμενη ή κατά την τρέχουσα διαχειριστική περίοδο, ενώ η υποχρέωση αυτή ισχύει χωρίς όριο για τα καινούρια μεταφορικά μέσα και τα προϊόντα που υπάγονται σε ειδικό φόρο κατανάλωσης). Τα πρόσωπα αυτά εφόσον το επιθυμούν μπορούν να αποκτούν ΑΦΜ/ΦΠΑ και να εγγράφονται στο σύστημα VIES για τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις που πραγματοποιούν ανεξαρτήτως ποσού (με δήλωσή τους στη Δ.Ο.Υ. η οποία ισχύει τουλάχιστον για δύο διαχειριστικές περιόδους).

Η ερώτηση του zinon αφορούσε παραδόσεις και όχι αποκτήσεις.Δες την ΠΟΛ.1100/24.06.2010"Κοινοποίηση των διατάξεων των άρθρων 59, 60, 61, 62, 63 και 81 του Ν.3842/23.4.2010 (ΦΕΚ 58Α) «αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις»."Σου παραθέτω το σχετικό απόσπασμα που αφορά την τροποποίηση του άρθρου 41 του 2859/2000:

Παράγραφοι 12 και 13: Τροποποιήσεις ειδικού καθεστώτος αγροτών

1. Με την περίπτωση α΄ της παραγράφου 12 του άρθρου 62, με την οποία αντικαθίσταται το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 41 του Κώδικα ΦΠΑ προβλέπεται αύξηση του κατ΄ αποκοπή συντελεστή επιστροφής φόρου στους αγρότες του ειδικού καθεστώτος. Ο νέος αυξημένος συντελεστής 11% ισχύει για πωλήσεις αγροτικών προϊόντων και παροχής αγροτικών υπηρεσιών που πραγματοποιήθηκαν από 1.1.2009, δηλαδή εφαρμόζεται για τις αιτήσεις επιστροφής που υποβάλλονται κατά το έτος 2010 και μεταγενέστερα (σχετική εγκύκλιος ΠΟΛ. 1045/22.4.2010).

2. Με τα δύο νέα εδάφια της παραγράφου 2 του άρθρου 41 του Κώδικα ΦΠΑ, όπως προστέθηκαν με την περίπτωση β΄ της παραγράφου 12 του άρθρου 62, καθώς και τις διατάξεις των παραγράφων 4 και 5 του ίδιου άρθρου, όπως ισχύουν μετά την αντικατάσταση τους με την παράγραφο 13 του άρθρου 62 του Ν. 3842/2010, προβλέπεται ότι:

α) Οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος που πωλούν αγροτικά προϊόντα δικής τους παραγωγής από δικό τους κατάστημα ή από λαϊκές αγορές ή τα εξάγουν ή τα παραδίδουν σε άλλο κράτος - μέλος θεωρείται ότι ασκούν εμπορική δραστηριότητα και για το λόγο αυτό υπάγονται υποχρεωτικά στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ.

Οι αγρότες αυτοί δικαιούνται επιστροφής ΦΠΑ με την εφαρμογή ενός κατ΄ αποκοπή συντελεστή 5%, επί της αξίας πώλησης των αγροτικών προϊόντων τους, όπως αυτή προκύπτει από τα τηρούμενα βιβλία.

Παράλληλα, οι εν λόγω αγρότες παραμένουν στο ειδικό καθεστώς για τη δραστηριότητα της αγροτικής παραγωγής τους, για την οποία δικαιούνται να λαμβάνουν επιστροφή ΦΠΑ εφαρμόζοντας τον κατ΄ αποκοπή συντελεστή 11%, επί της αξίας των παραδιδόμενων αγροτικών προϊόντων και των παρεχόμενων αγροτικών υπηρεσιών προς άλλους υποκείμενους στο φόρο, εκτός των αγροτών του ειδικού καθεστώτος.

β) Ειδικά για τους αγρότες που διαθέτουν τα προϊόντα παραγωγής τους σε λαϊκές αγορές η ένταξή τους στο κανονικό καθεστώς, με την υποχρέωση τήρησης βιβλίου εσόδων εξόδων και έκδοση αποδείξεων, ισχύει από 1.10.2010, σύμφωνα με την Α.Υ.Ο. 1065/18.5.2010. Οι αγρότες αυτοί στο τηρούμενο βιβλίο εσόδων - εξόδων θα καταχωρούν μόνο τα έσοδα και τα έξοδα που αφορούν τη διάθεση των προϊόντων παραγωγής τους στις λαϊκές αγορές.

γ) Η παράδοση αγροτικών προϊόντων από την αγροτική εκμετάλλευση στην εμπορική δραστηριότητα γίνεται με την έκδοση ειδικού στοιχείου, στο οποίο περιλαμβάνεται το είδος, η ποσότητα, η ποιότητα, καθώς και η κανονική αξία των προϊόντων αυτών, όπως αυτή προκύπτει από τις διατάξεις της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 19 του Κώδικα ΦΠΑ.

δ) Οι αγρότες που ασκούν τις αγροτικές εκμεταλλεύσεις και παρέχουν τις αγροτικές υπηρεσίες του άρθρου 42 του Κώδικα ΦΠΑ με οποιαδήποτε μορφή εταιρείας ή αγροτικών συνεταιρισμών ή πωλούν τα παραγόμενα αγροτικά προϊόντα, μετά από επεξεργασία που προσδίδει σε αυτά βιομηχανικό ή βιοτεχνικό χαρακτήρα, καθώς και αυτοί που ασκούν παράλληλα και άλλη οικονομική δραστηριότητα, για την οποία υποχρεούνται στην τήρηση βιβλίων Β΄ ή ανώτερης κατηγορίας του ΚΒΣ, εκτός των αγροτών που αναφέρονται στην ανωτέρω περίπτωση α), εντάσσονται στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ για τις δραστηριότητες αυτές και δεν έχουν δικαίωμα επιστροφής του φόρου με τον κατ΄ αποκοπή συντελεστή 11%.

ε) Η ένταξη στο κανονικό καθεστώς των αγροτών που πωλούν προϊόντα παραγωγής τους από λαϊκές αγορές γίνεται με την υποβολή δήλωσης έναρξης ή μεταβολής, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 36 του Κώδικα ΦΠΑ, η οποία υποβάλλεται μέχρι 31.10.2010.

στ) Σημειώνεται ότι οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος που πωλούν προϊόντα παραγωγής από δικό τους κατάστημα, υποχρεούνται στην τήρηση βιβλίου εσόδων εξόδων από 1.7.2010, σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις του ΚΒΣ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

παιδια καλησπερα!!

μ αυτο πραγματικα, τι κανουμε;;; https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/32232 

ποτε;;; 

ξεκινησαν μεταβιβασεις δικαιωματων π εμπιπτουν στην περιπτωση αυτη???

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Βρε παιδιά προσπαθώ να μπω στο σύστημα πληρωμών του ΟΠΕΚΕΠΕ , είδα πως άλλαξε το site και μπαίνεις στο IRIS πλέον , και αφού συνδέθηκα δεν μου βγάζει καμιά εκτύπωση ή βεβαίωση γιατί μου πετάει κάποιο μήνυμα τεχνικό για java κλπ.

Δοκίμασα από όλους τους browsers αλλά το ίδιο.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν έχει το ίδιο πρόβλημα για να ξέρω αν φταίω εγώ ή έχει πρόβλημα το site;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
28 λεπτά πριν , Trip_Accountant said:

Βρε παιδιά προσπαθώ να μπω στο σύστημα πληρωμών του ΟΠΕΚΕΠΕ , είδα πως άλλαξε το site και μπαίνεις στο IRIS πλέον , και αφού συνδέθηκα δεν μου βγάζει καμιά εκτύπωση ή βεβαίωση γιατί μου πετάει κάποιο μήνυμα τεχνικό για java κλπ.

Δοκίμασα από όλους τους browsers αλλά το ίδιο.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν έχει το ίδιο πρόβλημα για να ξέρω αν φταίω εγώ ή έχει πρόβλημα το site;

Ευχαριστώ.

Καλημέρα

Το ίδιο κάνει και σε μένα οπότε μην ανησυχείς το πρόβλημα είναι δικό τους

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 18/11/2016 at 0:38 ΜΜ, zinon said:

θα κανουμε ερωτημα στο υπουργειο στο αρμοδιο τμημα,εγω νομιζω πως ανεξαρτητως κατηγοριας (ειδικου ή κανονκού) εφοσον στελνεικαποιος προιοντα στο εξωτερικο πρπει να υποβαλλει ανακεφαλαιωτικο,Απ την άλλη στο ειδικο καθεστως υποννοειται οτι δεν υπαρχει εμπορικος σκοπος κατεξοχην για το κερδος,δεν ξερω αν ετυχε σε καποιον

καλησπέρα τελικά με αυτό έχουμε καμία απάντηση?

Ευχαριστώ

καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...