Προς το περιεχόμενο
  • 0

αγροτες ειδικου καθεστωτος και λοιποι 'αγροτες'


dodos

Ερώτηση

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

 

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

 

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

 

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

 

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

 

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

 με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Φυσικο προσωπο πχ συζυγοςπου δεν ασκει αγροτικη δραστηριοτητα,κατεχει αγροτεμαχια, και τα παραχωρει δωρεαν στον συζυγο  που μπορει να ναι α)αγροτης κανονικου καθεστωτος η ειδικου καθεστωτος β)συνταξιουχος που εχει αγροτικη παραγωγη και λαμβανει επιδοτηση και υποβαλει ε3 γ)αγροτης ειδ καθεστωτος αλλα παραλληλα εχει και καποια εισοδηματα απο μισθους

σε ποια απ αυτες τις περιπτωσεις υπολογιζουμε τεκμαρτο εσοδο  για αυτον που τα παραχωρει συμφωνα μετο αα γης?

δεν παρακολουθησα το χθεσινο σεμιναριο αλλα απο οτι μου ειπαν, ειπωθηκε οτι σε ολες αυτες τις περιπτωσεις υπολογιζουμε τεκμαρτο εσοδο

 

Υπολογίζουμε με ΑΑΓΗΣ  τεκμαρτό εισόδημα,  όταν αυτός που παραχωρεί δωρεάν δεν είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης.

Δηλαδή στους περισσότερους. :blink:  

Αν όμως υπάρχει μισθωτήριο μεταξύ αυτών, χρησιμοποιούμε το ενοίκιο που έχουμε βάλει στο μισθωτήριο.  :) 

 

 

κατά κύριο επάγγελμα αγρότης- διόρθωση 

 

 που ασκεί κατ' επάγγελμα αγροτική δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπολογίζουμε με ΑΑΓΗΣ  τεκμαρτό εισόδημα,  όταν αυτός που παραχωρεί δωρεάν δεν είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης.

Δηλαδή στους περισσότερους. :blink:  

Αν όμως υπάρχει μισθωτήριο μεταξύ αυτών, χρησιμοποιούμε το ενοίκιο που έχουμε βάλει στο μισθωτήριο.  :)

σωστα ομως ετσι ανακυπτει ενα μεγαλο ζητημα

διοτι οι περισσοτεροι που παραχωρουν δεν ειναι αγροτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπολογίζουμε με ΑΑΓΗΣ  τεκμαρτό εισόδημα,  όταν 1) αυτός που παραχωρεί δωρεάν δεν είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης ή κάτοχος αγροτικής εκμετάλλευσης (και στις δυο περιπτώσεις είναι γραμμένοι στο ΜΑΑΕ) και 2) η παραχώρηση δεν γίνεται προς ανιόντες ή κατιόντες.

Δηλαδή στους περισσότερους. :blink:  

Αν όμως υπάρχει μισθωτήριο μεταξύ αυτών, χρησιμοποιούμε το ενοίκιο που έχουμε βάλει στο μισθωτήριο.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για την δωρεαν παραχωρηση προς ανιοντες και κατιοντες εχει καταργηθει το εσοδο με ααγης απο το προσφατο νομοσχεδιο

επισης για την ιδιοχρηση

δεν ειναι και πολυ ξεκαθαρο αν το δειτε πιο προσεκτικα..... οι προυποθεσεις που πρεπει να πληρουνται προκειμενου να μην υπολογιστει εισοδημα τεκμαρτο απο τη δωρεαν παραχωρηση, ειναι τουλαχιστον ασαφεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νέος αγρότης ειδικού καθεστώτος λαμβάνει επιδότηση για το 2014 

 

-12000€ για εγκατάσταση νέων αγροτών

- και 600€ εξισωτική αποζημίωση

 

Τα 12000€ ως νέος αγρότης πηγαίνει μαζί με την εξισωτική στον κωδ. 908 του Ε3?

Στον κωδ. 659 του Ε1 μεταφέρουμε το ποσό των 12000€ ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νέος αγρότης ειδικού καθεστώτος λαμβάνει επιδότηση για το 2014 

 

-12000€ για εγκατάσταση νέων αγροτών 907 ή 908;;; ποιος ξερει;; 

- και 600€ εξισωτική αποζημίωση  909.. δεν μεταφερεται σε Ε1.

 

Τα 12000€ ως νέος αγρότης πηγαίνει μαζί με την εξισωτική στον κωδ. 908 του Ε3?

Στον κωδ. 659 του Ε1 μεταφέρουμε το ποσό των 12000€ ή όχι? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Υπολογίζουμε με ΑΑΓΗΣ  τεκμαρτό εισόδημα,  όταν 1) αυτός που παραχωρεί δωρεάν δεν είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης ή κάτοχος αγροτικής εκμετάλλευσης (και στις δυο περιπτώσεις είναι γραμμένοι στο ΜΑΑΕ) και 2) η παραχώρηση δεν γίνεται προς ανιόντες ή κατιόντες.

Δηλαδή στους περισσότερους. :blink:  

Αν όμως υπάρχει μισθωτήριο μεταξύ αυτών, χρησιμοποιούμε το ενοίκιο που έχουμε βάλει στο μισθωτήριο.  :) 

 

1)αυτός που παραχωρεί δωρεάν ειναι  κάτοχος αγροτικής εκμετάλλευσης

2)η παραχώρηση  προς ανιόντες ή κατιόντες.

 

εγω ετσι το καταλαβαινω και προφανως και οι 3 κατηγοριες αγροτων (κανονικο-τεκμαρτο-ανενταχτοι)

μπαινουν σε αυτο ,για αυτα που παραχωρουν

βεβαια αυτοι ειναι οι λιγοτεροι διοτι τα καλλιεργουν οι ιδιοι και δεν τα παραχωρουν συνηθως.

ολοι οι αλλοι ααγης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επισης μια ερωτηση 

αν καποιος εχει αλλη δραστηριοτητα πχ εστιατοριο

και παραλληλα

εχει βγαλει λαδι -κρασι κλπ

(και επειδη παρουσιαζονται πολλες περιπτωσεις τωρα με τις δηλωσεις)

επρεπε να ειχε ενταχθει στο κανονικο καθεστως ,αυτο εχει διευκρινιστει?

διοτι μεχρι τωρα οι δου απαντουσαν οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Νέος αγρότης ειδικού καθεστώτος λαμβάνει επιδότηση για το 2014 

 

-12000€ για εγκατάσταση νέων αγροτών 907 ή 908;;; ποιος ξερει;; 

- και 600€ εξισωτική αποζημίωση  909.. δεν μεταφερεται σε Ε1.

 

Τα 12000€ ως νέος αγρότης πηγαίνει μαζί με την εξισωτική στον κωδ. 908 του Ε3?

Στον κωδ. 659 του Ε1 μεταφέρουμε το ποσό των 12000€ ή όχι? ???

 

Μαρία μου, ξέρω ότι στο 659 στο Ε1 μπαίνουν μόνο οι επιδοτήσεις (ενιαία ενίσχυση) αλλά έχω την εντύπωση ότι μπαίνουν και τα ποσά που λαμβάνουν οι νέοι αγρότες, και αυτή ενίσχυση είναι. Κάνω λάθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρία μου, ξέρω ότι στο 659 στο Ε1 μπαίνουν μόνο οι επιδοτήσεις (ενιαία ενίσχυση) αλλά έχω την εντύπωση ότι μπαίνουν και τα ποσά που λαμβάνουν οι νέοι αγρότες, και αυτή ενίσχυση είναι. Κάνω λάθος???

οχι των νεων αγροτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι των νεων αγροτων

μπορειτε να μας πειτε πως προκυπτει αυτο μπας κ βγαλουμε κπ ακρη; γιατι νομιζω πως κυνηγαμε την ουρα μας τελικα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρία μου, ξέρω ότι στο 659 στο Ε1 μπαίνουν μόνο οι επιδοτήσεις (ενιαία ενίσχυση) αλλά έχω την εντύπωση ότι μπαίνουν και τα ποσά που λαμβάνουν οι νέοι αγρότες, και αυτή ενίσχυση είναι. Κάνω λάθος???

μακαρι να ειναι ετσι ομως τι σημαινει επενδυτικες δαπανες του ΚΩΔ. 907? εχει κπς συναδελφος βεβαιωση ΟΠΕΚΕΠΕ που να το χαρακτηριζει ετσι καποια επιδοτηση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μακαρι να ειναι ετσι ομως τι σημαινει επενδυτικες δαπανες του ΚΩΔ. 907? εχει κπς συναδελφος βεβαιωση ΟΠΕΚΕΠΕ που να το χαρακτηριζει ετσι καποια επιδοτηση;;

επενδυτικες δαπανες ειναι αυτες παραδειγμα για αγορα τρακτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επενδυτικες δαπανες ειναι αυτες παραδειγμα για αγορα τρακτερ

η βεβαιωση οπεκεπε τι θα γραφει στην περιπτωση αυτη;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η βεβαιωση οπεκεπε τι θα γραφει στην περιπτωση αυτη;; 

δεν μου εχει τυχει αλλα λογικα θα αναφερει τον λογο της επιδοτησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι εξισωτικές αποζημιώσεις, δεν είναι αγροτικές αποζημιώσεις.

Αγροτικές αποζημιώσεις νοούνται οι αποζημιώσεις του ΕΛΓΑ που φαίνονται στην Βεβαίωση καταβολής αποζημιώσεων ΕΛ.Γ.Α. και Κ.Ο.Ε. από το site του ΕΛΓΑ.

Άρα μπαίνουν κανονικά στον 659/660 οι εξισωτικές που και ο ΟΠΕΚΕΠΕ τις αναγράφει ως λοιπές επιδοτήσεις-ενισχύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012 ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΠΕΚΕΠΕ:

 

Ειδος επιδοτησης: [1] Επιδοτήσεις συνδεδεμένες με την παραγωγή, ΣΥΝΟΛΟ 1000 ΕΥΡΩ

 

                              [2] Επιδοτήσεις μη συνδεδεμένες με την παραγωγή, ΣΥΝΟΛΟ 3500 ΕΥΡΩ

 

 

αναλυση ποσων: ΕΝΙΑΙΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗ, ειδος [2] 3.000 ευρω

 

                            ΕΞΙΣΩΤΙΚΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,  ειδος [2] 500 ευρω

 

                            ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΟ ΣΙΤΑΡΙ ειδος [1] 1000 ευρω.

 

στο Ε1 του οικ. ετους 2012 λοιπον το ποσο των 3500 εμπαινε στον 477 και καλυπτε τεκμηρια.......

 

 

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015 ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΠΕΚΕΠΕ:

 

προσωπικα ο,τι βεβαιωση εχω δει εχουν ΟΛΕΣ ακομα και των νεων αγροτων ειδος επιδοτησης [1] λοιπες επιδοτησεις-ενισχυσεις...

 

 

οποιος βγαζει ακρη ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η βεβαιωση οπεκεπε τι θα γραφει στην περιπτωση αυτη;; 

καλησπέρα! επειδη μου έτυχε  γραφει Eπιδοτήσεις για επενδυτικές δαπάνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012 ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΠΕΚΕΠΕ:

 

Ειδος επιδοτησης: [1] Επιδοτήσεις συνδεδεμένες με την παραγωγή, ΣΥΝΟΛΟ 1000 ΕΥΡΩ

 

                              [2] Επιδοτήσεις μη συνδεδεμένες με την παραγωγή, ΣΥΝΟΛΟ 3500 ΕΥΡΩ

 

 

αναλυση ποσων: ΕΝΙΑΙΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗ, ειδος [2] 3.000 ευρω

 

                            ΕΞΙΣΩΤΙΚΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,  ειδος [2] 500 ευρω

 

                            ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΟ ΣΙΤΑΡΙ ειδος [1] 1000 ευρω.

 

στο Ε1 του οικ. ετους 2012 λοιπον το ποσο των 3500 εμπαινε στον 477 και καλυπτε τεκμηρια.......

 

 

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015 ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΠΕΚΕΠΕ:

 

προσωπικα ο,τι βεβαιωση εχω δει εχουν ΟΛΕΣ ακομα και των νεων αγροτων ειδος επιδοτησης [1] λοιπες επιδοτησεις-ενισχυσεις...

 

 

οποιος βγαζει ακρη ας μας πει.

το βλεπεις απο την βεβαιωση για φορολογικη χρηση?

αν πας απο  πληρωμες νομιζω τα αναλύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το βλεπεις απο την βεβαιωση για φορολογικη χρηση?

αν πας απο  πληρωμες νομιζω τα αναλύει 

Και στη βεβαίωση για την εφορία τα αναλύει.Έχει πίνακα με ανάλυση ποσών ανα καθεστώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το βλεπεις απο την βεβαιωση για φορολογικη χρηση?

αν πας απο  πληρωμες νομιζω τα αναλύει 

 

 

Και στη βεβαίωση για την εφορία τα αναλύει.Έχει πίνακα με ανάλυση ποσών ανα καθεστώς

 

το ξερω, ομως λεω πως ο,τι ποσα εχω δει εγω ειναι ειδος [1]... 3η στηλη της αναλυσης ποσων ανα καθεστως.... εχετε δει καποιο αλλο ειδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα! επειδη μου έτυχε  γραφει Eπιδοτήσεις για επενδυτικές δαπάνες 

αυτο που λες κατερινα βοηθαει πολυ οντως... αν λοιπον προβλεπεται απ τη βεβαιωση του οπεκεπε τετοια ονομασια επιδοτησης, ΜΟΝΟ αυτες θα μπουν στον 907....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ξερω, ομως λεω πως ο,τι ποσα εχω δει εγω ειναι ειδος [1]... 3η στηλη της αναλυσης ποσων ανα καθεστως.... εχετε δει καποιο αλλο ειδος;

Προφανώς δεν έτυχε γιατί και στις δικές μου που έριξα μια ματιά το ίδιο ακριβώς γράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα! επειδη μου έτυχε  γραφει Eπιδοτήσεις για επενδυτικές δαπάνες 

 

 

αυτο που λες κατερινα βοηθαει πολυ οντως... αν λοιπον προβλεπεται απ τη βεβαιωση του οπεκεπε τετοια ονομασια επιδοτησης, ΜΟΝΟ αυτες θα μπουν στον 907....

κατι ακομη, ειδος [1] χαρακτηριζεται και η συγκεκριμενη επιδοτηση κατερινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα! Στην περιπτωση που εχουμε συνταξιουχο που περνει επιδοτηση 1000€ αυτο το ποσο το δηλωνω στο Ε3 στον 908, στο ε3 πρεπει να δηλωθει και εισφορα στον ελγα σαν δαπανη? αν γινει αυτο θα εχουμε ζημια απο αγροτικη δραστηριοτητα με το ποσο της εισφορας .αφου το ποσο τις εισφορας αφαιρειτε απο την πληρωμη της επιδοτησης μηπως δεν πρεπει να δηλωσουμε καθολου?

και αν εχει θεμα με τα τεκμηρια 659? ή πρεπει οπωσδηποτε να δηλωθει και στο 659? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...