Jump to content
Sign in to follow this  
asteras5

ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ VIES ΚΑΙ ΦΠΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Παρακαλώ για την βοήθεια σας γιατί αντιμετωπίζω ένα θέμα και με έχουν φέρει σε αδιέξοδο. Σε αίτηση επιστροφής ΦΠΑ η οποία εγκρίθηκε μου έχουν διαφύγει για την διαχειριστική περίοδο 2013 3 ενδοκοινοτικές παραδόσεις αξία 3.700 ευρώ. Ο έλεγχος το αναφέρει στην έκθεση του και νομίζοντας ότι η παράβαση θα συμψηφισθεί με το ΦΠΑ επιστροφής κάνω μεταβολή στην ΔΟΥ για εγγραφή στο VIES από 01/01/2014. Το τμήμα ΦΠΑ απαιτεί τώρα να βεβαιωθεί το ποσό μέσω taxisnet. Το μητρώο δεν ανακαλεί με τίποτα την μεταβολή από 01/01/2014 να την κάνει 01/01/2013 και ο ελεγκτής  λέει να βεβαιώσει το ποσό με Ελληνικό ΦΠΑ ως μη εγεγραμμενος στο VIES. Έχουν δίκιο? Μπορώ να στηριχτώ κάπου να τους πω οτι οι συναλλαγες είναι ενδοκοινοτικές? Δηλαδή η μη εγγραφή σε VIES είναι από μόνο του αρκετό να μην θεωρηθούν ενδοκοινοτικές παροχές υπηρεσίας? Αν και τώρα που γράφω λέω να στηριχθώ στο άρθρο 14 . Η παροχή  σε υπόχρεο B2B είναι απαλλασόμενη έτσι κι αλλιώς.'Έτσι δεν είναι?άσχετα με το εάν είναι VIES ή δεν ισχύει αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×