Προς το περιεχόμενο
  • 0

αγροτες ειδικου καθεστωτος και λοιποι 'αγροτες'


dodos

Ερώτηση

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

 

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

 

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

 

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

 

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

 

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

 με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

nick63   απο    θεσσαλονική   έχω  και  εγώ  αυτήν  την  απορία    αν  δεν  βάλω  καθόλου    γεωργικά    εισοδήματα    στο  ε3   και  φυσικά    δεν  θα  φαίνεται   στο  εκκαθαριστικό  το   γεωργικό    εισόδημα   θα  πάρει   σύνταξη     ; 

 

Έχω πελάτη στο αφανές καθεστώς αγροτών που όμως πληρώνει εισφορές ΟΓΑ για σύνταξη εδώ και 20 χρόνια.

Τώρα δεν τον συμφέρει να συνεχίσει να δείχνει αγροτικά εισοδήματα.

Η ερώτηση είναι , Μπορεί να συνεχίζει να πληρώνει εισφορές ΟΓΑ χωρίς όμως να εμφανίζει αγροτικά εισοδήματα ?

Θα έχει πρόβλημα αν μετά από 10 χρόνια κάνει αίτηση για σύνταξη ΟΓΑ ?

Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το θέμα ?

Ευχαριστώ.

 

δηλώνει εισόδημα απο άλλη πηγή ή είναι στον ΟΓΑ σαν αγρότης ασφαλισμένος? παιρνει επιδοτησεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει. Συνταξιούχος ογα λογω οτι παιρνει και προωρη αγροτικη συνταξη 

εχει κανει για  ολα τα χωράφια του ενοικιαστήριο και όλες τις επιδοτήσεις τις λαμβάνει ο ενοικιαστής στο όνομά του

μεχρι περυσι του εκανα Ε2 με το ποσό που αναγράφεται στο συμφωνητικό και το μετέφερα στο Ε1 στον 101 

και υπολόγιζα και βάσει αντικειμενικών τιμών ενοικίων το αντίστοιχο ποσό και το μετέφερα στο Ε1 στον 909 

  φέτος κάνω μόνο το Ε2 οπως περυσι και το βάζω στον 101 του ε1?      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σε ολους,

στα βιβλια αγροτων καταχωρηται τις εισφορες ΟΓΑ απο την βεβαιωση που βγαζουμε απο το site του ΟΓΑ ?

εξετάζεται αν αφορουν εισφορείς του 2014 ή και παλιότερες  ?

αν αφορουν παλιοτερες χρησεις κανετε αναμορφωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει. Συνταξιούχος ογα λογω οτι παιρνει και προωρη αγροτικη συνταξη 

εχει κανει για  ολα τα χωράφια του ενοικιαστήριο και όλες τις επιδοτήσεις τις λαμβάνει ο ενοικιαστής στο όνομά του

μεχρι περυσι του εκανα Ε2 με το ποσό που αναγράφεται στο συμφωνητικό και το μετέφερα στο Ε1 στον 101 

και υπολόγιζα και βάσει αντικειμενικών τιμών ενοικίων το αντίστοιχο ποσό και το μετέφερα στο Ε1 στον 909 

  φέτος κάνω μόνο το Ε2 οπως περυσι και το βάζω στον 101 του ε1?      

κάποια βοήθεια , για να ξεκολλήσω ? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φετος πρεπει να υπολογισεις ΑΑΓης για να περάσεις στο ε2. στειλτον σε συμβολαιογραφο για να υπολογισει την αντικειμενικη αξια (ΑΑΓης) και μετα φτιαξε το ε2 με την μεγαλυτερη αξια  μεταξυ 3% αντικειμενικης και αξιας που αναγραφεται στο μισθωτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φετος πρεπει να υπολογισεις ΑΑΓης για να περάσεις στο ε2. στειλτον σε συμβολαιογραφο για να υπολογισει την αντικειμενικη αξια (ΑΑΓης) και μετα φτιαξε το ε2 με την μεγαλυτερη αξια  μεταξυ 3% αντικειμενικης και αξιας που αναγραφεται στο μισθωτηριο.

Σ ΄ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φετος πρεπει να υπολογισεις ΑΑΓης για να περάσεις στο ε2. στειλτον σε συμβολαιογραφο για να υπολογισει την αντικειμενικη αξια (ΑΑΓης) και μετα φτιαξε το ε2 με την μεγαλυτερη αξια  μεταξυ 3% αντικειμενικης και αξιας που αναγραφεται στο μισθωτηριο.

Καλημέρα.

Ερώτηση:3% της αντικειμενικής υπολογίζουμε όταν πρόκειται για ιδιόχρηση ή δωρεάν παραχώρηση.Εφόσον υπάρχει μισθωτήριο γιατί να μπει σ'αυτή τη διαδικασία με ΑΑΓΗΣ κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης του ειδικού έχει πάγια από τον πατέρα του(είκοσι τουλάχιστον έτη πριν) . Μπορεί να κάνει αποσβέσεις για να μειώσω κέρδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Ερώτηση:3% της αντικειμενικής υπολογίζουμε όταν πρόκειται για ιδιόχρηση ή δωρεάν παραχώρηση.Εφόσον υπάρχει μισθωτήριο γιατί να μπει σ'αυτή τη διαδικασία με ΑΑΓΗΣ κτ

αυτο ισχυε παλια και εχει καταργηθει ??? 

...ή εγω τα εχω παιξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης του ειδικού έχει πάγια από τον πατέρα του(είκοσι τουλάχιστον έτη πριν) . Μπορεί να κάνει αποσβέσεις για να μειώσω κέρδη;

Καλημέρα.

Τι πάγια είναι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο ισχυε παλια και εχει καταργηθει ??? 

...ή εγω τα εχω παιξει ?

Οι πίνακες γεωργικού εισοδήματος και ενοικίων γεωργικής γης έχουν καταργηθεί αφού πλέον το αγροτικό εισόδημα υπολογίζεται λογιστικά.Με το ΑΑΓΗΣ υπολογίζουμε την αντικειμενική αξία του αγροτεμαχίου για να τη χρησιμοποιήσουμε για τον υπολογισμό της ιδιόχρησης (που και αυτή πλέον δεν υπολογίζεται όταν προκειται για κατά κύριο επάγγελμα αγρότη) ή της δωρεάν παραχώρησης.Αυτό που έγραψες παραπάνω ίσχυε μέχρι πέρυσι όπου οι κωδ. 909-910(δεν υπάρχουν στο φετινό έντυπο) συμπληρώνοταν στην περίπτωση που το εισόδημα από εκμίσθωση γεωργικής γης των κωδικών 101 - 102 ήταν μικρότερο από αυτό που προσδιορίζοταν με την αντικειμενική μέθοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι πίνακες γεωργικού εισοδήματος και ενοικίων γεωργικής γης έχουν καταργηθεί αφού πλέον το αγροτικό εισόδημα υπολογίζεται λογιστικά.Με το ΑΑΓΗΣ υπολογίζουμε την αντικειμενική αξία του αγροτεμαχίου για να τη χρησιμοποιήσουμε για τον υπολογισμό της ιδιόχρησης (που και αυτή πλέον δεν υπολογίζεται όταν προκειται για κατά κύριο επάγγελμα αγρότη) ή της δωρεάν παραχώρησης.Αυτό που έγραψες παραπάνω ίσχυε μέχρι πέρυσι όπου οι κωδ. 909-910(δεν υπάρχουν στο φετινό έντυπο) συμπληρώνοταν στην περίπτωση που το εισόδημα από εκμίσθωση γεωργικής γης των κωδικών 101 - 102 ήταν μικρότερο από αυτό που προσδιορίζοταν με την αντικειμενική μέθοδο.

μετά από ψάξιμο και εγώ εκεί κατέληξα ότι το ΑΑΓΗΣ συμλπηρώνεται σε περίπτωση ιδιόχρησης ή δωρεάν παραχώρησης 

στην δική μου περίπτωση όπως προανέφερα υπάρχει μισθωτήριο οπότε απλά κάνω αναγωγή  ανάλογα στο ε2 το ποσό του μισθωτηρίου το οποίο

μεταφέρεται αυτόματα στον 101 και τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι πίνακες γεωργικού εισοδήματος και ενοικίων γεωργικής γης έχουν καταργηθεί αφού πλέον το αγροτικό εισόδημα υπολογίζεται λογιστικά.Με το ΑΑΓΗΣ υπολογίζουμε την αντικειμενική αξία του αγροτεμαχίου για να τη χρησιμοποιήσουμε για τον υπολογισμό της ιδιόχρησης (που και αυτή πλέον δεν υπολογίζεται όταν προκειται για κατά κύριο επάγγελμα αγρότη) ή της δωρεάν παραχώρησης.Αυτό που έγραψες παραπάνω ίσχυε μέχρι πέρυσι όπου οι κωδ. 909-910(δεν υπάρχουν στο φετινό έντυπο) συμπληρώνοταν στην περίπτωση που το εισόδημα από εκμίσθωση γεωργικής γης των κωδικών 101 - 102 ήταν μικρότερο από αυτό που προσδιορίζοταν με την αντικειμενική μέθοδο.

Εχεις δικιο ! εχω ζαλιστεί πολύ τελικα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης του ειδικού έχει πάγια από τον πατέρα του(είκοσι τουλάχιστον έτη πριν) . Μπορεί να κάνει αποσβέσεις για να μειώσω κέρδη;

Δεν κάνεις αποσβέσεις γιατί έχει αποσβεστεί ο ωφέλιμος χρόνος των παγίων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και απο εμενα, να ρωτησω και εγω το εξης? σε καποιον που εχει μονο καποια στρεμματα ελιες και εβγαλε λαδι μονο για το σπιτι του μπορουμε να υπολογισουμε ως εσοδα την ασφαλιζομενη αξια του ΕΛΓΑ απο δηλωση ΟΣΔΕ? νομιζω οτι σε ενα σεμιναριο ειχα ακουσει οτι θα γινεται διασταυρωση των δηλωθεντων στο Ε3 και την δηλωση ΟΣΔΕ, γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο? Ευχαριστω πολυ

επανερχομαι, καμια άποψη κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πω μια άποψη σχετικά με τα ενοίκια των αγροτεμαχίων.Προκειμένου να γλιτώσουμε όλη την ταλαιπωρία με ΑΑ και συμβολαιογράφους ας κάνουμε το εξής. Απο τη στιγμή που για ποσά νομίζω μέχρι 70 ευρώ ανά στρέμμα δε χρειάζεται μισθωτήριο γτ δε βάζουμε ένα ποσό π.Χ.10 ευρώ η 20 ετήσιο σαν κανονικό ενοίκιο και να ξεμπερδεύουμε? Το ποσό του φόρου που θα προκύψει για τον ιδιοκτήτη των αγροτεμαχίων θα ειναι ελάχιστο 10% στα 100 ευρώ ένα 10αρικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν κάνεις αποσβέσεις γιατί έχει αποσβεστεί ο ωφέλιμος χρόνος των παγίων 

Καλημέρα

Πρέπει όμως τουλάχιστον για κάποια από αυτά(π.χ. τρακτέρ) να τα καταχωρήσει στο μητρώο με αναπόσβεστη αξία 0,01 και δικαιολογητικό την άδεια κυκλοφορίας για να μπορεί να δικαιολογήσει έξοδα(καύσιμα κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πω μια άποψη σχετικά με τα ενοίκια των αγροτεμαχίων.Προκειμένου να γλιτώσουμε όλη την ταλαιπωρία με ΑΑ και συμβολαιογράφους ας κάνουμε το εξής. Απο τη στιγμή που για ποσά νομίζω μέχρι 100 ευρώ ανά μήνα δε χρειάζεται μισθωτήριο γτ δε βάζουμε ένα ποσό π.Χ.10 ευρώ η 20 ετήσιο σαν κανονικό ενοίκιο και να ξεμπερδεύουμε? Το ποσό του φόρου που θα προκύψει για τον ιδιοκτήτη των αγροτεμαχίων θα ειναι ελάχιστο 10% στα 100 ευρώ ένα 10αρικο..

Με βάση αυτό:

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17648

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω 2 αγρότες που μέχρι 31/5/2014 ήταν στο ειδικό καθεστώς και απο 1/6/2014 μπήκαν προεραιτικά στα βιβλία. Τα τιμολόγια που έχω μέχρι 31/5/2015 θα τα προσθέσω στα υπόλοιπα που έχω απο 1/6/2014 που είναι με βιβλία χωρίς το φπα??Μόνο την καθαρή αξία θα αθροίσω?Δεν είχαν κάνει αίτηση για επιστροφή φπα γιατί δεν το δικαιούνταν. Επίσης έχουν και επιδότηση ως νέοι αγρότες 12250,00 ο καθένας. Αυτές οι επιδοτήσεις θα μπούνε κανονικά με τις υπόλοιπες επι της παραγωγής και έως 12000 δεν θα φορολογηθούν  και τα υπόλοιπα (δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση ότι πήραν για την παραγωγή) θα προσμετρηθούν για τον προσδιορισμό του καθαρού κέρδους; Είχε κάποιος συνάδελφος περίπτωση νέου αγρότη; Με 1 πρόχειρη ματιά ο ένας καλείται να πληρώσει 4000,00.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Έχω συνταξιούχο του ΟΓΑ που παίρνει και επιδότηση απο τον ΟΠΕΚΕΠΕ 300 ευρώ. 

1) θα του κάνω Ε3 με ΚΑΔ 99999998

2) θα συμπληρώσω  τον κωδικό 908 του Ε3   (300 ευρώ)

3) Δύο τιμολόγια που έκοψε για αγορά λιπάσματος (400 ευρώ) σε ποιον κωδικό θα τα περάσω?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Έχω συνταξιούχο του ΟΓΑ που παίρνει και επιδότηση απο τον ΟΠΕΚΕΠΕ 300 ευρώ. 

1) θα του κάνω Ε3 με ΚΑΔ 99999998

2) θα συμπληρώσω  τον κωδικό 908 του Ε3   (300 ευρώ)

3) Δύο τιμολόγια που έκοψε για αγορά λιπάσματος (400 ευρώ) σε ποιον κωδικό θα τα περάσω?

 

Ευχαριστώ.

στα εξοδα αλλα τα λιπασματα τι τα εκανε? δεν εχει εσοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στα εξοδα αλλα τα λιπασματα τι τα εκανε? δεν εχει εσοδα?

Έσοδα δεν έχει. τα λιπάσματα ήταν για τις ελιές αλλά το λάδι δεν το πούλησε. 

να τα περάσω στον κωδικό 536?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...