Προς το περιεχόμενο
  • 0

αγροτες ειδικου καθεστωτος και λοιποι 'αγροτες'


dodos

Ερώτηση

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

 

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

 

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

 

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

 

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

 

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

 με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η αυτοπαράδοση δεν αποτελεί έσοδο και δεν φορολογείται! Οπότε δε το μεταφέρουμε καθόλου στο Ε3 στα έσοδα

ετσι ομως θα εχουμε διαφορα απο το παραχθεν π.χ. λαδι

επισης εσοδο αποτελει και η αμοιβη του ελαιουργειου σε ειδος (λαδι -πυρηνας)

θα βαλουμε την πωληση ,και  την υπολοιπη ποσοτητα πουθενα?

εαν προκυψει αργοτερα π.χ. στο 2015 πωληση λαδιου χωρις παραγωγη τοτε τι θα κανουμε?

 

 

επισης για  τα χωραφια του ανενταχθου αγροτη υπολογιζουμε ιδιοχρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα....ε3 αγροτη εχω περασει εσοδα και εξοδα με φπα.....και τα εχω στειλει.....επρεπε να προστεθουν χωρις φπα?

εσοδα με φπα δεν υπαρχει αν ειναι ειδικου... εξοδα καλα εκανες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μισθωτος υπαλληλος , εχει 1 στρεμμα ελιες και δεν λαμβανει καμια επιδοτηση!!!θελει ομως να εχει ενα εσοδο απο την εκμεταλλευση αυτη...μπορω να κανω ε3 και να βαλω ενα τεκμαρτο που προκυπτει απο το 1 στρεμμα ελιες;;;στο αα-γης δεν βγαζω ακρη...θα κανω και ε2 και θα βαλω ιδιοχρησιμοποιηση με τεκμαρτο και εκει αφου δεν ειναι κατ επαγγελμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εσοδα με φπα δεν υπαρχει αν ειναι ειδικου... εξοδα καλα εκανες...

για τα εξοδα εφ οσον εγινε μεσω συνεταιρισμου αιτηση επιστροφης ΦΠΑ καλα θα ηταν να λαμβανουμε υπ οψην μονο την καθαρη αξια....  ετσι δε μπορει να πει  κανεις κατι... τουλαχιστον για φετος γτ βλεπω να καταργειται η επιστροφη φπα στους αγροτες ειδικου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τα εξοδα εφ οσον εγινε μεσω συνεταιρισμου αιτηση επιστροφης ΦΠΑ καλα θα ηταν να λαμβανουμε υπ οψην μονο την καθαρη αξια....  ετσι δε μπορει να πει  κανεις κατι... τουλαχιστον για φετος γτ βλεπω να καταργειται η επιστροφη φπα στους αγροτες ειδικου...

τωρα εγω ομως που εστειλα με φπα να προβω σε τροποποιητικη?αν το αφησω ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τα εξοδα εφ οσον εγινε μεσω συνεταιρισμου αιτηση επιστροφης ΦΠΑ καλα θα ηταν να λαμβανουμε υπ οψην μονο την καθαρη αξια....  ετσι δε μπορει να πει  κανεις κατι... τουλαχιστον για φετος γτ βλεπω να καταργειται η επιστροφη φπα στους αγροτες ειδικου...

και παλι αυτο δεν ειναι λογικο... εχεις εξοδα με 23% και λαμβανεις 6% απο τα εσοδα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τωρα εγω ομως που εστειλα με φπα να προβω σε τροποποιητικη?αν το αφησω ετσι?

ιωαννης μην αγχώνεσε, οι περισσοτεροι ετσι τα στειλαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τωρα εγω ομως που εστειλα με φπα να προβω σε τροποποιητικη?αν το αφησω ετσι?

κ εγω εχω στειλει ηδη ετσι αλλα δε θα κανω τροποποιητικη... απλα απο δω κ περα θα το κανω οπως ειπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κ εγω εχω στειλει ηδη ετσι αλλα δε θα κανω τροποποιητικη... απλα απο δω κ περα θα το κανω οπως ειπα....

μαρια καλημερα, αυτο το ακουσες καπου ή υποθετικα το λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τωρα εγω ομως που εστειλα με φπα να προβω σε τροποποιητικη?αν το αφησω ετσι?

κ εγω εχω στειλει ηδη ετσι αλλα δε θα κανω τροποποιητικη... απλα απο δω κ περα θα το κανω οπως ειπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαρια καλημερα, αυτο το ακουσες καπου ή υποθετικα το λες?

καλημερα!! κ στον ελεγχο που ρωτησα αλλα κ σε σεμιναριο.... μπορει οπως λες να αγοραζει με 13% κ με 23% και να παιρνει ενα 6%, αλλα οπως κ να χει δε γινεται να εχει και εκπτωση του φπα απ τα κερδη και επιστροφη φπα... ετσι δεν ειναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα!! κ στον ελεγχο που ρωτησα αλλα κ σε σεμιναριο.... μπορει οπως λες να αγοραζει με 13% κ με 23% και να παιρνει ενα 6%, αλλα οπως κ να χει δε γινεται να εχει και εκπτωση του φπα απ τα κερδη και επιστροφη φπα... ετσι δεν ειναι; 

εμενα ουτε το ενα ουτε το αλλο μου φαινεται  λογικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ αυτο που άκουσα σε σεμινάριο ειναι οτι  περνάμε τα εξοδα ειδικου με φπα ,και την επιστροφη φπα που πειραν ή θα παρουν φετος θα την  περάσουμε  σαν εσοδο, αλλα δεν θυμάμαι σε ποια δήλωση του 2014 ή του 2015 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ αυτο που άκουσα σε σεμινάριο ειναι οτι  περνάμε τα εξοδα ειδικου με φπα ,και την επιστροφη φπα που πειραν ή θα παρουν φετος θα την  περάσουμε  σαν εσοδο, αλλα δεν θυμάμαι σε ποια δήλωση του 2014 ή του 2015 .

καλο και αυτο!!! κατι αλλο? ετσι να εχουμε να διαλεγουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οσοι κατέθεσαν επιστροφη φπα δεν το έχουν παρει οι περισσότεροι και όσοι το πήραν τους "πετάξαν" έξω και κάποια τιμολόγια οπότε δεν ξέρω τι πήραν! 

τι να βάλω αρνητικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω πελάτη στο αφανές καθεστώς αγροτών που όμως πληρώνει εισφορές ΟΓΑ για σύνταξη εδώ και 20 χρόνια.

Τώρα δεν τον συμφέρει να συνεχίσει να δείχνει αγροτικά εισοδήματα.

Η ερώτηση είναι , Μπορεί να συνεχίζει να πληρώνει εισφορές ΟΓΑ χωρίς όμως να εμφανίζει αγροτικά εισοδήματα ?

Θα έχει πρόβλημα αν μετά από 10 χρόνια κάνει αίτηση για σύνταξη ΟΓΑ ?

Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το θέμα ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Παραθέτω την απάντηση του κ. Παπαδημητρίου σε ερώτηση συναδέλφου για το αν η επιστροφή ΦΠΑ σε αγρότες του ειδικού θεωρείται ως έσοδο αγροτικής δραστηριότητας και σε ποιό κωδικό του Ε3 καταχωρείται.

 

''Ο ΦΠΑ που επιστρέφεται στους αγρότες του ειδικού καθεστώτος, θεωρείται έσοδο και καταχωρείται στο έτος είσπραξης, γιατί εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι θα εισπράξουμε, ούτε πρόβλεψη μπορούμε να κάνουμε, αφού οι διατάξεις ψηφίζονται τον επόμενο χρόνο από το χρόνο που αφορά τον ΦΠΑ.
Επομένως:
α. Ο ΦΠΑ που επιστράφηκε το 2014 αφορά πωλήσεις του 2013 και δεν το λαμβάνουμε καθόλου υπόψη.
β. Ο ΦΠΑ του έτους 2014, ο οποίος θα αρχίσει να επιστρέφεται όπου νάναι (μερικοί έχω την αίσθηση ότι έχουν εισπράξει ήδη), θα καταχωρηθεί ως έσοδο του 2015, σύμφωνα με τις καταστάσεις της Ένωσης ή του Συνεταιρισμού μέσω του οποίου υπεβλήθη η αίτηση.
γ. Στον κωδ. 644 του εντύπου Ε-3, (δεν νομίζω ότι μπορεί να καταχωρηθεί και κάπου αλλού.
δ. Θα μπορούσε ενδεχομένως να καταχωρηθεί και ως μειωτικό των εσόδων, στον κωδικό 554 με αρνητικό πρόσημο. Σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.''

 

Συνεπώς η επιστροφή του 2014 θα περαστεί ως έσοδο του 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γελαει ο κοσμος!! μπροστα στο θεμα των αγροτων, η παρακολουθηση διπλογραφικων βιβλιων μοιαζει αστεια..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΕΡΙΖΟΑΛΛΩΝΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΤΟ ΤΟΕΒ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟΝ 515 ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΣΤΟΝ 526 ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΤΡΙΤΩΝ Η ΣΤΟΝ 535 ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΞΟΔΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και απο εμενα, να ρωτησω και εγω το εξης? σε καποιον που εχει μονο καποια στρεμματα ελιες και εβγαλε λαδι μονο για το σπιτι του μπορουμε να υπολογισουμε ως εσοδα την ασφαλιζομενη αξια του ΕΛΓΑ απο δηλωση ΟΣΔΕ? νομιζω οτι σε ενα σεμιναριο ειχα ακουσει οτι θα γινεται διασταυρωση των δηλωθεντων στο Ε3 και την δηλωση ΟΣΔΕ, γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο? Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

nick63   απο    θεσσαλονική   έχω  και  εγώ  αυτήν  την  απορία    αν  δεν  βάλω  καθόλου    γεωργικά    εισοδήματα    στο  ε3   και  φυσικά    δεν  θα  φαίνεται   στο  εκκαθαριστικό  το   γεωργικό    εισόδημα   θα  πάρει   σύνταξη     ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...