Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

αγροτες ειδικου καθεστωτος και λοιποι 'αγροτες'

Question

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

 

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

 

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

 

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

 

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

 

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

 με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

 

ευχαριστω

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα,

Μήπως μπορείς να επιβεβαιώσεις αν όταν έχουμε δωρεάν παραχώρηση αγροτεμαχίων από Πατέρα συνταξιούχο, σε Γιό Αγρότη υπολογίζουμε τεκμαρτό ? (έσοδο για τον Πατέρα και έξοδο για τον Γιό)

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

αυτο ψηφίστηκε:  

 

5. Στο τέλος της παρ. 2 του άρθρου 39 του ν.4172/2013 προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής: «Ειδικά για τους ασκούντες ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα δεν υπολογίζεται τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση προς ανιόντες, κατιόντες και συζύγους, αγροτικών εκτάσεων στις οποίες περιλαμβάνονται λιβάδια, καλλιεργήσιμες γαίες, βοσκήσιμες γαίες, και κάθε είδους κατασκευές ή εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούνται για την άσκηση της δραστηριότητας αυτής.»

 

 

 

Υ.Γ. σε καμια περιπτωση η δωρεαν παραχωρηση δε λειτουργει ως ΕΞΟΔΟ... αυτο που εξεταζουμε ειναι αν θα υπολογιστει ως ΕΣΟΔΟ ή οχι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η τηλεφωνικη ενημερωση π ειχα απο γνωστο site...οσο αφορα την ιδιοχρηση ειναι πως δεν υπαρχει λογος ακομα κ για πληροφοριακο σκοπο να υποβληθει Ε2 για αγροτεμαχια π ιδιοχρησιμοποιουντε!

 

Οσο αφορα την απογραφη....προφανως ισχυει αυτο...

 

Ειδικά οι επιχειρήσεις που τηρούν απλογραφικά βιβλία και οι οποίες για τον προσδιορισμό των αποτελεσμάτων τους του οικονομικού έτους 2014 (χρήση 2013) εφάρμοσαν τις διατάξεις του δευτέρου εδαφίου της περίπτωσης γ' της παρ. 1 του άρθρου 31 του ν. 2238/1994 (Α' 151), δύνανται, αποκλειστικά για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος του φορολογικού έτους 2014, ως απογραφή έναρξης να λάβουν ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) των αγορών της διαχειριστικής χρήσης του 2013 και ως απογραφή λήξης το δέκα τοις εκατό (10%) των αγορών του φορολογικού έτους 2014, ανεξαρτήτως υποχρέωσης σύνταξης απογραφής εμπορεύσιμων περιουσιακών στοιχείων. Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται αναλόγως για τους αγρότες που πριν την 1.1.2014 τηρούσαν βιβλία και εξέδιδαν στοιχεία του Κ.Φ.Α.Σ.. Οι αγρότες και λοιποί επιτηδευματίες που δεν έχουν υποχρέωση τήρησης βιβλίων, δύνανται να εξάγουν το λογιστικό αποτέλεσμα του φορολογικού έτους 2014, είτε χωρίς απογραφές έναρξης και λήξης είτε να προβούν σε αποτίμηση των εμπορεύσιμων περιουσιακών στοιχείων τους της 1.1.2014 με οποιονδήποτε αξιόπιστο τρόπο και σε σύνταξη απογραφής λήξης της 31.12.2014 με τον ίδιο τρόπο, όπως και της απογραφής έναρξης σε καταστάσεις τις οποίες διαφυλάσσουν έως το χρόνο παραγραφής.».

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ειδικά οι επιχειρήσεις που τηρούν απλογραφικά βιβλία και οι οποίες για τον προσδιορισμό των αποτελεσμάτων τους του οικονομικού έτους 2014 (χρήση 2013) εφάρμοσαν τις διατάξεις του δευτέρου εδαφίου της περίπτωσης γ' της παρ. 1 του άρθρου 31 του ν. 2238/1994 (Α' 151), δύνανται, αποκλειστικά για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος του φορολογικού έτους 2014, ως απογραφή έναρξης να λάβουν ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) των αγορών της διαχειριστικής χρήσης του 2013 και ως απογραφή λήξης το δέκα τοις εκατό (10%) των αγορών του φορολογικού έτους 2014, ανεξαρτήτως υποχρέωσης σύνταξης απογραφής εμπορεύσιμων περιουσιακών στοιχείων. Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται αναλόγως για τους αγρότες που πριν την 1.1.2014 τηρούσαν βιβλία και εξέδιδαν στοιχεία του Κ.Φ.Α.Σ.. ευχαριστουμε που μεριμνήσατε για το 5% των αγροτών που πριν την 1.1.2014 τηρουσαν βιβλια!


 


 Οι αγρότες και λοιποί επιτηδευματίες που δεν έχουν υποχρέωση τήρησης βιβλίων, εδω προφανως αναφερεται στους αγροτες που ξεκινησαν απο 1.1.2014 τα βιβλια;; αυτους εννοει οτι δεν εχουν υποχρεωση τηρησης βιβλιων;; γιατι αν εννοει του ειδικου καθεστωτος μονο, τοτε κατι λειπει.... δύνανται να εξάγουν το λογιστικό αποτέλεσμα του φορολογικού έτους 2014, είτε χωρίς απογραφές έναρξης και λήξης είτε να προβούν σε αποτίμηση των εμπορεύσιμων περιουσιακών στοιχείων τους της 1.1.2014 με οποιονδήποτε αξιόπιστο τρόπο και σε σύνταξη απογραφής λήξης της 31.12.2014 με τον ίδιο τρόπο, όπως και της απογραφής έναρξης σε καταστάσεις τις οποίες διαφυλάσσουν έως το χρόνο παραγραφής.».


Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Ειδικά οι επιχειρήσεις που τηρούν απλογραφικά βιβλία και οι οποίες για τον προσδιορισμό των αποτελεσμάτων τους του οικονομικού έτους 2014 (χρήση 2013) εφάρμοσαν τις διατάξεις του δευτέρου εδαφίου της περίπτωσης γ' της παρ. 1 του άρθρου 31 του ν. 2238/1994 (Α' 151), δύνανται, αποκλειστικά για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος του φορολογικού έτους 2014, ως απογραφή έναρξης να λάβουν ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) των αγορών της διαχειριστικής χρήσης του 2013 και ως απογραφή λήξης το δέκα τοις εκατό (10%) των αγορών του φορολογικού έτους 2014, ανεξαρτήτως υποχρέωσης σύνταξης απογραφής εμπορεύσιμων περιουσιακών στοιχείων. Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται αναλόγως για τους αγρότες που πριν την 1.1.2014 τηρούσαν βιβλία και εξέδιδαν στοιχεία του Κ.Φ.Α.Σ.. ευχαριστουμε που μεριμνήσατε για το 5% των αγροτών που πριν την 1.1.2014 τηρουσαν βιβλια!

 

 Οι αγρότες και λοιποί επιτηδευματίες που δεν έχουν υποχρέωση τήρησης βιβλίων, εδω προφανως αναφερεται στους αγροτες που ξεκινησαν απο 1.1.2014 τα βιβλια;; αυτους εννοει οτι δεν εχουν υποχρεωση τηρησης βιβλιων;; γιατι αν εννοει του ειδικου καθεστωτος μονο, τοτε κατι λειπει.... δύνανται να εξάγουν το λογιστικό αποτέλεσμα του φορολογικού έτους 2014, είτε χωρίς απογραφές έναρξης και λήξης είτε να προβούν σε αποτίμηση των εμπορεύσιμων περιουσιακών στοιχείων τους της 1.1.2014 με οποιονδήποτε αξιόπιστο τρόπο και σε σύνταξη απογραφής λήξης της 31.12.2014 με τον ίδιο τρόπο, όπως και της απογραφής έναρξης σε καταστάσεις τις οποίες διαφυλάσσουν έως το χρόνο παραγραφής.».

 

πιστευω οτι αναφερετε σε οσους ξεκινησαν απο 1.1.2014 μιας και απογραφες αποθεματων δεν εγιναν υποχρεωτικες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πιστευω οτι αναφερετε σε οσους ξεκινησαν απο 1.1.2014 μιας και απογραφες αποθεματων δεν εγιναν υποχρεωτικες

 

και για μενα το πιθανοτερο σεναριο αυτο ειναι... 

 

οποτε τους αγροτες που απο 1.1.2014 μπηκαν στο κανονικο καθεστως και στελνουν ΦΠΑ τους αποκαλει μη υποχρεους τηρησης βιβλιων και τους δινει τη δυνατοτητα ως απογραφη εναρξης και ληξης να βαλουν 0.....

 

σωστα;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Kαλησπερα , στο ειδικο καθεστως, στο Ε3 το ποσο για τα διαφορα εξοδα στο 536 το περνατε το συνολο μαζι με το φπα ή την καθαρη αξια?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στους αγρότες του ειδικού καθεστώτος για να δηλώσουμε ως έξοδα το πετρέλαιο κίνησης πρέπει να συμπληρώσουμε στην κατάσταση οικονομικών στοιχείων και τα αγροτικά αυτοκίνητα ή όχι  Επίσης στους αγρότες του κανονικού που δεν έχουν κάνει απογραφή κατά την μετάταξη τι γίνεται με τα αγροτικά αυτοκίνητα (πάνω από πενταετίας) μπορούμε να να έχουμε μια κατάσταση παγίων και να το δηλώσουμε ή όχι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οταν το ελαιοτριβειο κραταει δικαιωμα σε αγροτη κανονικου κοβει ΤΠΥ και μετα ο αγροτης ΤΙΜ ΠΩΛΗΣΗΣ με τις ιδιες αξιες..

 

του ειδικου καθεστωτος δεν κοβει παραστατικο μενει με το ΤΠΥ (ή ΑΠΥ) το οποιο αποτελει εξοδο τ αγροτη , εσοδο τ ελαιοτριβειου...

λογικα για μη ενταγμενους ουτε στο ειδικο ουτε στο κανονικο ισχυει ο,τι αφορα τους αγροτες ειδικου

 κ σε πιο κωδικο στο Ε3 μπαινει μπαινει αυτη η παρακρατηση για αγροτες π δεν ειναι εντεταγμενοι σε καποιο καθεστως?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 κ σε πιο κωδικο στο Ε3 μπαινει μπαινει αυτη η παρακρατηση για αγροτες π δεν ειναι εντεταγμενοι σε καποιο καθεστως?

οταν λετε παρακρατηση;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Kαλησπερα , στο ειδικο καθεστως, στο Ε3 το ποσο για τα διαφορα εξοδα στο 536 το περνατε το συνολο μαζι με το φπα ή την καθαρη αξια?

536 ΚΑΘΑΡΟ  530 ΦΠΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οταν λετε παρακρατηση;

το δικαιωμα αυτο π κραταει το ελαιοτριβειο απο το παραγωγο ειναι ενα ποσοστο του παραγομενου ελαιολαδου

κ νομιζω εχει να κανει με παροχη υπηρεσιων

για ειδικου μιλαω παντα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

536 ΚΑΘΑΡΟ  530 ΦΠΑ

εχω την εντυπωση οτι σε αυτους του ειδικου π ΔΕ κρατανε βιβλια....περναμε το συνολο μαζι με το φπα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εχω την εντυπωση οτι σε αυτους του ειδικου π ΔΕ κρατανε βιβλια....περναμε το συνολο μαζι με το φπα

αυτο λεει και ο συναδελφος απλα βαζει το φπα σε αλλο κωδικο ως "φοροι-τελη"...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

το δικαιωμα αυτο π κραταει το ελαιοτριβειο απο το παραγωγο ειναι ενα ποσοστο του παραγομενου ελαιολαδου

κ νομιζω εχει να κανει με παροχη υπηρεσιων

για ειδικου μιλαω παντα!

ακριβως... αρα θα χουν στα χερια τους ενα ΤΠΥ που αποτελει εξοδο γι αυτους... οποτε στον 527 του Ε3.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ακριβως... αρα θα χουν στα χερια τους ενα ΤΠΥ που αποτελει εξοδο γι αυτους... οποτε στον 527 του Ε3.

 

το δικαιωμα αυτο π κραταει το ελαιοτριβειο απο το παραγωγο ειναι ενα ποσοστο του παραγομενου ελαιολαδου

κ νομιζω εχει να κανει με παροχη υπηρεσιων

για ειδικου μιλαω παντα!

 

για τον αγρότη θεωρείται 1)έσοδο η πώληση του εκθλιπτικού δικαιώματος και 2)έξοδο -το ίδιο ποσό- για υπηρεσίες τρίτου (όλα αυτά με το ίδιο ΤΠΥ του ελαιοτριβείου) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εχω την εντυπωση οτι σε αυτους του ειδικου π ΔΕ κρατανε βιβλια....περναμε το συνολο μαζι με το φπα

και αν ζητησουν επιστροφη φπα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και αν ζητησουν επιστροφη φπα ?

Όχι αν θα ζητήσουν επιστροφή φπα.Το θέμα είναι τι κάνουμε μετά.Τροποποιητική;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

για τον αγρότη θεωρείται 1)έσοδο η πώληση του εκθλιπτικού δικαιώματος και 2)έξοδο -το ίδιο ποσό- για υπηρεσίες τρίτου (όλα αυτά με το ίδιο ΤΠΥ του ελαιοτριβείο

 

δε το εθεσα σωστα.....

σε αυτους π δεν εχουν βιβλια....φανταζομαι θεωρηται μονο σαν εξοδο!

κ σε οσους κρατανε βιβλια αυτο π ανεφερες

σωστα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και αν ζητησουν επιστροφη φπα ?

γινεται κατ αποκοπη....καταθετουν τιμολογια κ περνουν επιστροφη!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

γινεται κατ αποκοπη....καταθετουν τιμολογια κ περνουν επιστροφη!

επομενως πως θα πας το φπα στα εξοδα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

για τον αγρότη θεωρείται 1)έσοδο η πώληση του εκθλιπτικού δικαιώματος και 2)έξοδο -το ίδιο ποσό- για υπηρεσίες τρίτου (όλα αυτά με το ίδιο ΤΠΥ του ελαιοτριβείου) 

πολυ σωστα εχετε δικιο... λογω του οτι του ειδικου δεν εχουν δικαιωμα εκδοσης τιμολογιου το ΤΠΥ αποτελει γ αυτους εσοδο και εξοδο....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

επομενως πως θα πας το φπα στα εξοδα?

ΧΑΘΗΚΑΜΕ.....

παιρνουν επιστροφη το φπα π εχει παρακρατηθει απο τους συνετερισμους, τις ενωσεις κ οτι αλλο! βαση τιμολογιων π εχουν εκδοση οι ενωσεις

 

υπαρχει ομως το φπα των αγορων των δαπανων ακομα κ της αρδευσης κ γενικα στα εξοδα π κανει περνει αποδηξεις με το ποσο το φπα κ το συνολο

λεω λοιπον...οτι σε αυτους π δεν εχουν βιβλια δε κανεις διαχωρισμο σε ποσο κ φπα αλλα περνας το συνολο των αποδηξεων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΧΑΘΗΚΑΜΕ.....

παιρνουν επιστροφη το φπα π εχει παρακρατηθει απο τους συνετερισμους, τις ενωσεις κ οτι αλλο! βαση τιμολογιων π εχουν εκδοση οι ενωσεις

 

υπαρχει ομως το φπα των αγορων των δαπανων ακομα κ της αρδευσης κ γενικα στα εξοδα π κανει περνει αποδηξεις με το ποσο το φπα κ το συνολο

λεω λοιπον...οτι σε αυτους π δεν εχουν βιβλια δε κανεις διαχωρισμο σε ποσο κ φπα αλλα περνας το συνολο των αποδηξεων

Σωστά, για αυτούς έξοδο είναι καθαρή αξία +ΦΠΑ. Άρα στο Ε3 μπαίνει το σύνολο και στην ΜΥΦ καθαρή και ΦΠΑ  ξεχωριστά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτο ψηφίστηκε:  

 

5. Στο τέλος της παρ. 2 του άρθρου 39 του ν.4172/2013 προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής: «Ειδικά για τους ασκούντες ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα δεν υπολογίζεται τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση προς ανιόντες, κατιόντες και συζύγους, αγροτικών εκτάσεων στις οποίες περιλαμβάνονται λιβάδια, καλλιεργήσιμες γαίες, βοσκήσιμες γαίες, και κάθε είδους κατασκευές ή εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούνται για την άσκηση της δραστηριότητας αυτής.»

 

 

 

Υ.Γ. σε καμια περιπτωση η δωρεαν παραχωρηση δε λειτουργει ως ΕΞΟΔΟ... αυτο που εξεταζουμε ειναι αν θα υπολογιστει ως ΕΣΟΔΟ ή οχι.

Φυσικο προσωπο πχ συζυγοςπου δεν ασκει αγροτικη δραστηριοτητα,κατεχει αγροτεμαχια, και τα παραχωρει δωρεαν στον συζυγο  που μπορει να ναι α)αγροτης κανονικου καθεστωτος η ειδικου καθεστωτος β)συνταξιουχος που εχει αγροτικη παραγωγη και λαμβανει επιδοτηση και υποβαλει ε3 γ)αγροτης ειδ καθεστωτος αλλα παραλληλα εχει και καποια εισοδηματα απο μισθους

σε ποια απ αυτες τις περιπτωσεις υπολογιζουμε τεκμαρτο εσοδο  για αυτον που τα παραχωρει συμφωνα μετο αα γης?

δεν παρακολουθησα το χθεσινο σεμιναριο αλλα απο οτι μου ειπαν, ειπωθηκε οτι σε ολες αυτες τις περιπτωσεις υπολογιζουμε τεκμαρτο εσοδο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...