Προς το περιεχόμενο
  • 0

αγροτες ειδικου καθεστωτος και λοιποι 'αγροτες'


dodos

Ερώτηση

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

 

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

 

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

 

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

 

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

 

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

 με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε αρκετούς του ειδικού καθεστώτος δεν μπορεί να γίνει χρήση της υπηρεσίας αποστολης μυφ στο κώδικα που ρώτησα πρέπει να κάνουν και αυτοι εναρξη σαν αγρότες ειδικού καθεστώτος για να μπορούν να στείλουν και όλα μάλλον θα φύγουν ετήσια

τι εννοειτε;; αφου λετε οτι ειναι ηδη στο ειδικο καθεστως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τους αγρότες που έχουν τιμολόγια στη κατοχή τους(η νέα κατηγορία που βγήκε με καδ 999999998 :) ) και επιδοτήσεις πρέπει να ακάνουν έναρξη ως ειδικου καθεστώτος στην δου για να φύγουν οι καταστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και απο οτι θυμαμαι θέλει εντυπο μο και μ1 χαρτι απο ογά(ή από φορέα σύνταξης την εκκαθάριση του) για αυτούς που δεν έχουν κάποιο ασφαλιστικο φορέα αλλά έχουν πάρει τιμολόγιο στο όνομα τους ή επιδότηση  τι πάμε στη δόυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγγνωμη αλλα η αποψη μου ειναι διαφορετικη...

 

η εγκυκλιος λεει πως οι αγροτες ειδικου καθεστωτος ειναι υποχρεωμενοι να στειλουν ΜΥΦ τα εξοδα τους...

 

δε λεει καπου οτι οσοι εχουν αγροτικο εισοδημα και στειλανε δηλωση με ΚΑΔ 999999998, οφειλουν να στειλουν ΜΥΦ και για το λογο αυτο θα πρεπει πρωτα να μπουν στο ειδικο καθεστως.....

 

 

για ποιο λογο να στειλουμε ΜΥΦ σε οσους δεν ειναι στο ειδικο καθεστως;

 

 

φυσικα, ισως ο νομος να λεει κατι διαφορετικο και μου χει διαφυγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγγνωμη αλλα η αποψη μου ειναι διαφορετικη...

 

η εγκυκλιος λεει πως οι αγροτες ειδικου καθεστωτος ειναι υποχρεωμενοι να στειλουν ΜΥΦ τα εξοδα τους...

 

δε λεει καπου οτι οσοι εχουν αγροτικο εισοδημα και στειλανε δηλωση με ΚΑΔ 999999998, οφειλουν να στειλουν ΜΥΦ και για το λογο αυτο θα πρεπει πρωτα να μπουν στο ειδικο καθεστως.....

 

 

για ποιο λογο να στειλουμε ΜΥΦ σε οσους δεν ειναι στο ειδικο καθεστως;

 

 

φυσικα, ισως ο νομος να λεει κατι διαφορετικο και μου χει διαφυγει...

Συμφωνώ με την Μαρία. Και άλλωστε όσοι είναι ιδιώτες αγρότες (99999998) δεν τους αφήνει να στείλουν ΜΥΦ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα έξοδα των αγροτών.

 

Τις αγορές που κάνουν οι αγρότες (π.χ. λιπάσματα, ζωοτροφές, φάρμακα,...) στο Ε3 τις περνάτε ως αγορές α' και β' υλών (235) ή ως διάφορα έξοδα (536)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα έξοδα των αγροτών.

 

Τις αγορές που κάνουν οι αγρότες (π.χ. λιπάσματα, ζωοτροφές, φάρμακα,...) στο Ε3 τις περνάτε ως αγορές α' και β' υλών (235) ή ως διάφορα έξοδα (536)?

αγορες εγω....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ Α ΥΛΩΝ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΤΕ ΣΤΟ Ε3 ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΙΣ ΕΒΑΛΕΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 235 ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΣ ΑΓΟΡΕΣ +ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΑΡΞΗΣ 0+ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ 0= ΑΓΟΡΕΣ Α ΥΛΩΝ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ Α ΥΛΩΝ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΤΕ ΣΤΟ Ε3 ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΙΣ ΕΒΑΛΕΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 235 ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΣ ΑΓΟΡΕΣ +ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΑΡΞΗΣ 0+ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ 0= ΑΓΟΡΕΣ Α ΥΛΩΝ????

ακριβως.

 

(μειον απογραφη ληξης ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι μια βοήθεια. Σχετικά με την επιστροφή ΦΠΑ 2014 στους αγρότες ειδικού καθεστώτος είναι η υποβολή μέχρι 31/10/2015. Παρακαλώ υπάρχει κάτι σχετικό να διαβάσω? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι μια βοήθεια. Σχετικά με την επιστροφή ΦΠΑ 2014 στους αγρότες ειδικού καθεστώτος είναι η υποβολή μέχρι 31/10/2015. Παρακαλώ υπάρχει κάτι σχετικό να διαβάσω? Ευχαριστώ

http://www.e-forologia.gr/images/entipa/143/F6_2014.pdf

 

Αυτο ειναι το εντυπο, το συμπληρωνεις και το πας στο φπα απλο ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία, σας ευχαριστώ πολύ.

επισυναπτεις επισης και τα πρωτοτυπα τιμολογια που επικαλεισαι, δηλωση ΟΣΔΕ, φωτοτυπια ΙΒΑΝ και γενικα κανε ενα τηλ μπας κ θελουν κ τπτ αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ηταν πολυ χρησιμο παντως ενα αρθρο ή αναρτηση οσον αφορα τους αγροτες, κατηγοριες, υποχρεωσεις κτλ.. οτι ειναι σιγουρο δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ηταν πολυ χρησιμο παντως ενα αρθρο ή αναρτηση οσον αφορα τους αγροτες, κατηγοριες, υποχρεωσεις κτλ.. οτι ειναι σιγουρο      :lol:  :lol:      δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας.

 

Διάβασα όλες τις 33(!) σελίδες και το μόνο που έχω να πω είναι...κουράγιο, σε σας τους λογιστες. :)

 

Στο πρόβλημά μου τώρα:

 

Είμαι μισθωτός, αλλά έχω και ένα μικρό αγροτικό εισόδημα (ελιές) που δήλωνα στο Ε1 μέχρι περυσι, με τα αντικειμενικά.
Φέτος συμπλήρωσα Ε3 (με παραστατικά που είχα για το 2014, τιμολόγιο αγοράς λαδιού από τον πελάτη και κάποια τιμολόγια/αποδείξεις για έξοδα) με μικρή ζημιά.
Δεν ήξερα, όμως, ότι πριν 15 χρόνια με είχε δηλώσει ο πατέρας μου στο καθεστώς ειδικού ΦΠΑ, και έτσι έβαλα ΚΑΔ τον 999..8. Το Ε3 πέρασε κανονικά και μετά το ίδιο και το Ε1 (με μηδενικό εκκαθαριστικό). Πρέπει να κάνω τροποποιητικές ή ας το αφήσω έτσι και από του χρόνου αλλάζω τον ΚΑΔ;

 

Τί πρέπει να κάνω τώρα με το ΜΥΦ; Να συμπληρώσω και αν ναι μέχρι πότε για το 2014; Στην εφαρμογή που μπήκα δεν είδα να υπάρχει κάτι από πριν από τους εκδότες των τιμολογίων (είναι πολύ λίγα, τα περισσότερα έξοδα είναι αποδείξεις), ούτε για τις αγορές μου, ούτε για το τιμολόγιο αγοράς από τον αγοραστή του λαδιού. Πρέπει απλώς να τα βάλω εγώ στον αντίστοιχο μήνα του 2014 ή τί;

 

Ομοιώς, για 1 μέχρι τώρα τιμολόγιο αγορών μου του 2015 που έχω, πρέπει να το καταχωρήσω και αν ναι μέχρι πότε;

 

Edit: Ψάχνοντας λίγο περισσότερο την εφαρμογή ΜΥΦ, βλέπω ότι το 2014 έχω στις αποκλίσεις 2 τιμολόγια (κακώς δεν τα πέρασα στο Ε3 κι εγώ), αλλά λείπουν τελειώς 3-4 τιμολόγια που τα πέρασα. Περίεργα πράγματα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας.

 

Διάβασα όλες τις 33(!) σελίδες και το μόνο που έχω να πω είναι...κουράγιο, σε σας τους λογιστες. :)

 

welcome to the club  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας.

 

Διάβασα όλες τις 33(!) σελίδες και το μόνο που έχω να πω είναι...κουράγιο, σε σας τους λογιστες. :)Ετσι οπως πας ,θα μαθεις  ολο το αγροτολογιστικο κομματι :D

 

Στο πρόβλημά μου τώρα:

 

Είμαι μισθωτός, αλλά έχω και ένα μικρό αγροτικό εισόδημα (ελιές) που δήλωνα στο Ε1 μέχρι περυσι, με τα αντικειμενικά.

Φέτος συμπλήρωσα Ε3 (με παραστατικά που είχα για το 2014, τιμολόγιο αγοράς λαδιού από τον πελάτη και κάποια τιμολόγια/αποδείξεις για έξοδα) με μικρή ζημιά.

Δεν ήξερα, όμως, ότι πριν 15 χρόνια με είχε δηλώσει ο πατέρας μου στο καθεστώς ειδικού ΦΠΑ, και έτσι έβαλα ΚΑΔ τον 999..8. Το Ε3 πέρασε κανονικά και μετά το ίδιο και το Ε1 (με μηδενικό εκκαθαριστικό). Πρέπει να κάνω τροποποιητικές οχι για αυτο το λογο  κ μονο γιατι εχει προστιμο  ή ας το αφήσω έτσι και από του χρόνου αλλάζω τον ΚΑΔ;

 

Τί πρέπει να κάνω τώρα με το ΜΥΦ; Να συμπληρώσω και αν ναι μέχρι πότε για το 2014; εΩς 30/10/2015  Στην εφαρμογή που μπήκα δεν είδα να υπάρχει κάτι από πριν από τους εκδότες των τιμολογίων (είναι πολύ λίγα, τα περισσότερα έξοδα είναι αποδείξεις), ούτε για τις αγορές μου, ούτε για το τιμολόγιο αγοράς από τον αγοραστή του λαδιού. Πρέπει απλώς να τα βάλω εγώ στον αντίστοιχο μήνα του 2014 ή τί;

 

Ομοιώς, για 1 μέχρι τώρα τιμολόγιο αγορών μου του 2015 που έχω, πρέπει να το καταχωρήσω και αν ναι μέχρι πότε;

 

Edit: Ψάχνοντας λίγο περισσότερο την εφαρμογή ΜΥΦ, βλέπω ότι το 2014 έχω στις αποκλίσεις 2 τιμολόγια τι αξιας ειναι τα τιμολογια? (κακώς δεν τα πέρασα στο Ε3 κι εγώ), αλλά λείπουν τελειώς 3-4 τιμολόγια που τα πέρασα. Περίεργα πράγματα.

 

 

Για τις Μυφ ,ξεχνα το προς το απρον,παλευουμε μηπως κ τροποποιηθει ολο αυτο το αισχος ,θα το δουμε λιγο πιο μετα

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα! 

 

προφανως θα εχετε παρατηρησει στις ΜΥΦ αγροτων ειδικου καθεστωτος πως υπαρχουν δηλωμενα απ τον αντισυμβαλλομενο (καθως δε γνωριζει αν προκειται για ειδικου ή κανονικου) τα εσοδα του αγροτη χωρις εμεις να εχουμε την υποχρεωση υποβολης των εσοδων αυτων.....

 

τι κανουμε σ αυτην την περιπτωση;

 

το αφηνουμε να φαινεται ως αποκλιση ή στελνουμε και εμεις τα εσοδα για να συμφωνησουμε;;;

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ\? ΒΓΑΛΑΜΕ ΑΚΡΗ? ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΩΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΤΑ ΑΦΗΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλημέρα σας.

 

Διάβασα όλες τις 33(!) σελίδες και το μόνο που έχω να πω είναι...κουράγιο, σε σας τους λογιστες. :)Ετσι οπως πας ,θα μαθεις  ολο το αγροτολογιστικο κομματι :D

 

Στο πρόβλημά μου τώρα:

 

Είμαι μισθωτός, αλλά έχω και ένα μικρό αγροτικό εισόδημα (ελιές) που δήλωνα στο Ε1 μέχρι περυσι, με τα αντικειμενικά.

Φέτος συμπλήρωσα Ε3 (με παραστατικά που είχα για το 2014, τιμολόγιο αγοράς λαδιού από τον πελάτη και κάποια τιμολόγια/αποδείξεις για έξοδα) με μικρή ζημιά.

Δεν ήξερα, όμως, ότι πριν 15 χρόνια με είχε δηλώσει ο πατέρας μου στο καθεστώς ειδικού ΦΠΑ, και έτσι έβαλα ΚΑΔ τον 999..8. Το Ε3 πέρασε κανονικά και μετά το ίδιο και το Ε1 (με μηδενικό εκκαθαριστικό). Πρέπει να κάνω τροποποιητικές οχι για αυτο το λογο  κ μονο γιατι εχει προστιμο  ή ας το αφήσω έτσι και από του χρόνου αλλάζω τον ΚΑΔ;

 

Τί πρέπει να κάνω τώρα με το ΜΥΦ; Να συμπληρώσω και αν ναι μέχρι πότε για το 2014; εΩς 30/10/2015  Στην εφαρμογή που μπήκα δεν είδα να υπάρχει κάτι από πριν από τους εκδότες των τιμολογίων (είναι πολύ λίγα, τα περισσότερα έξοδα είναι αποδείξεις), ούτε για τις αγορές μου, ούτε για το τιμολόγιο αγοράς από τον αγοραστή του λαδιού. Πρέπει απλώς να τα βάλω εγώ στον αντίστοιχο μήνα του 2014 ή τί;

 

Ομοιώς, για 1 μέχρι τώρα τιμολόγιο αγορών μου του 2015 που έχω, πρέπει να το καταχωρήσω και αν ναι μέχρι πότε;

 

Edit: Ψάχνοντας λίγο περισσότερο την εφαρμογή ΜΥΦ, βλέπω ότι το 2014 έχω στις αποκλίσεις 2 τιμολόγια τι αξιας ειναι τα τιμολογια? (κακώς δεν τα πέρασα στο Ε3 κι εγώ), αλλά λείπουν τελειώς 3-4 τιμολόγια που τα πέρασα. Περίεργα πράγματα.

 

 

Για τις Μυφ ,ξεχνα το προς το απρον,παλευουμε μηπως κ τροποποιηθει ολο αυτο το αισχος ,θα το δουμε λιγο πιο μετα

Ευχαριστώ.

 

 

Είναι 2 τιμολόγια συνολικής αξίας περίπου 500€, τα οποία δεν έχω υπολογίσει στο Ε3 (θα έβγαζα ζημιά περίπου €500 αν τα υπολόγιζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγροτης ειδικου καθεστωτος θα πουλησει σε εκεθση μελιου πολλα βαζακια.. με αποδειξεις εισπραξεις δεν καλυπτεται??δεν χρειαζεται να αγορασουμε μπλοκακια ΑΛΠ δλδ οπως οι αγροτες κανονικου καθεστωτος ετσι δεν ειναι?? Επειτα φπα στους αγροτες ειδικου καθεστωτος λενε υπαγωγη ναι,αλλα δε στελνουνε ειναι φπα αγροτων  ετσι δνε ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για ενδοκοινοτικες πωλησεις απο αγροτη ειδικο καθεστωτος γινεται?ρωτησαμε εφορια μητρωο λεει πρεπει να ρωτησετε τμημα φπα αν γινεται, Δηλαδη τι να γινει κανονικου καθεστρωτος για να ζηταει επιστροφη φπα?κατι τετοιο λεγανε το χετε αντιμετωπισει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...