Προς το περιεχόμενο
  • 0

αγροτες ειδικου καθεστωτος και λοιποι 'αγροτες'


dodos

Ερώτηση

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

 

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

 

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

 

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

 

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

 

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

 με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα αν κάποιος παραχωρεί ένα αγροτεμάχιο σε θείο του και στο ηλ. μισθωτήριο έχει γίνει δωρεάν παραχώρηση θα πρέπει στο Ε2 να υπολογιστεί κάποιο ποσό σαν ενοίκιο; και πως θα υπολογιστεί η αντικειμενική του αξία; ή  μπορει να μπει και ένα συμβολικό ποσό τύπου 20 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

 

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

 

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

 

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

 

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

 

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

 με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

 

ευχαριστω

 

Έχει σχέση με το αν είναι επαγγελματίας αγρότης, ίδε τελευταίους νόμους. Αν εχει άλλο επάγγελμα και κάποια εισοδήματα  απο αγροτικά ακόμα και επιδότηση, υπάρχει ειδικός καδ για αυτούς όπως έγινε πέρυσι στο Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Έχει σχέση με το αν είναι επαγγελματίας αγρότης, ίδε τελευταίους νόμους. Αν εχει άλλο επάγγελμα και κάποια εισοδήματα  απο αγροτικά ακόμα και επιδότηση, υπάρχει ειδικός καδ για αυτούς όπως έγινε πέρυσι στο Ε3.

Δεν συμπληρωνεται πλεον αυτος ο ΚΑΔ(99.99.99.98).Αυτοι που δεν ανηκουν ουτε στο κανονικο ουτε στο ειδικο καθεστως στο Ε3 θα επιλεξουν τον κωδ.598 "Μη ενταγμενοι σε καθεστως ΦΠΑ".

Δες την ΠΟΛ 1042/16.03.2016"Οδηγίες συμπλήρωσης E3 (Κατάσταση οικονομικών στοιχείων από επιχειρηματική δραστηριότητα) και Κατάστασης Φορολογικής Αναμόρφωσης φορολογικού έτους 2015"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

 

Για την περίπτωση των αγροτών "αφανούς καθεστώτος", τί έχει γίνει τελικά; Συνεχίζουν ως "αφανείς", με συμπλήρωση αυτού του νέου κωδ. 598 ή είναι υποχρεωμένοι να ενταχθούν σε ένα από τα δύο καθεστώτα; Αν προσπαθήσουν τώρα να μπουν στο ειδικό, θα έχουν πρόστιμο; Επίσης αν τηρούν βιβλία για το κύριο επάγγελμα, θα πρέπει υποχρεωτικά να μπουν στο κανονικό; Με πρόστιμο;


Τέλος, αυτοί οι του "αφανούς" υποχρεούνται να πωλούν με ΦΠΑ τα προϊόντα τους;


Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Καλησπέρα.

 

Για την περίπτωση των αγροτών "αφανούς καθεστώτος", τί έχει γίνει τελικά; Συνεχίζουν ως "αφανείς", με συμπλήρωση αυτού του νέου κωδ. 598 ή είναι υποχρεωμένοι να ενταχθούν σε ένα από τα δύο καθεστώτα; Αν προσπαθήσουν τώρα να μπουν στο ειδικό, θα έχουν πρόστιμο; Επίσης αν τηρούν βιβλία για το κύριο επάγγελμα, θα πρέπει υποχρεωτικά να μπουν στο κανονικό; Με πρόστιμο;


Τέλος, αυτοί οι του "αφανούς" υποχρεούνται να πωλούν με ΦΠΑ τα προϊόντα τους;


Ευχαριστώ πολύ.

αφανοις αγροτες ειναι αυτοι που στην ουσια παραγουν για ιδια χρηση και παιρνουν και μια μικρη επιδοτηση!αν γινονται πωλησεις θεωρω πως θα πρεπει να εγγραφει στο ειδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

οι αφανεις αγροτες φετος τικαρουν τον 598 κωδικο και τον 726 μη υποχρεοι διοτι εως περσυ δεν τικαραμε 726 ?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

καλησπερα

οι αφανεις αγροτες φετος τικαρουν τον 598 κωδικο και τον 726 μη υποχρεοι διοτι εως περσυ δεν τικαραμε 726 ?

 

ευχαριστω

μπορει να μου απαντησει καποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

καλησπερα

οι αφανεις αγροτες φετος τικαρουν τον 598 κωδικο και τον 726 μη υποχρεοι διοτι εως περσυ δεν τικαραμε 726 ?

 

ευχαριστω

κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Δεν συμπληρωνεται πλεον αυτος ο ΚΑΔ(99.99.99.98).Αυτοι που δεν ανηκουν ουτε στο κανονικο ουτε στο ειδικο καθεστως στο Ε3 θα επιλεξουν τον κωδ.598 "Μη ενταγμενοι σε καθεστως ΦΠΑ".

Δες την ΠΟΛ 1042/16.03.2016"Οδηγίες συμπλήρωσης E3 (Κατάσταση οικονομικών στοιχείων από επιχειρηματική δραστηριότητα) και Κατάστασης Φορολογικής Αναμόρφωσης φορολογικού έτους 2015"

Έχεις δίκιο τώρα πρεκυψε τέτοια δήλωση και βεβαιώνω ότι έτσι είναι εφέτος όπως τα γράφεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

στον 726 μη υποχρεοι η απαλλασομενοι?

... η αρχική σου ερώτηση αφορούσε τον κωδικό 598 ... σε συνδυασμό με τον κωδικό 726 ...

κατάλαβα κάτι λάθος ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

... η αρχική σου ερώτηση αφορούσε τον κωδικό 598 ... σε συνδυασμό με τον κωδικό 726 ...

κατάλαβα κάτι λάθος ?

 

οχι δεν καταλαβες λαθος η ερωτηση μου εχει να κανει εαν στον ανενταχτο αγροτη εκτος απο τον 598 τικαρουμε και στον 726 το μη υποχρεος η το απαλλασομενος ισως εγω δεν το εκανα απολυτα ευκρινες

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, klery said:

οχι δεν καταλαβες λαθος η ερωτηση μου εχει να κανει εαν στον ανενταχτο αγροτη εκτος απο τον 598 τικαρουμε και στον 726 το μη υποχρεος η το απαλλασομενος ισως εγω δεν το εκανα απολυτα ευκρινες

ευχαριστω

έχεις δίκιο ... στον 726 το "μη υπόχρεοι" (και επιπλέον το "όχι" στον 597)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Εχω αγρότη ειδικού καθεστώτος, ο οποίος το 2015 έλαβε επιδότηση 6.709 ευρώ συνολικά (μόλις τώρα το είδα απο την βεβαίωση του ΟΠΕΚΕΠΕ= έλαβε μέσα στο 2015 ενιαία ενίσχυση 5011 ευρώ που αφορά το έτος 2012, καθεστώς βασικής ενίσχυσης 1630 ευρώ που αφορά το έτος 2015 και επιστροφη δημοσιονομικής πειθαρχίας 70 ευρω που αφορά το ετος 2014) και πώληση λαδιού σε έμπορο 5.800 ευρώ.

Θα έπρεπε να τον είχα πάει στο κανονικό καθεστώς , αφού η επιδότηση που έλαβε μέσα στο 2015 ξεπέρασε τις 5000 ευρω?

Μέχρι ποια ημερομηνία έπρεπε να είχα κάνει την μετάταξη του στην Δ.Ο.Υ. και τι πρόστιμο έχει?

Πρέπει πρώτα να πάω Δ.Ο.Υ να κάνω την μετάταξη και μετά να υποβάλλω Ε3 ως πλέον αγρότης του κανονικού καθεστώτος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου τα 5 χιλιαρικα αφορουν το 2012 τοτε φυσικα κ δεν επρεπε να ενταχθει στο κανονικο...

μην αγχωνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν , maria00 said:

αφου τα 5 χιλιαρικα αφορουν το 2012 τοτε φυσικα κ δεν επρεπε να ενταχθει στο κανονικο...

μην αγχωνεσαι.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! οπότε είμαι οκ !  παραμένει στο ειδικό καθεστώς?

στο Ε3 για την χρήση  2015 απο επιδοτήσεις θα βάλω τα 6.709 ευρώ επειδή τα εισέπραξε μέσα στο 2015 ή μόνο τα 1.630 ευρώ που αφορούν το 2015?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , MARIAZAK said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! οπότε είμαι οκ !  παραμένει στο ειδικό καθεστώς?

στο Ε3 για την χρήση  2015 απο επιδοτήσεις θα βάλω τα 6.709 ευρώ επειδή τα εισέπραξε μέσα στο 2015 ή μόνο τα 1.630 ευρώ που αφορούν το 2015?

 

αααααα......... αυτο ειναι το θεμα για το οποιο εχει γινει Ο ΧΑΜΟΣ οποτε δε μπορω να σου τπτ!! αυτοι ζητουν να μπουν μονο τα ποσα π αφορουν το 2015 παντως..... κ τα αλλα τροποποιητικη........... 

τωρα το τι θα κανουμε παιζεται............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 21/6/2016 at 10:40 ΜΜ, klery said:

 

ξερει κανεις να μου πει αν καποιος που δεν ειναι σε καποιο καθεστως,  κανει ενταξη στο ειδικο ειναι υποχρεωμενος να πληρωνει ογα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.. πέρυσι είχε κάνει γονική παροχή μια γονέας σε παιδί το 25% αγροτεμαχίου και πάνω στο συμβόλαιο της παροχής  λέει αντικειμενική αξία 7000€ που είχε υπολογίσει ο συμβολαιογραφος. Τώρα το παιδί έχει το 100% και το παραχωρεί δωρεάν σε τρίτο πρόσωπο για χρήση. Το ενοίκιο μπορεί να υπολογιστεί με τα στοιχεία που έχω ; Μήπως πρέπει να γίνει χ4 η αντικειμενική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, sakispap said:

ξερει κανεις να μου πει αν καποιος που δεν ειναι σε καποιο καθεστως,  κανει ενταξη στο ειδικο ειναι υποχρεωμενος να πληρωνει ογα? 

Σύμφωνα με τηλεφωνική απάντηση απο ΔΟΥ, δεν προσκομίζεται βεβαίωση ασφάλισης απο φορέα.

Δεν ξέρω γιατί και δεν ξέρω και πως τεκμηριώνεται το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eρωτηση -sos-

 

Aγροτης που με βαση την επιδοτηση οπεκεπε θα πρεπει να ενταχθει στο κανονικο (5900)...αλλα παρολο που εχει ενημερωθει ποιες ειναι οι συνεπειες προτιμα να μην κανει εναρξη ...εγω μπορω να υποβαλω τα δεδομενα ολα στο Ε3 και να τον τσεκαρω ως τι?Ως μη υποχρεο ?

 

Τι επιλογες εχω?Να μην αναλαβω να στειλω εγω την δηλωση?Με υπευθυνη δηλωση δικη τγου ειμαι καλλυμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, eleni1981 said:

Eρωτηση -sos-

 

Aγροτης που με βαση την επιδοτηση οπεκεπε θα πρεπει να ενταχθει στο κανονικο (5900)...αλλα παρολο που εχει ενημερωθει ποιες ειναι οι συνεπειες προτιμα να μην κανει εναρξη ...εγω μπορω να υποβαλω τα δεδομενα ολα στο Ε3 και να τον τσεκαρω ως τι?Ως μη υποχρεο ?

 

Τι επιλογες εχω?Να μην αναλαβω να στειλω εγω την δηλωση?Με υπευθυνη δηλωση δικη τγου ειμαι καλλυμενη?

ποτε πληρωθηκαν οι επιδοτήσεις και ξεπερναει τα 5.000? δεν ειναι ουτε στο ειδικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, Annushka said:

Σύμφωνα με τηλεφωνική απάντηση απο ΔΟΥ, δεν προσκομίζεται βεβαίωση ασφάλισης απο φορέα.

Δεν ξέρω γιατί και δεν ξέρω και πως τεκμηριώνεται το παραπάνω.

το ξερω αυτο για ΔΟΥ, αλλο λεω, αν κανει ενταξη στο ειδικο υπαρχει καμια υποχρεωση απο ογα για εισφορες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...