Jump to content
  • 0

Χρόνος έκδοσης ΑΠΥ ή ΤΠΥ με προκαταβολές


Question

Στο άρθρο 11 και στο άρθρο 13 του 4308/2014 αναφέρει πως:

 

Ο χρόνος έκδοσης τιμολογίου καθορίζεται ως εξής:

 

χωρίς να αλλάζει κάτι για αυτά που ξέραμε ως τώρα, δηλαδή στο ΤΙΜ άρθρο 11

 

α) Σε περίπτωση πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών, τιμολόγιο εκδίδεται το αργότερο μέχρι τη 15η ημέρα του επόμενου μήνα της παράδοσης ή αποστολής αγαθών ή της ολοκλήρωσης της υπηρεσίας, κατά περίπτωση.

 

στην ΑΠΥ άρθρο 13

 

β) Σε περίπτωση παροχής υπηρεσιών, με την ολοκλήρωση της παροχής της υπηρεσίας.

 

Προστέθηκε και στα 2 άρθρα το εξής:

 

γ) Σε περίπτωση απόκτησης δικαιώματος λήψης υπηρεσίας, με την απόκτηση του δικαιώματος αυτού.

 

 

Άρα για παράδειγμα έχουμε ένα ξενοδοχείο που παίρνει μια προκαταβολή-εξόφληση των υπηρεσιών του απο έναν πελάτη.

Αυτό σημαίνει πως εκείνη την στιγμή ο πελάτης αποκτά το δικαιώμα λήψης υπηρεσίας και συνεπώς το ξενοδοχείο έχει την υποχρέωση για έκδοση κάποιου στοιχείου?

 

Τι γίνετε στην απλη προκαταβολη-μερική εξόφληση?

 

Τι γίνετε στην απλή κράτηση?

 

Τι γίνετε εαν ένας πελάτης ενός λογιστή προπληρωσει την επόμενη χρονια? (Μακάρι να γινόταν)

 

Με λίγα λόγια, η λήψη προκαταβολής ή κάποιο αλλο γεγονός όπως συμβάσεις, κρατήσεις, κλπ δημιουργούν την υποχρέωση για την έκδοση κάποιου στοιχείου?

 

 

 

Link to post
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Στο άρθρο 11 και στο άρθρο 13 του 4308/2014 αναφέρει πως:

 

Ο χρόνος έκδοσης τιμολογίου καθορίζεται ως εξής:

 

χωρίς να αλλάζει κάτι για αυτά που ξέραμε ως τώρα, δηλαδή στο ΤΙΜ άρθρο 11

 

α) Σε περίπτωση πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών, τιμολόγιο εκδίδεται το αργότερο μέχρι τη 15η ημέρα του επόμενου μήνα της παράδοσης ή αποστολής αγαθών ή της ολοκλήρωσης της υπηρεσίας, κατά περίπτωση.

 

στην ΑΠΥ άρθρο 13

 

β) Σε περίπτωση παροχής υπηρεσιών, με την ολοκλήρωση της παροχής της υπηρεσίας.

 

Προστέθηκε και στα 2 άρθρα το εξής:

 

γ) Σε περίπτωση απόκτησης δικαιώματος λήψης υπηρεσίας, με την απόκτηση του δικαιώματος αυτού.

 

 

Άρα για παράδειγμα έχουμε ένα ξενοδοχείο που παίρνει μια προκαταβολή-εξόφληση των υπηρεσιών του απο έναν πελάτη.

Αυτό σημαίνει πως εκείνη την στιγμή ο πελάτης αποκτά το δικαιώμα λήψης υπηρεσίας και συνεπώς το ξενοδοχείο έχει την υποχρέωση για έκδοση κάποιου στοιχείου?

 

Τι γίνετε στην απλη προκαταβολη-μερική εξόφληση?

 

Τι γίνετε στην απλή κράτηση?

 

Τι γίνετε εαν ένας πελάτης ενός λογιστή προπληρωσει την επόμενη χρονια? (Μακάρι να γινόταν)

 

Με λίγα λόγια, η λήψη προκαταβολής ή κάποιο αλλο γεγονός όπως συμβάσεις, κρατήσεις, κλπ δημιουργούν την υποχρέωση για την έκδοση κάποιου στοιχείου?

διάβασε λίγο το άρθρο 11 του Ν4308/2014 ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Στο άρθρο 11 και στο άρθρο 13 του 4308/2014 αναφέρει πως:

 

Ο χρόνος έκδοσης τιμολογίου καθορίζεται ως εξής:

 

χωρίς να αλλάζει κάτι για αυτά που ξέραμε ως τώρα, δηλαδή στο ΤΙΜ άρθρο 11

 

α) Σε περίπτωση πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών, τιμολόγιο εκδίδεται το αργότερο μέχρι τη 15η ημέρα του επόμενου μήνα της παράδοσης ή αποστολής αγαθών ή της ολοκλήρωσης της υπηρεσίας, κατά περίπτωση.

 

στην ΑΠΥ άρθρο 13

 

β) Σε περίπτωση παροχής υπηρεσιών, με την ολοκλήρωση της παροχής της υπηρεσίας.

 

Προστέθηκε και στα 2 άρθρα το εξής:

 

γ) Σε περίπτωση απόκτησης δικαιώματος λήψης υπηρεσίας, με την απόκτηση του δικαιώματος αυτού.

 

 

Άρα για παράδειγμα έχουμε ένα ξενοδοχείο που παίρνει μια προκαταβολή-εξόφληση των υπηρεσιών του απο έναν πελάτη.

Αυτό σημαίνει πως εκείνη την στιγμή ο πελάτης αποκτά το δικαιώμα λήψης υπηρεσίας και συνεπώς το ξενοδοχείο έχει την υποχρέωση για έκδοση κάποιου στοιχείου?

 

Τι γίνετε στην απλη προκαταβολη-μερική εξόφληση?

 

Τι γίνετε στην απλή κράτηση?

 

Τι γίνετε εαν ένας πελάτης ενός λογιστή προπληρωσει την επόμενη χρονια? (Μακάρι να γινόταν)

 

Με λίγα λόγια, η λήψη προκαταβολής ή κάποιο αλλο γεγονός όπως συμβάσεις, κρατήσεις, κλπ δημιουργούν την υποχρέωση για την έκδοση κάποιου στοιχείου?

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/20153

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα..όταν πελάτης ξενοδοχείου κάνει κράτηση και βάζει προκαταβολή για το δωμάτιο, αλλά τελικά ακυρώνει την κράτηση και δεν έρχεται. Το ξενοδοχείο που τηρεί απλογραφικά βιβλία, πώς δείχνει αυτό το έσοδο? Κόβει απόδειξη είσπραξης? Και μπορεί με την απόδειξη είσπραξης να καταχωρήσει το έσοδο στα βιβλία?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μηχανικός συνεργάζεται σε επιχείρηση με σύμβαση έργου. Ουσιαστικά μπλοκάκιας. Στη σύμβαση προβλέπεται η εξόφληση του συμφωνηθέντος ποσού είτε τμηματικά είτε εφάπαξ στο τέλος του έτους. Στην πραγματικότητα πληρώνοταν κάθε μήνα και εξέδιδε τιμολόγιο στο τέλος του τριμήνου (για το ΦΠΑ). Θεώρησα ότι αυτή η μηνιαία καταβολή αποτελούσε απόκτηση δικαιώματος λήψης υπηρεσίας. Η λύση που προκρίθηκε, για να είναι πιο "μαζεμένο", είναι η πληρωμή τον πρώτο μήνα κανονικά στις 30 και τον επόμενο στις 15 με ταυτόχρονη έκδοση τιμολογίου για όλο το ποσό που θα κατατεθεί στον ενάμιση μήνα. Στο τέλος του έτους θα εκδοθεί το τιμολόγιο κανονικά μέσα στο 2015 (στις 20 του μήνα θα εξοφληθούν τα υπόλοιπα των συμβάσεων έργου). Πως το βλέπετε σαν λύση? Κατέφυγα σε αυτό γιατί δεν νομίζω ότι μπορώ να δικαιολογήσω το ότι η προκαταβολή (οι μηνιαίες καταβολές δηλαδή) αφορά εργασία η οποία δεν έχει παρασχεθεί. Ούτε μπορώ να επικαλεστώ ότι το όλο έργο παραδίδεται και ολοκληρώνεται στο τέλος του έτους ως ενιαίο σύνολο, ως ενιαίο έργο. Στην περίπτωσή μου δεν στέκει. Θα παρακαλούσα για τα σχόλιά σας και την άποψή σας. Νομίζω ένα πάρα πολύ μεγάλο κομμάτι της αγοράς δουλεύει με μπλοκάκηδες (αποκλειστικής απασχόλησης) και είναι λίγο δύσκολο (θεωρώ) να μπορέσεις να καλύψεις σε έλεγχο ότι δεν του καταβάλεις στην ουσία μηνιαίο μισθό. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα..όταν πελάτης ξενοδοχείου κάνει κράτηση και βάζει προκαταβολή για το δωμάτιο, αλλά τελικά ακυρώνει την κράτηση και δεν έρχεται. Το ξενοδοχείο που τηρεί απλογραφικά βιβλία, πώς δείχνει αυτό το έσοδο? Κόβει απόδειξη είσπραξης? Και μπορεί με την απόδειξη είσπραξης να καταχωρήσει το έσοδο στα βιβλία?

 

Τα χρήματα τι θα τα κάνει θα τα επιστρέψει 'η επειδή ακύρωσε κρατάει την προκαταβολή...

Αν την κρατάει άποψή μου είναι ότι πρέπει να κόψει ΑΠΥ (και να αναφέρει και στην αιτιολογία το γεγονός)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι τα κραταει τα χρηματα, αυτο ειναι και το νοημα δηλαδη της προκαταβολης, να διασφαλιστει ο ξενοδοχος σε περιπτωση ακυρωσης τελευταια στιγμη.. ΑΠΥ και ας μην παρειχε τελικα καμια υπηρεσια? Δε μου ακουγεται εντελως σωστο αλλα δεν υπαρχει και αλλη λυση μαλλον. Να μην κοψει τιποτα δε γινεται γιατι φαινονται τα χρηματα στο λογαριασμο του..να περασει το εσοδο με αποδειξη εισπραξης ουτε αυτο ειναι σωστο..

Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά η ΑΠΥ είναι σωστή αντιμετώπιση. Δεν χρειάζεται να έχεις παράσχει την υπηρεσία για να θεωρείται έσοδο, αρκεί να έχεις αποκτήσει το διακαίωμα λήψης την υπηρεσίας και ο πελάτης το έχει αποκτήσει με την προκαταβολή (άσχετα οτι τελικά δεν έμεινε στο ξενοδοχείο).

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Εταιρία catering εισπραττει προκαταβολή στο τρέχων έτος με συμφωνητικό για εκδήλωση που θα γίνει στο επόμενο έτος.

Πρέπει να εκδώσει στοιχείο (ΑΠΥ) για την προκαταβολή εντός του τρέχοντος έτους σύμφωνα με το άρθρο 11 Ν.4308/2014 γ) Σε περίπτωση απόκτησης δικαιώματος λήψης υπηρεσίας, με την απόκτηση του δικαιώματος αυτού ? Ή θα το κάνει συνολικά στην επόμενη χρονιά?

Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει την άποψη του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Το ''απόκτηση δικαιώματος λήψης υπηρεσίας" αφορά κυρίως προπληρωμένες κάρτες χρόνου ομιλίας, ασφαλιστικά πακέτα καρτών κλπ. 

Σωστά παρατηρεί ο Χαλκιδέος μήν το παρατραβάμε. Μια προκαταβολή είναι δεν δίνει δικαίωμα λήψης υπηρεσίας πάντα. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπερα!Φυσικοθεραπευτης εκοψε τπυ προς τον εοπυυ για τον δεκεμβρη 17 με ημερομηνια εκδοσης 1/18.Επισης εκοψε το clawback δηλαδη πιστωτικο τιμολογιο με ημερομηνια 2018 αλλα το ποσο ειναι για το ετος 2017.Η μυφ για τα συγκεκριμενα τιμολογια θα ειναι το 2018.Πως ομως χειριζομαι την εγγραγη στο βιβλιο.....Επισης θα επηρεασει τη λογιστικη κ φορολογικη βαση στο ε3 του 2017?ευχαριστω

Link to post
Share on other sites
  • 0
12 λεπτά πριν, katsikas81 είπε

καλησπερα!Φυσικοθεραπευτης εκοψε τπυ προς τον εοπυυ για τον δεκεμβρη 17 με ημερομηνια εκδοσης 1/18.Επισης εκοψε το clawback δηλαδη πιστωτικο τιμολογιο με ημερομηνια 2018 αλλα το ποσο ειναι για το ετος 2017.Η μυφ για τα συγκεκριμενα τιμολογια θα ειναι το 2018.Πως ομως χειριζομαι την εγγραγη στο βιβλιο.....Επισης θα επηρεασει τη λογιστικη κ φορολογικη βαση στο ε3 του 2017?ευχαριστω

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41011#

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα.Απο 1/11/18   γινεται παρακρατηση 10%  ως συμμετοχη του ιδιωτη στις φυσικοθεραπειες. Γι αυτή τη συμμετοχη που πληρωνει ο ιδιωτης παιρνει απυ απο τον φυσικοθεραπευτη? τι αιτιολογια βαζουμε στην απυ?Η συμμετοχη αυτη αναγραφεται καπου αλλου στο τιμολ του ΕΟΠΥΥ  ή οχι .Ευχαριστω

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...