Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

αγροτες ειδικου καθεστωτος και λοιποι 'αγροτες'

Question

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

ευχαριστω

Recommended Posts

• 0

Τέλος, γίνεται δεκτό ότι το μέρος των εισοδηματικών («λοιπών») αγροτικών επιδοτήσεων/ενισχύσεων που δεν λήφθηκε υπόψη κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα, δύναται να καλύπτει τεκμήρια. Για αυτό το λόγο, το ποσό αυτό, αναγράφεται στους κωδ. 659/660 του Εντύπου Ε1 της δήλωσης φόρου εισοδήματος. Κατ’ ανάλογη εφαρμογή με όσα ισχύουν για την επιχειρηματική δραστηριότητα γενικά, οι αγροτικές αποζημιώσεις δεν δύνανται να καλύπτουν τεκμήριο.

Νομίζω οτι θα μπορείς να καλύπτεις τεκμήρια.

• 0

παιδια στο Ε1 το ποσο των επιδοτησεων μπαινει  ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ;; ή επιλεγουμε αν μας συμφερει να το βαλουμε;

• 0

Καλημέρα.

Δηλαδή για να καταλάβω:Αγρότης έχει αγροτικό μηχάνημα τριαντακονταετίας.Αυτό πώς το καταχωρείς;Με τι δικαιολογητικά;Και αποσβέσεις χρήσης τι βάζεις:0,01 λεπτο;

Το τι θα βάλεις για πάγιο ή απόσβεση είναι άλλο θέμα και κρίνεται κατά περίπτωση.Εγώ μίλησα (έγραψα) για το τι αναφέρει η ΠΟΛ.1116/10-6-2015. και ότι μπορείς να κάνεις φορολογική χρήση του παγίου και της απόσβεσής του.

• 0

ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ Ο ΣΑΦΑΡΗΣ ΤΟΝΙΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΟ Ε3 ΟΠΩς ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ.

Επαναφέρω το Θέμα μήπως και ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ έχει κάποια άποψη ή μπορεί να το "προωθήσει ποιό πάνω" προς αποσαφήνιση.

ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΔΙΚΟΥ-ΚΑΔ.01000000 :

Η αφαίρεση των δαπανών, από τα έσοδα για να προκύψουν τα φορολογ.κέρδη, θα είναι μαζί με το ΦΠΑ ???

Υπόψην ότι στο Ειδικό καθεστώς υπάρχει και η (κατ' αποκοπή) επιστροφή ΦΠΑ επί ΤΙΜ εσόδων.!!

Άρα μήπως υπάρχει η υποχρέωση αναμόρφωσης των εξόδων με το φπα επιστροφής ή ο μή υπολογισμός στην εκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα ?

• 0

Τελικά τα μισθωτήρια αγροτεμαχίων θα τα καταχωρήσουμε στον πίνακα Έ του Ε3 ή όχι;Γνωρίζει κάποιος;Και αν ναί με τι ημερομηνία;Το λέω γιατί υπάρχουν πολλά με ημερομηνία π.χ. 10/2013-10/2014.

• 0

Επανέρχομαι και θεωρώ τον εαυτό μου ..... "χαζό".

Αυτοί που δεν είναι ΑΓΡΟΤΕΣ και βγάζουν το λάδι τους ή τα σταφύλλια τους τι τους κάνουμε ????

Ε2 ιδιόχρηση-Ε3 έσοδα ΄η έξοδα (τι??????) . Υπάρχει κάποια απάντηση επι του θέματος ???

Ευχαριστώ κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι -πιστεύω-.

• 0

Επανέρχομαι και θεωρώ τον εαυτό μου ..... "χαζό".

Αυτοί που δεν είναι ΑΓΡΟΤΕΣ και βγάζουν το λάδι τους ή τα σταφύλλια τους τι τους κάνουμε ????

Ε2 ιδιόχρηση-Ε3 έσοδα ΄η έξοδα (τι??????) . Υπάρχει κάποια απάντηση επι του θέματος ???

Ευχαριστώ κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι -πιστεύω-.

Αν έχω καταλάβει σωστά :

1) Δεν υπολογίζουν ιδιόχρηση (ούτε στο Ε3 ούτε στο Ε2)

2) Υποβάλλουν Ε3 μηδενικό με ΚΑΔ 999999998

3) Εάν έχουν λάβει επιδότηση/ενίσχυση μέσα στο 2014 (π.χ. από τον ΟΠΕΚΕΠΕ) βάζουν το ποσό αυτό στα πληροφοριακά στοιχεία του Ε3 (κωδ. 905 πίνακα Ε) , αρκεί το ποσό αυτό να είναι μικρότερο ή ίσο των 12.000 ευρώ. Εάν είναι μεγαλύτερο , βάζουν τις 12.000 ευρώ στον κωδ. 905 και τη διαφορά στα κέρδη από αγροτική δραστηριότητα.

4) Μπορούν (εάν θέλουν) να βάλουν το ποσό του κωδ. 905 του Ε3 στον κωδ. 659 του Ε1 (καλύπτει τεκμήρια , αλλά υπολογίζεται εισφορά αλληλεγγύης).

Αυτά..

• 0

Σέ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ πάρα πολύ .

Κι εγώ κάπως έτσι το έχω δεί, αλλά όπως έχουμε γίνει....δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα.

Καλή συνέχεια και " ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ " σέ όλους!!!!!!!!!!

• 0

Αν έχω καταλάβει σωστά :

3) Εάν έχουν λάβει επιδότηση/ενίσχυση μέσα στο 2014 (π.χ. από τον ΟΠΕΚΕΠΕ) βάζουν το ποσό αυτό στα πληροφοριακά στοιχεία του Ε3 (κωδ. 905 πίνακα Ε) , αρκεί το ποσό αυτό να είναι μικρότερο ή ίσο των 12.000 ευρώ. Εάν είναι μεγαλύτερο , βάζουν τις 12.000 ευρώ στον κωδ. 905 και τη διαφορά στα κέρδη από αγροτική δραστηριότητα.

4) Μπορούν (εάν θέλουν) να βάλουν το ποσό του κωδ. 905 του Ε3 στον κωδ. 659 του Ε1 (καλύπτει τεκμήρια , αλλά υπολογίζεται εισφορά αλληλεγγύης).

Αυτά..

Σωστα

• 0

Καλησπέρα κατα την υποβολή Ε3 για φορολογούμενο με ΚΑΔ 999999998 γιατί ζητάει να βάλουμε και κωδ.ΚΑΔ στον 761.Πρέπει να βάλουμε κάτι ή είναι λάθος του συστήματος??/

Ευχαριστώ

• 0

Αν έχω καταλάβει σωστά :

Αυτά..

6. Το σύνολο των επιδοτήσεων αναγράφεται στον Πίνακα Ε' του εντύπου Ε3 (για πληροφοριακούς λόγους) αλλά μόνο το μέρος που υπερβαίνει το όριο των 12.000 ευρώ μεταφέρεται στον Πίνακα ΣΤ' του Ε3 ούτως ώστε να προσμετρηθεί στην διαδικασία προσδιορισμού του κέρδους από αγροτική επιχειρηματική.

• 0

Αν έχω καταλάβει σωστά :

Αυτά..

Θεωρώ οτι αφού δεν πουλάνε κάτι και δεν έχουν ουτε επιδότηση δεν κάνουν απολύτως τίποτα . σωστά ?

• 0

Θεωρώ οτι αφού δεν πουλάνε κάτι και δεν έχουν ουτε επιδότηση δεν κάνουν απολύτως τίποτα . σωστά ?

Καλησπέρα.

Σωστά.Αυτοί που δεν ανήκουν σε κανένα καθεστώς και δεν έχουν πάρει επιδότηση θεώρω κι εγώ ότι δεν πρέπει να υποβάλλουν μηδενικό Ε3.

• 0

Σε αγρότη με ημερομηνία μεταβολής στο κανονικό καθεστώς μου υπολογίζει τέλος επιτηδεύματος έτυχε σε κανέναν άλλον αυτό

• 0

Σε αγρότη με ημερομηνία μεταβολής 01/01/2014 μου έβγαλε τέλος επιτηδεύματος έτυχε σε κανέναν άλλον το ίδιο

• 0

ΚΟΙΤΑ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ  ΕΝΤΟΣ ΤΑΧΙΣ ΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ  ΑΝ ΝΑΙ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΩΣ ΠΡΩΤΗ

• 0

αλλη μια περιπτωση .Ζευγάρι συνταξιούχων αγροτών απο ογα , όπου ο σύζηγος λαμβάνει και πρόωρη σύνταξη

και γι΄αυτό είχε κάνει ενοικιαστήριο με όλα τα τα κτήματα με το ποσό ετήσιας εισπραξης τα 150 ευρώ ,κάνει Ε2 με το ποσό αυτό

το οποίο μεταφερεται στο ε1 στον 101,μεχρι περυσι υπολογιζαμε και ενοικιο με βαση τις αντικειμενικες αξιες ενοικιων και το εβαζα στον 909

φετος δεν υπαρχει. οποτε φετος συμπληρωνω μονο το Ε2 και το μεταφερω στο ε1 ,σωστά?

η δε σύζηγος εχει στο ονομα της αγροτικό αυτοκινητο και την συνταξη το ογα πρέπει να κάνει Ε3 ? γιατί τι πρόβλημα θα εχει με το αυτοκίνητο

αν δεν κάνει?

επίσης για κάποιο λόγο την επιδότηση ,300 ευρώ ,από τις ελιές που μαζεψανε την εχουν δηλώσει στο όνομα της κόρης (άνεργη)

με μηδενικό όμως Ε9 η κόρη , θα πρέπει να υποβάλει και αυτή Ε3?

ευχαριστώ και καλό κουράγιο

• 0

δεν  έχω  στείλει   κανένα  Ε3    για  αγρότη   που  δεν  είναι   ούτε  στο  κανονικό   ούτε   στο  ειδικό  καθεστώς

είναι  σωστές  οι  παρακάτω   ενέργειες   που  θα   ακολουθήσω   για  την   αποστολή   του   Ε3

Μη  υπόχρεοι   τσέκ

μήπως   θα  πρέπει   να   τσεκάρω  και  τον  596  αν  και   δεν   είναι   στο   ειδικό  ; 

και  κωδ705  99.99.99.98

• 0

Δλδ για να καταλάβω... Πελάτισσα η οποία εχει 10 στρ ελιές και καθε χρόνο βγάζει το λάδι της για δική της χρήση και παίρνει επιδότηση απο τον αγροτικό συνεταιρισμό 180 ευρώ.της υποβάλλω μηδενικό Ε3 ???!!!!!! :wacko: :wacko:

Καθε χρόνο δήλωνε τεκμαρτό αγροτικό εισόδημα,βασει των πινακίων που δημοσιευόντουσαν.

δλδ 10στρ Χ 28,13 τιμη ανα στρεμμα = 281,30

• 0

Καλημέρα σας 

Αγρότης Εδικού Καθεστώς και με μετάταξη από 1/1/2014 (με παλιά έναρξη και παύση 31-12-1986 ως υγρά καύσιμα) υπολογίζει τέλος επιτηδεύματος 650€ . 

Έχει τύχει σε κάποιον ? . Θα πρέπει να υπολογίζει ?  

Τυγχάνει ο εν λόγω αγρότης να είναι και συνταξιούχος 

4. Μετά από όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω και για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων παραγρ. 3 του άρθρου 31 του ν. 3986/2011, σας γνωρίζουμε ότι, για τους αγρότες του ειδικού καθεστώτος ΦΠΑ που θα τηρήσουν βιβλία και θα ενταχθούν στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ για πρώτη φορά, η ημερομηνία μεταβολής θα θεωρείται ως πρώτη έναρξη και από την ημερομηνία αυτή και για τα επόμενα πέντε (5) έτη θα εξαιρούνται από την επιβολή του τέλους επιτηδεύματος. Ομοίως θα εξαιρούνται όσοι αγρότες τηρήσουν βιβλία και ενταχθούν στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και έχουν κλείσει το 62ο έτος της ηλικίας τους.

ΠΟΛ.1053/17.2.2014

Καλημέρα

• 0

Καλησπέρα.

Σωστά.Αυτοί που δεν ανήκουν σε κανένα καθεστώς και δεν έχουν πάρει επιδότηση θεώρω κι εγώ ότι δεν πρέπει να υποβάλλουν μηδενικό Ε3.

ετσι λεω κι εγω  οτι δεν κανουν Ε3,αλλα δεν το διευκρινιζει ουτε η 1116 αλλα ουτε και το επερχομενο νομοσχεδιο. το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπολογιζουν τεκμαρτο απο ιδιοχρησιμοποιηση ,αλλα για μη υποβολη Ε3 κανουνε ολοι θεωρησεις χωρις να το εχουμε δει καπου γραμμενο οτι δεν χρειαζεται.

• 0

δεν  έχει   στείλει  κανένας  Συνάδελφος   ε3  για  γεωργό   χωρίς  βιβλία   με   καδ  99.99.99.98 

αν  τσεκάρω  το  απαλλασσόμενοι    και   το  ειδικό  καθεστώς θα  φύγει  το   ε3;  και   κάποιος  που   δεν   είναι    στο  ειδικό  καθεστώς  πάλι  πρέπει  να  το  τσεκάρω    ;

καλό   μεσημέρι   και  ευχαριστώ