Προς το περιεχόμενο
  • 0

αγροτες ειδικου καθεστωτος και λοιποι 'αγροτες'


dodos

Ερώτηση

οι αγροτες αποτελουν 3 κατηγοριες ;

 

1. του κανονικου καθεστωτος ,για τους οποιους πειραμε καποιες απαντησεις (4 περιοδικες ,απογραφη,ε3,συγκεντρωτικες , φορος 13% ,προκαταβολη 27,50%, εξοδα ,αποσβεσεις ,ιδιοχρηση ,επιδοτησεις,κτλ.)εχουν ολες δηλαδη τις υποχρεωσεις που εχουν και οι υπολοιποι επιτηδευματιες ...

 

2.του ειδικου καθεστωτος αυτοι που εχουν ενα γενικο καδ 100000 ,εχουν ολες τις υποχρεωσεις που εχουν και του κανονικου καθεστωτος ,εκτος απο το οτι δεν υποβαλλουν περιοδικες φπα

 

α.τα εσοδα τους προκυπτουν απο τα τιμ.αγορας που τους εκδιδουν ,απο τις εκκαθαρισεις και απο τις

επιδοτησεις )?

 

β.μηπως πρεπει να τους στειλουμε να βγαλουν και καδ συγκεκριμενο για να στειλουμε το ε3 τους η δεν ειναι υποχρεωτικο?

 

3.αγροτες που δεν εχουν κανενα καδ και απλα τους βαζαμε καποια αγροτικα εισοδηματα ,και με βαση αυτα επερναν κανενα αγροτικο αυτοκινητο η δικαιολογουσαν καποια επιδοτηση?

 με αυτους τι θα κανουμε ?

α.θα τους στειλουμε να βγαλουν καδ (εστω και 100000)?

β.θα τους ανοιξει ε3 ? θα στειλουμε μηδενικο ?

γ. δεν θα τους ξαναβαλουμε αγροτικα εισοδηματα και αν θελουν να εχουν τετοια θα πανε στο μητρωο να γινουν του ειδικου καθεστωτος?

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Όιμε........Έχω περίπτωση αγρότη ειδικού καθεστώτος (ετών ...95!) που δεν εχει επιδότηση,δεν έχει πουλήσει φυσικά αγροτικά προίοντα και δεν εχει κανενός είδους έσοδο από αγροτική δραστηριότητα!Πρέπει να κάνουμε Ε3????Ήμαρτον!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όιμε........Έχω περίπτωση αγρότη ειδικού καθεστώτος (ετών ...95!) που δεν εχει επιδότηση,δεν έχει πουλήσει φυσικά αγροτικά προίοντα και δεν εχει κανενός είδους έσοδο από αγροτική δραστηριότητα!Πρέπει να κάνουμε Ε3????Ήμαρτον!!!!

Παίζει ρόλο η ηλικία ,ενώ είναι στο ειδικό καθεστώς?Με αυτή την λογική "πρέπει να υποβάλλουν δηλώσεις" ο Επίτιμος,ο Μίκης,ο Μανώλης??χαχα πλάκα κάνω.Η υπόθεση με τους αγρότες και όχι μόνο είναι γιά γέλια και γιά κλάματα,οιμέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μισθωτό (ούτε κανονικό ούτε ειδικό καθεστώς) που καλλιεργεί λίγες ελιές και έβγαλε λάδι και το πούλησε. Έκανα το Ε3 του μόνο έσοδα από την πώληση του λαδιού και την επιδότηση(περιμένω να δω τι θα γίνει με την ιδιοχρησιμοποίηση) και μου βγάζει Τέλος επιτιδεύματος 650€.

 

Ή εγώ δε πάω καλά ή αυτοί.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α)το 2013 αγοράσαμε ένα αγροτικό αυτοκινητάκι  45,000 ευρώ ,  δεν είμαστε σε κανένα καθεστώς αγρότη , τώρα με την ΦΔ 2014  θα κάνω αποσβέσεις ??

 

β) Αγρότες με παιδια φοιτητές που θέλουν το επίδομα , φτιάχνεται δηλώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Στην περίπτωση αγρότη που μέχρι πέρυσι δήλωνε 10στρέμ. με τον πίνακα και όλα καλά.

Στην πραγματικότητα για να εισπράττει  τα δικαιώματα από τον ΟΠΕΚΕΠΕ δήλωνε ότι καλλιεργούσε αλλά  τα εκμίσθωνε άτυπα.

Δαπάνες δεν έχει διότι ουσιαστικά άλλος το καλλιεργούσε και τα καλλιεργεί.

Τί κάνουμε φέτος;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο άλλος που τα καλλιεργούσε δεν έπαιρνε παραστατικά;Αν όχι βάζεις μόνο τα έσοδα με τις συνέπειες της φορολόγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Στην περίπτωση αγρότη που μέχρι πέρυσι δήλωνε 10στρέμ. με τον πίνακα και όλα καλά.

Στην πραγματικότητα για να εισπράττει  τα δικαιώματα από τον ΟΠΕΚΕΠΕ δήλωνε ότι καλλιεργούσε αλλά  τα εκμίσθωνε άτυπα.

Δαπάνες δεν έχει διότι ουσιαστικά άλλος το καλλιεργούσε και τα καλλιεργεί.

Τί κάνουμε φέτος;

Ευχαριστώ πολύ.

τι αλλο να κανει? εσοδα- εξοδα.. να ζητησει εξοδα απο αυτον που τα καλλιεργει, καποια ειναι υποχρεωμενος να κοψει οπως σπορους για το οσδε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Τα συμφωνητικά μισθώσεως αγροτεμαχίων με διάρκεια μίσθωσης π.χ. από 11/2013-11/2014 με ποιά ημερόμηνια τα περνάτε στο Ε3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Τα συμφωνητικά μισθώσεως αγροτεμαχίων με διάρκεια μίσθωσης π.χ. από 11/2013-11/2014 με ποιά ημερόμηνια τα περνάτε στο Ε3;

μιλατε για τον κωδικο 530 του Ε3 σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλατε για τον κωδικο 530 του Ε3 σωστα;

Όχι μιλάω για τον πίνακα Ε που καταχωρούμε τα στοιχεία των εκμισθωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι μιλάω για τον πίνακα Ε που καταχωρούμε τα στοιχεία των εκμισθωτών.

ωραια, ηταν αυτο που δεν ηθελα να ακουσω...... πρεπει να συμπληρωσουμε τα ενοικιαζομενα αγροτεμαχια σε αυτο το πινακακι;;;;;;;  :wacko:  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραια, ηταν αυτο που δεν ηθελα να ακουσω...... πρεπει να συμπληρωσουμε τα ενοικιαζομενα αγροτεμαχια σε αυτο το πινακακι;;;;;;;  :wacko:  :wacko:

Ξέρω και γω.Δεν πρέπει;Το ποσο των ενοικίων δε θα μπει στον κωδ. 905 εκτος από τον 530;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραια, ηταν αυτο που δεν ηθελα να ακουσω...... πρεπει να συμπληρωσουμε τα ενοικιαζομενα αγροτεμαχια σε αυτο το πινακακι;;;;;;;  :wacko:  :wacko:

 

και αν δεν είναι μισθωμένα και είναι δικά του που φαίνεται η έδρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και αν δεν είναι μισθωμένα και είναι δικά του που φαίνεται η έδρα?

συγνωμη εδρα δεν εχει δηλωθει το σπιτι του αγροτη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρω και γω.Δεν πρέπει;Το ποσο των ενοικίων δε θα μπει στον κωδ. 905 εκτος από τον 530;

δε ξερω... νομιζα οτι ο 905 αναφερεται μονο στην εδρα της επαγγελμ. εγκαταστασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε ξερω... νομιζα οτι ο 905 αναφερεται μονο στην εδρα της επαγγελμ. εγκαταστασης...

Σα να έχεις δίκιο σ'αυτό που λες.Από την άλλη όμως αυτα τα ενοικιαστήρια πρέπει να αποτυπωθούν κάπου ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σα να έχεις δίκιο σ'αυτό που λες.Από την άλλη όμως αυτα τα ενοικιαστήρια πρέπει να αποτυπωθούν κάπου ή όχι;

πιστευω πως οχι.... ας μας πει καποιος συναδελφος πιο εμπειρος ομως τη γνωμη του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά επειδή θα τρελάθώ. Ήρθες ένας συνταξιούχος που δεν είναι (κλασικά) σε ειδικό ή κανονικό. Βγάζει λάδι για τον εαυτό του. Έχει την επιδότηση του κανονικά.Ωραία. Την βάζουμε. Και μου πετάει και ένα κουλό. Πήρα ένα μπλοκάκι (απόδειξη μ ου είπε το οποιό μπορεί να είναι και τιμολόγιο) και έκοψα σε έναν άλλο ιδιώτη 50 κιλά λάδι τυπικά. Μου έχει ξεφύγει κάτι ή ο παππούς θα μας τρελάνει? Υποθέτω οτι αφού δεν είναι σε κάποιο καθεστώς, δεν έχει το δικαίωμα να κόψει. Έτσι δεν είναι? Και κάτι άλλο. Τεδλικά θα βάζουμε ιδιοχρησιμοποίηση (ενοίκιο για το ίδιο του το χωράφι). Ευχαριστώ πολύ.

Συμπληρώνουμε κάποιον κωδικό για αυτε΄ς τις περιπτώσεις στο ε3?οτι δηλαδή είναι αγρότης για την επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραια καλημερα σε ευχαριστω παρα πολυ.

διοτι η βεβαιωση εχει ποσα και απο αλλα ετη.εμεις περνουμε μονο αυτα που αφορουν το 2014 ακολουθοντας την διαδρομη που

γραφεις παραπανω ..

γι αυτα που αφορουν το 2014 και πληρωθηκαν το 2015 τι θα κανουμε ? Τελικα ρε παιδια απο την βεβαιωση του οπεκεπε μπορει να μου εξηγηση καποιος ποιο ποσο περνουμε? Το συνολικο της βεβαιωσης η απο την αναλυση παρακατω στην βεβαιωση μονο.οσα αφορουν το 2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά επειδή θα τρελάθώ. Ήρθες ένας συνταξιούχος που δεν είναι (κλασικά) σε ειδικό ή κανονικό. Βγάζει λάδι για τον εαυτό του. Έχει την επιδότηση του κανονικά.Ωραία. Την βάζουμε. Και μου πετάει και ένα κουλό. Πήρα ένα μπλοκάκι (απόδειξη μ ου είπε το οποιό μπορεί να είναι και τιμολόγιο) και έκοψα σε έναν άλλο ιδιώτη 50 κιλά λάδι τυπικά. Μου έχει ξεφύγει κάτι ή ο παππούς θα μας τρελάνει? Υποθέτω οτι αφού δεν είναι σε κάποιο καθεστώς, δεν έχει το δικαίωμα να κόψει. Έτσι δεν είναι? Και κάτι άλλο. Τεδλικά θα βάζουμε ιδιοχρησιμοποίηση (ενοίκιο για το ίδιο του το χωράφι). Ευχαριστώ πολύ.

Συμπληρώνουμε κάποιον κωδικό για αυτε΄ς τις περιπτώσεις στο ε3?οτι δηλαδή είναι αγρότης για την επιδότηση?

οντως σας ξεφυγε κτ.... οι αποδειξεις εισπραξης ειναι αποδεκτος τροπος αποδειξης εσοδου..... κ αυτο επειδη δεν εχουν δικαιωμα εκδοσης τιμολογιου.... οσο για την ιδιοχρησιμοποιηση θα μπει απλα περιμενουμε να μαθουμε τον τροπο..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης του ειδικού καθεστώτος από το 2001 που έχει μόνο επιδοτήσεις (περίπου 2.900 ευρώ) ΧΩΡΙΣ να έχει έσοδα ή έξοδα και παραγωγή πρέπει να δηλώσει το ποσό της επιδότησης στο ε3? Ή μήπως περνάει εκεί μόνο για πάνω απο τις 12.000?

 

Ισχύει αυτό που είπε πιο πριν ο συνάδελφος ότι του βγάζει τέλος επιτηδεύματος? Μόνο εγώ τα έχω χαμένα και δεν ξέρω τι να κάνω η και υπόλοιποι?

 

Θα βγει ποτέ κανένας οδηγός ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης του ειδικού καθεστώτος από το 2001 που έχει μόνο επιδοτήσεις (περίπου 2.900 ευρώ) ΧΩΡΙΣ να έχει έσοδα ή έξοδα και παραγωγή πρέπει να δηλώσει το ποσό της επιδότησης στο ε3? Ή μήπως περνάει εκεί μόνο για πάνω απο τις 12.000?

 

Ισχύει αυτό που είπε πιο πριν ο συνάδελφος ότι του βγάζει τέλος επιτηδεύματος? Μόνο εγώ τα έχω χαμένα και δεν ξέρω τι να κάνω η και υπόλοιποι?

 

Θα βγει ποτέ κανένας οδηγός ή όχι?

 

Το βάζεις κανονικά στο Ε3. Όλοι όσοι λαμβάνουν επιδότηση κάνουν Ε3 ανεξαρτήτως ποσού.

 

Τον οδηγό θα το βγάλουμε μόνοι μας καταθέτοντας τις εμπειρίες μας. Γι' αυτό έχει ενδιαφέρον αυτή η δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης του ειδικού καθεστώτος από το 2001 που έχει μόνο επιδοτήσεις (περίπου 2.900 ευρώ) ΧΩΡΙΣ να έχει έσοδα ή έξοδα και παραγωγή πρέπει να δηλώσει το ποσό της επιδότησης στο ε3? Ή μήπως περνάει εκεί μόνο για πάνω απο τις 12.000?

 

Ισχύει αυτό που είπε πιο πριν ο συνάδελφος ότι του βγάζει τέλος επιτηδεύματος? Μόνο εγώ τα έχω χαμένα και δεν ξέρω τι να κάνω η και υπόλοιποι?

 

Θα βγει ποτέ κανένας οδηγός ή όχι?

οι αγροτες ειδικου καθεστωτος δεν εχουν τελος επιτηδευματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Παίδες σε σεμινάριο του Κορομηλά με Αλωνιάτη είπε να κάνουμε ιδιόχρηση γιατί θα θεωρηθεί ανακριβής. Τώρα εμείς έχουμε το μαχαίρι και όσοι θέλουν έχουν το καρπούζι και όσοι θέλουν το πεπόνι. Να δω τι θα κάνουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...